Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym we Wrocławiu, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2021 r., poz. 621.

Akty korporacyjne

Sędz.2021.12.15

Akt nieoceniany
Wersja od: 15 grudnia 2021 r.

UCHWAŁA NR 1669/2021
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 15 grudnia 2021 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym we Wrocławiu, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2021 r., poz. 621

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269), Krajowa Rada Sądownictwa:
1. przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pani Magdaleny Ewy Rzeszutek-Jaworskiej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym we Wrocławiu;

2. nie przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pani Agnieszki Marii Swiderskiej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym we Wrocławiu.

UZASADNIENIE

I

Postępowanie przed Krajową Radą Sądownictwa

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym we Wrocławiu, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2021 r. pod poz. 621, zgłosiły się:

- Pani Magdalena Ewa Rzeszutek-Jaworska - sędzia Sądu Rejonowego dla Wrocławia -Krzyków we Wrocławiu,

- Pani Agnieszka Maria Swiderska - sędzia Sądu Rejonowego dla Wrocławia-Krzyków we Wrocławiu oraz

- Pani Magdalena Ewa Zdrzałka-Szymańska - sędzia Sądu Rejonowego dla Wrocławia -Krzyków we Wrocławiu.

W związku z cofnięciem zgłoszenia przez Panią Magdalenę Ewę Zdrzałkę-Szymańską, Krajowa Rada Sądownictwa uchwałą nr 1325/2021 z dnia 12 października 2021 r. umorzyła postępowanie w sprawie z jej zgłoszenia.

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269; dalej: ustawa o KRS).

Na posiedzeniu w dniu 13 grudnia 2021 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa, po zapoznaniu się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami i ich przeanalizowaniu, omówił szczegółowo kandydatki, odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie. Podczas głosowania na posiedzeniu zespołu na:

- Panią Magdalenę Ewę Rzeszutek-Jaworską oddano 1 głos "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 2 głosach "wstrzymujących się",

- Panią Agnieszkę Marię Swiderską oddano 3 głosy "za", nie oddając głosów "przeciw" ani "wstrzymujących się".

W wyniku powyższego głosowania, zespół przyjął stanowisko o rekomendowaniu Krajowej Radzie Sądownictwa na jedno wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym we Wrocławiu Pani Agnieszki Marii Świderskiej.

W uzasadnieniu stanowiska zespół wskazał, że obie uczestniczki postępowania uzyskały pozytywne oceny kwalifikacji, zostały pozytywnie zaopiniowane przez Kolegium Sądu Okręgowego we Wrocławiu oraz posiadają wieloletnie doświadczenie orzecznicze. Jednak Pani Agnieszka Maria Świderska posiada zdecydowanie dłuższy staż pracy w zawodzie asesora sądowego i sędziego, a co za tym idzie większe doświadczenie w samodzielnym stosowaniu przepisów prawa. Zdobyła ponadto doświadczenie w ramach stałej delegacji do pełnienia obowiązków sędziego w sądzie okręgowym. W wyższym stopniu wypełnia zatem kryterium posiadanego doświadczenia w stosowaniu przepisów prawa, o którym mowa w art. 35 ust. 2 pkt 1 ustawy o KRS.

Podejmując niniejszą uchwałę, Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę, że kandydatki spełniają wymaganie ustawowe, określone w art. 63 § 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 2072).

Dokonując oceny kandydatek, Rada kierowała się także kryteriami, wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, w tym: ocenami kwalifikacji, doświadczeniem zawodowym kandydatek, a także uzyskanym przez nie poparciem środowiska sędziowskiego.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa, nie podzielając stanowiska zespołu, uznała, że Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pani Magdaleny Ewy Rzeszutek -Jaworskiej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym we Wrocławiu.

