Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Lublinie, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2021 r., poz. 620.

Akty korporacyjne

Sędz.2021.11.17

Akt nieoceniany
Wersja od: 17 listopada 2021 r.

UCHWAŁA NR 1526/2021
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 17 listopada 2021 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Lublinie, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2021 r., poz. 620

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269) Krajowa Rada Sądownictwa:
1. przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pani Moniki Komsty do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Lublinie;

2. nie przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pani Joanny Marii Czajkowskiej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Lublinie.

UZASADNIENIE

I

Postępowanie przed Krajową Radą Sądownictwa

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Lublinie, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2021 r. pod poz. 620, zgłosiły się:

- Pani Joanna Maria Czajkowska - sędzia Sądu Rejonowego w Rykach oraz

- Pani Monika Komsta - sędzia Sądu Rejonowego w Chełmie.

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269; dalej: ustawa o KRS).

Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa 25 października 2021 r. odbył posiedzenie w celu przygotowania stanowiska w przedmiocie rozpatrzenia i oceny na posiedzeniu Krajowej Rady Sądownictwa kandydatek na jedno wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Lublinie, objęte niniejszym konkursem. Członkowie zespołu zapoznali się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami, przeanalizowali je, omówili szczegółowo obie kandydatury, odbyli naradę i uznali, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie. Podczas głosowania członkowie zespołu oddali na Panią Joannę Marię Czajkowską - 1 głos "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 2 głosach "wstrzymujących się", a na Panią Monikę Komstę - 3 głosy "za", nie oddając głosów "przeciw" ani "wstrzymujących się". W konsekwencji zespół przyjął stanowisko o rekomendowaniu Krajowej Radzie Sądownictwa na jedno wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego, objęte niniejszym konkursem, Pani Moniki Komsty. Wniosek taki, w ocenie zespołu, jest w pełni uzasadniony bogatym i wieloletnim doświadczeniem zawodowym rekomendowanej kandydatki, w tym w pełnieniu obowiązków sędziego sądu okręgowego, wysokim poziomem jej wiedzy prawniczej, pozytywną oceną kwalifikacji oraz jednogłośnie pozytywną opinią Kolegium Sądu Okręgowego w Lublinie.

Przedstawiając powyższe, zespół kierował się dyspozycją art. 35 ustawy o KRS, zgodnie z którym, jeżeli na stanowisko sędziowskie zgłosił się więcej niż jeden kandydat, zespół opracowuje listę rekomendowanych kandydatów, przy ustalaniu kolejności na liście kierując się przede wszystkim oceną ich kwalifikacji, a ponadto uwzględniając doświadczenie zawodowe, w tym doświadczenie w stosowaniu przepisów prawa, dorobek naukowy, opinie przełożonych, rekomendacje, publikacje i inne dokumenty dołączone do karty zgłoszenia, a także opinię kolegium właściwego sądu.

Podejmując niniejszą uchwałę, Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę, że kandydatki spełniają wymagania ustawowe, określone w art. 63 § 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 2072; dalej: p.u.s.p.).

Dokonując oceny kandydatek, Rada kierowała się także kryteriami, wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, w tym: ocenami kwalifikacyjnymi, doświadczeniem zawodowym, opiniami przełożonych, a także uzyskanym poparciem środowiska sędziowskiego.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa - podzielając stanowisko zespołu - uznała, że Prezydentowi Rzeczypospolitej

Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pani Moniki Komsty do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Lublinie.

