Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Zamościu, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2021 r., poz. 506.

Akty korporacyjne

Sędz.2021.12.1

Akt nieoceniany
Wersja od: 1 grudnia 2021 r.

UCHWAŁA NR 1602/2021
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 1 grudnia 2021 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Zamościu, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2021 r., poz. 506

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269), Krajowa Rada Sądownictwa:
1. przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pani Agnieszki Reder-Nowak do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Zamościu;

2. nie przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pani Edyty Marzeny Berezy-Firek i Pani Weroniki Małgorzaty Miklewicz-Radzik do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Zamościu.

UZASADNIENIE

I

Postępow anie przed Krajową Radą Sądownictwa

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Zamościu, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2021 r. pod poz. 506, zgłosiły się:

- Pani Edyta Marzena Bereza-Firek - radca prawny - Okręgowa Izba Radców Prawnych w Lublinie,

- Pani Weronika Małgorzata Miklewicz-Radzik - referendarz sądowy w Sądzie Rejonowym w Zamościu oraz

- Pani Agnieszka Reder-Nowak - adwokat - Okręgowa Rada Adwokacka w Lublinie.

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269; dalej: ustawa o KRS).

Na posiedzeniu w dniu 29 listopada 2021 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa, po wnikliwym zapoznaniu się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami i ich przeanalizowaniu, omówił szczegółowo kandydatki, odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie. W posiedzeniu zespołu nie uczestniczył, prawidłowo zawiadomiony o terminie posiedzenia w związku z kandydowaniem osoby wykonującej zawód radcy prawnego, przedstawiciel Krajowej Rady Radców Prawnych oraz, w związku z kandydowaniem osoby wykonującej zawód adwokata, przedstawiciel Naczelnej Rady Adwokackiej. Podczas głosowania członkowie zespołu oddali na Panią Edytę Marzenę Berezę-Firek - 1 głos "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 2 głosach "wstrzymujących się", na Panią Weronikę Małgorzatę Miklewicz-Radzik - 3 głosy "za", nie oddając głosów "przeciw" ani "wstrzymujących się" i na Panią Agnieszkę Reder-Nowak - 3 głosy "za", nie oddając głosów "przeciw" ani "wstrzymujących się".

W wyniku powyższego głosowania, zespół przyjął stanowisko w przedmiocie rekomendacji kandydatury Pani Agnieszki Reder-Nowak z pierwszego miejsca na liście rekomendacyjnej oraz Pani Weroniki Małgorzaty Miklewicz-Radzik z drugiego miejsca na liście rekomendacyjnej na jedno wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Zamościu.

Wniosek taki, w ocenie zespołu, jest w pełni uzasadniony treścią załączonych ocen kwalifikacyjnych, informacjami dotyczącymi posiadanego przez kandydatki doświadczenia zawodowego, w tym doświadczenia w stosowaniu przepisów prawa, opiniami służbowymi, a także opinią Kolegium Sądu Okręgowego w Zamościu.

Przedstawiając powyższe, zespół kierował się dyspozycją art. 35 ustawy o KRS, zgodnie z którym, jeżeli na stanowisko sędziowskie zgłosił się więcej niż jeden kandydat, zespół opracowuje listę rekomendowanych kandydatów, przy ustalaniu kolejności na liście kierując się przede wszystkim oceną ich kwalifikacji, a ponadto uwzględniając doświadczenie zawodowe, w tym doświadczenie w stosowaniu przepisów prawa, dorobek naukowy, opinie przełożonych, rekomendacje, publikacje i inne dokumenty dołączone do karty zgłoszenia, a także opinię kolegium właściwego sądu.

W uzasadnieniu stanowiska zespół wskazał, że za rekomendowaniem obu kandydatek przemawiają w szczególności: wnioski płynące z bardzo pozytywnych ocen kwalifikacyjnych, dotychczasowe doświadczenie zawodowe oraz poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Zamościu. Z uwagi na duże podobieństwo kandydatur kryterium pozwalającym na umieszczenie na pierwszym miejscu listy rekomendacyjnej Pani Agnieszki Reder-Nowak było doświadczenie zawodowe.

