Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Łodzi, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2021 r., poz. 362.

Akty korporacyjne

Sędz.2021.11.18

Akt nieoceniany
Wersja od: 18 listopada 2021 r.

UCHWAŁA NR 1530/2021
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 18 listopada 2021 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Łodzi, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2021 r., poz. 362

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269), Krajowa Rada Sądownictwa:
1. przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pani Anny Dominiki Terleckiej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Łodzi;

2. nie przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pani Małgorzaty Joanny Witaszewskiej-Kośmider do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Łodzi.

UZASADNIENIE I

Postępowanie przed Krajową Radą Sądownictwa

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Łodzi, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2021 r. pod poz. 362, zgłosiły się:

- Pani Anna Dominika Terlecka - sędzia Sądu Rejonowego dla Łodzi-Śródmieścia w Łodzi, - Pani Małgorzata Joanna Witaszewska-Kośmider - sędzia Sądu Rejonowego w Pabianicach.

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269; dalej: ustawa o KRS).

Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa na posiedzeniu w dniu 15 listopada 2021 r., po wnikliwym zapoznaniu się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami i ich przeanalizowaniu, omówił szczegółowo kandydatki, odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie. Podczas głosowania członkowie zespołu na Panią Annę Dominikę Terlecką oddali 3 głosy "za", nie oddając głosów "przeciw" ani "wstrzymujących się", a na Panią Małgorzatę Joannę Witaszewską-Kośmider nie oddali głosów "za" ani "przeciw", oddając 3 głosy "wstrzymujące się". W wyniku powyższego głosowania, zespół przyjął stanowisko o rekomendowaniu Krajowej Radzie Sądownictwa na jedno wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Łodzi Pani Anny Dominiki Terleckiej. Wniosek taki, w ocenie zespołu, jest w pełni uzasadniony treścią załączonych ocen kwalifikacyjnych, informacjami dotyczącymi posiadanego przez kandydatki doświadczenia zawodowego, w tym doświadczenia w stosowaniu przepisów prawa, opiniami służbowymi, a także opinią Kolegium Sądu Okręgowego w Łodzi.

Przedstawiając powyższe, zespół kierował się dyspozycją art. 35 ustawy o KRS, zgodnie z którym, jeżeli na stanowisko sędziowskie zgłosił się więcej niż jeden kandydat, zespół opracowuje listę rekomendowanych kandydatów, przy ustalaniu kolejności na liście kierując się przede wszystkim oceną ich kwalifikacji, a ponadto uwzględniając doświadczenie zawodowe, w tym doświadczenie w stosowaniu przepisów prawa, dorobek naukowy, opinie przełożonych, rekomendacje, publikacje i inne dokumenty dołączone do karty zgłoszenia, a także opinię kolegium właściwego sądu.

W uzasadnieniu stanowiska zespół wskazał, że podejmując decyzję dotyczącą rekomendacji Pani Anny Dominiki Terleckiej wziął pod uwagę (dokonując oceny łącznej): ocenę kwalifikacji, doświadczenie zawodowe oraz opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Łodzi.

Podejmując niniejszą uchwałę, Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę, że kandydatki spełniają wymagania ustawowe, określone w art. 63 § 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 2072; dalej: p.u.s.p.).

Dokonując oceny kandydatek, Rada kierowała się także kryteriami, wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, w tym: ocenami kwalifikacyjnymi, doświadczeniem zawodowym kandydatek, opiniami przełożonych, a także uzyskanym poparciem środowiska sędziowskiego.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa - podzielając stanowisko zespołu - uznała, że Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pani Anny Dominiki Terleckiej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Łodzi.

