Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Łodzi, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2021 r., poz. 520.

Akty korporacyjne

Sędz.2021.11.18

Akt nieoceniany
Wersja od: 18 listopada 2021 r.

UCHWAŁA NR 1528/2021
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 18 listopada 2021 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Łodzi, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2021 r., poz. 520

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269), Krajowa Rada Sądownictwa:
1. przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pani Ewy Aleksandry Budner do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Łodzi;

2. nie przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pana Marcina Stanisława Ciszewskiego do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Łodzi.

UZASADNIENIE

I

Postępowanie przed Krajową Radą Sądownictwa

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Łodzi, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2021 r. pod poz. 520, zgłosili się:

- Pani Ewa Aleksandra Budner - sędzia Sądu Rejonowego dla Łodzi-Śródmieścia w Łodzi, - Pan Marcin Stanisław Ciszewski - adwokat - Izba Adwokacka Łodzi.

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269; dalej: ustawa o KRS).

Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa na posiedzeniu w dniu 15 listopada 2021 r" po wnikliwym zapoznaniu się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami i ich przeanalizowaniu, omówił szczegółowo kandydatów, odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie. Podczas głosowania członkowie zespołu na Panią Ewę Aleksandrę Budner oddali 3 głosy "za", nie oddając głosów "przeciw" ani "wstrzymujących się", a na Pana Marcina Stanisława Ciszewskiego nie oddali głosów "za" ani "przeciw", przy 3 głosach "wstrzymujących się". W posiedzeniu nie uczestniczył przedstawiciel Naczelnej Rady Adwokackiej - zawiadomiony o terminie. W wyniku powyższego głosowania, zespół przyjął stanowisko o rekomendowaniu Krajowej Radzie Sądownictwa na jedno wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Łodzi Pani Ewy Aleksandry Budner. Wniosek taki, w ocenie zespołu, jest w pełni uzasadniony treścią załączonych ocen kwalifikacyjnych, informacjami dotyczącymi posiadanego przez kandydatów doświadczenia zawodowego, w tym doświadczenia w stosowaniu przepisów prawa, opiniami służbowymi, a także opinią Kolegium Sądu Okręgowego w Łodzi.

Przedstawiając powyższe, zespół kierował się dyspozycją art. 35 ustawy o KRS, zgodnie z którym, jeżeli na stanowisko sędziowskie zgłosił się więcej niż jeden kandydat, zespół opracowuje listę rekomendowanych kandydatów, przy ustalaniu kolejności na liście kierując się przede wszystkim oceną ich kwalifikacji, a ponadto uwzględniając doświadczenie zawodowe, w tym doświadczenie w stosowaniu przepisów prawa, dorobek naukowy, opinie przełożonych, rekomendacje, publikacje i inne dokumenty dołączone do karty zgłoszenia, a także opinię kolegium właściwego sądu.

W uzasadnieniu stanowiska zespół wskazał, że podejmując decyzję dotyczącą rekomendacji Pani Ewy Aleksandry Budner wziął pod uwagę (dokonując oceny łącznej): ocenę kwalifikacji, doświadczenie zawodowe oraz opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Łodzi.

Podejmując niniejszą uchwałę, Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę, że kandydaci spełniają wymagania ustawowe, określone w art. 63 § 1 i § 2 pkt 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 2072; dalej: p.u.s.p.).

Dokonując oceny kandydatów, Rada kierowała się także kryteriami, wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, w tym: ocenami kwalifikacyjnymi, doświadczeniem zawodowym kandydatów, opiniami przełożonych, a także uzyskanym poparciem środowiska sędziowskiego.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa - podzielając stanowisko zespołu - uznała, że Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pani Ewy Aleksandry Budner do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Łodzi.

