Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Przasnyszu, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2021 r., poz. 303.

Akty korporacyjne

Sędz.2021.11.17

Akt nieoceniany
Wersja od: 17 listopada 2021 r.

UCHWAŁA NR 1524/2021
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 17 listopada 2021 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Przasnyszu, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2021 r., poz. 303

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269), Krajowa Rada Sądownictwa:
1. przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pana Kamila Skwiota do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Przasnyszu;

2. nie przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pani Małgorzaty Srockiej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Przasnyszu.

UZASADNIENIE

I

Postępowanie przed Krajową Radą Sądownictwa

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Przasnyszu, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2021 r. pod poz. 303, zgłosili się: - Pan Kamil Skwiot - adwokat - Okręgowa Rada Adwokacka w Warszawie oraz - Pani Małgorzata Srocka - starszy asystent sędziego w Sądzie Apelacyjnym w Białymstoku.

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269; dalej: ustawa o KRS).

W dniu 15 listopada 2021 r. zespół Krajowej Rady Sądownictwa przeprowadził posiedzenie w przedmiocie przygotowania stanowiska do rozpatrzenia i oceny na posiedzeniu Krajowej Rady Sądownictwa kandydatów na wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Rejonowym w Przasnyszu, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2021 r., poz. 303. Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa ocenił, że materiały nie są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie. Przewodnicząca zespołu poddała pod głosowanie wniosek o odroczenie posiedzenia zespołu z uwagi na brak akt osobowych Pani Małgorzaty Srockiej. W głosowaniu wzięło udział 3 członków zespołu Krajowej Rady Sądownictwa. Za wnioskiem oddano: 3 głosy "za", 0 głosów "przeciw", 0 głosów "wstrzymujących się". W rezultacie przeprowadzonego głosowania zespół, bezwzględną większością głosów, postanowił odroczyć rozpoznanie sprawy do czasu wpływu akt osobowych Pani Małgorzaty Srockiej. Na posiedzenie zespołu nie stawił się przedstawiciel Naczelnej Rady Adwokackiej, zawiadomiony o terminie.

Na posiedzeniu w dniu 17 listopada 2021 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa, po wnikliwym zapoznaniu się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami i ich przeanalizowaniu, omówił szczegółowo kandydatów, odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie. Podczas głosowania członkowie zespołu na Pana Kamila Skwiota oddali 3 głosy "za", nie oddając głosów "przeciw" ani "wstrzymujących się", a na Panią Małgorzatę Srocką nie oddali głosów "za" ani "przeciw", przy 3 głosach "wstrzymujących się". W wyniku powyższego głosowania, zespół przyjął stanowisko o rekomendowaniu Krajowej Radzie Sądownictwa na jedno wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Przasnyszu Pana Kamila Skwiota. Wniosek taki, w ocenie zespołu, jest w pełni uzasadniony treścią załączonych ocen kwalifikacyjnych, informacjami dotyczącymi posiadanego przez kandydatów doświadczenia zawodowego, w tym doświadczenia w stosowaniu przepisów prawa, opiniami służbowymi, a także opinią Kolegium Sądu Okręgowego w Ostrołęce. Na posiedzenie zespołu nie stawił się przedstawiciel Naczelnej Rady Adwokackiej, zawiadomiony o terminie.

Przedstawiając powyższe, zespół kierował się dyspozycją art. 35 ustawy o KRS, zgodnie z którym, jeżeli na stanowisko sędziowskie zgłosił się więcej niż jeden kandydat, zespół opracowuje listę rekomendowanych kandydatów, przy ustalaniu kolejności na liście kierując się przede wszystkim oceną ich kwalifikacji, a ponadto uwzględniając doświadczenie zawodowe, w tym doświadczenie w stosowaniu przepisów prawa, dorobek naukowy, opinie przełożonych, rekomendacje, publikacje i inne dokumenty dołączone do karty zgłoszenia, a także opinię kolegium właściwego sądu.

W uzasadnieniu stanowiska zespół wskazał, że za rekomendowaniem Pana Kamila Skwiota przemawiają w szczególności (ocenione łącznie): oceny kwalifikacji, doświadczenie zawodowe oraz opinia Kolegium Sądu Okręgowego w Ostrołęce.

Kolegium Sądu Okręgowego w Ostrołęce zaopiniowało Pana Kamila Skwiota, oddając 9 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i "wstrzymujących się", zaś Panią Małgorzatę Srocką, oddając 4 głosy "za", przy 1 głosie "przeciw" i 4 głosach "wstrzymujących się".

