Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Częstochowie, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2021 r., poz. 502.

Akty korporacyjne

Sędz.2021.12.1

Akt nieoceniany
Wersja od: 1 grudnia 2021 r.

UCHWAŁA NR 1599/2021
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 1 grudnia 2021 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Częstochowie, ogłoszonym w' Monitorze Polskim z 2021 r., poz. 502

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269), Krajowa Rada Sądownictwa:
przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pana Radosława Michała Chodorowskiego do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Częstochowie.

UZASADNIENIE

I

Postępowanie przed Krajową Radą Sądownictwa

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Częstochowie, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2021 r. pod poz. 502, zgłosili się: - Pan Radosław Michał Chodorowski - sędzia Sądu Rejonowego w Częstochowie oraz - Pan Michał Tadeusz Nawrocki - sędzia Sądu Rejonowego w Częstochowie.

W związku z cofnięciem w dniu 30 listopada 2021 r. zgłoszenia przez Pana Michała Tadeusza Nawrockiego, Krajowa Rada Sądownictwa uchwałą nr 1572/2021 z dnia 30 listopada 2021 r. umorzyła postępowanie wszczęte w sprawie z jego zgłoszenia.

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269; dalej: ustawa o KRS).

Na posiedzeniu w dniu 29 listopada 2021 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa, po zapoznaniu się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami i ich przeanalizowaniu, omówił szczegółowo kandydatów, odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie. Podczas głosowania członkowie zespołu na Pana Radosława Michała Chodorowskiego nie oddali głosów "za" ani "przeciw", przy 3 głosach "wstrzymujących się" a na Pana Michała Tadeusza Nawrockiego oddali 3 głosy "za", nie oddając głosów "przeciw" ani "wstrzymujących się". W wyniku powyższego głosowania, zespół przyjął stanowisko o rekomendowaniu Krajowej Radzie Sądownictwa na jedno wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Częstochowie Pana Michała Tadeusza Nawrockiego. Wniosek taki, w ocenie zespołu, jest w pełni uzasadniony treścią załączonych ocen kwalifikacyjnych, informacjami dotyczącymi posiadanego przez kandydatów doświadczenia zawodowego, w tym doświadczenia w stosowaniu przepisów prawa, opiniami służbowymi, a także opinią Kolegium Sądu Okręgowego w Częstochowie z udziałem Delegatów Sędziów Sądu Okręgowego w Częstochowie.

W uzasadnieniu stanowiska zespół wskazał, że za rekomendowaniem kandydatury Pana Michała Tadeusza Nawrockiego przemawiają w szczególności: dotychczasowe doświadczenie orzecznicze, uzyskane zarówno w pracy w pierwszej, jak i drugiej instancji, wnioski płynące z pozytywnej oceny pracy i kwalifikacji merytorycznych oraz najwyższe w tym postępowaniu poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Częstochowie z udziałem Delegatów Sędziów Sądu Okręgowego w Częstochowie.

W dniu 30 listopada 2021 r. Pan Michał Tadeusz Nawrocki wycofał w systemie teleinformatycznym swoją kandydaturę na wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Okręgowym w Częstochowie, o którym obwieszczenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 21 maja 2021 r. zostało zamieszczone w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej "Monitor Polski" (M.P. z 2021 r" poz. 502).

W dniu 30 listopada 2021 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa ponownie zebrał się na posiedzenie. Po zapoznaniu się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami i ich przeanalizowaniu, omówił szczegółowo kandydaturę Pana Radosława Michała Chodorowskiego, odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie. Podczas głosowania członkowie zespołu na Pana Radosława Michała Chodorowskiego oddali 3 głosy "za", nie oddając głosów "przeciw" ani "wstrzymujących się". W wyniku powyższego głosowania, zespół przyjął stanowisko o rekomendowaniu Krajowej Radzie Sądownictwa na jedno wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Częstochowie Pana Radosława Michała Chodorowskiego. Wniosek taki, w ocenie zespołu, jest w pełni uzasadniony treścią załączonej oceny kwalifikacyjnej, informacjami dotyczącymi posiadanego przez kandydata doświadczenia zawodowego, w tym doświadczenia w stosowaniu przepisów prawa, opiniami służbowymi, a także opinią Kolegium Sądu Okręgowego w Częstochowie z udziałem Delegatów Sędziów Sądu Okręgowego w Częstochowie.