Podejmując niniejszą uchwałę, Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę, że kandydatki spełniają wymagania ustawowe, określone w art. 61 § 1 i § 2 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 2072) oraz art. 18 ust. 1 ustawy z dnia 11 maja 2017 r. o zmianie ustawy o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury, ustawy - Prawo o ustroju sądów powszechnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1139, ze zm.).

Dokonując oceny kandydatek, Rada kierowała się także kryteriami, wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, w tym: ocenami kwalifikacyjnymi, doświadczeniem zawodowym kandydatek, opiniami przełożonych, a także uzyskanym poparciem środowiska sędziowskiego.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa, podzielając stanowisko zespołu, uznała, że Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pani Agnieszki Reder-Nowak do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Zamościu.

II

Charakterystyka kandydatek

Pani Agnieszka Reder-Nowak urodziła się 17 maja 1983 r. w Zamościu. W 2007 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie z oceną dobrą i uzyskała tytuł magistra. Po odbyciu aplikacji adwokackiej w okręgu Okręgowej Rady Adwokackiej w Lublinie, w 2010 r. złożyła egzamin adwokacki z wynikiem pozytywnym. Uchwałą Rady Okręgowej Rady Adwokackiej w Lublinie z dnia 25 sierpnia 2010 r. została wpisana na listę adwokatów Izby Lubelskiej. W listopadzie 2010 r. rozpoczęła wykonywanie zawodu w ramach indywidualnej kancelarii adwokackiej w Zamościu.

Ocenę kwalifikacji Pani Agnieszki Reder-Nowak w zakresie spraw cywilnych sporządził Pan Dariusz Krzysiak - sędzia wizytator ds. cywilnych Sądu Okręgowego w Zamościu, który wskazał, że kategorie spraw prowadzonych przez opiniowaną dotyczą szerokiego spektrum problematyki cywilistycznej. Łatwość wypowiedzi (w mowie i piśmie) z zachowaniem reguł prawniczych i zasad języka polskiego, w połączeniu z bardzo dobrą znajomością prawa procesowego i materialnego (w tym poglądów judykatury i doktryny), częste i aktywne uczestniczenie w rozprawach, stanowią cenny kapitał opiniowanej, świadczący o bardzo dobrym przygotowaniu do wykonywania zawodu sędziego. W sprawach z elementem opiekuńczym, jej działania ukierunkowane są wyłącznie na ochronę dobra dziecka, co bardzo rzadko występuje u innych pełnomocników. Pani Agnieszka Reder-Nowak jest bardzo dobrze przygotowana do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego. Wyróżniają wiedza prawnicza, praktyka adwokacka na salach rozpraw i - mimo odbytej aplikacji korporacyjnej - znajomość metodyki pracy sędziego. Przymioty osobiste, bezwzględne przestrzeganie zasad etyki i merytoryczne przygotowanie czynią Panią Agnieszkę Reder-Nowak bardzo dobrą kandydatką do objęcia urzędu sędziego.

Drugą ocenę kwalifikacji - z zakresu spraw karnych sporządził Pan Lesław Dąbrowski - sędzia Sądu Okręgowego w Zamościu. Przeprowadzone przez niego badanie aktowe wykazało, że Pani adw. Agnieszka Reder-Nowak jest osobą obowiązkową i solidną. Jakość sporządzanych przez nią apelacji oraz opinii prawnych ocenił wysoko, szczególnie ze względu na ich skuteczność. Opiniowana posiada umiejętność prawidłowej wykładni prawa oraz trafnej oceny stanów faktycznych. Przychylne rekomendacje zawodowe, solidność oraz terminowość wykonywanych przez nią czynności procesowych, bardzo dobra znajomość przepisów prawa oraz wysoka kultura osobista uprawniają do wydania pozytywnej oceny kwalifikacji.