II

Charakterystyka kandydatek

Pani Magdalena Ewa Rzeszutek-Jaworska urodziła się w 1978 r. we Wrocławiu. W 2002 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Wrocławskim z oceną bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra. Od 1 października 2003 r. do 28 lutego 2004 r. była pracownikiem w kancelarii radcy prawnego, a od 1 do 28 kwietnia 2004 r. pracowała w RKL Inkasso Polska sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu, w dziale prawnym. W 2004 r. ukończyła studia podyplomowe w zakresie prawa i gospodarki Unii Europejskiej ze specjalizacją stosowanie prawa wspólnotowego, z wynikiem dobrym plus. Po odbyciu aplikacji sądowej, we wrześniu 2005 r. złożyła egzamin sędziowski z łącznym wynikiem bardzo dobrym. Od 24 października 2005 r. do 31 marca 2007 r. pracowała w Sądzie Rejonowym dla Wrocławia-Śródmieścia we Wrocławiu na stanowisku asystenta sędziego. Z dniem 1 kwietnia 2007 r. została mianowana asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Strzelinie, w którym orzekała w: II Wydziale Karnym, I Wydziale Cywilnym oraz VI Wydziale Grodzkim, pełniąc również obowiązki Przewodniczącej Wydziału. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 czerwca 2009 r. została powołana do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Strzelinie. Orzekała nadal w VI Wydziale Grodzkim. Z dniem 20 lutego 2012 r. została przeniesiona na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego dla Wrocławia-Krzyków we Wrocławiu, w którym początkowo orzekała w VI Wydziale Cywilnym oraz pełniła funkcję Przewodniczącej Wydziału (od 1 stycznia 2014 r. do 31 marca 2017 r.), a obecnie orzeka w II Wydziale Cywilnym tego Sądu. Od 2011 r. odbywa jednodniowe delegacje do pełnienia obowiązków orzeczniczych w Sądzie Okręgowym we Wrocławiu, w II Wydziale Cywilnym Odwoławczym. Podnosi kwalifikacje zawodowe przez uczestnictwo w szkoleniach.

Ocenę kwalifikacji kandydatki sporządził Pan Piotr Jarmundowicz - sędzia Sądu Okręgowego we Wrocławiu. Podkreślił, że Pani sędzia Magdalena Ewa Rzeszutek-Jaworska pełni obowiązki sędziowskie od 2009 r., spełnia zatem wymogi formalne do kandydowania na wyższe stanowisko sędziowskie. Uzyskane przez kandydatkę wyniki ilościowe i jakościowe są bardzo dobre. Doskonała jest terminowość sporządzania uzasadnień, a opracowane przez nią pisemne motywy rozstrzygnięć spełniają kryteria, wyznaczone normą art. 328 § 2 k.p.c. (obecnie art. 3271 k.p.c.). Jest doświadczonym orzecznikiem, posiada w pełni ukształtowany warsztat pracy, umiejętność wytworzenia koncepcji prowadzenia sprawy i postępowania dowodowego, a następnie właściwego stosowania przepisów proceduralnych. Cechuje ją terminowość, staranność i dokładność. Podejmuje adekwatne czynności do stanu postępowania. Wartym zauważenia jest mała liczba orzeczeń uchylonych do ponownego rozpoznania, co wskazuje na staranne prowadzenie postępowania i dążenie do wyjaśniania istoty sporu. Stwierdzone uchybienia nie są istotne i nie wpływają w żaden sposób na pozytywną ocenę pracy. Opiniowana prowadzi rozprawy prawidłowo, w sposób odpowiadający godności urzędu, jak i z poszanowaniem praw stron. Prowadzenie postępowań było zgodne z normami prawa procesowego i materialnego. Dąży do stałego pogłębiania poziomu wiedzy z zakresu prawa cywilnego materialnego i procesowego. Przeprowadzona analiza danych statystycznych i akt spraw pozwala - w ocenie Pana sędziego Piotra Jarmundowicza - na rekomendowanie Pani Magdaleny Ewy Rzeszutek-Jaworskiej, jako bardzo dobrej kandydatki, na stanowisko sędziego Sądu Okręgowego we Wrocławiu.

