Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Lublinie, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2021 r., poz. 14.

Akty korporacyjne

Sędz.2021.10.28

Akt nieoceniany
Wersja od: 28 października 2021 r.

UCHWAŁA NR 1464/2021
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 28 października 2021 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Lublinie, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2021 r., poz. 14

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269), Krajowa Rada Sądownictwa:
1. przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pana Pawła Marcina Zdanikowskiego do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Lublinie;

2. nie przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pana Rafała Bogumiła Kazimierskiego do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Lublinie.

UZASADNIENIE

I

Postępowanie przed Krajową Radą Sądownictwa

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Lublinie, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2021 r. pod poz. 14, zgłosili się:

- Pan Rafał Bogumił Kazimierski - sędzia Sądu Rejonowego Lublin-Zachód w Lublinie oraz

- Pan dr Paweł Marcin Zdanikowski - sędzia Sądu Rejonowego Lublin-Zachód w Lublinie.

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Krajowej Rady Sądownictwa, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie skorzystał z uprawnienia do przedstawienia opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269; dalej: "ustawa o KRS").

Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa na posiedzeniu 25 października 2021 r. szczegółowo omówił kandydatury i przeprowadził naradę w celu zajęcia stanowiska w sprawie rekomendacji Krajowej Radzie Sądownictwa kandydatury na jedno wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego, objęte konkursem.

W wyniku przeprowadzonej narady członkowie zespołu ocenili, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie. Zespół przeprowadził głosowanie nad poszczególnymi kandydaturami. Na skutek zarządzonego przez Przewodniczącą zespołu głosowania:

- Pan Rafał Bogumił Kazimierski uzyskał 2 głosy "za", przy braku głosów "przeciw" i 1 głosie "wstrzymującym się" i

- Pan Paweł Marcin Zdanikowski uzyskał 2 głosy "za", przy braku głosów "przeciw" i 1 głosie "wstrzymującym się".

W wyniku przeprowadzonego głosowania, zespół bezwzględną większością głosów przyjął stanowisko w przedmiocie rekomendacji Pana Rafała Bogumiła Kazimierskiego oraz Pana Pawła Marcina Zdanikowskiego na stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Lublinie (M.P. z 2021 r., poz. 14). W uzasadnieniu stanowiska zespół stwierdził, że za rekomendacją przemawiały (ocenione łącznie): bogate i wieloletnie doświadczenie zawodowe kandydatów, wysoki poziom wiedzy prawniczej, pozytywne oceny kwalifikacji, pozytywne opinie Kolegium Sądu Okręgowego w Lublinie (Pan Rafał Bogumił Kazimierski uzyskał w trakcie głosowania tego gremium wyższą liczbę głosów "za") i wieloletnie okresy wykonywania obowiązków sędziowskich (Pan Paweł Marcin Zdanikowski został powołany na urząd sędziowski w 2009 r., po wcześniej odbytej asesurze, zaś Pan Rafał Bogumił Kazimierski w 2015 r., po wcześniejszych okresach pracy na stanowisku asystenta sędziego i referendarza sądowego).

Przedstawiając powyższe, zespół kierował się dyspozycją art. 35 ustawy o KRS, zgodnie z którym, jeżeli na stanowisko sędziowskie zgłosił się więcej niż jeden kandydat, zespół opracowuje listę rekomendowanych kandydatów, przy ustalaniu kolejności na liście kierując się przede wszystkim oceną ich kwalifikacji, a ponadto uwzględniając doświadczenie 2 zawodowe, w tym doświadczenie w stosowaniu przepisów prawa, dorobek naukowy, opinie przełożonych, rekomendacje, publikacje i inne dokumenty dołączone do karty zgłoszenia, a także opinię kolegium właściwego sądu.

Krajowa Rada Sądownictwa stwierdziła, że kandydaci, biorący udział w konkursie, spełniają wymagania formalne, określone w art. 63 § 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 2072; dalej: "p.u.s.p.").

Dokonując oceny kandydatów, Rada kierowała się także kryteriami, wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, w tym: ocenami kwalifikacyjnymi i doświadczeniem zawodowym kandydatów, a także poparciem środowiska sędziowskiego.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa, uznała, że Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pana Pawła Marcina Zdanikowskiego do pełnienia urzędu na stanowisku sędziowskim w Sądzie Okręgowym w Lublinie. Wprawdzie zespół rekomendował obydwu kandydatów, ale decyzję podejmuje Krajowa Rada Sądownictwa - jako organ kolegialny - a w tym przypadku oceniła wyżej ogólne przygotowanie merytoryczne i przebieg ścieżki zawodowej Pana Pawła Marcina Zdanikowskiego.