Podejmując niniejszą uchwałę, Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę, że kandydaci spełniają wymagania ustawowe, określone w art. 61 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 2072) oraz art. 18 ust. 1 ustawy z dnia 11 maja 2017 r. o zmianie ustawy o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury, ustawy - Prawo o ustroju sądów powszechnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1139, ze zm.).

Dokonując oceny kandydatów, Rada kierowała się także kryteriami, wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, w tym: ocenami kwalifikacyjnymi, doświadczeniem zawodowym kandydatów, opiniami przełożonych, a także uzyskanym poparciem środowiska sędziowskiego.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy, Krajowa Rada Sądownictwa podzieliła stanowisko zespołu członków i uznała, że Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pana Kamila Skwiota do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Przasnyszu.

II

Charakterystyka kandydatów

Pan Kamil Skwiot urodził się w 1981 r. w Przasnyszu. W 2005 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie w Białymstoku z oceną dobrą, uzyskując tytuł magistra. Od stycznia do marca 2005 r. pracował jako doradca kredytowy. Od maja do sierpnia 2005 r.

3 był zatrudniony na stanowisku doradcy klienta w placówce bankowej. Od października 2005 r. do października 2009 r. prowadził działalność gospodarczą w zakresie pośrednictwa finansowego. Po odbyciu aplikacji adwokackiej, w marcu 2013 r. złożył egzamin adwokacki z wynikiem ogólnym pozytywnym. Na podstawie uchwały Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie z dnia 8 maja 2013 r. został wpisany na listę adwokatów Izby Adwokackiej w Warszawie. W dniu 21 czerwca 2013 r. złożył ślubowanie. Od 7 lipca 2013 r. do chwili obecnej wykonuje zawód adwokata w formie indywidualnej kancelarii adwokackiej w Przasnyszu.

Ocenę kwalifikacji kandydata sporządził Pan sędzia Marek Konrad - wizytator do spraw karnych Sądu Okręgowego w Ostrołęce. Stwierdził, że przedstawione przez opiniowanego sprawy miały stosunkowo zróżnicowany charakter, zarówno pod względem przedmiotu postępowania, jak i stopnia trudności, ale nie było wśród nich spraw wyjątkowo skomplikowanych. Pan adwokat jako pełnomocnik wykazuje bardzo wysokie zaangażowanie, osobiście uczestniczy w czynnościach procesowych, a o jego wysokim poziomie merytorycznym świadczy skuteczność w dążeniu do uzyskania jak najlepszego rozstrzygnięcia dla reprezentowanej przez niego osoby - w niektórych z analizowanych spraw wyłącznie dzięki zaangażowaniu kandydata i jego inicjatywie dowodowej zapadały prawomocne wyroki uniewinniające albo, na skutek wniesionego przez niego środka zaskarżenia, sąd odwoławczy łagodził orzeczoną karę a nawet zmieniał zaskarżony przez kandydata wyrok i wydawał wyrok uniewinniający. Kandydat posiada bardzo dobrą znajomość prawa karnego materialnego i procesowego, składane przez niego w trakcie postępowań wnioski i oświadczenia są rzeczowe i właściwie uzasadniane, a zadawane w trakcie rozpraw pytania i zajmowane stanowisko świadczą o bardzo dobrym przygotowywaniu się do poszczególnych rozpraw. W konkluzji sędzia wizytator wyraził przekonanie, że Pan Kamil Skwiot jest dobrym kandydatem na stanowisko sędziego sądu rejonowego i daje gwarancję należytego wykonywania związanych z tym obowiązków.

Ocenę kwalifikacji kandydata sporządził również Pan sędzia Tomasz Sagała - wizytator do spraw cywilnych i egzekucyjnych Sądu Okręgowego w Ostrołęce. Stwierdził, że opiniowany jest młodym, ale już odpowiednio doświadczonym prawnikiem. Zachowując wysoki poziom wiedzy, jest z pewnością bardziej praktykiem niż teoretykiem. Całe dotychczasowe życie zawodowe adwokata spędził - można to ująć - na pierwszej linii frontu. Reprezentował strony w postępowaniach właściwych dla sądu rejonowego, do którego aspiruje, i w dodatku występował głównie przed tymże Sądem Rejonowym w Przasnyszu. Zna więc realia pracy. Wie, że jest to sąd rozpoznający ciężkie, złożone sprawy i to przy znacznym obciążeniu referatowym. Sędzia wizytator założył, że kandydatem nie kieruje przypadek, ekonomiczny przymus, czy błędne wyobrażenie o służbie sędziowskiej. Przeciwnie, że z zawodowym awansem łączy się ciężka praca. Pan adwokat autentycznie postrzega bycie sędzią jako zawodową nobilitację i zwieńczenie drogi prawniczego rozwoju. Wiele też może wskazywać, że byłby to zawód bardziej zbliżony jego naturze i cechom charakteru. Dlatego Pan Kamil Skwiot - w ocenie sędziego wizytatora - może pełnić urząd sędziego godnie i rzetelnie.