Pani Agnieszka Maria Swiderska posiada odpowiednie kwalifikacje zawodowe, uprawniające do ubiegania się o urząd sędziego sądu okręgowego, jednak - w ocenie Rady - w niniejszej procedurze konkursowej nie spełnia wszystkich kryteriów wyboru w stopniu uzasadniającym przedstawienie do powołania Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej.

Pani Agnieszka Maria Świderska urodziła się w 1976 r. w Głogowie. W 2000 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu z oceną dobrą, uzyskując tytuł magistra. Od 1 września 2000 r. do 31 sierpnia 2003 r. pracowała w kancelarii radców prawnych na stanowisku referenta prawnego. Po odbyciu aplikacji sądowej, w kwietniu 2003 r. złożyła egzamin sędziowski z łącznym wynikiem bardzo dobrym. Z dniem 26 kwietnia 2004 r. została mianowana asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Legnicy. Powierzone obowiązki orzecznicze wykonywała w IV Wydziale Pracy i Ubezpieczeń Społecznych oraz I Wydziale Cywilnym. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 8 stycznia 2008 r. została powołana do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Legnicy. Z dniem 15 października 2009 r. została przeniesiona na urząd sędziego Sądu Rejonowego dla Wrocławia-Krzyków we Wrocławiu, w którym początkowo orzekała w III Wydziale Rodzinnym i Nieletnich, następnie w VI Wydziale Cywilnym, a od 15 października 2014 r. orzeka w I Wydziale Cywilnym. Pełniła funkcję Przewodniczącej I Wydziału Cywilnego tego Sądu (od 15 października 2014 r. do 14 października 2017 r.). W latach 2014-2018 odbywała jednodniowe delegacje do orzekania w Sądzie Okręgowym we Wrocławiu. Z dniem 1 kwietnia 2021 r. została delegowana do stałego pełnienia obowiązków sędziego w Sądzie Okręgowym we Wrocławiu. Orzeka w I Wydziale Cywilnym. Ukończyła studia podyplomowe w zakresie prawa materialnego cywilnego i postępowania cywilnego dla sędziów orzekających w sprawach cywilnych. Podnosi kwalifikacje zawodowe przez uczestnictwo w szkoleniach.

Ocenę kwalifikacji kandydatki sporządził Pan Piotr Jarmundowicz - sędzia Sądu Okręgowego we Wrocławiu. Podkreślił, że Pani sędzia Agnieszka Maria Swiderska pełni obowiązki sędziowskie od 2008 r., spełnia zatem wymogi formalne do kandydowania na wyższe stanowisko sędziowskie. Uzyskane przez opiniowaną wyniki ilościowe i jakościowe są dobre. Na osiągane w okresie objętym opinią wyniki znaczny wpływ wywarła długotrwała nieobecność kandydatki. Miało to także swoje przełożenie na liczbę rozpoznanych apelacji przez sąd II instancji w okresie objętym oceną (łącznie rozpoznano jedynie 27 apelacji). Decyzja o podziale referatu kandydatki z uwagi na jej długotrwałą nieobecność, a następnie przejęcie referatu ze sprawami w toku od kwietnia 2020 r. i obciążenie nowym wpływem nie pozwoliło w istocie na ustalenie, czy Pani Agnieszka Maria Swiderska w jakimś stopniu, choćby przez brak koncentracji materiału dowodowego czy też nieusprawiedliwioną zwłokę w podejmowaniu czynności, wpłynęła na proces tzw. "starzenia" się spraw. Jest ona doświadczonym orzecznikiem, posiada ukształtowany warsztat pracy, umiejętność wytworzenia koncepcji prowadzenia sprawy i postępowania dowodowego, a następnie stosowania przepisów proceduralnych. Analiza akt pozwala na stwierdzenie, że podejmowane przez nią w ocenianych sprawach czynności cechuje terminowość, staranność i dokładność. Wartym zauważenia jest mała liczba orzeczeń uchylonych do ponownego rozpoznania. Prowadzi rozprawy prawidłowo, w sposób odpowiadający godności urzędu, jak i z poszanowaniem praw stron. Należy podkreślić, że po powrocie kandydatki do służby, przejęła w ramach zastępstwa referat w toku w II Wydziale Cywilnym Sądu Rejonowego (w związku z długą nieobecnością dotychczasowej referentki) oraz została obciążona nowym wpływem w macierzystym wydziale sądu rejonowego. Oznacza to, że w 2020 r. Pani sędzia praktycznie orzekała w dwóch wydziałach cywilnych sądu rejonowego, a od kwietnia 2021 r. dodatkowo w Sądzie Okręgowym w ramach stałej delegacji. Przedstawione wyżej przesłanki przesądzają, w ocenie Pana sędziego Piotra Jarmundowieża, o pozytywnej ocenie pracy Pani Agnieszki Marii Swiderskiej.

