Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Zamościu, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2021 r., poz. 507.

Akty korporacyjne

Sędz.2021.12.14

Akt nieoceniany
Wersja od: 14 grudnia 2021 r.

UCHWAŁA NR 1658/2021
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 14 grudnia 2021 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Zamościu, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2021 r., poz. 507

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269), Krajowa Rada Sądownictwa:
1. przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pani Anety Katarzyny Rożmiej-Zalewskiej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Zamościu;

2. nie przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pani Sylwii Żukowskiej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Zamościu.

UZASADNIENIE

I

Postępowanie przed Krajową Radą Sądownictwa

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Zamościu, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2021 r. pod poz. 507, zgłosiły się:

- Pani Aneta Katarzyna Rożmiej-Zalewska - sędzia Sądu Rejonowego w Zamościu oraz

- Pani Sylwia Żukowska - sędzia Sądu Rejonowego w Zamościu.

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269; dalej: ustawa o KRS).

Na posiedzeniu w dniu 13 grudnia 2021 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa, po wnikliwym zapoznaniu się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami i ich przeanalizowaniu, omówił szczegółowo kandydatki, odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie. Podczas głosowania członkowie zespołu na kandydaturę Pani Anety Katarzyny Rożmiej-Zalewskiej oddali 2 głosy "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 1 głosie "wstrzymującym się" i Pani Sylwii Żukowskiej oddali 2 głosy "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 1 głosie "wstrzymującym się". W wyniku powyższego głosowania, zespół przyjął stanowisko o rekomendowaniu Krajowej Radzie Sądownictwa na jedno wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Zamościu Pani Anety Katarzyny Rożmiej-Zalewskiej i Pani Sylwii Żukowskiej. Wniosek taki, w ocenie zespołu, jest w pełni uzasadniony treścią załączonych ocen kwalifikacyjnych, informacjami dotyczącymi posiadanego przez kandydatki doświadczenia zawodowego, w tym doświadczenia w stosowaniu przepisów prawa, opiniami służbowymi, a także opinią Kolegium Sądu Okręgowego w Zamościu.

Przedstawiając powyższe, zespół kierował się dyspozycją art. 35 ustawy o KRS, zgodnie z którym, jeżeli na stanowisko sędziowskie zgłosił się więcej niż jeden kandydat, zespół opracowuje listę rekomendowanych kandydatów, przy ustalaniu kolejności na liście kierując się przede wszystkim oceną ich kwalifikacji, a ponadto uwzględniając doświadczenie zawodowe, w tym doświadczenie w stosowaniu przepisów prawa, dorobek naukowy, opinie przełożonych, rekomendacje, publikacje i inne dokumenty dołączone do karty zgłoszenia, a także opinię kolegium właściwego sądu.

W uzasadnieniu stanowiska zespół wskazał, że za rekomendowaniem obu kandydatek przemawiają w szczególności - ocenione łącznie: doświadczenie zawodowe oraz oceny ich pracy i kwalifikacji zawodowych, a także poparcie środowiska sędziowskiego.

Podejmując niniejszą uchwałę, Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę, że kandydatki spełniają wymagania ustawowe, określone w art. 63 § 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 2072; dalej: p.u.s.p.).

Dokonując oceny kandydatek, Rada kierowała się także kryteriami, wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, w tym: ocenami kwalifikacyjnymi, doświadczeniem zawodowym kandydatek, opiniami przełożonych, a także uzyskanym poparciem środowiska sędziowskiego.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa - częściowo podzielając stanowisko zespołu - uznała, że Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pani Anety Katarzyny Rożmiej-Zalewskiej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Zamościu.

