Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Częstochowie, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2021 r., poz. 504.

Akty korporacyjne

Sędz.2021.12.1

Akt nieoceniany
Wersja od: 1 grudnia 2021 r.

UCHWAŁA NR 1600/2021
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 1 grudnia 2021 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Częstochowie, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2021 r., poz. 504

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269), Krajowa Rada Sądownictwa:
1. przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pana Pawła Betlejewskiego do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Częstochowie;

2. nie przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pani Marleny Anity Kluk i Pani Marty Rozalii Wiaderek do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Częstochowie.

UZASADNIENIE

I

Postępowanie przed Krajową Radą Sądownictwa

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Częstochowie, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2021 r. pod poz. 504, zgłosili się: - Pan Paweł Betlejewski - sędzia Sądu Rejonowego w Częstochowie, - Pani Marlena Anita Kluk - sędzia Sądu Rejonowego w Częstochowie oraz - Pani Marta Rozalia Wiaderek - sędzia Sądu Rejonowego w Częstochowie.

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269; dalej: ustawa o KRS).

Na posiedzeniu w dniu 29 listopada 2021 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa, po wnikliwym zapoznaniu się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami i ich przeanalizowaniu, omówił szczegółowo kandydatów, odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie. Podczas głosowania członkowie zespołu na Pana Pawła Betlejewskiego oddali 3 głosy "za", nie oddając głosów "przeciw" ani "wstrzymujących się", na Panią Marlenę Anitę Kluk oddali 1 głos "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 2 głosach "wstrzymujących się" a na Panią Martę Rozalię Wiaderek oddali 1 głos "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 2 głosach "wstrzymujących się". W wyniku powyższego głosowania, zespół przyjął stanowisko o rekomendowaniu Krajowej Radzie Sądownictwa na jedno wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Częstochowie Pana Pawła Betlejewskiego. Wniosek taki, w ocenie zespołu, jest w pełni uzasadniony treścią załączonych ocen kwalifikacyjnych, informacjami dotyczącymi posiadanego przez kandydatów doświadczenia zawodowego, w tym doświadczenia w stosowaniu przepisów prawa, opiniami służbowymi, a także opinią Kolegium Sądu Okręgowego w Częstochowie z udziałem Delegatów Sędziów Sądu Okręgowego w Częstochowie.

W uzasadnieniu stanowiska zespół wskazał, że za rekomendowaniem kandydatury Pana Pawła Betlejewskiego przemawiają w szczególności: dotychczasowe doświadczenie orzecznicze, uzyskane zarówno w pracy w pierwszej, jak i drugiej instancji, wnioski płynące z pozytywnej oceny pracy i kwalifikacji merytorycznych, umiejętne łączenie obowiązków administracyjnych i orzeczniczych oraz najwyższe w tym postępowaniu poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Częstochowie z udziałem Delegatów Sędziów Sądu Okręgowego w Częstochowie.

Podejmując niniejszą uchwałę, Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę, że kandydaci spełniają wymagania ustawowe, określone w art. 63 § 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 2072).

Dokonując oceny kandydatów, Rada kierowała się także kryteriami, wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, w tym: ocenami kwalifikacyjnymi, doświadczeniem zawodowym kandydatów, opiniami przełożonych, a także uzyskanym poparciem środowiska sędziowskiego.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa, podzielając stanowisko zespołu, uznała, że Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pana Pawła Betlejewskiego do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Częstochowie.

II

Charakterystyka kandydatów

Pan Paweł Betlejewski urodził się 27 maja 1977 r. w Kaliszu. W 2001 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach z oceną dobrą plus i uzyskał tytuł magistra. Po odbyciu aplikacji sądowej w okręgu Sądu Okręgowego w Częstochowie, w 2004 r. złożył egzamin sędziowski z łącznym wynikiem dobrym. Od 2 listopada 2004 r. do 1 listopada 2005 r. pracował w Kancelarii Adwokackiej adw. Mariusza Kostrzewskiego w Częstochowie na stanowisku asystenta adwokata. Z dniem 1 listopada 2005 r. został mianowany asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Częstochowie. Powierzone obowiązki orzecznicze pełnił w XI Wydziale Grodzkim. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 21 kwietnia 2009 r. został powołany do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Częstochowie. Orzekał kolejno w: XVI Wydziale Karnym, I Wydziale Cywilnym i w VIII Wydziale Gospodarczym. Od 15 grudnia 2017 r. do 28 lutego 2020 r. pełnił funkcję Zastępcy Przewodniczącego VIII Wydziału Gospodarczego. Od I marca 2020 r. orzeka w ramach delegacji, udzielonej przez Ministra Sprawiedliwości, w V Wydziale Gospodarczym Sądu Okręgowego w Częstochowie.