W ocenie Rady, te wszystkie okoliczności zadecydowały o uznaniu Pana Pawła Marcina Zdanikowskiego za kandydata spełniającego w niniejszej procedurze konkursowej kryteria wyboru w stopniu uzasadniającym przedstawienie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej do powołania.

II

Charakterystyka kandydatów

1., Pan Paweł Marcin Zdanikowski urodził się w 1978 r. w Łukowie. W 2002 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim z oceną bardzo dobrą z wyróżnieniem, uzyskując tytuł magistra. W latach 2003-2011 był zatrudniony jako pracownik naukowo-dydaktyczny, na stanowisku asystenta na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, a od 1 października 2011 r. kontynuuje pracę na tej Uczelni na stanowisku adiunkta. Po odbyciu aplikacji sądowej w okręgu Sądu Okręgowego w Lublinie, we wrześniu 2005 r. złożył egzamin sędziowski z łączną oceną bardzo dobrą. W latach 2006-2009 zajmował stanowisko asesora sądowego w Sądzie Rejonowym w Łukowie - orzekał w I Wydziale Cywilnym i IV Wydziale Grodzkim. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej 3 z dnia 6 kwietnia 2009 r. został powołany do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Łukowie. Orzekał w I Wydziale Cywilnym. W 2010 r., na podstawie przedstawionej rozprawy doktorskiej "Konstrukcja prawa udziałowego w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością" oraz po złożeniu wymaganych egzaminów, uzyskał stopień naukowy doktora nauk prawnych w zakresie prawa, nadany uchwałą Rady Wydziału Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. W 2013 r. ukończył studia podyplomowe w zakresie prawa cywilnego materialnego i procesowego. Od 1 marca 2015 r. jest delegowany do pełnienia czynności w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury, w której powierzone mu obowiązki w Ośrodku Szkolenia Ustawicznego i Współpracy Międzynarodowej wykonywał do 31 grudnia 2017 r. na stanowisku głównego specjalisty, a od tej daty - na stanowisku Kierownika Działu Badań i Analiz. Od 1 marca 2019 r. jest delegowany do wykonywania obowiązków sędziowskich do Sądu Okręgowego w Lublinie, w którym orzeka w wymiarze 15% przydziału spraw w II Wydziale Cywilnym Odwoławczym. Z dniem 11 marca 2019 r. został przeniesiony na stanowisko sędziowskie w Sądzie Rejonowym Lublin-Zachód w Lublinie, w którym został przydzielony do II Wydziału Cywilnego. Podnosi swoje kwalifikacje zawodowe przez uczestnictwo w szkoleniach. Jest autorem szeregu publikacji, w tym kilkudziesięciu artykułów dotyczących między innymi spółek prawa handlowego. Legitymuje się doświadczeniem dydaktycznym, wynikającym z prowadzenia zajęć między innymi z zakresu prawa handlowego.

