Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Łodzi, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2021 r., poz. 360.

Akty korporacyjne

Sędz.2021.11.18

Akt nieoceniany
Wersja od: 18 listopada 2021 r.

UCHWAŁA NR 1529/2021
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 18 listopada 2021 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Łodzi, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2021 r., poz. 360

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269), Krajowa Rada Sądownictwa:
1. przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pana Łukasza Marcina Zajdy do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Łodzi;

2. nie przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pani Katarzyny Sylwii Adamczyk do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Łodzi.

UZASADNIENIE I

Postępowanie przed Krajową Radą Sądownictwa

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Łodzi, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2021 r. pod poz. 360, zgłosili się:

- Pani Katarzyna Sylwia Adamczyk - prokurator Prokuratury Rejonowej Łódź-Polesie w Łodzi oraz

- Pan Łukasz Marcin Zajda - sędzia Sądu Rejonowego dla Łodzi-Śródmieścia w Łodzi.

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269; dalej: ustawa o KRS).

Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa na posiedzeniu w dniu 15 listopada 2021 r., po wnikliwym zapoznaniu się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami i ich przeanalizowaniu, omówił szczegółowo kandydatów, odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie. W posiedzeniu nie uczestniczył przedstawiciel Krajowej Rady Prokuratorów przy Prokuratorze Generalnym - zawiadomiony o terminie, jednak drogą mailową przekazał, że negatywnie opiniuje kandydaturę Pani Katarzyny Sylwii Adamczyk z uwagi na zbyt krótki okres wykonywania przez nią czynności służbowych. Podczas głosowania członkowie zespołu na Panią Katarzynę Sylwię Adamczyk nie oddali głosów "za" ani "przeciw", przy 3 głosach "wstrzymujących się", a na Pana Łukasza Marcina Zajdę oddali 3 głosy "za", nie oddając głosów "przeciw" ani "wstrzymujących się". W wyniku powyższego głosowania, zespół przyjął stanowisko o rekomendowaniu Krajowej Radzie Sądownictwa na jedno wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Łodzi Pana Łukasza Marcina Zajdy. Wniosek taki, w ocenie zespołu, jest w pełni uzasadniony treścią załączonych ocen kwalifikacyjnych, informacjami dotyczącymi posiadanego przez kandydatów doświadczenia zawodowego, w tym doświadczenia w stosowaniu przepisów prawa, opiniami służbowymi, a także opinią Kolegium Sądu Okręgowego w Łodzi.

Przedstawiając powyższe, zespół kierował się dyspozycją art. 35 ustawy o KRS, zgodnie z którym, jeżeli na stanowisko sędziowskie zgłosił się więcej niż jeden kandydat, zespół opracowuje listę rekomendowanych kandydatów, przy ustalaniu kolejności na liście kierując się przede wszystkim oceną ich kwalifikacji, a ponadto uwzględniając doświadczenie zawodowe, w tym doświadczenie w stosowaniu przepisów prawa, dorobek naukowy, opinie przełożonych, rekomendacje, publikacje i inne dokumenty dołączone do karty zgłoszenia, a także opinię kolegium właściwego sądu.

W uzasadnieniu stanowiska zespół wskazał, że podejmując decyzję dotyczącą rekomendacji Pana Łukasza Marcina Zajdy wziął pod uwagę (dokonując oceny łącznej): ocenę kwalifikacji, doświadczenie zawodowe oraz opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Łodzi.

Podejmując niniejszą uchwałę, Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę, że kandydaci spełniają wymagania ustawowe, określone w art. 63 § 1 i § la ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 2072; dalej: p.u.s.p.).

Dokonując oceny kandydatów, Rada kierowała się także kryteriami, wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, w tym: ocenami kwalifikacyjnymi, doświadczeniem zawodowym kandydatów, opiniami przełożonych, a także uzyskanym poparciem środowiska sędziowskiego.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa - podzielając stanowisko zespołu - uznała, że Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pana Łukasza Marcina Zajdy do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Łodzi.