II

Charakterystyka kandydatek

Pani Monika Komsta urodziła się w 1977 r. w Lublinie. W 2001 r. ukończyła wyższe studia politologiczne na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie z oceną bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra. W 2002 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na tym Uniwersytecie, również z oceną bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra. Po odbyciu aplikacji sądowej w okręgu Sądu Okręgowego w Lublinie, w kwietniu 2007 r. złożyła egzamin sędziowski z ogólnym wynikiem bardzo dobrym plus. W okresie od 18 czerwca do 22 października 2007 r. była zatrudniona na stanowisku asystenta sędziego w Sądzie Okręgowym w Lublinie (V Wydział Kamy Odwoławczy). Z dniem 23 października 2007 r. została mianowana przez Ministra Sprawiedliwości asesorem sądowym, z powierzeniem pełnienia czynności sędziowskich w Sądzie Rejonowym w Chełmie. Początkowo powierzone obowiązki orzecznicze wykonywała w Wydziale Grodzkim, a następnie w II Wydziale Karnym. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 30 czerwca 2009 r. została powołana do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Chełmie. Orzekała w pionie karnym. Od 1 lipca 2017 r. wykonuje czynności sędziego w Sądzie Okręgowym w Lublinie, w ramach delegacji, udzielonej przez Ministra Sprawiedliwości (od 1 lipca 2019 r. delegacja jest na czas nieokreślony). Orzeka w IV Wydziale Karnym tego Sądu. Z dniem 15 grudnia 2020 r. Prezes Sądu Okręgowego w Lublinie powierzył jej funkcję wizytatora do spraw karnych (na okres czterech lat).

Kandydatka podnosi kwalifikacje, uczestnicząc w szkoleniach zawodowych. W 2011 r. ukończyła studia podyplomowe w zakresie prawa dowodowego, a w 2021 r. studia podyplomowe w zakresie obrotu międzynarodowego i przestępczości transgranicznej.

Pozytywne opinie o kandydatce sporządzili Prezes Sądu Rejonowego w Chełmie oraz Przewodnicząca IV Wydziału Karnego Sądu Okręgowego w Lublinie.

Ocenę kwalifikacji Pani Moniki Komsty sporządziła Pani sędzia Beata Pieńkowska -Hajrych - wizytator do spraw karnych Sądu Okręgowego w Lublinie. Zaznaczyła, że opiniowana ma bardzo dobry warsztat pracy i sprawnie proceduje, a jej orzecznictwo prezentuje poziom wyróżniający (w ciągu dwóch lat, podlegających ocenie, jedynie w dwóch sprawach doszło do zmiany orzeczenia, a żadne nie zostało uchylone). Pani sędzia zajmowała się nierzadko sprawami wielopodmiotowymi, wielowątkowymi, o zawiłym charakterze, niejednokrotnie odbiegającym ciężarem gatunkowym od spraw rozpoznawanych w sądach rejonowych. W konkluzji opiniująca podkreśliła, że Pani Monika Komsta posiada ugruntowaną wiedzę z zakresu prawa i umiejętność stosowania tej wiedzy w praktyce, bardzo dobrze oceniła jej pracę i kwalifikacje, stwierdzając, że spełnia warunki do objęcia stanowiska sędziego sądu okręgowego.

Ocenę uzupełniającą kwalifikacji Pani Moniki Komsty sporządził Pan sędzia Mariusz Jaroszyński - Zastępca Przewodniczącego XI Wydziału Karnego Odwoławczego Sądu Okręgowego w Lublinie, który stwierdził, że przedstawione dane statystyczne, wyniki badań aktowych, opinie służbowe uzasadniają przyłączenie się w całości do poprzedniej oceny kwalifikacji Pani sędzi na stanowisko sędziego Sądu Okręgowego w Lublinie. Na podkreślenie nadal zasługuje wysoka merytoryczna jakość orzecznictwa kandydatki, brak zastrzeżeń co do sposobu prowadzenia postępowań, dokładność, pracowitość i duża kultura osobista kandydatki, wzorowa terminowość sporządzania uzasadnień i bardzo dobra stabilność orzecznictwa, a ponadto brak stwierdzenia przewlekłości postępowania i wydania orzeczeń niezgodnych z prawem. Reasumując, autor oceny wyraził pogląd, że cechy osobiste opiniowanej i jakość świadczonej przez nią pracy upoważniają do pozytywnego zaopiniowania jej kandydatury na stanowisko sędziego sądu okręgowego. Pani sędzia Monika Komsta spełnia wymogi i warunki do objęcia stanowiska sędziego Sądu Okręgowego w Lublinie.