Ocenę kwalifikacji Pana Pawła Marcina Zdanikowskiego sporządziła Pani Anna Scioch-Kozak - sędzia wizytator do spraw cywilnych Sądu Okręgowego w Lublinie, która stwierdziła, że badane sprawy stanowiły przekrój typowych spraw rozpoznawanych w II Wydziale Cywilnym Sądu Okręgowego w Lublinie i cechował je zbliżony do siebie stopień trudności. Dotyczyły zagadnień materialnoprawnych cywilnych, rozpoznawanych w procesie, oraz zagadnień proceduralnych, zaś gros z nich obejmowało postępowanie uproszczone. Znaczna część spraw znalazła się w referacie kandydata na skutek zażaleń wniesionych od orzeczeń wydawanych w elektronicznym postępowaniu upominawczym. W postępowaniu uproszczonym kandydat prawidłowo rozpoznawał apelacje w oparciu o przepisy szczególne, czemu dawał wyraz powołując stosowne przepisy w uzasadnieniu orzeczeń oraz przez samą konstrukcję sporządzanych uzasadnień do wydanych orzeczeń. Opiniowany prawidłowo rozpoznawał sprawy zarówno na posiedzeniach niejawnych, jak i po przeprowadzeniu rozprawy. Znajdujące się w aktach spraw rozpoznanych uzasadnienia wydanych orzeczeń (na wniosek, jak i z urzędu w wypadkach wskazywanych w ustawie) spełniają wymogi 4 ustawowe, przy czym sędzia wizytator podkreśliła, że zostały one sporządzone czytelnym, oszczędnym, a jednocześnie obrazowym profesjonalnym językiem prawniczym, ich treść jest przystępna i zrozumiała dla osób (stron postępowania) działających osobiście, nieposiadających wykształcenia prawniczego. Apelacje rozpoznawane są w sposób wnikliwy. Podejmowane przez Pana sędziego czynności były adekwatne do przedmiotu sprawy i stanu postępowania. Zdaniem sędzi wizytator ugruntowana wiedza prawnicza i zaangażowanie pozwalają kandydatowi na sprawne podejmowanie decyzji adekwatnie do stanu sprawy. Wyroki i postanowienia co do istoty sprawy pozostają właściwie zredagowane i nie pozostawiają wątpliwości interpretacyjnych. Nie odnotowano odroczenia publikacji orzeczeń. Treść protokołów posiedzeń odpowiada wymogom Kodeksu postępowania cywilnego. Stronom i uczestnikom, działającym w postępowaniu samodzielnie, były udzielane pouczenia o przysługujących im uprawnieniach. Rozprawy generalnie nie podlegały odroczeniu (przede wszystkim ze względu na specyfikę postępowania odwoławczego). Zgłaszane wnioski rozpoznawane były bez zbędnej zwłoki. Treść zarządzeń i postanowień wydawanych poza rozprawą, jak i sprawność podejmowania tych czynności przez kandydata nie budzą zastrzeżeń. Nie odnotowano przerw w podejmowanych czynnościach. Opiniująca oceniła warsztat pracy sędziowskiej kandydata jako bardzo dobry, nie stwierdzając przy tym uchybień tak w stosowaniu prawa materialnego, jak i procedury cywilnej. W konkluzji opinii, uwzględniając dane statystyczne, wyniki badań akt spraw cywilnych, bardzo dobrą opinię służbową Zastępcy Dyrektora Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury ds. Szkolenia Ustawicznego i Współpracy Międzynarodowej, pozytywnie oceniła pracę Pana Pawła Marcina Zdanikowskiego, podkreślając przy tym merytoryczną jakość jego orzecznictwa, dokładność i pracowitość, kulturę osobistą i umiejętność pracy w zespole, dające uzasadnione podstawy do stwierdzenia, że spełnia on wymogi stawiane kandydatowi na stanowisko sędziego sądu okręgowego.

Pan Rafał Bogumił Kazimierski posiada odpowiednie kwalifikacje zawodowe, uprawniające do ubiegania się o urząd sędziego sądu okręgowego, jednak - w ocenie Rady - w niniejszej procedurze konkursowej nie spełnia wszystkich kryteriów wyboru w stopniu uzasadniającym przedstawienie do powołania Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej.

2. Pan Rafał Bogumił Kazimierski urodził się w 1983 r. w Świdniku. W 2007 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie z oceną bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra. Po odbyciu aplikacji sądowej

5 w okręgu Sądu Okręgowego w Lublinie, we wrześniu 2010 r. złożył egzamin sędziowski z łączną oceną bardzo dobrą. Od 8 listopada 2010 r. do 30 czerwca 2011 r. zajmował stanowisko asystenta sędziego - początkowo w Sądzie Rejonowym w Lublinie, a od 15 grudnia 2010 r. - w Sądzie Okręgowym w Lublinie. Od 1 lipca 2011 r. do 6 października 2015 r. zajmował stanowisko referendarza sądowego w Sądzie Rejonowym Lublin-Zachód w Lublinie. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 17 września 2015 r. został powołany do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Radzyniu Podlaskim. Orzekał w I Wydziale Cywilnym i IV Wydziale Ksiąg Wieczystych. Z dniem 1 września 2019 r. został przeniesiony na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego Lublin- Zachód w Lublinie, w którym orzeka w I Wydziale Cywilnym (we wcześniejszym okresie - od 1 sierpnia 2018 r. do 31 sierpnia 2019 r. był delegowany przez Ministra Sprawiedliwości do pełnienia obowiązków sędziego w tym Sądzie). Kandydat podnosi swoje kwalifikacje zawodowe przez uczestnictwo w szkoleniach.