Ocenę kwalifikacji Pana Pawła Betlejewskiego sporządziła Pani Hanna Morejska - sędzia Sądu Okręgowego w Częstochowie. Z oceny wynika, że sprawy rozpoznawane przez opiniowanego w wydziałach gospodarczych pierwszo- i drugoinstancyjnych były skomplikowane zarówno pod względem prawnym, jak i faktycznym. Wymagały dokonywania szczegółowej wykładni przepisów prawa cywilnego, ale także wiedzy w zakresie bardzo różnorodnych elementów przedmiotowo istotnych służących indywidualizacji danej czynności prawnej pod względem prawnym. Zdaniem oceniającej, Pan Paweł Betlejewski jest doświadczonym sędzią. Sprawność postępowania i jakość orzecznictwa nie budzą zastrzeżeń. Z analizy opisanych w ocenie spraw wynika, że opiniowany ma koncepcję sposobu prowadzenia postępowania w danej sprawie. Jest widoczne, że częstokroć w bardzo skomplikowanych stanach faktycznych i prawnych danej sprawy jest w stanie zanalizować istotę sporu. Sporządzane przez opiniowanego uzasadnienia spełniają wszelkie ustawowe wymogi. Zawierają logiczną i szczegółową analizę stanu faktycznego, pogłębioną analizę przepisów prawa dotyczących danego stanu faktycznego z odniesieniem do orzecznictwa Sądu

Najwyższego i sądów powszechnych, a także poglądów doktryny. Wyniki lustracji, analiza orzecznictwa opiniowanego, jego doświadczenie zawodowe, w tym odpowiedni staż pracy, a także należyte opanowanie metodyki pracy sędziego, posiadana przez opiniowanego wiedza prawnicza, pracowitość, jak i zaangażowanie w pracy, stwarzają - zdaniem oceniającej - gwarancję odpowiedzialnego i rzetelnego wykonywania przez Pana sędziego Pawła Betlejewskiego obowiązków na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego w Częstochowie.

Pani Marlena Anita Kluk i Pani Marta Rozalia Wiaderek posiadają odpowiednie kwalifikacje zawodowe, uprawniające do ubiegania się o urząd sędziego sądu okręgowego, jednak - w ocenie Rady - w niniejszej procedurze konkursowej nie spełniają wszystkich kryteriów wyboru w stopniu uzasadniającym przedstawienie do powołania Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej.