II

Charakterystyka kandydatek

Pani Aneta Katarzyna Rożmiej-Zalewska urodziła się 30 grudnia 1975 r. w Sandomierzu. W 1999 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Marii Curie -Skłodowskiej w Lublinie z oceną bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra. Z dniem 1 października 1999 r. Prezes Sądu Apelacyjnego w Lublinie mianował ją aplikantem sądowym w okręgu Sądu Okręgowego w Zamościu na okres - do 31 marca 2002 r. W kwietniu 2002 r. złożyła egzamin sędziowski z wynikiem ogólnym bardzo dobrym. Decyzją z dnia 29 lipca 2002 r. Minister Sprawiedliwości mianował ją z dniem 1 sierpnia 2002 r. asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Zamościu i powierzył jej pełnienie czynności sędziowskich w tym Sądzie na okres 2 lat. Następnymi decyzjami - z dnia 30 czerwca 2004 r. i z dnia 27 lipca 2005 r. Minister Sprawiedliwości powierzył jej pełnienie czynności sędziowskich na dalszy okres od 1 sierpnia 2004 r. do 27 września 2005 r. Postanowieniem Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej z dnia 19 września 2005 r. została powołana do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Zamościu. Od 1 sierpnia 2002 r. do chwili obecnej orzeka w Wydziale Pracy i Ubezpieczeń Społecznych tego Sądu. Kandydatka uczestniczyła w ramach doskonalenia zawodowego w licznych szkoleniach i wykładach.

Ocenę kwalifikacji Pani Anety Katarzyny Rożmiej-Zalewskiej sporządził Pan Krzysztof Kusz - sędzia wizytator ds. cywilnych Sądu Okręgowego w Zamościu. W ocenie sędziego wizytatora Pani sędzia posiada wszechstronną i rozległą wiedzę z zakresu prawa pracy, ubezpieczeń społecznych i prawa cywilnego procesowego oraz wysoką umiejętność jej stosowania w praktyce. Jest osobą obowiązkową, terminową, dokładną i konsekwentną oraz posiada duże zdolności mediacyjne. Cechuje ją profesjonalizm, odpowiedzialność i kultura osobista. W opinii służbowej zarówno Prezes Sądu Rejonowego w Zamościu, jak i Przewodnicząca IV Wydziału Pracy i Ubezpieczeń Społecznych tego Sądu wskazali, że opiniowana dysponuje niezbędną, obszerną wiedzą prawniczą i umiejętnie łączy wiedzę teoretyczną z praktyką. Stale podnosi swoje kwalifikacje i umiejętności zawodowe w formie samokształcenia oraz przez uczestnictwo w zorganizowanych szkoleniach. Cechuje ją wysoka kultura osobista oraz godnie reprezentuje stanowisko sędziego w życiu prywatnym i zawodowym. Podsumowując, sędzia wizytator uznał, że Pani Aneta Katarzyna Rożmiej-Zalewska spełnia wszelkie wymogi stawiane kandydatom do pełnienia urzędu sędziego sądu okręgowego i jest bardzo dobrą kandydatką do objęcia urzędu sędziego Sądu Okręgowego w Zamościu.

Pani Sylwia Żukowska posiada odpowiednie kwalifikacje zawodowe, uprawniające do ubiegania się o urząd sędziego sądu okręgowego, jednak - w ocenie Rady - w niniejszej procedurze konkursowej nie spełnia wszystkich kryteriów wyboru w stopniu uzasadniającym przedstawienie do powołania Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej.

Pani Sylwia Żukowska urodziła się 27 grudnia 1974 r. w Szczebrzeszynie. W 1998 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie z oceną bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra. Z dniem 1 października 1998 r. Prezes Sądu Apelacyjnego w Lublinie mianował ją aplikantem sądowym w okręgu Sądu Wojewódzkiego w Zamościu na okres do 31 marca 2001 r. i jednocześnie przydzielił ją do Sądu Rejonowego w Zamościu. W kwietniu 2001 r. złożyła egzamin sędziowski z wynikiem ogólnym dobrym. Z dniem 1 czerwca 2001 r. Minister Sprawiedliwości mianował ją asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Zamościu i powierzył jej pełnienie czynności sędziowskich w tym Sądzie na okres dwóch lat, a następnie na dalszy okres - do 31 grudnia 2003 r. Jako asesor sądowy, od 1 czerwca 2001 r. do 30 czerwca 2002 r., orzekała w VII Wydziale Cywilno-Kamym, a od 1 lipca 2002 r. do 1 października 2003 r. - w IV Wydziale Pracy i Ubezpieczeń Społecznych. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 października 2003 r. została powołana do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Zamościu. Do chwili obecnej orzeka w IV Wydziale Pracy i Ubezpieczeń Społecznych, przy czym od 1 stycznia 2005 r. pełni funkcję Przewodniczącej tego Wydziału. Decyzją Prezesa Sądu Apelacyjnego w Lublinie z dnia 18 września 2020 r. została delegowana do pełnienia obowiązków sędziego w IV Wydziale Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Okręgowego w Zamościu, w pierwszej instancji, w wymiarze nieprzekraczającym 30 spraw w ciągu roku. W latach 2010-2016 pracowała również w Wyższej Szkole Humanistyczno-Ekonomicznej im. Jana Zamoyskiego w Zamościu, na stanowisku wykładowcy prawa pracy. W 2010 r. ukończyła dwusemestralne studia podyplomowe w Instytucie Nauk Prawnych PAN w Warszawie w zakresie prawa europejskiego dla sędziów orzekających w sprawach z zakresu prawa pracy, z wynikiem bardzo dobrym, a w 2015 r. - dwusemestralne studia podyplomowe na Uniwersytecie Łódzkim w zakresie prawa konstytucyjnego dla sędziów orzekających w sprawach z zakresu prawa cywilnego, gospodarczego, rodzinnego oraz pracy i ubezpieczeń społecznych, również z wynikiem bardzo dobrym. Kandydatka uczestniczyła w ramach doskonalenia zawodowego w licznych szkoleniach i wykładach.