II

Charakterystyka kandydatów

Pani Ewa Aleksandra Budner urodziła się w 1976 r. w Łodzi. W 2000 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Łódzkim z oceną bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra. W tym czasie otrzymała stypendium specjalne Rektora Uniwersytetu Łódzkiego za wysokie wyniki w nauce i medal Senatu Uniwersytetu Łódzkiego za chlubne studia. Praca magisterska kandydatki pt. "Przesłanki ochrony oznaczeń geograficznych w świetle ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji na tle regulacji międzynarodowej" uzyskała wyróżnienie w konkursie Przeglądu Prawa Handlowego na najlepszą pracę magisterską z dziedziny prawa handlowego obronioną w roku akademickim 1999/2000. Po odbyciu etatowej aplikacji sądowej w okręgu Sądu Okręgowego w Łodzi, w 2003 r. złożyła egzamin sędziowski z ogólną oceną dobrą. Z dniem 21 lipca 2003 r. została mianowana asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym dla Łodzi-Śródmieścia w Łodzi. Orzekała w IX Wydziale Rodzinnym i Nieletnich. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 1 lutego 2007 r. została powołana do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego dla Łodzi-Śródmieścia w Łodzi. Orzekała w IX Wydziale Rodzinnym i Nieletnich, a z dniem 1 lipca 2017 r. została przeniesiona do orzekania w VII Wydziale Rodzinnym i Nieletnich. Z dniem 15 marca 2016 r. powierzono jej pełnienie obowiązków sędziego wizytującego zakłady dla nieletnich i zakłady lecznicze osób z zaburzeniami psychiatrycznymi. Wielokrotnie wykonywała obowiązki Zastępcy Przewodniczącego IX Wydziału Rodzinnego i Nieletnich oraz VII Wydziału Rodzinnego i Nieletnich Sądu Rejonowego dla Łodzi-Śródmieścia w Łodzi w okresach nieobecności Przewodniczących tych Wydziałów. Od 2017 r. - w ramach jednodniowych delegacji, udzielanych przez Prezesa Sądu Apelacyjnego w Łodzi - orzeka w sprawach rodzinnych drugoinstancyjnych w XII Wydziale Rodzinnym Cywilnym Sądu Okręgowego w Łodzi. Uczestniczy w szkoleniach zawodowych. W 2013 r. ukończyła na Uniwersytecie Łódzkim studia podyplomowe w zakresie prawa rodzinnego.

Ocenę kwalifikacji Pani Ewy Aleksandry Budner sporządziła Pani Izabela Wawrzynkiewicz - wizytator do spraw cywilnych, rodzinnych i nieletnich Sądu Okręgowego w Łodzi. Stwierdziła, że kandydatka posiada dobrą znajomość prawa rodzinnego materialnego i procesowego, umiejętność stosowania prawa w praktyce, prezentuje dobrą metodykę pracy, choć nieliczne uchybienia w tym zakresie, jak i naruszenia przepisów postępowania wymagają wyeliminowania w dalszej praktyce orzeczniczej. Zaznaczyła, że poziom stabilności orzecznictwa kandydatki jest dość wysoki, a rozpoznawane przez nią sprawy są różnorodne i skomplikowane pod względem faktycznym i prawnym. W wielu sprawach z referatu kandydatki oddalono apelację i w żadnej sprawie nie doszło do uchylenia zaskarżonego orzeczenia na podstawie art. 386 § 4 k.p.c. W badanym okresie doszło do zmiany zaskarżonego orzeczenia w ośmiu sprawach rozpoznawanych przez opiniowaną. W żadnej sprawie nie stwierdzono niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia. W jednej ze spraw prowadzonych przez kandydatkę została stwierdzona tzw. przewlekłość postępowania. W konkluzji sędzia opiniująca wyraziła przekonanie, że Pani Ewa Aleksandra Budner posiada wiedzę i dobre przygotowanie zawodowe uzasadniające przedstawienie jej kandydatury na stanowisko sędziego sądu okręgowego.

Kandydatka zgłosiła uwagi do oceny, które zostały uwzględnione przez Krajową Radę Sądownictwa.

Pan Marcin Stanisław Ciszewski posiada odpowiednie kwalifikacje zawodowe, uprawniające do ubiegania się o urząd sędziego sądu okręgowego, jednak - w ocenie Rady - w niniejszej procedurze konkursowej nie spełnia wszystkich kryteriów wyboru w stopniu uzasadniającym przedstawienie do powołania Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej.

Pan Marcin Stanisław Ciszewski urodził się w 1974 r. w Łodzi. W 1998 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Łódzkim z oceną dobrą plus, uzyskując tytuł magistra. W latach 1998-2006 pracował w spółkach prawa handlowego na stanowiskach: kierownika działu windykacji, kierownika projektów, kierownika działu współpracy ze szpitalami oraz dyrektora do spraw handlowych. Od sierpnia 2007 r. do lipca 2015 r. prowadził własną działalność gospodarczą, świadcząc usługi finansowe. Po odbyciu aplikacji adwokackiej, w 2015 r. złożył egzamin adwokacki z wynikiem pozytywnym. Uchwałą Okręgowej Rady Adwokackiej w Łodzi z dnia 9 czerwca 2015 r. został wpisany na listę adwokatów Izby Adwokackiej w Łodzi. Po złożeniu ślubowania z dniem 1 sierpnia 2015 r. rozpoczął wykonywanie zawodu. Do chwili obecnej prowadzi indywidualną kancelarię adwokacką w Łodzi. Kandydat podnosi kwalifikacje, uczestnicząc w szkoleniach zawodowych. Ukończył na Uniwersytecie Łódzkim studia podyplomowe w zakresie: prawa podatkowego (1999 r.), zarządzania i marketingu - Executive MBA (2007 r.) oraz rynku nieruchomości - zarządzania nieruchomościami (2009 r.). Posiada doświadczenie dydaktyczne, zdobyte podczas prowadzenia zajęć w Wyższej Szkole Studiów Międzynarodowych w Łodzi z zakresu podstaw wiedzy o prawie, ochrony własności intelektualnej, prawa gospodarczego Unii Europejskiej, prawa upadłościowego i upadłości konsumenckiej oraz umów cywilnych w prawie międzynarodowym.