Pani Joanna Maria Czajkowska posiada odpowiednie kwalifikacje zawodowe, uprawniające do ubiegania się o urząd sędziego sądu okręgowego, jednak - w ocenie Rady - w niniejszej procedurze konkursowej nie spełnia wszystkich kryteriów wyboru w stopniu uzasadniającym przedstawienie do powołania Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej.

Pani Joanna Maria Czajkowska urodziła się w 1977 r. w Lublinie. W 2001 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie z oceną dobrą, uzyskując tytuł magistra. Po odbyciu aplikacji sądowej w okręgu Sądu Okręgowego w Zamościu, we wrześniu 2005 r. złożyła egzamin sędziowski z ogólnym wynikiem bardzo dobrym. W okresie od 1 kwietnia do 1 listopada 2006 r. była zatrudniona na stanowisku asystenta sędziego w Sądzie Apelacyjnym w Lublinie. Z dniem 2 listopada 2006 r. została mianowana przez Ministra Sprawiedliwości asesorem sądowym, z powierzeniem pełnienia czynności sędziowskich w Sądzie Rejonowym w Zamościu. Powierzone obowiązki orzecznicze wykonywała w VII Wydziale Grodzkim. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 kwietnia 2009 r. została powołana do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Zamościu. Nadal orzekała w VII Wydziale Grodzkim. Z dniem 1 stycznia 2010 r. została przeniesiona przez Ministra Sprawiedliwości, na własny wniosek, na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Rykach. Orzekała w II Wydziale Karnym. Z dniem 1 stycznia 2013 r., na skutek reorganizacji jednostek wymiaru sprawiedliwości, została przeniesiona przez Ministra Sprawiedliwości na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Puławach. Orzekała w VII Zamiejscowym Wydziale Karnym z siedzibą w Rykach. W okresie od 17 lipca 2013 r. do 31 grudnia 2014 r. pełniła obowiązki, a następnie funkcję Przewodniczącej tego Wydziału. Od 1 października 2013 r. do 31 grudnia 2014 r. pełniła również funkcję Wiceprezesa Sądu Rejonowego w Puławach. Z dniem 1 stycznia 2015 r., na skutek uchylenia decyzji Ministra Sprawiedliwości przez Sąd Najwyższy, została przeniesiona na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Rykach. Orzeka w II Wydziale Karnym. Od 1 stycznia 2015 r. do chwili obecnej pełni funkcję Przewodniczącej tego Wydziału, a od 7 stycznia 2015 r. także funkcję Prezesa Sądu. W dniu 3 grudnia 2020 r. orzekała - w ramach delegacji - w VI Wydziale Penitencjarnym Sądu Okręgowego w Lublinie.

Kandydatka podnosi kwalifikacje, uczestnicząc w szkoleniach zawodowych.

Pozytywną opinię o kandydatce sporządził Prezes Sądu Okręgowego w Lublinie.

Ocenę kwalifikacji Pani Joanny Marii Czajkowskiej sporządziła Pani sędzia Elżbieta Wierzchowska - wizytator do spraw karnych Sądu Okręgowego w Lublinie. Zaznaczyła, między innymi, że kandydatkę cechuje wyjątkowa rzetelność i odpowiedzialność i że bardzo dobrze wywiązuje się z powierzonych jej obowiązków. Podniosła, że Pani sędzia legitymuje się dobrą, stale pogłębianą, wiedzą z zakresu prawa, a merytoryczna jakość jej orzecznictwa i uzasadnienia orzeczeń prezentują dobry poziom. W konkluzji pozytywnie oceniła pracę i kwalifikacje Pani Joanny Marii Czajkowskiej, stwierdzając, że spełnia wymogi do objęcia stanowiska sędziego sądu okręgowego.

W uzupełniającej ocenie kwalifikacji kandydatki Pani sędzia Elżbieta Wierzchowska - wizytator do spraw karnych Sądu Okręgowego w Lublinie podtrzymała w całości wnioski zawarte w poprzedniej ocenie i ponownie stwierdziła, że Pani sędzia Joanna Maria Czajkowska spełnia wymogi i warunki do objęcia stanowiska sędziego sądu okręgowego.