Ocenę kwalifikacji Pani Sylwii Żukowskiej sporządził Pan Józef Bogdan - sędzia Sądu Okręgowego w Zamościu. W jego ocenie podkreślić należy w szczególności, że kandydatka posiada rozległą wiedzę prawniczą i umiejętność jej stosowania w praktyce oraz dysponuje wieloletnim doświadczeniem orzeczniczym. Specjalizuje się w rozpoznawaniu spraw z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Wyłącznie w tych sprawach orzeka od 1 lipca 2002 r., a od 1 stycznia 2005 r. pełni również funkcję Przewodniczącej IV Wydziału Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Rejonowego w Zamościu. Kandydatka posiada bardzo dobre wyniki w pracy orzeczniczej, bardzo dużą liczbę załatwionych spraw, bardzo dobrą stabilność orzecznictwa, w sprawach przydzielonych do jej referatu nie stwierdzono przewlekłości postępowania ani niezgodności z prawem prawomocnego wyroku. Opiniowana jest osobą o dużej kulturze osobistej. Cechuje ją również wysoka kultura urzędowania, sprawna organizacja pracy z poszanowaniem praw stron uczestniczących w postępowaniu. Posiada sprawdzone predyspozycje do wykonywania zawodu sędziego, który z pełnym poszanowaniem zasad etyki tego zawodu wykonuje już od 20 lat, w tym od 16 lat na stanowisku Przewodniczącej Wydziału Pracy i Ubezpieczeń Społecznych. W pracy wyróżnia się pracowitością i dokładnością. Jest sumienna i obowiązkowa. Obowiązki służbowe wykonuje z dużym zaangażowaniem. Opanowała techniczną stronę pracy sędziego i właściwą organizację pracy na tym stanowisku. Poziom merytoryczny wydawanych przez nią orzeczeń oraz ich uzasadnień jest wysoki, styl przejrzysty, a stosowany język przystępny dla stron i uczestników postępowania. W pracy orzeczniczej Pani sędzia korzysta z dorobku doktryny i orzecznictwa Sądu Najwyższego. Stale, systematycznie podwyższa kwalifikacje zawodowe. Podsumowując, sędzia opiniujący uznał, że Pani sędzia Sylwia Żukowska posiada wysokie kwalifikacje do pełnienia urzędu na stanowisku sędziowskim w Sądzie Okręgowym w Zamościu.

III

Porównanie kandydatek

W każdym postępowaniu nominacyjnym Krajowa Rada Sądownictwa dokonuje oceny kandydatów na podstawie załączonych materiałów, ocenianych indywidualnie. Rada jest wyposażona w prawo swobodnej oceny zgromadzonego materiału i możliwość nadania decydującego znaczenia określonym, wybranym kryteriom ustawowym, na podstawie których podejmuje uchwałę. Od stanu faktycznego konkretnej sprawy zależy, jakie kryteria są stosowane przez Radę w danym postępowaniu, w szczególności co do rozpatrywanych łącznie kryteriów, na które składają się kwalifikacje, doświadczenie zawodowe, poparcie środowiska sędziowskiego oraz dane potwierdzające zdobycie dodatkowych kwalifikacji.