Pani Marlena Anita Kluk urodziła się 28 stycznia 1974 r. w Częstochowie. W 1998 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach z oceną dobrą plus i uzyskała tytuł magistra. Po odbyciu aplikacji sądowej w okręgu Sądu Okręgowego w Katowicach, w 2001 r. złożyła egzamin sędziowski z łącznym wynikiem dobrym. W okresie od 1 kwietnia do 15 lipca 2001 r. pracowała w kancelarii adwokackiej w Częstochowie jako prawnik. Z dniem 16 lipca 2001 r. została mianowana asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Myszkowie. Od 17 października 2001 r. do 31 maja 2002 r. pełniła funkcję Przewodniczącej Wydziału Zamiejscowego w Koniecpolu Sądu Rejonowego w Myszkowie. Z dniem 1 czerwca 2002 r. została przeniesiona na stanowisko asesora sądowego w Sądzie Rejonowym w Częstochowie. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 4 grudnia 2003 r. została powołana do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Częstochowie. Orzekała w IV Wydziale Karnym. Od września 2013 r. do 18 kwietnia 2016 r. do zakresu jej obowiązków należało zastępowanie Przewodniczącej IV Wydziału Karnego w razie jej nieobecności. Obecnie orzeka w XIV Wydziale Karnym Wykonawczym, w którym od 2 kwietnia 2017 r. pełni także funkcję Przewodniczącej. Od 1 października 2018 r., na wniosek Pani sędzi, zmieniono jej zakres czynności w ten sposób, że orzekała dodatkowo w XI Wydziale Karnym Sądu Rejonowego w Częstochowie (wcześniej w XVI Wydziale Karnym) w wymiarze 25% przydziału spraw wpisanych do repertorium "K", na co najmniej 2 sesjach w miesiącu. Następnie, od 15 lutego 2020 r. zmieniono zakres czynności przez powierzenie obowiązków orzeczniczych w XIV Wydziale Karnym Wykonawczym Sądu Rejonowego w Częstochowie w wymiarze 85% przydziału i dodatkowo w XI Wydziale Karnym Sądu Rejonowego w Częstochowie w wymiarze 15% przydziału spraw wpisanych do repertorium "K". W dalszej kolejności, od 11 lipca 2020 r. ponownie zmieniono zakres czynności przez powierzenie jej obowiązków orzeczniczych w XIV Wydziale Karnym Wykonawczym Sądu Rejonowego w Częstochowie w wymiarze 100% przydziału i uchyleniu obowiązków orzeczniczych w XI Wydziale Karnym Sądu Rejonowego w Częstochowie. Od 27 marca 2020 r. orzeka w ramach delegacji, udzielonej przez Ministra Sprawiedliwości, w Sądzie Okręgowym w Częstochowie. Ponadto, począwszy od 2011 r., Pani sędzia brała udział w jednostkowych sesjach odwoławczych w VII Wydziale Karnym Odwoławczym tego Sądu.

Ocenę kwalifikacji Pani Marleny Anity Kluk sporządził Pan Jarosław Poch - sędzia Sądu Okręgowego w Częstochowie. Ocena łączna kwalifikacji jest pozytywna. Przemawia za tym dotychczasowa kariera zawodowa kandydatki. W każdym Wydziale, w którym orzekała, osiągała bardzo dobre wyniki statystyczne, zarówno jeśli chodzi o liczbę załatwionych spraw, jak i stabilność orzeczniczą. Jest postrzegana jako osoba obowiązkowa, odpowiedzialna, zdyscyplinowana i zaangażowana w pracę, wykonuje swoje obowiązki orzecznicze oraz obowiązki związane z pełnieniem funkcji sumiennie i w terminie, a także wykazuje się wysokim poziomem wiedzy merytorycznej. Łączy wykonywanie wszystkich obowiązków służbowych bez zarzutów. Poddane przez opiniującego badaniu akta prowadzonych przez Panią sędzię spraw dotyczyły różnorodnych przestępstw, różny był także stopień ich zawiłości pod względem prawnym, czy faktycznym. Wśród tych spraw były także sprawy skomplikowane, które pozwoliły wykazać się Pani sędzi doskonałą znajomością przepisów prawa, orzecznictwa, poglądów doktryny, ale i także umiejętnością samodzielnej interpretacji prawa. Pani sędzia dba, aby rozstrzygnięcie w sprawie zapadło na pierwszej rozprawie. Wnioski stron są rozpatrywane bez zbędnej zwłoki. Protokoły rozpraw wskazują, że Pani sędzia przesłuchuje strony i świadków starannie, dbając, aby każda strona miała możliwość wypowiedzenia się i zajęcia swojego stanowiska. Wydane rozstrzygnięcia są sporządzone starannie, co do zasady nie zawierają żadnych błędów co do prawa, o czym świadczy bardzo dobra stabilność orzecznicza Pani sędzi (zaledwie 2 uchylone wyroki w badanym okresie i 11 zmienionych, głównie z uwagi na odmienną ocenę materiału dowodowego, czy stopnia zawinienia i społecznej szkodliwości czynu). Wydawane rozstrzygnięcia wskazują, że są one przemyślane, wydawane ze znajomością akt sprawy, stosowana reakcja prawna jest dostosowana do ustaleń faktycznych w sprawie. Uzasadnienia orzeczeń sporządzane są starannie, poprawną polszczyzną, wskazują na doskonałą znajomość przepisów, orzecznictwa i poglądów doktryny, a jednocześnie są zrozumiałe także dla stron niebędących prawnikami, nie ma w nich zbędnego epatowania orzeczeniami, czy poglądami doktryny. Podsumowując, opiniujący stwierdził, że Pani sędzia Marlena Anita Kluk to bardzo dobra kandydatka na sędziego Sądu Okręgowego w Częstochowie.