II

Charakterystyka kandydatów

Pan Łukasz Marcin Zajda urodził się w 1981 r. w Łodzi. W 2006 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Łódzkim z oceną dobrą plus, uzyskując tytuł magistra. We wrześniu 2002 r. pracował jako referent stażysta w Sądzie Okręgowym w Łodzi, a w lipcu 2004 r., sierpniu 2005 r. i wrześniu 2006 r. w tym samym charakterze w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Łodzi. Po odbyciu etatowej aplikacji sądowej w okręgu Sądu Okręgowego w Łodzi, w 2009 r. złożył egzamin sędziowski z łączną oceną bardzo dobrą. Od 1 października 2009 r. do 18 września 2013 r. był zatrudniony na stanowisku asystenta sędziego w Sądzie Okręgowym w Łodzi, w którym wykonywał obowiązki w wydziale cywilnym odwoławczym. W listopadzie 2012 r. ukończył szkolenie w zakresie mediacji w sprawach rodzinnych oraz w sprawach karnych i cywilnych. Został wpisany na listę stałych mediatorów Sądu Okręgowego w Łodzi w siedzibie Stowarzyszenia Mediatorów "Pactus" w Łodzi i na podstawie umowy o wolontariat wykonywał pracę jako mediator w latach 2012-2013. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 19 września 2013 r. został powołany do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Piotrkowie Trybunalskim. Orzekał w V Wydziale Gospodarczym. Z dniem 1 października 2016 r. został przeniesiony na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego dla Łodzi-Śródmieścia w Łodzi, w którym został skierowany do wykonywania obowiązków służbowych w XIII Wydziale Gospodarczym. W lutym 2014 r. ukończył z wynikiem bardzo dobrym Podyplomowe Studium Prawa Spółek na Uniwersytecie Łódzkim. Kandydat brał udział w licznych konferencjach, warsztatach prawniczych i szkoleniach zawodowych.

Ocenę kwalifikacji Pana Łukasza Marcina Zajdy sporządziła Pani Jolanta Jachowicz - wizytator ds. cywilnych i gospodarczych Sądu Okręgowego w Łodzi. W ocenie sędzi wizytator przeprowadzone badanie akt postępowań sądowych oraz wyników statystycznych Pana Łukasza Marcina Zajdy daje podstawę do twierdzenia, że jest on bardzo dobrym kandydatem do objęcia stanowiska sędziego sądu okręgowego. Wyniki przeprowadzonej lustracji pozwalają na stwierdzenie, że Pan sędzia posiada bardzo dobrą znajomość szeroko rozumianego prawa cywilnego materialnego i procesowego, jak i umiejętność stosowania prawa w praktyce. Wypracowana przez opiniowanego technika pracy sędziowskiej, pomimo drobnych uchybień, pozostaje na bardzo dobrym poziomie. Pan sędzia umiejętność gromadzenia materiału dowodowego, dostrzega istotę problematyki prawnej rozstrzyganych spraw. Charakteryzuje go wnikliwość w rozpoznawaniu problemów prawnych, sumienność i obowiązkowość. Terminowość sporządzania uzasadnień orzeczeń jest bardzo dobra, a ich konstrukcja nienaganna. Stabilność orzecznictwa Pana sędziego również należy ocenić jako dobrą. Kultura pracy i zaangażowanie w pracy nie budzą zastrzeżeń. Podsumowując, sędzia wizytator uznała, że Pan Łukasz Marcin Zajda posiada wiedzę fachową i przygotowanie zawodowe uzasadniające przedstawienie jego kandydatury na stanowisko sędziego Sądu Okręgowego w Łodzi.

Pani Katarzyna Sylwia Adamczyk posiada odpowiednie kwalifikacje zawodowe, uprawniające do ubiegania się o urząd sędziego sądu okręgowego, jednak - w ocenie Rady - w niniejszej procedurze konkursowej nie spełnia wszystkich kryteriów wyboru w stopniu uzasadniającym przedstawienie do powołania Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej.

Pani Katarzyna Sylwia Adamczyk urodziła się w 1981 r. w Piotrkowie Trybunalskim. W 2005 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Łódzkim z oceną dobrą, uzyskując tytuł magistra. Od 29 lutego do 30 czerwca 2006 r. odbywała staż na stanowisku prawnika-asystenta w Kancelarii Adwokackiej adwokat Barbary Kosińskiej w Łodzi. Od 8 listopada 2006 r. do 7 listopada 2007 r. odbywała etatową aplikację referendarską w okręgu Sądu Okręgowego w Łodzi, z przydzieleniem do Sądu Rejonowego dla Łodzi -Śródmieścia w Łodzi. W dniu 21 listopada 2007 r. złożyła egzamin referendarski z wynikiem dobrym. Od 4 grudnia 2007 r. do 31 sierpnia 2009 r. była zatrudniona na stanowisku asystenta sędziego w Sądzie Rejonowym dla Łodzi-Śródmieścia w Łodzi. Obowiązki wykonywała w XIII Wydziale Gospodarczym. Z dniem 1 września 2009 r. została mianowana na stanowisko referendarza sądowego w Sądzie Rejonowym dla Łodzi-Śródmieścia w Łodzi i pracowała na tym stanowisku do 28 listopada 2010 r. w I Wydziale Cywilnym i w II Wydziale Cywilnym, Sekcji Egzekucyjnej. Od 29 listopada 2010 r. do 29 listopada 2011 r. odbywała i ukończyła aplikację ogólną w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury w Krakowie. Od 30 stycznia 2012 r. do 29 lipca 2014 r. odbywała aplikację prokuratorską w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury w Krakowie. W dniu 22 lipca 2014 r. złożyła egzamin prokuratorski z wynikiem bardzo dobrym. Z dniem 6 listopada 2014 r. została mianowana asesorem prokuratorskim Prokuratury Rejonowej w Sieradzu. Z dniem 2 maja 2016 r. została przeniesiona na stanowisko asesora Prokuratury Rejonowej Łódź-Górna w Łodzi. Z dniem 24 stycznia 2017 r. została powołana na stanowisko prokuratora Prokuratury Rejonowej Łódź-Widzew w Łodzi. Z dniem 1 marca 2019 r. została przeniesiona na stanowisko prokuratora Prokuratury Rejonowej Łódź-Polesie w Łodzi. Od 18 listopada 2019 r. została delegowana do Prokuratury Okręgowej w Łodzi, w której obowiązki wykonuje w Wydziale II do Spraw Przestępczości Gospodarczej. Od tego czasu kilkukrotnie przedłużano jej delegację, ostatnio decyzją z dnia 15 stycznia 2021 r. - do 17 lipca 2021 r. Kandydatka brała udział w licznych konferencjach, warsztatach prawniczych i szkoleniach zawodowych.