Ocenę kwalifikacji Pana Rafała Bogumiła Kazimierskiego sporządziła Pani Grażyna Lipianin - sędzia wizytator do spraw cywilnych Sądu Okręgowego w Lublinie, która stwierdziła, że sprawy z referatu kandydata stanowiły przekrój typowych spraw rozpoznawanych w wydziałach cywilnych Sądu Rejonowego w Radzyniu Podlaskim i Sądu Rejonowego Lublin-Zachód w Lublinie. Sprawy poddane badaniu były zróżnicowane co do zgłoszonych roszczeń i cechował je różny stopień trudności. Kandydat bardzo sprawnie prowadzi postępowanie, wydając stosowne zarządzenia i orzeczenia. Postępowania rozpoznawcze prowadzone są w sposób wnikliwy, a okoliczności sporne istotne dla rozstrzygnięcia są ustalane. Podejmowane czynności były adekwatne do przedmiotu sprawy i stanu postępowania. Postanowienia i zarządzenia w toku sprawy kandydat redaguje starannie. Odroczenie publikacji orzeczenia znajdowało usprawiedliwienie w stanie i stopniu złożoności rozpoznawanych spraw, przy czym w większości badanych spraw orzeczenia były wydawane bez odroczenia publikacji, co świadczy o bardzo dobrym przygotowaniu Pana sędziego do rozprawy. Stwierdzone przez opiniującą w toku kontroli akt drobne uchybienia dotyczyły kwestii ubocznych, nie miały istotnego znaczenia dla rozstrzygnięcia sprawy oraz sprawności postępowania. Sędzia wizytator pozytywnie oceniła terminowość uzasadnień - wszystkie uzasadnienia złożone zostały w terminie ustawowym. Opiniująca podkreśliła bardzo dobry poziom stabilności orzecznictwa kandydata oraz bardzo dobre, w większości wyższe od średnich krajowych, wyniki w pracy orzeczniczej, oceniając przy tym pozytywnie także organizację oraz terminowość i sprawność podejmowanych czynności procesowych

6 i organizacyjnych. W konkluzji opinii podkreślono merytoryczną jakość orzecznictwa Pana Rafała Bogumiła Kazimierskiego, dokładność, pracowitość, kulturę osobistą i umiejętność pracy w zespole oraz uzyskaną bardzo dobrą opinię służbową, i stwierdzono, że spełnia on wszelkie wymogi stawiane kandydatowi na stanowisko sędziego w sądzie okręgowym.

II

Porównanie kandydatów

W każdym postępowaniu nominacyjnym Krajowa Rada Sądownictwa dokonuje oceny kandydatów na podstawie załączonych materiałów, ocenianych indywidualnie. Rada jest wyposażona w prawo swobodnej oceny zgromadzonego materiału i możliwość nadania decydującego znaczenia określonym, wybranym kryteriom ustawowym, na podstawie których podejmuje uchwałę. Od stanu faktycznego konkretnej sprawy zależy, jakie kryteria są stosowane przez Radę w danym postępowaniu, w szczególności co do rozpatrywanych łącznie kryteriów, na które składają się kwalifikacje, doświadczenie zawodowe kandydatów, poparcie środowiska sędziowskiego oraz dane potwierdzające zdobycie dodatkowych kwalifikacji.

Uczestnicy postępowania, pretendujący do objęcia stanowiska sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Lublinie, spełniają formalnie wszystkie kryteria wyboru, a zatem zadaniem Rady było przeprowadzenie weryfikacji i dokonanie wyboru tego kandydata, który spełnia wszystkie kryteria - oceniane łącznie - najpełniej i w najwyższym stopniu.

Kryteria, przyjęte przez Krajową Radę Sądownictwa, przy ocenie kandydatów:

1. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się ocenami kwalifikacji oraz doświadczeniem zawodowym kandydatów.

Pan Paweł Marcin Zdanikowski legitymuje się piętnastoletnim doświadczeniem orzeczniczym, wynikającym z zajmowania stanowiska asesora sądowego oraz sędziego sądu rejonowego. Z powodzeniem łączy pracę orzeczniczą z pracą dydaktyczną i wykonywaniem obowiązków w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury, jest autorem wielu publikacji i uzyskał stopień naukowy doktora nauk prawnych w zakresie prawa. Jego praca została pozytywnie oceniona w sporządzonej na potrzeby niniejszego postępowania ocenie kwalifikacji, w której podkreślono, między innymi, bardzo dobry warsztat pracy sędziowskiej oraz sprawność podejmowania decyzji.

Pan Rafał Bogumił Kazimierski legitymuje się ponaddziesięcioletnim doświadczeniem orzeczniczym - zdobywanym początkowo na stanowisku referendarza sądowego, a od 2015 r. - na stanowisku sędziego sądu rejonowego - poprzedzonym okresem wykonywania obowiązków asystenta sędziego. Uzyskał pozytywną ocenę kwalifikacji, w której zaznaczono, że uzyskuje bardzo dobry poziom stabilności i ogółem bardzo dobre, w większości wyższe od średnich krajowych, wyniki w pracy orzeczniczej.