W uzasadnieniu stanowiska zespół wskazał, że za rekomendowaniem kandydatury Pana Radosława Michała Chodorowskiego przemawiają w szczególności: dotychczasowe doświadczenie orzecznicze, uzyskane zarówno w pracy w pierwszej, jak i drugiej instancji, wnioski płynące z pozytywnej oceny pracy i kwalifikacji merytorycznych oraz poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Częstochowie z udziałem Delegatów Sędziów Sądu Okręgowego w Częstochowie.

Podejmując niniejszą uchwałę, Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę, że kandydat spełnia wymagania ustawowe, określone w art. 63 § 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 2072).

Dokonując oceny kandydata, Rada kierowała się także kryteriami, wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, w tym: oceną kwalifikacyjną, doświadczeniem zawodowym kandydata, opiniami przełożonych, a także uzyskanym poparciem środowiska sędziowskiego.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa, podzielając stanowisko zespołu, uznała, że Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pana Radosława Michała Chodorowskiego do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Częstochowie.

II

Charakterystyka kandydata

Pan Radosław Michał Chodorowski urodził się 13 grudnia 1978 r. w Blachowni. Od 15 września 1998 r. do 14 września 1999 r. był zatrudniony na stanowisku referenta w Urzędzie Statystycznym w Częstochowie, a po jego reorganizacji - w Urzędzie Statystycznym w Katowicach. W 2002 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach z oceną dobrą i uzyskał tytuł magistra. Po odbyciu aplikacji sądowej w okręgu Sądu Okręgowego w Częstochowie, w 2006 r. złożył egzamin sędziowski z oceną bardzo dobrą. Od 9 października do 31 grudnia 2006 r. był zatrudniony na stanowisku asystenta sędziego

w Sądzie Okręgowym w Częstochowie. Z dniem 1 stycznia 2007 r. został mianowany asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Częstochowie. Powierzone obowiązki orzecznicze pełnił w III Wydziale Karnym. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 czerwca 2009 r. został powołany do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Częstochowie. Orzekał w III Wydziale Karnym, a następnie w XI Wydziale Karnym. Od 1 czerwca 2019 r. orzeka w ramach stałej delegacji, udzielonej przez Ministra Sprawiedliwości, w II Wydziale Karnym Sądu Okręgowego w Częstochowie.

Ocenę kwalifikacji Pana Radosława Michała Chodorowskiego sporządziła Pani Beata Jarosz - sędzia Sądu Okręgowego w Rzeszowie, która stwierdziła, że kandydat prezentuje bardzo dobry poziom merytoryczny orzecznictwa. Wykazuje się doskonałą znajomością prawa, zwłaszcza karnego materialnego i procesowego, poglądów doktryny, orzecznictwa oraz zdolnością wykorzystania jej w praktyce. Sprawność i efektywność podejmowanych czynności organizacji pracy została oceniona dobrze. Obecnie opiniowany jest delegowany do pełnienia obowiązków sędziego w Sądzie Okręgowym w Częstochowie, w II Wydziale Karnym. Z oceny wynika, że w tym czasie do jego referatu wpłynęło wyjątkowo dużo spraw skomplikowanych, wielotomowych, wieloosobowych, w tym wielowątkowe sprawy gospodarcze. Analiza akt spraw prowadzonych przez opiniowanego wskazuje, że doskonale poradził sobie z prowadzeniem tego typu spraw, wykazując się bardzo dobrą organizacją pracy, wiedzą prawniczą, sprawnością, o czym przekonuje także ta okoliczność, że sprawy zakończone przez Pana sędziego pozytywnie przeszły kontrolę instancyjną. Stabilność orzecznicza wykazuje, że tempo pracy opiniowanego nie odbija się na jakości pracy, co jest efektem doskonałej organizacji pracy i planowania czynności. Sprawność, opanowanie, zdecydowanie, systematyczność w pracy, duże doświadczenie zawodowe i życiowe, w szczególności wynikające z kilkunastoletniej pracy orzeczniczej w sposób oczywisty wykazują predyspozycje osobowościowe kandydata do zawodu sędziego. Przedstawione w ocenie spostrzeżenia pozwoliły opiniującej na sformułowanie wniosku, że Pan sędzia Radosław Michał Chodorowski jest bardzo dobrym kandydatem na stanowisko sędziego Sądu Okręgowego w Częstochowie.