III

Porównanie kandydatek

W każdym postępowaniu nominacyjnym Krajowa Rada Sądownictwa dokonuje oceny kandydatów na podstawie załączonych materiałów, ocenianych indywidualnie. Rada jest wyposażona w prawo swobodnej oceny zgromadzonego materiału i możliwość nadania decydującego znaczenia określonym, wybranym kryteriom ustawowym, na podstawie których podejmuje uchwałę. Od stanu faktycznego konkretnej sprawy zależy, jakie kryteria są stosowane przez Radę w danym postępowaniu, w szczególności co do rozpatrywanych łącznie kryteriów, na które składają się kwalifikacje, doświadczenie zawodowe kandydatów, poparcie środowiska sędziowskiego oraz dane potwierdzające zdobycie dodatkowych kwalifikacji.

Uczestniczki postępowania, pretendujące do objęcia stanowiska sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym we Wrocławiu, spełniają formalnie wszystkie kryteria wyboru, a zatem zadaniem Rady było przeprowadzenie weryfikacji i dokonanie wyboru osoby, która spełnia wszystkie kryteria - oceniane łącznie - najpełniej i w najwyższym stopniu.

Kryteria, przyjęte przez Krajową Radę Sądownictwa, przy ocenie kandydatek:

1. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się ocenami kwalifikacji oraz doświadczeniem zawodowym kandydatek.

Obie uczestniczki postępowania posiadają wieloletnie i zbliżone doświadczenie w pracy orzeczniczej. Pani Agnieszka Maria Świderska posiada ponadto doświadczenie w ramach stałej delegacji do pełnienia obowiązków sędziego w sądzie okręgowym, wynoszące około osiem miesięcy. Posiada również dłuższy staż pracy orzeczniczej, gdyż została mianowana asesorem sądowym w kwietniu 2004 r. Wybrana przez Krajową Radę Sądownictwa kandydatka - Pani Magdalena Ewa Rzeszutek-Jaworska - pracę na stanowisku asesora sądowego rozpoczęła w kwietniu 2007 r., a co za tym idzie posiada krótszy o trzy lata staż pracy orzeczniczej. W okresie poprzedzającym pracowała jednak na stanowisku asystenta sędziego, brała więc udział w pracy związanej z pracą orzeczniczą. Od 2011 r. odbywa jednodniowe delegacje do pełnienia obowiązków orzeczniczych w Sądzie Okręgowym we Wrocławiu, a więc również zdobyła doświadczenie w pracy w sądzie II instancji.

Rada uznała, że w sytuacji posiadania przez obie kandydatki kilkunastoletniego stażu orzeczniczego przesłanka ta nie może być przesądzająca o powołaniu na wolne stanowisko sędziowskie podczas gdy Pani Magdalena Ewa Rzeszutek-Jaworska uzyskała bardziej wyróżniającą ocenę kwalifikacji oraz wyższe poparcie środowiska sędziowskiego.