II

Charakterystyka kandydatek

Pani Anna Dominika Terlecka urodziła się w 1975 r. w Łodzi. W 1999 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Łódzkim z oceną dobrą plus, uzyskując tytuł magistra. Od października 1999 r. do czerwca 2001 r. była zatrudniona na stanowisku specjalisty do spraw administracyjnych w Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łodzi. Po odbyciu pozaetatowej aplikacji sądowej, w 2003 r. złożyła egzamin sędziowski z łączną oceną dobrą. W latach 2003-2004 była zatrudniona w Sądzie Apelacyjnym w Łodzi na stanowisku asystenta sędziego. Z dniem 22 marca 2004 r. została mianowana asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym dla Łodzi-Śródmieścia w Łodzi. Powierzone czynności orzecznicze wykonywała w XVII Wydziale Grodzkim. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 5 października 2007 r. została powołana do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego dla Łodzi-Śródmieścia w Łodzi. Orzekała początkowo w XVII Wydziale Grodzkim, a od stycznia 2008 r. orzeka w III Wydziale Cywilnym. Od października 2018 r. równocześnie pełni obowiązki orzecznicze w XVI Wydziale Ksiąg Wieczystych Sądu Rejonowego dla Łodzi-Śródmieścia w Łodzi w zakresie rozpoznawania skarg na orzeczenia referendarzy sądowych orzekających w XVI Wydziale Ksiąg Wieczystych oraz w zakresie czynności związanych z badaniem dopuszczalności i warunków formalnych skarg, podejmowaniem czynności z tym związanych oraz wydawaniem decyzji dotyczących innych środków zaskarżenia. Z dniem 1 grudnia 2020 r. powierzono jej pełnienie funkcji Przewodniczącej III Wydziału Cywilnego Sądu Rejonowego dla Łodzi-Śródmieścia w Łodzi. Brała udział w licznych szkoleniach z zakresu prawa cywilnego materialnego i procesowego, zorganizowanych przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury.

Ocenę kwalifikacji Pani Anny Dominiki Terleckiej sporządziła Pani Elżbieta Gawryszczak - wizytator do spraw cywilnych, egzekucyjnych i wieczystoksięgowych Sądu Okręgowego w Łodzi. Wynika z niej, że przeprowadzone badanie akt postępowań sądowych oraz wyników statystycznych Pani Anny Dominiki Terleckiej daje podstawę do twierdzenia, że jest ona właściwą kandydatką do objęcia stanowiska sędziego sądu okręgowego. Opiniująca podzieliła przy tym wnioski poprzedniej oceny kwalifikacyjnej kandydatki z października 2020 r. Sędzia wizytator wskazała, że wypracowana przez opiniowaną technika pracy sędziowskiej pozostaje na właściwym poziomie. Tak samo należy ocenić znajomość prawa cywilnego i umiejętność jego stosowania w praktyce. Pani sędzia dostrzega istotę problematyki prawnej rozstrzyganych spraw. Uzasadnienia orzeczeń sporządzone przez opiniowaną nie są przeładowane zbędnymi informacjami teoretycznymi. Lektura tych opracowań nie przysparza żadnych trudności. Używany przez Panią sędzię język i styl są jasne, klarowne i zrozumiałe. Sposób budowania zdań jest przejrzysty. Treść uzasadnień jest zwięzła, a wywód logiczny. Uzasadnienia dotyczą kwestii istotnych z punktu widzenia rozstrzygnięcia. Terminowość sporządzania uzasadnień nie budzi zastrzeżeń. Poziom orzecznictwa opiniowanej, potwierdzony wskaźnikami stabilności, jest dobry. Dodatkowo należy podkreślić bardzo dobrą opinię Prezesa Sądu, w którym opiniowana orzeka. Reasumując, sędzia wizytator stwierdziła, że przedstawione wyżej argumenty świadczą o tym, że Pani Anna Dominika Terlecka jest właściwą kandydatką do objęcia stanowiska sędziego sądu okręgowego.

Pani Małgorzata Joanna Witaszewska-Kośmider posiada odpowiednie kwalifikacje zawodowe, uprawniające do ubiegania się o urząd sędziego sądu okręgowego, jednak - w ocenie Rady - w niniejszej procedurze konkursowej nie spełnia wszystkich kryteriów wyboru w stopniu uzasadniającym przedstawienie do powołania Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej.