Ocenę kwalifikacji Pani Katarzyny Sylwii Adamczyk sporządził Pan Ryszard J. Lebioda - wizytator ds. karnych Sądu Okręgowego w Łodzi. W ocenie sędziego wizytatora Pani prokurator Katarzyna Sylwia Adamczyk dobrze opanowała technikę pracy w sprawach karnych. Wykazuje dobrą znajomość prawa karnego materialnego i procedury karnej. Wydawane przez nią postanowienia i sporządzane akty oskarżenia oraz inne pisma procesowe cechują się prawidłową redakcją. To samo odnieść należy do redakcji i konstrukcji sporządzanych przez nią uzasadnień wydawanych postanowień. Z dostarczonych przez prokuraturę okręgową danych wynika, że osiąga ona dobre wyniki statystyczne, jej rozstrzygnięcia procesowe cechują się wysoką stabilnością, zaś akty oskarżenia skutecznością. Wprawdzie w niektórych sprawach poddanych kontroli stwierdzono pewne nieprawidłowości, ale ich waga i charakter nie mają dyskwalifikującego charakteru. Nie są również nagminne, ale raczej incydentalne. Pani prokurator Katarzyna Sylwia Adamczyk dobrze i sprawnie radzi sobie z prowadzeniem postępowania przygotowawczego, również w dużych sprawach, skomplikowanych pod względem faktycznym i prawnym. Zbadany materiał aktowy nie dał natomiast wystarczającej podstawy do oceny jej aktywności przed sądem, jako że był w tym zakresie zbyt ubogi. Pani prokurator cieszy się dobrą opinią swojego przełożonego, Zastępcy Prokuratora Okręgowego w Łodzi. Jest osobą zaangażowaną, 5 pracowitą i sumiennie wykonującą swoje obowiązki, jest przy tym koleżeńska i potrafi układać relacje zawodowe ze współpracownikami. Brak jest przy tym jakichkolwiek powodów do zgłaszania negatywnych uwag co do jej kultury urzędowania, czy sposobu odnoszenia się do uczestników postępowania, czy interesantów. Podsumowując, sędzia wizytator uznał, że Pani Katarzyna Sylwia Adamczyk podołałaby obowiązkom sędziego orzekającego w sprawach karnych i pozytywnie ocenił jej kandydaturę.

Kandydatka zgłosiła uwagi do oceny kwalifikacji, które zostały uwzględnione przez Krajową Radę Sądownictwa.

III

Porównanie kandydatów

W każdym postępowaniu nominacyjnym Krajowa Rada Sądownictwa dokonuje oceny kandydatów na podstawie załączonych materiałów, ocenianych indywidualnie. Rada jest wyposażona w prawo swobodnej oceny zgromadzonego materiału i możliwość nadania decydującego znaczenia określonym, wybranym kryteriom ustawowym, na podstawie których podejmuje uchwałę. Od stanu faktycznego konkretnej sprawy zależy, jakie kryteria są stosowane przez Radę w danym postępowaniu, w szczególności co do rozpatrywanych łącznie kryteriów, na które składają się kwalifikacje, doświadczenie zawodowe, poparcie środowiska sędziowskiego oraz dane potwierdzające zdobycie dodatkowych kwalifikacji.

Uczestnicy postępowania, pretendujący do objęcia stanowiska sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowego w Łodzi, spełniają formalnie wszystkie kryteria wyboru, a zatem zadaniem Rady było przeprowadzenie weryfikacji i dokonanie wyboru tej osoby, która spełnia wszystkie kryteria - oceniane łącznie - najpełniej i w najwyższym stopniu.