Ocenę kwalifikacji Pana Marcina Stanisława Ciszewskiego sporządzili Pan Michał Krakowiak - wizytator do spraw cywilnych i egzekucyjnych Sądu Okręgowego w Łodzi oraz Pan Zbigniew Mierzejewski - wizytator do spraw karnych Sądu Okręgowego w Łodzi. W ocenie zaznaczono, że kandydat występował jako pełnomocnik procesowy przed sądami rejonowymi i okręgowymi, a także przed wojewódzkim sądem administracyjnym. W przekonaniu sędziego wizytatora oceniającego sprawy karne kandydat wykazuje się aktywnością procesową, sumiennie i rzetelnie wykonuje czynności zawodowe. Składane przez niego wnioski dowodowe często były uwzględniane przez sąd i stanowiły podstawę rozstrzygnięcia, prawidłowo sporządzał środki odwoławcze, a podnoszone zarzuty szczegółowo i poprawnie uzasadniał. Opiniowany posiada umiejętność stosowania prawa w praktyce, wykazuje się znajomością orzecznictwa oraz poglądów doktryny. Sędzia wizytator analizujący sprawy z zakresu prawa cywilnego, rodzinnego i opiekuńczego oraz ubezpieczeń społecznych, w których występował kandydat, pozytywnie ocenił jego pracę. Podkreślił przy tym, że sprawy poddane kontroli były jednak proste i nieskomplikowane: w żadnej z nich nie prowadzono skomplikowanego postępowania dowodowego i żadna nie wymagała pogłębionej analizy prawnej. W licznych przypadkach kandydat składał do sądu pisma procesowe z brakami fiskalnymi, w tym również środki zaskarżenia. W jednej sprawie (o charakterze gospodarczym) nieprawidłowo zastosował przepisy procesowe, dokonując zmiany powództwa przez zgłoszenie dodatkowego roszczenia, a w sporządzanych apelacjach powoływał wyłącznie jeden zarzut, tj. zarzut naruszenia prawa procesowego. Sporządził jedną opinię o braku podstaw do wniesienia skargi kasacyjnej do Naczelnego Sądu Administracyjnego, ale w stanie sprawy skarżącemu takie prawo już nie przysługiwało. Sędzia

5

opiniujący pozytywnie ocenił natomiast terminowość podejmowanych przez kandydata czynności procesowych i fakt osobistego stawiennictwa na wyznaczonych posiedzeniach sądu. W podsumowaniu oceny kwalifikacji podkreślono, że opiniowany nie legitymuje się szczególnymi osiągnięciami zawodowymi. Poprawnie wykonuje zawód adwokata, ale nabyte doświadczenie czyniłoby go dobrym kandydatem na stanowisko sędziego sądu rejonowego, a jest niewystarczające do powołania na stanowisko sędziego sądu okręgowego.

Kandydat zgłosił uwagi do oceny, które zostały uwzględnione przez Krajową Radę Sądownictwa.

III

Porównanie kandydatów

W każdym postępowaniu nominacyjnym Krajowa Rada Sądownictwa dokonuje oceny kandydatów na podstawie załączonych materiałów, ocenianych indywidualnie. Rada jest wyposażona w prawo swobodnej oceny zgromadzonego materiału i możliwość nadania decydującego znaczenia określonym, wybranym kryteriom ustawowym, na podstawie których podejmuje uchwałę. Od stanu faktycznego konkretnej sprawy zależy, jakie kryteria są stosowane przez Radę w danym postępowaniu, w szczególności co do rozpatrywanych łącznie kryteriów, na które składają się kwalifikacje, doświadczenie zawodowe, poparcie środowiska sędziowskiego oraz dane potwierdzające zdobycie dodatkowych kwalifikacji.

Uczestnicy postępowania, pretendujący do objęcia stanowiska sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowego w Łodzi, spełniają formalnie wszystkie kryteria wyboru, a zatem zadaniem Rady było przeprowadzenie weryfikacji i dokonanie wyboru tej osoby, która spełnia wszystkie kryteria - oceniane łącznie - najpełniej i w najwyższym stopniu.