Pani Edyta Marzena Bereza-Firek i Pani Weronika Małgorzata Miklewicz-Radzik posiadają odpowiednie kwalifikacje zawodowe, uprawniające do ubiegania się o urząd sędziego sądu rejonowego, jednak - w ocenie Rady - w niniejszej procedurze konkursowej nie spełniają wszystkich kryteriów wyboru w stopniu uzasadniającym przedstawienie do powołania Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej.

Pani Edyta Marzena Bereza-Firek urodziła się 5 listopada 1969 r. w Krasnymstawie. W 1994 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie z oceną dobrą i uzyskała tytuł magistra. Po odbyciu aplikacji prokuratorskiej w okręgu Prokuratury Wojewódzkiej w Zamościu, w 1997 r. złożyła egzamin prokuratorski z wynikiem dostatecznym. Od 5 lipca 2000 r. do 8 stycznia 2002 r. pracowała w PGE Dystrybucja S.A. w Lublinie, Oddział w Zamościu na stanowisku samodzielnego referenta prawnego. Od 9 stycznia 2002 r. do 31 marca 2007 r. we wskazanej spółce pracowała na stanowisku specjalisty ds. prawnych. Na podstawie uchwały Rady Okręgowej Izby Radców Prawnych w Lublinie z dnia 20 grudnia 2006 r. została wpisana na listę radców prawnych tej Izby. W dniu 1 kwietnia 2007 r. rozpoczęła wykonywanie zawodu radcy prawnego w PGE Dystrybucja S.A. w Lublinie, Oddział w Zamościu.

Ocenę kwalifikacji Pani Edyty Marzeny Berezy-Firek sporządziła Pani Barbara Krukowska - sędzia wizytator ds. cywilnych Sądu Okręgowego w Zamościu, która stwierdziła, że opiniowana obowiązki zawodowe radcy prawnego wykonuje w sposób staranny i rzetelny. Podniosła jednak, że czynności radcy prawnego wykonywała w ramach stosunku pracy w PGE Dystrybucja S.A., Oddział w Zamościu. Określony przedmiot i specyfika działalności Spółki zdeterminowały podejmowane przez opiniowaną czynności radcy prawnego. W konsekwencji kategoria spraw, w których kandydatka występowała jako pełnomocnik Spółki, nie jest szeroka. Przedmiotem większości zbadanych spraw było uregulowanie tytułu prawnego do korzystania z nieruchomości, na których posadowione były urządzenia elektroenergetyczne należące do Spółki (ustanowienie służebności przesyłu, stwierdzenie zasiedzenia służebności gruntowej), czy też roszczenia właścicieli nieruchomości z tytułu bezumownego korzystania przez Spółkę z ich nieruchomości. Pozostałe sprawy również wiązały się ściśle z przedmiotem działalności Spółki. Kognicja sądu rejonowego, do którego aspiruje opiniowana, jest bardzo szeroka i różnorodna. Wymaga od sędziego ugruntowanej wiedzy prawa materialnego i procesowego w pełnym zakresie rozpoznawanych spraw przez Sąd. Ograniczone spektrum spraw, w których opiniowana angażowała się jako pełnomocnik procesowy, nie dają wystarczającej podstawy do oceny predyspozycji zawodowych niezbędnych do pełnienia urzędu sędziego. Przedstawione do oceny akta sądowe i opinie prawne nie pozwalają na pełną ocenę kompetencji prawniczych opiniowanej, wymaganych na stanowisku sędziego. Przedstawione wyżej ustalenia nie pozwoliły oceniającej na pozytywne zaopiniowanie Pani Edyty Marzeny Berezy-Firek na stanowisko sędziego.

