Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Krakowie, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2021 r., poz. 725.

Akty korporacyjne

Sędz.2021.12.14

Akt nieoceniany
Wersja od: 14 grudnia 2021 r.

UCHWAŁA NR 1649/2021
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 14 grudnia 2021 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Krakowie, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2021 r., poz. 725

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269), Krajowa Rada Sądownictwa:
przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pani Ireny Bletek do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Krakowie.

UZASADNIENIE

I

Postępowanie przed Krajową Radą Sądownictwa

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Krakowie, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2021 r. pod poz. 725, zgłosiła się Pani Irena Bletek - sędzia Sądu Rejonowego dla Krakowa-Podgórza w Krakowie.

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269; dalej: ustawa o KRS).

Na posiedzeniu w dniu 13 grudnia 2021 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa, po zapoznaniu się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami i ich przeanalizowaniu, omówił szczegółowo kandydatkę, odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie. Podczas głosowania członkowie zespołu na Panią Irenę Bletek oddali 3 głosy "za", nie oddając głosów "przeciw" ani "wstrzymujących się". W wyniku powyższego głosowania, zespół przyjął stanowisko o rekomendowaniu Krajowej Radzie Sądownictwa na jedno wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Krakowie Pani Ireny Bletek. Wniosek taki, w ocenie zespołu, jest w pełni uzasadniony treścią załączonych: oceny kwalifikacyjnej, informacji dotyczących posiadanego przez kandydatkę doświadczenia zawodowego, w tym doświadczenia w stosowaniu przepisów prawa, a także opinią Kolegium Sądu Okręgowego w Krakowie.

W uzasadnieniu stanowiska zespół wskazał, że za rekomendowaniem Pani Ireny Bletek przemawiają w szczególności - ocenione łącznie: doświadczenie zawodowe, zdobyte podczas wykonywania zawodu sędziego, oraz ocena pracy i kwalifikacji zawodowych. Członkowie zespołu podkreślili, że kandydatka w pełni spełnia kryteria wyboru na stanowisko sędziego sądu okręgowego. Posiada wieloletnie doświadczenie zawodowe na stanowisku sędziowskim.

Kolegium Sądu Okręgowego w Krakowie pozytywnie zaopiniowało Panią Irenę Bletek, oddając 10 głosów "za", 0 głosów "przeciw", 1 głos "wstrzymujący się", 1 głos "nieważny".

Dokonując oceny kandydatki, Rada kierowała się także kryteriami, wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, w tym: oceną kwalifikacji i doświadczeniem zawodowym kandydatki, a także uzyskanym poparciem środowiska sędziowskiego.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa - podzielając stanowisko zespołu - uznała, że Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pani Ireny Bletek do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Krakowie.

II

Charakterystyka kandydatki

Pani Irena Bletek urodziła się w 1956 r. w Krakowie. W 1980 r. ukończyła studia na kierunku pedagogika kulturalno-oświatowa na Uniwersytecie Łódzkim z oceną bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra. W 1982 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie z oceną dostateczną, uzyskując tytuł magistra. W 1984 r. ukończyła pozaetatową aplikację sędziowską w okręgu Sądu Wojewódzkiego w Krakowie. W 1985 r. złożyła egzamin sędziowski z łączną oceną dostateczną. Od 1 listopada 1985 r. do 31 grudnia 1987 r. wykonywała powierzone obowiązki asesora sądowego w Sądzie Rejonowym dla Krakowa-Podgórza w Krakowie. Od 1 stycznia 1988 r. orzeka jako sędzia w Sądzie Rejonowym dla Krakowa-Podgórza w Krakowie. W 2008 r. ukończyła studia podyplomowe w zakresie prawa rodzinnego na Uniwersytecie Łódzkim z oceną dobrą. W 2016 r. ukończyła studia podyplomowe na tym Uniwersytecie w zakresie prawa rodzinnego z elementami psychologii dla sędziów orzekających w sprawach z zakresu prawa rodzinnego oraz prokuratorów, z oceną bardzo dobrą. Od 1 sierpnia 2021 r. orzeka w ramach delegacji w Sądzie Okręgowym w Krakowie, w XI Wydziale Cywilnym Rodzinnym. Pogłębia wiedzę w ramach szkoleń zawodowych.