III

Ocena kandydata

W każdym postępowaniu nominacyjnym Krajowa Rada Sądownictwa dokonuje oceny kandydatów na podstawie załączonych materiałów, ocenianych indywidualnie. Rada jest wyposażona w prawo swobodnej oceny zgromadzonego materiału i możliwość nadania decydującego znaczenia określonym, wybranym kryteriom ustawowym, na podstawie których podejmuje uchwałę.

Uczestnik postępowania, pretendujący do objęcia stanowiska sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Częstochowie, spełnia formalnie wszystkie kryteria wyboru a zatem zadaniem Rady było przeprowadzenie weryfikacji i dokonanie oceny tej osoby.

Kryteria, przyjęte przez Krajową Radę Sądownictwa, przy ocenie kandydata:

1. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się oceną kwalifikacyjną oraz doświadczeniem zawodowym kandydata.

Pan Radosław Michał Chodorowski jest sędzią z wieloletnim doświadczeniem orzeczniczym, zdobytym zarówno na szczeblu sądu rejonowego, jak i okręgowego. Jego wysokie kwalifikacje merytoryczne znalazły odzwierciedlenie w bardzo pozytywnej ocenie kwalifikacyjnej, z której wynika wysoka stabilność orzecznictwa oraz jego jakość.

W ocenie Rady, powyższe okoliczności zadecydowały o uznaniu Pana Radosława Michała Chodorowskiego za kandydata spełniającego w niniejszej procedurze konkursowej kryteria wyboru w stopniu uzasadniającym przedstawienie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej do powołania.

2. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Częstochowie z udziałem Delegatów Sędziów Sądu Okręgowego w Częstochowie.

Kolegium Sądu Okręgowego w Częstochowie z udziałem Delegatów Sędziów Sądu Okręgowego w Częstochowie na posiedzeniu 1 października 2021 r. 8 głosami "za" z siłą poparcia 29/45, przy braku głosów "przeciw" i 1 głosie "wstrzymującym się" zaopiniowało pozytywnie kandydaturę Pana Radosława Michała Chodorowskiego.

Kandydat wybrany przez Radę uzyskał zatem poparcie tego gremium.

3. W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa Pan Radosław Michał Chodorowski posiada wysokie kwalifikacje merytoryczne oraz doświadczenie zawodowe, a także wszechstronną wiedzę prawniczą, którą umiejętnie wykorzystuje w praktyce zawodowej, dające rękojmię należytego wykonywania obowiązków orzeczniczych na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Częstochowie.

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Pana Radosława Michała Chodorowskiego zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności wieloletnie i zróżnicowane doświadczenie zawodowe, zdobyte podczas wykonywania obowiązków sędziego na szczeblu sądu rejonowego i w ramach delegacji na szczeblu sądu okręgowego, wnioski płynące z bardzo pozytywnej oceny jego pracy i kwalifikacji zawodowych, a także poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Częstochowie z udziałem Delegatów Sędziów Sądu Okręgowego w Częstochowie.

IV

Wynik głosowania Rady

Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 1 grudnia 2021 r. na Pana Radosława Michała Chodorowskiego oddano 14 głosów "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 2 głosach "wstrzymujących się" (przy udziale 16 osób), w rezultacie czego uzyskał wymaganą bezwzględną większość głosów.

Mając na uwadze wynik głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę, jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. z 2021 r. poz. 269).