Odnośnie do kandydatury Pani Agnieszki Marii Swiderskiej podkreślono w ocenie kwalifikacji niemożność dokładnego określenia danych statystycznych jej orzecznictwa z uwagi na długotrwałą usprawiedliwioną nieobecność w pracy. Ponadto, w ocenie kwalifikacji wskazano, że uzyskane przez Panią Agnieszkę Marię Swiderską wyniki ilościowe i jakościowe są dobre. Ten sam sędzia opiniujący podkreślił, że uzyskane przez Panią Magdalenę Ewę Rzeszutek-Jaworską wyniki ilościowe i jakościowe są bardzo dobre oraz rekomendował ją, oceniając jej kandydaturę jako bardzo dobrą.

Mając na uwadze powyższe, Rada uznała, że obie kandydatki w wysokim stopniu spełniają kryterium zdobytego doświadczenia w stosowaniu przepisów prawa, jednakże kandydatura Pani Magdaleny Ewy Rzeszutek-Jaworskiej wypełniła w wyższym stopniu pozostałe kryteria, brane pod uwagę przez Krajową Radę Sądownictwa - uzyskała wyższą ocenę kwalifikacji oraz wyższe poparcie środowiska sędziowskiego podczas posiedzenia Kolegium Sądu Okręgowego we Wrocławiu.

Te wszystkie okoliczności zadecydowały o tym, że Rada nie podzieliła stanowiska zespołu rekomendującego Panią Agnieszkę Marię Świderską i uznała Panią Magdalenę Ewę Rzeszutek-Jaworską za kandydatkę spełniającą w niniejszej procedurze konkursowej kryteria wyboru w stopniu uzasadniającym przedstawienie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej do powołania.

2. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła opinię Kolegium Sądu Okręgowego we Wrocławiu.

Kolegium Sądu Okręgowego we Wrocławiu na posiedzeniu 8 listopada 2021 r. zaopiniowało Panią Magdalenę Ewę Rzeszutek-Jaworską pozytywnie, oddając 18 głosów "za" (17 - b. dobry, 1 - dobry), przy braku głosów "przeciw" i "wstrzymujących się", a Panią Agnieszkę Marię Świderską również pozytywnie, oddając 17 głosów "za" (9 - b. dobry, 7 - dobry, 1 - dostateczny) oraz 1 głos "przeciw", przy braku głosów "wstrzymujących się".

Pani Magdalena Ewa Rzeszutek-Jaworska otrzymała zatem większą liczbę głosów "za" na posiedzeniu Kolegium Sądu Okręgowego we Wrocławiu, a co za tym idzie w wyższym stopniu wypełniła kryterium poparcia środowiska sędziowskiego, o którym mowa w art. 35 ust. 2 pkt 2 ustawy o KRS.

3. W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa Pani Magdalena Ewa Rzeszutek-Jaworska posiada wysokie kwalifikacje merytoryczne oraz doświadczenie zawodowe, a także

wszechstronną, stale pogłębianą wiedzę prawniczą, którą umiejętnie wykorzystuje w praktyce zawodowej, dające rękojmię należytego wykonywania obowiązków orzeczniczych na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym we Wrocławiu.

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Pani Magdaleny Ewy Rzeszutek-Jaworskiej zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności doświadczenie zawodowe, zdobyte podczas wykonywania obowiązków sędziego na szczeblu sądu rejonowego i sądu okręgowego, wnioski płynące z bardzo dobrej oceny jej kwalifikacji zawodowych oraz najwyższe i jednogłośne poparcie Kolegium Sądu Okręgowego we Wrocławiu.

IV

Wyniki głosowania Rady

Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 15 grudnia 2021 r. na:

- Panią Magdalenę Ewę Rzeszutek-Jaworską oddano 11 głosów "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 4 głosach "wstrzymujących się" (przy udziale 15 osób), w rezultacie czego uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów,

- Panią Agnieszkę Marię Świderską oddano 4 głosy "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 11 głosach "wstrzymujących się" (przy udziale 15 osób), w rezultacie czego nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów.

Mając na uwadze wyniki głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę, jak na wstępie.

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. z 2021 r. poz. 269).