Uczestniczki postępowania, pretendujące do objęcia stanowiska sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Zamościu, spełniają formalnie wszystkie kryteria wyboru, a zatem zadaniem Rady było przeprowadzenie weryfikacji i dokonanie wyboru tej osoby, która spełnia wszystkie kryteria - oceniane łącznie - najpełniej i w najwyższym stopniu.

Kryteria, przyjęte przez Krajową Radę Sądownictwa, przy ocenie kandydatek:

1. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się ocenami kwalifikacyjnymi oraz doświadczeniem zawodowym kandydatek.

Obie kandydatki w tym konkursie są bardzo dobrymi kandydatkami, z podobną długością doświadczenia zawodowego, z bardzo dobrymi ocenami kwalifikacji, obydwie zostały jednogłośnie pozytywnie zaopiniowane przez Kolegium, obydwie zostały rekomendowane przez zespół członków Rady. Wysokie kwalifikacje merytoryczne Pani Anety Katarzyny Rożmiej- Zalewskiej znajdują odzwierciedlenie w ocenie jej pracy oraz bardzo dobrych opiniach służbowych. Panią Anetę Katarzynę Rożmiej-Zalewską - w porównaniu z kontrkandydatką - wyróżnia lepsza, bo bardzo dobra, ocena z egzaminu sędziowskiego.

Praca i kwalifikacje zawodowe kontrkandydatki w osobie Pani Sylwii Żukowskiej również zostały ocenione bardzo wysoko. Jednak - zdaniem Krajowej Rady Sądownictwa - wiedza teoretyczna i doświadczenie zawodowe, jakie posiada Pani Aneta Katarzyna Rożmiej -Zalewska, dają gwarancję należytego wykonywania przez nią obowiązków sędziego Sądu Okręgowego w Zamościu.

W ocenie Rady, te wszystkie okoliczności zadecydowały o uznaniu Pani Anety Katarzyny Rożmiej-Zalewskiej za kandydatkę spełniającą w niniejszej procedurze konkursowej kryteria wyboru w stopniu uzasadniającym przedstawienie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej do powołania.

2. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Zamościu.

Kolegium Sądu Okręgowego w Zamościu na posiedzeniu 10 listopada 2021 r. zaopiniowało pozytywnie zarówno Panią Anetę Katarzynę Rożmiej-Zalewską - oddając 11 głosów "za" oraz 0 głosów "przeciw" i 0 głosów "wstrzymujących się", jak i Panią Sylwię Żukowską - oddając 11 głosów "za" oraz 0 głosów "przeciw" i 0 głosów "wstrzymujących się". Kryterium poparcia, udzielonego przez to gremium, nie przeważyło zatem na korzyść żadnej z uczestniczek tego postępowania.

3. W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa Pani Aneta Katarzyna Rożmiej-Zalewska posiada wysokie kwalifikacje merytoryczne oraz doświadczenie zawodowe, a także wszechstronną, stale pogłębianą wiedzę prawniczą, którą umiejętnie wykorzystuje w praktyce zawodowej, dające rękojmię należytego wykonywania obowiązków orzeczniczych na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Zamościu.

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Pani Anety Katarzyny Rożmiej-Zalewskiej zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności wieloletnie doświadczenie orzecznicze na stanowisku sędziego sądu rejonowego, wnioski płynące z bardzo dobrej oceny jej pracy i kwalifikacji zawodowych, bardzo dobre opinie służbowe, potwierdzające rzetelną praktykę zawodową oraz umiejętności predestynujące do pełnienia urzędu sędziego sądu okręgowego, jednogłośne poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Zamościu, a także doskonalenie zawodowe przez udział w szkoleniach.

IV

Wyniki głosowania Rady

Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 14 grudnia 2021 r. na:

- Panią Anetę Katarzynę Rożmiej-Zalewską oddano 8 głosów "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 6 głosach "wstrzymujących się" (przy udziale 14 członków Rady), w rezultacie czego uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów,

- Panią Sylwię Żukowską oddano 5 głosów "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 8 głosach "wstrzymującym się" (przy udziale 13 członków Rady), w rezultacie czego nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów.

Mając na uwadze wyniki głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę, jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. z 2021 r. poz. 269).