Krajowa Rada Sądownictwa uznała kandydaturę Pana Pawła Marcina Zdanikowskiego, z racji dłuższego doświadczenia orzeczniczego, w tym uzyskanego w ramach delegacji na szczeblu sądu okręgowego, bardziej urozmaiconego doświadczenia zawodowego z racji praktyki dydaktycznej oraz pełnionych w okresie delegacji do Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury obowiązków, a także legitymowania się stopniem naukowym doktora nauk prawnych za lepszą od kandydatury Pana Rafała Bogumiła Kazimierskiego.

2. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Lublinie.

Kolegium Sądu Okręgowego w Lublinie na posiedzeniu 3 września 2021 r. pozytywnie zaopiniowało: Pana Rafała Bogumiła Kazimierskiego (8 głosami "za", 3 głosami "przeciw", przy 1 głosie "wstrzymującym się" i braku głosów "nieważnych") i Pana Pawła Marcina Zdanikowskiego (6 głosami "za", 5 głosami "przeciw", przy 1 głosie "wstrzymującym się" i braku głosów "nieważnych").

Kandydat wybrany przez Radę - Pan Paweł Marcin Zdanikowski uzyskał wprawdzie nieco niższe poparcie tego gremium, co jednak przy posiadanych przez niego kwalifikacjach i doświadczeniu zawodowym, a w szczególności wobec dłuższego okresu zajmowania stanowiska sędziego sądu rejonowego oraz doświadczenia dydaktycznego nie stanowi kryterium mogącego zadecydować na niekorzyść w kwestii przedstawienia jego kandydatury z wnioskiem o powołanie na stanowisko sędziego sądu okręgowego.

3. W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa Pan Paweł Marcin Zdanikowski posiada wysokie kwalifikacje merytoryczne oraz doświadczenie zawodowe, a także wszechstronną, stale pogłębianą wiedzę prawniczą, którą umiejętnie wykorzystuje w praktyce zawodowej - orzeczniczej, dydaktycznej oraz w ramach delegacji do Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury, uzyskując na każdym z tych pól aktywności dobre wyniki pracy, co sprawia, że daje rękojmię należytego wykonywania obowiązków orzeczniczych na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Lublinie w stopniu wyższym niż jego kontrkandydat.

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Pana Pawła Marcina Zdanikowskiego zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności wieloletnie i różnorodne doświadczenie w wykonywaniu obowiązków orzeczniczych, działalność naukowo-dydaktyczna i posiadanie stopnia naukowego doktora nauk prawnych, a także treść oceny kwalifikacji.

IV

Wyniki głosowania Rady

Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 28 października 2021 r. na:

- Pana Rafała Bogumiła Kazimierskiego oddano 12 głosów "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 8 głosach "wstrzymujących się" (przy udziale 20 osób), w rezultacie czego uzyskał wymaganą bezwzględną większość głosów, zaś na

- Pana Pawła Marcina Zdanikowskiego oddano 12 głosów "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 7 głosach "wstrzymujących się" (przy udziale 19 osób), w rezultacie czego uzyskał wymaganą bezwzględną większość głosów.

W związku z tym, że w pierwszym głosowaniu dwóch kandydatów uzyskało równą wymaganą bezwzględną większość głosów, a niniejszy konkurs dotyczy jednego wolnego stanowiska sędziowskiego, Przewodniczący Krajowej Rady Sądownictwa, na podstawie § 12 ust. 3 pkt 2 Regulaminu Krajowej Rady Sądownictwa, stanowiącego załącznik do uchwały nr 158/2019 Krajowej Rady Sądownictwa z dnia 24 stycznia 2019 r. w sprawie Regulaminu Krajowej Rady Sądownictwa (M. P. z 2019 r., poz. 192, ze zm.), zarządził ponowne głosowanie nad kandydaturami Pana Rafała Bogumiła Kazimierskiego i Pana Pawła Marcina Zdanikowskiego. W wyniku tego głosowania na:

- Pana Rafała Bogumiła Kazimierskiego oddano 10 głosów "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 11 głosach "wstrzymujących się" (przy udziale 21 osób), w rezultacie czego nie uzyskał wymaganej bezwzględnej większości głosów, zaś na

- Pana Pawła Marcina Zdanikowskiego oddano 12 głosów "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 9 głosach "wstrzymujących się" (przy udziale 21 osób), w rezultacie czego uzyskał wymaganą bezwzględną większość głosów.

Mając na uwadze wyniki głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę, jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. z 2021 r. poz. 269).