Pani Weronika Małgorzata Miklewicz-Radzik urodziła się 10 listopada 1984 r. w Zamościu. W 2008 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Marii Curie -Skłodowskiej w Lublinie z oceną bardzo dobrą i uzyskała tytuł magistra. Od 9 czerwca do 5 grudnia 2008 r. była zatrudniona w Kancelarii Radcy Prawnego Adama Połowca w Krakowie na stanowisku asystenta radcy prawnego. Od 8 grudnia 2008 r. do 30 listopada 2009 r. pracowała w Urzędzie Skarbowym w Zamościu na stanowisku referenta. Ukończyła aplikację ogólną, którą odbywała w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury w Krakowie w okresie od 30 listopada 2009 r. do 30 listopada 2010 r., uzyskując łącznie 43,13 punktu. Ukończyła aplikację sędziowską, którą odbywała od 28 lutego 2011 r. do 20 kwietnia 2015 r. w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury w Krakowie. We wrześniu 2013 r. złożyła egzamin sędziowski z wynikiem bardzo dobrym, uzyskując 285,5 punktu. Od 21 października 2013 r. jest zatrudniona na stanowisku referendarza sądowego w Sądzie Rejonowym w Zamościu. Do 21 kwietnia 2015 r. obowiązki orzecznicze wykonywała w V Wydziale Gospodarczym, a od 22 kwietnia 2015 r. pełni je w I Wydziale Cywilnym.

Ocenę kwalifikacji Pani Weroniki Małgorzaty Miklewicz-Radzik sporządził Pan Dariusz Krzysiak - sędzia wizytator ds. cywilnych Sądu Okręgowego w Zamościu, który wskazał, że opiniowana po raz drugi ubiega się o stanowisko sędziego sądu rejonowego. Stwierdził, że nabyła umiejętności praktyczne i doświadczenie, a także dogłębnie w praktyce poznała metodykę pracy sędziego. Pozwoliło to na uznanie, że posiada ona cechy pożądane na stanowisku sędziego. Jest zorganizowana, efektywnie wykorzystuje czas pracy. Posiada niezbędne przygotowanie teoretyczne, a doświadczenie zdobyte na różnych stanowiskach stanowi cenny kapitał przy orzekaniu (doświadczenie życiowe). Jej kandydaturę do objęcia urzędu sędziego sędzia wizytator ocenił jako bardzo dobrą.

III

Porównanie kandydatek

W każdym postępowaniu nominacyjnym Krajowa Rada Sądownictwa dokonuje oceny kandydatów na podstawie załączonych materiałów, ocenianych indywidualnie. Rada jest wyposażona w prawo swobodnej oceny zgromadzonego materiału i możliwość nadania decydującego znaczenia określonym, wybranym kryteriom ustawowym, na podstawie których podejmuje uchwałę. Od stanu faktycznego konkretnej sprawy zależy, jakie kryteria są stosowane przez Radę w danym postępowaniu, w szczególności co do rozpatrywanych łącznie kryteriów, na które składają się kwalifikacje, doświadczenie zawodowe, poparcie środowiska sędziowskiego oraz dane potwierdzające zdobycie dodatkowych kwalifikacji.

Uczestniczki postępowania, pretendujące do objęcia stanowiska sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Zamościu, spełniają formalnie wszystkie kryteria wyboru, a zatem zadaniem Rady było przeprowadzenie weryfikacji i dokonanie wyboru tej z nich, która spełnia wszystkie kryteria - oceniane łącznie - najpełniej i w najwyższym stopniu.

Kryteria, przyjęte przez Krajową Radę Sądownictwa, przy ocenie kandydatek:

1. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się ocenami kwalifikacyjnymi oraz doświadczeniem zawodowym kandydatek.

Pani Agnieszka Reder-Nowak legitymuje się wszechstronnym doświadczeniem zawodowym, uzyskanym podczas wieloletniego wykonywania zawodu adwokata. Kandydatka posiada doświadczenie w samodzielnym prowadzeniu spraw i - zdaniem Krajowej Rady Sądownictwa - zdobyte przez nią doświadczenie oraz wiedza prawnicza pozwolą rzetelnie pełnić obowiązki na stanowisku sędziego sądu rejonowego. Uzyskała jednogłośne poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Zamościu, co czyni jej kandydaturę spełniającą wszystkie kryteria wyboru najpełniej w niniejszym postępowaniu nominacyjnym.