Pani Marta Rozalia Wiaderek urodziła się 5 czerwca 1977 r. w Radomsku. Od 1 grudnia 1996 r. do 27 czerwca 1997 r. była zatrudniona w Firmie Usługi Transportowe, Obsługi Robót Telekomunikacyjnych Tadeusza Dziegiecia z siedzibą w Radomsku na stanowisku osoby prowadzącej sprawy księgowe i administracyjne. W latach 2000-2003 pełniła obowiązki koordynatora programów prawnych i obsługi prawnej klienta na podstawie umowy zlecenia w Fundacji Centrum Praw Kobiet z siedzibą w Warszawie, Oddział w Łodzi i w Częstochowie. W 2001 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Łódzkim z oceną bardzo dobrą i uzyskała tytuł magistra. Po odbyciu aplikacji sądowej w okręgu Sądu Okręgowego w Częstochowie, w 2006 r. złożyła egzamin sędziowski z łączną oceną dobrą plus. Z dniem 10 kwietnia 2007 r. została mianowana asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Częstochowie. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 czerwca 2009 r. została powołana do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Częstochowie. Od 9 czerwca 2009 r. do 31 sierpnia 2012 r. orzekała w XVI Wydziale Karnym z tym, że od 6 maja do 8 czerwca 2009 r. upoważniona była do wykonywania czynności referendarza sądowego w XII Wydziale Cywilnym, a od 9 czerwca do 7 grudnia 2009 r. orzekała w wymiarze 1/3 etatu w XVI Wydziale Grodzkim i 2/3 etatu w XIII Wydziale Grodzkim. Od 1 września 2012 r. orzekała w V Wydziale Rodzinnym i Nieletnich Sądu Rejonowego w Częstochowie. Od 22 czerwca 2020 r. orzeka w ramach stałej delegacji, udzielonej przez Ministra Sprawiedliwości, w Sekcji do rozpoznawania spraw o rozwód i separację oraz spraw o ubezwłasnowolnienie I Wydziału Cywilnego Sądu Okręgowego w Częstochowie i nadal w Sądzie Rejonowym w Częstochowie, w V Wydziale Rodzinnym i Nieletnich.