Pani Małgorzata Joanna Witaszewska-Kośmider urodziła się w 1976 r. w Łodzi. W 2000 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Łódzkim z oceną bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra. Od września 2000 r. do stycznia 2004 r. była zatrudniona w kancelariach adwokackich w Łodzi na stanowiskach asystenta i konsultanta prawnego. W 2004 r. ukończyła z wynikiem bardzo dobrym Podyplomowe Studium Prawa Podatkowego na Uniwersytecie Łódzkim. Od lutego do września 2004 r. pracowała w Sądzie Rejonowym dla Łodzi-Śródmieścia w Łodzi na stanowisku referenta stażysty. Po odbyciu etatowej aplikacji sądowej, w 2007 r. złożyła egzamin sędziowski z oceną ogólną dobrą plus. Od października 2007 r. do sierpnia 2010 r. pracowała na stanowisku asystenta sędziego w II Wydziale Cywilnym Sądu Rejonowego dla Łodzi-Widzewa w Łodzi. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 22 lipca 2010 r. została powołana do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Radomsku. Początkowo orzekała w III Wydziale Rodzinnym i Nieletnich i w V Wydziale Ksiąg Wieczystych, zaś od listopada 2010 r. - w I Wydziale Cywilnym. Z dniem 1 czerwca 2013 r. została przeniesiona na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Pabianicach. Orzekała w III Wydziale Rodzinnym i Nieletnich, nadzorując od lutego 2014 r. do września 2015 r. placówki opiekuńczo-wychowawcze i oddziały psychiatryczne oraz pełniąc od stycznia 2014 r. do września 2015 r. czynności Zastępcy Przewodniczącej III Wydziału Rodzinnego i Nieletnich. Od kwietnia 2015 r. do stycznia 2017 r. była przydzielona do orzekania w III Wydziale Rodzinnym i Nieletnich oraz I Wydziale Cywilnym, w wymiarze po 1/2 etatu. Od stycznia 2017 r. ponownie orzeka w pełnym wymiarze czasu pracy w III Wydziale Rodzinnym i Nieletnich. Otrzymała wyróżnienie Prezesa Sądu Okręgowego w Piotrkowie Trybunalskim na Zgromadzeniu Sędziów z dnia 5 kwietnia 2013 r. za osiągnięcie bardzo dobrego wyniku orzeczniczego (w I Wydziale Cywilnym). W roku akademickim 2014/2015 ukończyła kurs dokształcający w zakresie postępowania cywilnego w sprawach z zakresu prawa rodzinnego i opiekuńczego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego.

Ocenę kwalifikacji Pani Małgorzaty Joanny Witaszewskiej-Kośmider sporządziła Pani Izabela Wawrzynkiewicz - wizytator do spraw cywilnych, rodzinnych i nieletnich Sądu Okręgowego w Łodzi. Wynika z niej, że wyniki przeprowadzonej lustracji wskazują na posiadanie przez kandydatkę dobrej znajomości prawa rodzinnego materialnego i procesowego oraz umiejętności stosowania prawa w praktyce. Wypracowana przez opiniowaną technika pracy sędziowskiej pozostaje na dobrym poziomie, choć nieliczne uchybienia w zakresie metodyki pracy sędziowskiej oraz naruszenia przepisów postępowania wymagają wyeliminowania w dalszej praktyce orzeczniczej. Pani sędzia gromadzi materiał dowodowy z zachowaniem zasady koncentracji i reguł wynikających z Kodeksu postępowania cywilnego. Jest sumienna i obowiązkowa. Stwierdzone uchybienia były nieliczne i, zważywszy na ich rodzaj, nie rzutują negatywnie na ocenę jej pracy. Uchybienia co do terminowości podejmowanych czynności procesowych były nieliczne i usprawiedliwione obszemością referatu. Terminowość sporządzania uzasadnień nie budzi zastrzeżeń. Poziom orzecznictwa opiniowanej, potwierdzony wskaźnikami stabilności, jest dość wysoki. Biorąc to wszystko pod uwagę i uwzględniając statystyczne wyniki pracy oraz doświadczenie 5 zawodowe, wynikające z jedenastoletniego stażu pracy na stanowisku sędziego w sądzie rejonowym, sędzia wizytator stwierdziła, że Pani Małgorzata Joanna Witaszewska-Kośmider posiada wiedzę i przygotowanie zawodowe uzasadniające przedstawienie jej kandydatury na stanowisko sędziego Sądu Okręgowego w Łodzi.

III

Porównanie kandydatek

W każdym postępowaniu nominacyjnym Krajowa Rada Sądownictwa dokonuje oceny kandydatów na podstawie załączonych materiałów, ocenianych indywidualnie. Rada jest wyposażona w prawo swobodnej oceny zgromadzonego materiału i możliwość nadania decydującego znaczenia określonym, wybranym kryteriom ustawowym, na podstawie których podejmuje uchwałę. Od stanu faktycznego konkretnej sprawy zależy, jakie kryteria są stosowane przez Radę w danym postępowaniu, w szczególności co do rozpatrywanych łącznie kryteriów, na które składają się kwalifikacje, doświadczenie zawodowe, poparcie środowiska sędziowskiego oraz dane potwierdzające zdobycie dodatkowych kwalifikacji.