Pani Edyta Marzena Bereza-Firek nie uzyskała pozytywnej oceny swojej pracy i kwalifikacji zawodowych. Krajowa Rada Sądownictwa podzieliła wnioski sędzi wizytator, która wskazała m.in., że kognicja sądu rejonowego, do którego aspiruje opiniowana, jest bardzo szeroka i różnorodna. Wymaga od sędziego ugruntowanej wiedzy prawa materialnego i procesowego w pełnym zakresie rozpoznawanych spraw przez Sąd. Ograniczone spektrum spraw, w których Pani Edyta Marzena Bereza-Firek angażowała się jako pełnomocnik procesowy, nie dają wystarczającej podstawy do oceny predyspozycji zawodowych niezbędnych do pełnienia urzędu sędziego. Ponadto, kandydatka ta uzyskała mniejsze poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Zamościu niż wybrana do przedstawienia z wnioskiem o powołanie kandydatka.

Pani Weronika Małgorzata Miklewicz-Radzik jest kandydatką, którą zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa rekomendował Radzie z drugiego miejsca na liście rekomendacyjnej kandydatów. Posiada nieco mniejsze doświadczenie zawodowe niż wybrana kandydatka, zatem Krajowa Rada Sądownictwa zadecydowała o wyborze do przedstawienia z wnioskiem o powołanie właśnie Pani Agnieszki Reder-Nowak.

W ocenie Rady, te wszystkie okoliczności zadecydowały o uznaniu Pani Agnieszki Reder-Nowak za kandydatkę spełniającą w niniejszej procedurze konkursowej kryteria wyboru w stopniu uzasadniającym przedstawienie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej do powołania.

2. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Zamościu.

Kolegium Sądu Okręgowego w Zamościu na posiedzeniu 20 października 2021 r. zaopiniowało pozytywnie Panią Edytę Marzenę Berezę-Firek - 11 głosami "za", przy braku głosów "przeciw" i 5 głosach "wstrzymujących się", Panią Weronikę Małgorzatę Miklewicz-Radzik - jednogłośnie pozytywnie - 16 głosami "za" i Panią Agnieszkę Reder -Nowak - także jednogłośnie pozytywnie - 16 głosami "za".

Jednogłośne poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Zamościu uzyskały zatem Pani Weronika Małgorzata Miklewicz-Radzik oraz Pani Agnieszka Reder-Nowak.

3. W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa Pani Agnieszka Reder-Nowak posiada wysokie kwalifikacje merytoryczne oraz doświadczenie zawodowe, a także wszechstronną, stale pogłębianą wiedzę prawniczą, którą umiejętnie wykorzystuje w praktyce zawodowej, dające rękojmię należytego wykonywania obowiązków orzeczniczych na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Zamościu.

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Pani Agnieszki Reder-Nowak zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności wieloletnie i różnorodne doświadczenie zawodowe, zdobyte podczas wykonywania zawodu adwokata, wnioski płynące z ocen jej pracy i kwalifikacji zawodowych, potwierdzające rzetelną praktykę zawodową oraz umiejętności predestynujące do pełnienia urzędu sędziego sądu rejonowego, jednogłośne poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Zamościu, a także doskonalenie zawodowe przez udział w licznych szkoleniach.

IV

Wyniki glosowania Rady

Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 1 grudnia 2021 r. na:

- Panią Edytę Marzenę Berezę-Firek nie oddano głosów "za" ani. "przeciw", przy 14 głosach "wstrzymujących się" (przy udziale 14 osób), w rezultacie czego nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Panią Weronikę Małgorzatę Miklewicz-Radzik oddano 4 głosy "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 13 głosach "wstrzymujących się" (przy udziale 17 osób), w rezultacie czego nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Panią Agnieszkę Reder-Nowak oddano 19 głosów "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 1 głosie "wstrzymującym się" (przy udziale 20 osób), w rezultacie czego uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów.

Mając na uwadze wyniki głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę, jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. z 2021 r. poz. 269).