Kryteria, przyjęte przez Krajową Radę Sadownictwa, przy ocenie kandydatów:

1. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się ocenami kwalifikacyjnymi oraz doświadczeniem zawodowym kandydatów.

Osoba przedstawiona do powołania posiada bogate doświadczenie zawodowe, a przede wszystkim ponadosiemnastoletni staż orzeczniczy, zdobyty na szczeblu sądu rejonowego, jak i okręgowego. Wysokie kwalifikacje zawodowe Pani Ewy Aleksandry Budner znajdują odzwierciedlenie w wysokiej ocenie kwalifikacyjnej jej pracy. Wynika z niej, że posiada odpowiedni poziom wiedzy prawniczej, dobrą metodykę pracy, a stabilność jej orzecznictwa jest wysoka. Także w opinii Prezesa Sądu Rejonowego dla Łodzi-Śródmieścia w Łodzi 6 kandydatka jest osobą sumienną, skrupulatną oraz zasługuje na powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego. Powyższe w pełni koresponduje z opinią Kolegium Sądu Okręgowego w Łodzi, które udzieliło Pani Ewie Aleksandrze Budner jednogłośnego poparcia.

Kontrkandydat w osobie Pana Marcina Stanisława Ciszewskiego posiada zdecydowanie krótszy niż wybrana kandydatka staż uprawniający do ubiegania się o stanowisko sędziego sądu okręgowego. Zawód adwokata wykonuje bowiem nieco od ponad sześciu lat, zaś Pani Ewa Aleksandra Budner wykazuje się ponadosiemnastoletnim doświadczeniem orzeczniczym, zdobytym zarówno w sądzie rejonowym, jak i okręgowym. Ponadto umiejętności zawodowe Pani Ewy Aleksandry Budner znalazły uznanie sędzi wizytator, która wysoko oceniła jej wiedzę prawniczą i doświadczenie zawodowe. Z kolei z oceny kwalifikacyjnej Pana Marcina Stanisława Ciszewskiego wynika, że nie legitymuje się on szczególnymi osiągnięciami zawodowymi, a jego doświadczenie nie jest wystarczające do powołania na urząd sędziego sądu okręgowego. Także Kolegium Sądu Okręgowego w Łodzi zaopiniowało go jednogłośnie negatywnie. Mając na względzie powyższe, Rada w tym konkursie nie przedstawiła jego kandydatury z wnioskiem o powołanie.

W ocenie Rady, te wszystkie okoliczności zadecydowały o uznaniu Pani Ewy Aleksandry Budner za kandydatkę spełniającą w niniejszej procedurze konkursowej kryteria wyboru w stopniu uzasadniającym przedstawienie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej do powołania.

2. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Łodzi.

Kolegium Sądu Okręgowego w Łodzi na posiedzeniu 8 września 2021 r. zaopiniowało Panią Ewę Aleksandrę Budner - oddając 7 głosów "za", nie oddając głosów "przeciw" ani "wstrzymujących się", a Pana Marcina Stanisława Ciszewskiego - nie oddając głosów "za", oddając 7 głosów "przeciw", przy braku głosów "wstrzymujących się".

Kandydatka wybrana przez Radę uzyskała zatem najwyższe, jednogłośne poparcie tego gremium.

3. W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa Pani Ewa Aleksandra Budner posiada wysokie kwalifikacje merytoryczne oraz różnorodne doświadczenie zawodowe, a także wszechstronną, stale pogłębianą wiedzę prawniczą, którą umiejętnie wykorzystuje w praktyce zawodowej, dające rękojmię należytego wykonywania obowiązków orzeczniczych na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Łodzi.

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Pani Ewy Aleksandry Budner zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności wieloletni staż orzeczniczy, bogate doświadczenie zawodowe, wysoka ocena kwalifikacyjna, z której wynika, że wykazuje się odpowiednimi umiejętnościami zawodowymi, opinie służbowe, a także uzyskane jednogłośne poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Łodzi.

IV

Wyniki głosowania Rady

Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 18 listopada 2021 r. na:

- Panią Ewę Aleksandrę Budner oddano 15 głosów "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 1 głosie "wstrzymującym się" (przy udziale 16 osób), w rezultacie czego uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów,

- Pana Marcina Stanisława Ciszewskiego oddano 2 głosy "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 13 głosach "wstrzymujących się" (przy udziale 15 osób), w rezultacie czego nie uzyskał wymaganej bezwzględnej większości głosów.

Mając na uwadze wyniki głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę, jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. z 2021 r. poz. 269).