Ocenę kwalifikacji Pani Marty Rozalii Wiaderek sporządziła Pani Anna Głowacka - sędzia Sądu Okręgowego w Częstochowie, która stwierdziła, że opiniowana jest doświadczonym sędzią oraz posiada cechy osobowości, wiedzę, umiejętności i odpowiednie kwalifikacje do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego, o czym świadczy bardzo dobrze wykonywana praca na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Częstochowie i na delegacji do orzekania w Sądzie Okręgowym w Częstochowie. Znacznie sprawniej niż pozostali sędziowie w V Wydziale Rodzinnym i Nieletnich Sądu Rejonowego w Częstochowie prowadziła postępowania we wszystkich kontrolowanych sprawach. W 2019 r., w okresie objętym oceną, załatwiła najwięcej spraw spośród sędziów orzekających w tym Wydziale. O wysokiej sprawności w załatwianiu spraw przez opiniowaną świadczy aktualnie m.in. to, że wydała wyroki kończące postępowanie w 4 z 10 przydzielonych jej po innym referencie spraw w Sądzie Okręgowym w Częstochowie oraz kolejne 2 sprawy w Sądzie Rejonowym w Częstochowie, w których postępowanie trwało najdłużej. W referacie opiniowanej nie ma spraw prowadzonych przewlekle. Uzasadnienia we wszystkich sprawach, w których uprawnieni złożyli wnioski, były sporządzane w ustawowym terminie. Na 368 spraw załatwionych przez opiniowaną w Sądzie Rejonowym w Częstochowie i na delegacji w Sądzie Okręgowym w Częstochowie od 22 czerwca 2020 r. do 31 maja 2021 r. tylko w 10 sprawach była złożona apelacja, ale w żadnej sprawie nie zostało wydane orzeczenie uchylające sprawę do ponownego rozpoznania. Procent zaskarżalności zakończonych przez opiniowaną spraw jest symboliczny, a jakość jej orzecznictwa na tle liczby zaskarżonych orzeczeń, poza nielicznymi zmianami, wynikającymi głównie z odmiennej oceny sądu odwoławczego prawidłowo zgromadzonego materiału dowodowego, nie budzi zastrzeżeń. Pani sędzia doskonali swoje kwalifikacje zawodowe przez samokształcenie oraz udział w szkoleniach i kursach. Jest osobą kulturalną. Odnosi się z szacunkiem do stron postępowania i do współpracowników. Posiada umiejętności pracy w zespole. Wyniki lustracji, ocena merytoryczna kwalifikacji opiniowanej oraz metodyki pracy, terminowość i sprawność podejmowanych przez nią czynności procesowych oraz organizacyjnych, właściwe przygotowanie rozpraw, sprawność postępowania, efektywne wykorzystanie czasu przeznaczonego na rozprawy i technik usprawniających prowadzenie postępowania dostępnych na podstawie aktualnie obowiązujących przepisów, trafne orzecznictwo oraz duża pracowitość i zaangażowanie w pracę, a także opisane wyżej cechy osobowości, doświadczenie zawodowe i odpowiedni staż pracy stwarzają, zdaniem opiniującej, gwarancję odpowiedzialnego i rzetelnego wykonywania przez Panią sędzię Martę Rozalię Wiaderek obowiązków sędziego w Sądzie Okręgowym w Częstochowie.

III

Porównanie kandydatów

W każdym postępowaniu nominacyjnym Krajowa Rada Sądownictwa dokonuje oceny kandydatów na podstawie załączonych materiałów, ocenianych indywidualnie. Rada jest wyposażona w prawo swobodnej oceny zgromadzonego materiału i możliwość nadania decydującego znaczenia określonym, wybranym kryteriom ustawowym, na podstawie których podejmuje uchwałę. Od stanu faktycznego konkretnej sprawy zależy, jakie kryteria są stosowane przez Radę w danym postępowaniu, w szczególności co do rozpatrywanych łącznie kryteriów, na które składają się kwalifikacje, doświadczenie zawodowe, poparcie środowiska sędziowskiego oraz dane potwierdzające zdobycie dodatkowych kwalifikacji.

Uczestnicy postępowania, pretendujący do objęcia stanowiska sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Częstochowie, spełniają formalnie wszystkie kryteria wyboru, a zatem zadaniem Rady było przeprowadzenie weryfikacji i dokonanie wyboru tej osoby, która spełnia wszystkie kryteria - oceniane łącznie - najpełniej i w najwyższym stopniu.

Kryteria, przyjęte przez Krajową Radę Sądownictwa, przy ocenie kandydatów:

1. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się ocenami kwalifikacji oraz doświadczeniem zawodowym kandydatów.

Pan Paweł Betlejewski jest sędzią z wieloletnim doświadczeniem orzeczniczym o wszechstronnym przygotowaniu zawodowym (praca w wydziale cywilnym, karnym i gospodarczym), zdobytym zarówno na szczeblu sądu rejonowego, jak i okręgowego. Jego wysokie kwalifikacje merytoryczne znalazły odzwierciedlenie w bardzo pozytywnej ocenie kwalifikacyjnej, z której wynika wysoka stabilność orzecznictwa oraz jego jakość. Ponadto, uzyskał najwyższe w tym postępowaniu poparcie Kolegium Sądu, do którego aspiruje.

Pani Marlena Anita Kluk i Pani Marta Rozalia Wiaderek są dobrymi kandydatkami, jednakże w tym postępowaniu nominacyjnym nie spełniają wszystkich kryteriów wyboru w stopniu uzasadniającym przedstawienie ich kandydatur z wnioskiem o powołanie na stanowisko sędziego Sądu Okręgowego w Częstochowie. Wprawdzie zostały pozytywnie ocenione przez sędziów sporządzających oceny ich pracy, jednakże Kolegium Sądu Okręgowego w Częstochowie z udziałem Delegatów Sędziów Sądu Okręgowego w Częstochowie udzieliło im niższego niż Panu Pawłowi Betlejewskiemu poparcia. Dodatkowo, w odniesieniu do kandydatury Pani Marleny Anity Kluk stwierdzić należy, że choć posiada dużą wiedzę merytoryczną z zakresu prawa karnego, to jednak wolny etat w tym postępowaniu jest przewidziany do pionu cywilnego.