Uczestniczki postępowania, pretendujące do objęcia stanowiska sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowego w Łodzi, spełniają formalnie wszystkie kryteria wyboru, a zatem zadaniem Rady było przeprowadzenie weryfikacji i dokonanie wyboru tej osoby, która spełnia wszystkie kryteria - oceniane łącznie - najpełniej i w najwyższym stopniu.

Kryteria, przyjęte przez Krajową Radę Sądownictwa, przy ocenie kandydatek:

1. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się ocenami kwalifikacyjnymi oraz doświadczeniem zawodowym kandydatek.

Osoba przedstawiona do powołania posiada bogate doświadczenie zawodowe, a przede wszystkim ponadsiedemnastoletni staż orzeczniczy, zdobyty na szczeblu sądu rejonowego. Wysokie kwalifikacje zawodowe Pani Anny Dominiki Terleckiej znajdują odzwierciedlenie w ocenie kwalifikacyjnej jej pracy. Wynika z niej, że wykazuje się odpowiednim poziomem wiedzy prawniczej, właściwą metodyką pracy, a stabilność jej orzecznictwa jest dobra. Także w opinii Prezesa Sądu Rejonowego dla Łodzi-Śródmieścia w Łodzi kandydatka posiada rozległą wiedzę prawniczą, a przy tym jest osobą sumienną, skrupulatną i - jego zdaniem - w pełni zasługuje na powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego. Powyższe koresponduje z opinią Kolegium Sądu Okręgowego w Łodzi, które udzieliło Pani Annie Dominice Terleckiej wysokiego poparcia.

Kontrkandydatka w osobie Pani Małgorzaty Joanny Witaszewskiej-Kośmider posiada zdecydowanie krótszy niż wybrana kandydatka staż orzeczniczy - aż o ponad sześć lat. Ponadto w jej ocenie kwalifikacyjnej stwierdzono uchybienia w zakresie metodyki pracy sędziego oraz naruszenia przepisów postępowania, które - w ocenie sędzi wizytator - wymagają wyeliminowania. Także Kolegium Sądu Okręgowego w Łodzi udzieliło Pani Małgorzacie Joannie Witaszewskiej-Kośmider mniejszego poparcia. Mając na względzie powyższe, Rada nie przedstawiła jej kandydatury z wnioskiem o powołanie, uznając, że to Pani Anna Dominika Terlecka jest w tym postępowaniu zdecydowanie lepszą kandydatką.

W ocenie Rady, te wszystkie okoliczności zadecydowały o uznaniu Pani Anny Dominiki Terleckiej za kandydatkę spełniającą w niniejszej procedurze konkursowej kryteria wyboru w stopniu uzasadniającym przedstawienie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej do powołania.

2. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Łodzi.

Kolegium Sądu Okręgowego w Łodzi na posiedzeniu 8 września 2021 r. zaopiniowało Panią Annę Dominikę Terlecką - oddając 6 głosów "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 1 głosie "wstrzymującym się", a Panią Małgorzatę Joannę Witaszewską-Kośmider - oddając 3 głosy "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 4 głosach "wstrzymujących się".

Kandydatka wybrana przez Radę uzyskała zatem zdecydowanie wyższe niż Pani Małgorzata Joanna Witaszewska-Kośmider poparcie tego gremium.

3. W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa Pani Anna Dominika Terlecka posiada wysokie kwalifikacje merytoryczne oraz różnorodne doświadczenie zawodowe, a także wszechstronną, stale pogłębianą wiedzę prawniczą, którą umiejętnie wykorzystuje w praktyce zawodowej, dające rękojmię należytego wykonywania obowiązków orzeczniczych na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Łodzi.

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Pani Anny Dominiki Terleckiej zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności wieloletni staż orzeczniczy, bogate doświadczenie zawodowe, wysoka ocena kwalifikacyjna, z której wynika, że wykazuje się odpowiednimi umiejętnościami zawodowymi, opinie służbowe, a także uzyskane bardzo wysokie poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Łodzi.

IV

Wyniki głosowania Rady

Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 18 listopada 2021 r. na:

- Panią Annę Dominikę Terlecką oddano 20 głosów "za", nie oddając głosów "przeciw" ani "wstrzymujących się" (przy udziale 20 osób), w rezultacie czego uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów,

- Panią Małgorzatę Joannę Witaszewską-Kośmider oddano 1 głos "za" oraz 1 głos "przeciw", przy 18 głosach "wstrzymujących się" (przy udziale 20 osób), w rezultacie czego nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów.

Mając na uwadze wyniki głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę, jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. z 2021 r. poz. 269).