Kryteria, przyjęte przez Krajową Radę Sadownictwa, przy ocenie kandydatów:

1. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się ocenami kwalifikacyjnymi oraz doświadczeniem zawodowym kandydatów.

Osoba przedstawiona do powołania posiada ponadośmioletni staż orzeczniczy, a także bogate doświadczenie zawodowe, zdobyte na szczeblu sądu rejonowego. Wysokie kwalifikacje zawodowe Pana Łukasza Marcina Zajdy znajdują odzwierciedlenie w bardzo dobrej ocenie kwalifikacyjnej jego pracy. Wynika z niej, że wykazuje się wysokim poziomem wiedzy i umiejętności zawodowych, a stabilność jego orzecznictwa jest dobra. Powyższe potwierdza także opinia Przewodniczącego XIII Wydziału Gospodarczego Sądu Rejonowego dla Łodzi 6 -Śródmieścia w Łodzi, w której stwierdzono, że posiada odpowiednią wiedzę prawniczą i jest bardzo zaangażowany w wykonywanie obowiązków służbowych. Powyższe w pełni koresponduje z oceną Kolegium Sądu Okręgowego w Łodzi, które udzieliło mu jednogłośnego poparcia.

Kontrkandydatka w osobie Pani Katarzyny Sylwii Adamczyk wykazuje się zróżnicowanym doświadczeniem zawodowym, zdobytym na stanowisku asystenta sędziego, referendarza sądowego i prokuratora-jednak charakter doświadczenia zawodowego Pana Łukasza Marcina Zajdy zdecydowanie przemawia za jego kandydaturą. Wybrany kandydat od ponad czternastu lat jest związany zawodowo z sądownictwem powszechnym, ukończył aplikację sądową i złożył z bardzo dobrą oceną egzamin sędziowski. Od ponad ośmiu lat orzeka na stanowisku sędziego sądu rejonowego, osiągając bardzo dobre i dobre wyniki statystyczne. Przede wszystkim zaś, uzyskana przez niego ocena kwalifikacyjna jest wyższa niż ocena Pani Katarzyny Sylwii Adamczyk. Powyższe w pełni koresponduje także z oceną Kolegium Sądu Okręgowego w Łodzi, które udzieliło mu jednogłośnego poparcia, jednocześnie nie udzielając poparcia Pani Katarzynie Sylwii Adamczyk. Zdaniem Rady, ścieżka zawodowa, charakter doświadczenia zawodowego oraz zakres wiedzy prawniczej i staż orzeczniczy oraz zdecydowane poparcie środowiska sędziowskiego czynią Pana Łukasza Marcina Zajdę wyróżniającym kandydatem w tym postępowaniu.

W ocenie Rady, te wszystkie okoliczności zadecydowały o uznaniu Pana Łukasza Marcina Zajdy za kandydata spełniającego w niniejszej procedurze konkursowej kryteria wyboru w stopniu uzasadniającym przedstawienie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej do powołania.

2. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Łodzi.

Kolegium Sądu Okręgowego w Łodzi na posiedzeniu 8 września 2021 r. zaopiniowało Panią Katarzynę Sylwię Adamczyk - nie oddając głosów "za", oddając 4 głosy "przeciw", przy 3 głosach "wstrzymujących się", a Pana Łukasza Marcina Zajdę - oddając 7 głosów "za", nie oddając głosów "przeciw" ani "wstrzymujących się".

Kandydat wybrany przez Radę uzyskał zatem najwyższe, jednogłośne poparcie tego gremium.

3. W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa Pan Łukasz Marcin Zajda posiada wysokie kwalifikacje merytoryczne oraz różnorodne doświadczenie zawodowe, a także wszechstronną, stale pogłębianą wiedzę prawniczą, którą umiejętnie wykorzystuje w praktyce zawodowej, dające rękojmię należytego wykonywania obowiązków orzeczniczych na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Łodzi.

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Pana Łukasza Marcina Zajdy zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności bogate doświadczenie orzecznicze, wieloletni staż zawodowy w sądownictwie powszechnym, bardzo dobra ocena kwalifikacyjna, z której wynika, że wykazuje się wysokimi umiejętnościami zawodowymi, opinie służbowe, a także uzyskane jednogłośne poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Łodzi.

IV

Wyniki głosowania Rady

Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 18 listopada 2021 r. na:

- Panią Katarzynę Sylwię Adamczyk oddano 1 głos "za", przy 1 głosie "przeciw" i 16 głosach "wstrzymujących się" (przy udziale 18 osób), w rezultacie czego nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pana Łukasza Marcina Zajdę oddano 18 głosów "za", nie oddając głosów "przeciw" ani "wstrzymujących się" (przy udziale 18 osób), w rezultacie czego uzyskał wymaganą bezwzględną większość głosów.

Mając na uwadze wyniki głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę, jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. z 2021 r. poz. 269).