III

Porównanie kandydatek

W każdym postępowaniu nominacyjnym Krajowa Rada Sądownictwa dokonuje oceny kandydatów na podstawie załączonych materiałów, ocenianych indywidualnie. Rada jest wyposażona w prawo swobodnej oceny zgromadzonego materiału i możliwość nadania decydującego znaczenia określonym, wybranym kryteriom ustawowym, na podstawie których podejmuje uchwałę. Od stanu faktycznego konkretnej sprawy zależy, jakie kryteria są stosowane przez Radę w danym postępowaniu, w szczególności co do rozpatrywanych łącznie kryteriów, na które składają się: kwalifikacje, doświadczenie zawodowe, poparcie środowiska sędziowskiego oraz dane potwierdzające zdobycie umiejętności dodatkowych.

Uczestniczki postępowania, pretendujące do objęcia stanowiska sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Lublinie, spełniają formalnie wszystkie kryteria wyboru. Zadaniem Rady było zatem przeprowadzenie weryfikacji i dokonanie wyboru tej osoby, która spełnia wszystkie kryteria - oceniane łącznie - najpełniej i w najwyższym stopniu.

Kryteria, przyjęte przez Krajową Radę Sądownictwa, przy ocenie kandydatek:

1. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się ocenami kwalifikacyjnymi oraz doświadczeniem zawodowym kandydatek.

Pani Monika Komsta, przedstawiona do powołania w niniejszym postępowaniu konkursowym, posiada odpowiednie doświadczenie zawodowe, a jej praca i kwalifikacje zostały ocenione pozytywnie. W porównaniu do kontrkandydatki legitymuje się większym doświadczeniem w wykonywaniu obowiązków sędziego sądu okręgowego - od ponad czterech lat orzeka w Sądzie Okręgowym w Lublinie - a poziom jej orzecznictwa został oceniony jako wyróżniający.

Kontrkandydatka, w osobie Pani Joanny Marii Czajkowskiej, również posiada odpowiednie kwalifikacje zawodowe, ale - przy nieznacznie dłuższym stażu orzeczniczym - legitymuje się mniejszym doświadczeniem w wykonywaniu obowiązków sędziego sądu okręgowego, a poziom jej orzecznictwa został oceniony jako dobry.

2. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Lublinie.

Kolegium Sądu Okręgowego w Lublinie podczas posiedzenia 3 września 2021 r. zaopiniowało Panią Joannę Marię Czajkowską pozytywnie, oddając: 8 głosów "za", 2 głosy "przeciw", przy 2 głosach "wstrzymujących się" i braku głosów "nieważnych", a Panią Monikę Komstę - jednogłośnie pozytywnie.

Kandydatka wybrana przez Radę uzyskała zatem pełne poparcie tego gremium, co także wpłynęło na decyzję Rady o wyborze Pani Moniki Komsty.

3. W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa Pani Monika Komsta posiada wysokie kwalifikacje merytoryczne, odpowiednie doświadczenie zawodowe oraz wszechstronną, stale pogłębianą wiedzę prawniczą, którą umiejętnie wykorzystuje w praktyce zawodowej, dając rękojmię należytego wykonywania obowiązków orzeczniczych na stanowisku sędziego sądu okręgowego.

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Pani Moniki Komsty zadecydował całokształt okoliczności sprawy, w szczególności: wieloletnie doświadczenie zawodowe, w tym w pełnieniu obowiązków sędziego sądu okręgowego, pozytywna ocena jej pracy i kwalifikacji oraz jednogłośnie pozytywna opinia Kolegium Sądu Okręgowego w Lublinie, a także udział w różnych formach doskonalenia zawodowego, w tym w studiach podyplomowych.

IV

Wyniki głosowania Rady

Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 17 listopada 2021 r. na:

- Panią Joannę Marię Czajkowską oddano 4 głosy "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 12 głosach "wstrzymujących się" (przy udziale 16 osób), w rezultacie czego nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Panią Monikę Komstę oddano 15 głosów "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 1 głosie "wstrzymującym się" (przy udziale 16 osób), w rezultacie czego uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów.

Mając na uwadze wyniki głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę, jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. z 2021 r. poz. 269).