Ocenę kwalifikacji kandydatki sporządziła Pani Monika Krzyżanowska - sędzia Sądu Okręgowego w Krakowie. W jej ocenie opiniowana osiąga znaczące wyniki statystyczne: wskaźniki procentowe opanowania wpływu są wysokie, w sprawach "Nsm" wyższe od procentowych wskaźników opanowania wpływu w Wydziale, w zakresie spraw "RC" wskaźniki procentowe opanowania wpływu są wyższe od procentowych wskaźników opanowania wpływu w Wydziale, a także w całym okręgu oraz w sprawach "RNs" wskaźniki procentowe opanowania wpływu są wyższe od procentowych wskaźników opanowania wpływu w Wydziale. Sędzia opiniująca zaakcentowała, że kandydatka sporządza uzasadnienia terminowo i w żadnej sprawie nie sporządziła uzasadnienia po upływie 3 miesięcy. W żadnej rozpoznawanej sprawie nie została uwzględniona skarga na naruszenie prawa strony do rozpoznania sprawy w postępowaniu przygotowawczym prowadzonym lub nadzorowanym przez prokuratora i postępowaniu sądowym bez nieuzasadnionej zwłoki. Odnośnie żadnej ze spraw Pani sędzi nie wydano orzeczenia uwzględniającego skargę nadzwyczajną lub wniosek o unieważnienie prawomocnego orzeczenia, ani też nie stwierdzono niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia. Konkludując, autorka oceny kwalifikacji stwierdziła, że przeprowadzona ocena wykazała, że Pani sędzia Irena Bletek posiada kwalifikacje do powierzenia jej stanowiska sędziego Sądu Okręgowego w Krakowie, w tym w zakresie poziomu merytorycznego orzecznictwa, sprawności i efektywności podejmowanych czynności, organizowania pracy i kultury urzędowania.

III

Ocena kandydatki

W każdym postępowaniu nominacyjnym Krajowa Rada Sądownictwa dokonuje oceny kandydatów na podstawie załączonych materiałów, ocenianych indywidualnie. Rada jest wyposażona w prawo swobodnej oceny zgromadzonego materiału i możliwość nadania decydującego znaczenia określonym, wybranym kryteriom ustawowym, na podstawie których podejmuje uchwałę.

Uczestniczka postępowania, pretendująca do objęcia stanowiska sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Krakowie, spełnia formalnie wszystkie kryteria wyboru, a zatem zadaniem Rady było przeprowadzenie weryfikacji i dokonanie oceny tej osoby.

Kryteria, przyjęte przez Krajową Radę Sądownictwa, przy ocenie kandydatki:

1. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się oceną kwalifikacyjną oraz doświadczeniem zawodowym kandydatki.

Osoba przedstawiona do powołania posiada długoletnie doświadczenie zawodowe, zdobyte na stanowisku sędziego. Kwalifikacje merytoryczne Pani Ireny Bletek znajdują odzwierciedlenie w bardzo dobrej ocenie jej pracy. Zgodnie z przedstawioną oceną kwalifikacji, Pani Irena Bletek zasługuje na powołanie do pełnienia urzędu sędziego sądu okręgowego.

Zdaniem Krajowej Rady Sądownictwa wiedza teoretyczna, jaką posiada kandydatka, w połączeniu z doświadczeniem praktycznym w stosowaniu prawa, zdobytym w pracy orzeczniczej sędziego, dają gwarancję należytego wykonywania przez nią obowiązków sędziego sądu okręgowego.

W ocenie Rady, te wszystkie okoliczności zadecydowały o uznaniu Pani Ireny Bletek za kandydatkę spełniającą w niniejszej procedurze konkursowej kryteria wyboru w stopniu w pełni uzasadniającym przedstawienie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej do powołania.

2. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Krakowie.

Kolegium Sądu Okręgowego w Krakowie w dniu 8 listopada 2021 r. zaopiniowało Panią Irenę Bletek, oddając 10 głosów "za", przy braku głosów "przeciw", 1 głosie "wstrzymującym się" i 1 głosie "nieważnym" (opinia wyróżniająca), na stanowisko sędziego Sądu Okręgowego w Krakowie. Kandydatka wybrana przez Radę uzyskała zatem zdecydowane poparcie tego gremium.

3. W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa Pani Irena Bletek posiada wysokie kwalifikacje merytoryczne oraz doświadczenie zawodowe, a także wszechstronną, stale pogłębianą wiedzę prawniczą, którą umiejętnie wykorzystuje w praktyce zawodowej, dające rękojmię należytego wykonywania obowiązków orzeczniczych na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Krakowie.

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Pani Ireny Bletek zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności wieloletnie doświadczenie zawodowe, zdobyte podczas wykonywania obowiązków sędziego w sądzie rejonowym, wnioski płynące z oceny jej pracy i kwalifikacji zawodowych, potwierdzające rzetelną praktykę zawodową oraz umiejętności predestynujące do pełnienia urzędu sędziego sądu okręgowego, a także wyróżniająca opinia Kolegium Sądu Okręgowego w Krakowie.

IV

Wynik głosowania Rady

Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 14 grudnia 2021 r. na Panią Irenę Bletek oddano 13 głosów "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 2 głosach "wstrzymujących się" (przy udziale 15 osób), w rezultacie czego uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów.

Mając na uwadze wynik głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę, jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. z 2021 r. poz. 269).