Pani Małgorzata Srocka posiada zbliżone kwalifikacje zawodowe do kandydata przedstawionego z wnioskiem o powołanie, uprawniające do ubiegania się o urząd sędziego sądu rejonowego, jednak - w ocenie Rady - w niniejszej procedurze konkursowej zostały one ocenione nieznacznie niżej od kwalifikacji Pana Kamila Skwiota - przedstawionego do powołania Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej.

Pani Małgorzata Srocka urodziła się w 1977 r. w Białymstoku. Od grudnia 2000 r. do końca lutego 2003 r. była zatrudniona na stanowisku asystentki w kancelarii adwokackiej w Białymstoku. W 2001 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie w Białymstoku z oceną bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra. Od 1 grudnia 2003 r. do 14 maja 2006 r. pracowała na stanowisku inspektora w Referacie Gospodarki Mieniem Miejskim Urzędu Miejskiego w Białymstoku. Po odbyciu pozaetatowej aplikacji sądowej w okręgu Sądu Okręgowego w Białymstoku, we wrześniu 2005 r. złożyła egzamin sędziowski z wynikiem ogólnym dobrym. Z dniem 15 maja 2006 r. została zatrudniona na stanowisku asystenta sędziego w Sądzie Apelacyjnym w Białymstoku. Powierzone obowiązki do chwili obecnej wykonuje w II Wydziale Karnym tego Sądu z tym, że od 1 czerwca 2016 r. - na stanowisku starszego asystenta sędziego. Kandydatka podnosi kwalifikacje, uczestnicząc w szkoleniach zawodowych. Ukończyła kurs z zakresu psychologii w praktyce wymiaru sprawiedliwości, zorganizowany przez Wyższą Szkołę Psychologii Społecznej w Warszawie. Kilkakrotnie brała udział w konferencjach naukowych.

Ocenę kwalifikacji kandydatki sporządził Pan sędzia Marek Konrad - wizytator do spraw karnych Sądu Okręgowego w Ostrołęce. Zaznaczył, że analiza projektów orzeczeń i uzasadnień autorstwa kandydatki dowodzi bardzo wysokiego poziomu jej pracy. Projekty orzeczeń prezentują bardzo wysoki poziom merytoryczny, a uzasadnienia, często bardzo obszerne, odwołują się do orzecznictwa i stanowiska doktryny. Podkreślił przy tym, że projekty były sporządzane przez kandydatkę w szerokim spektrum spraw, samodzielnie. Wyraził przekonanie, że Pani Małgorzata Srocka legitymuje się doskonałą i wszechstronną wiedzą w zakresie prawa, posiada zdolność stosowania go w praktyce, podejmuje prawidłowe decyzje merytoryczne, jest przy tym pracowita, sumienna i zaangażowana w wykonywanie powierzonych obowiązków. Reasumując, sędzia wizytator ocenił, że opiniowana jest bardzo dobrą kandydatką na stanowisko sędziego sądu rejonowego.

III

Porównanie kandydatów

W każdym postępowaniu nominacyjnym Krajowa Rada Sądownictwa dokonuje oceny kandydatów na podstawie załączonych materiałów, ocenianych indywidualnie. Rada jest wyposażona w prawo swobodnej oceny zgromadzonego materiału i możliwość nadania decydującego znaczenia określonym, wybranym kryteriom ustawowym, na podstawie których podejmuje uchwałę. Od stanu faktycznego konkretnej sprawy zależy, jakie kryteria są stosowane przez Radę w danym postępowaniu, w szczególności co do rozpatrywanych łącznie kryteriów, na które składają się kwalifikacje, doświadczenie zawodowe, poparcie środowiska sędziowskiego oraz dane potwierdzające zdobycie dodatkowych kwalifikacji.

Uczestnicy postępowania, pretendujący do objęcia stanowiska sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Przasnyszu, spełniają formalnie wszystkie kryteria wyboru, a zatem zadaniem Rady było przeprowadzenie weryfikacji i dokonanie wyboru tej osoby, która spełnia wszystkie kryteria - oceniane łącznie - najpełniej i w najwyższym stopniu.