W ocenie Rady, powyższe okoliczności zadecydowały o uznaniu Pana Pawła Betlejewskiego za kandydata spełniającego w niniejszej procedurze konkursowej kryteria wyboru w stopniu uzasadniającym przedstawienie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej do powołania.

2. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Częstochowie z udziałem Delegatów Sędziów Sądu Okręgowego w Częstochowie.

Kolegium Sądu Okręgowego w Częstochowie z udziałem Delegatów Sędziów Sądu Okręgowego w Częstochowie na posiedzeniu 1 października 2021 r. zaopiniowało kandydaturę

Pana Pawła Betlejewskiego - jednogłośnie pozytywnie - 9 głosami "za" - z siłą poparcia 38/45, Pani Marleny Anity Kluk - pozytywnie - 7 głosami "za", przy braku głosów "przeciw" i 2 głosach "wstrzymujących się" - z siłą poparcia 26/45 a Pani Marty Rozalii Wiaderek - pozytywnie - 8 głosami "za", przy braku głosów "przeciw" i 1 głosie "wstrzymującym się" - z siłą poparcia 32/45.

Kandydat wybrany przez Radę uzyskał zatem jednogłośne poparcie tego gremium z najwyższą siłą poparcia.

3. W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa Pan Paweł Betlejewski posiada wysokie kwalifikacje merytoryczne oraz doświadczenie zawodowe, a także wszechstronną wiedzę prawniczą, którą umiejętnie wykorzystuje w praktyce zawodowej, dające rękojmię należytego wykonywania obowiązków orzeczniczych na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Częstochowie.

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Pana Pawła Betlejewskiego zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności wieloletnie i zróżnicowane doświadczenie zawodowe, zdobyte podczas wykonywania obowiązków sędziego na szczeblu sądu rejonowego i w ramach delegacji na szczeblu sądu okręgowego, wnioski płynące z bardzo pozytywnej oceny jego pracy i kwalifikacji zawodowych, a także jednogłośne poparcie Kolegium. Sądu Okręgowego w Częstochowie z udziałem Delegatów Sędziów Sądu Okręgowego w Częstochowie.

IV

Wyniki głosowania Rady

Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 1 grudnia 2021 r. na:

- Pana Pawła Betlejewskiego oddano 10 głosów "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 7 głosach "wstrzymujących się" (przy udziale 17 osób), w rezultacie czego uzyskał wymaganą bezwzględną większość głosów,

- Panią Marlenę Anitę Kluk oddano 1 głos "za" oraz 2 głosy "przeciw", przy 14 głosach "wstrzymujących się" (przy udziale 17 osób), w rezultacie czego nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Panią Martę Rozalię Wiaderek oddano 9 głosów "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 7 głosach "wstrzymujących się" (przy udziale 16 osób), w rezultacie czego uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów.

Jak wynika z powyższego, Pan Paweł Betlejewski i Pani Marta Rozalia Wiaderek uzyskali bezwzględną większość głosów. W związku z tym, że do obsadzenia w tym postępowaniu przewidziano jedno stanowisko sędziowskie, to zgodnie z § 12 ust. 2 Regulaminu Krajowej Rady Sądownictwa, stanowiącego załącznik do uchwały nr 158/2019 Krajowej Rady Sądownictwa z dnia 24 stycznia 2019 r. w sprawie Regulaminu Krajowej Rady Sądownictwa (M.P. z 2019 r., poz. 192, ze zm.), za wybranego do przedstawienia z wnioskiem o powołanie uznaje się Pana Pawła Betlejewskiego, który uzyskał najwięcej głosów spośród osób, które otrzymały bezwzględną większość głosów.

Mając na uwadze wyniki głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę, jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. z 2021 r. poz. 269).