Kryteria, przyjęte przez Krajową Radę Sądownictwa, przy ocenie kandydatów:

1. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się ocenami kwalifikacyjnymi oraz doświadczeniem zawodowym kandydatów.

Osoba przedstawiona do powołania posiada doświadczenie zawodowe, zdobyte na stanowiskach: doradcy kredytowego, doradcy klienta w placówce bankowej oraz adwokata. Kandydat prowadził również działalność gospodarczą w zakresie pośrednictwa finansowego. Kwalifikacje merytoryczne Pana Kamila Skwiota znajdują odzwierciedlenie w ocenach jego pracy. Zgodnie z przedstawionymi ocenami, Pan Kamil Skwiot dysponuje rozległą i ugruntowaną wiedzą prawniczą oraz posiada zdolność stosowania jej w praktyce. Warsztat

pracy ma opanowany w odpowiednim stopniu. Kandydat jest prawnikiem o sumiennym podejściu do obowiązków i odpowiedniej organizacji pracy. Wskazane cechy, dostrzeżone w połączeniu z wynikami ocen kwalifikacji, przekonują, że Pan Kamil Skwiot spełnia wszystkie wymogi stawiane kandydatowi na wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego.

Pani Małgorzata Srocka uzyskała wprawdzie bardzo dobrą ocenę kwalifikacji w zakresie spraw karnych, ale wolne stanowisko sędziego jest przewidziane do wydziału cywilnego. W związku z tym Rada uznała, że bardzo dobra ocena kwalifikacji w zakresie spraw cywilnych, uzyskana przez Pana Kamila Skwiota, w połączeniu z faktem, że od ponad ośmiu lat wykonuje samodzielny zawód prawniczy - adwokata - w niniejszym konkursie przemawia na jego korzyść. Na podstawie całości zebranej dokumentacji w sprawie - kandydatura Pani Małgorzaty Srockiej została zatem oceniona nieznacznie niżej niż kandydatura Pana Kamila Skwiota.

Zdaniem Krajowej Rady Sądownictwa wiedza teoretyczna, jaką posiadają obydwoje kandydaci, w połączeniu z doświadczeniem praktycznym w stosowaniu prawa, dają gwarancję należytego wykonywania przez nich obowiązków sędziego sądu rejonowego. Jednakże - w ocenie Rady - w niniejszej procedurze konkursowej Pan Kamil Skwiot spełnia kryteria wyboru w stopniu nieznacznie wyższym od kontrkandydatki, co uzasadnia przedstawienie go Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej do powołania.

2. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Ostrołęce.

Kolegium Sądu Okręgowego w Ostrołęce na posiedzeniu w dniu 22 września 2021 r. zaopiniowało Pana Kamila Skwiota, oddając 9 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i "wstrzymujących się", zaś Panią Małgorzatę Srocką, oddając 4 głosy "za", przy 1 głosie "przeciw" i 4 głosach "wstrzymujących się".

Krajowa Rada Sądownictwa uznała, że w niniejszej procedurze konkursowej kryterium to przemawia za kandydaturą Pana Kamila Skwiota.

3. W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa Pan Kamil Skwiot posiada wysokie kwalifikacje merytoryczne oraz doświadczenie zawodowe, a także wszechstronną wiedzę prawniczą, którą umiejętnie wykorzystuje w praktyce zawodowej, dające rękojmię należytego wykonywania obowiązków orzeczniczych na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Przasnyszu.

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Pana Kamila Skwiota zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności uzyskane oceny kwalifikacji

7 oraz doświadczenie zawodowe, zdobyte w trakcie pracy na stanowiskach: doradcy kredytowego, doradcy klienta w placówce bankowej oraz adwokata, a także w trakcie prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie pośrednictwa finansowego, jak również jednogłośne poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Ostrołęce.

IV

Wyniki głosowania Rady

Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 17 listopada 2021 r. na:

- Pana Kamila Skwiota oddano 13 głosów "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 4 głosach "wstrzymujących się", (przy udziale 17 osób), w rezultacie czego uzyskał wymaganą bezwzględną większość głosów,

- Panią Małgorzatę Srocką oddano 9 głosów "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 9 głosach "wstrzymujących się", (przy udziale 18 osób), w rezultacie czego nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów.

Mając na uwadze wyniki głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę, jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. z 2021 r. poz. 269).