Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Jastrzębiu-Zdroju, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2021 r., poz. 361.

Akty korporacyjne

Sędz.2021.11.16

Akt nieoceniany
Wersja od: 16 listopada 2021 r.

UCHWAŁA NR 1500/2021
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 16 listopada 2021 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Jastrzębiu-Zdroju, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2021 r., poz. 361

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269), Krajowa Rada Sądownictwa:
przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pani Anny Czesławy Czwojdy do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Jastrzębiu-Zdroju.

UZASADNIENIE

I

Postępowanie przed Krajową Radą Sądownictwa

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Jastrzębiu-Zdroju, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2021 r. pod poz. 361, zgłosiła się Pani dr Anna Czesława Czwojda - starszy asystent sędziego w Sądzie Apelacyjnym we Wrocławiu.

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269; dalej: ustawa o KRS).

Na posiedzeniu w dniu 15 listopada 2021 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa, po zapoznaniu się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami i ich przeanalizowaniu, omówił szczegółowo kandydatkę, odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie. Podczas głosowania członkowie zespołu na Panią Annę Czesławę Czwojdę oddali 3 głosy "za", nie oddając głosów "przeciw" ani "wstrzymujących się". W wyniku powyższego głosowania, zespół przyjął stanowisko o rekomendowaniu Krajowej Radzie Sądownictwa na jedno wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Jastrzębiu-Zdroju Pani Anny Czesławy Czwojdy. Wniosek taki, w ocenie zespołu, jest w pełni uzasadniony treścią załączonych ocen kwalifikacyjnych, informacjami dotyczącymi posiadanego przez kandydatkę doświadczenia zawodowego, w tym doświadczenia w stosowaniu przepisów prawa, opiniami służbowymi, a także opinią Kolegium Sądu Okręgowego w Rybniku.

W uzasadnieniu stanowiska zespół wskazał, że za rekomendowaniem Pani Anny Czesławy Czwojdy przemawiają w szczególności - ocenione łącznie: doświadczenie zawodowe, zdobyte podczas wykonywania obowiązków na stanowisku starszego asystenta sędziego w sądzie apelacyjnym oraz oceny jej pracy i kwalifikacji zawodowych.

Podejmując niniejszą uchwałę, Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę, że kandydatka spełnia wymaganie ustawowe, określone w art. 61 § 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 2072) oraz art. 18 ust. 1 ustawy z dnia 11 maja 2017 r. o zmianie ustawy o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury, ustawy - Prawo o ustroju sądów powszechnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1139, ze zm.).

Dokonując oceny kandydatki, Rada kierowała się także kryteriami, wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, wtym: ocenami kwalifikacyjnymi, doświadczeniem zawodowym kandydatki, opiniami przełożonych, a także uzyskanym poparciem środowiska sędziowskiego.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa - podzielając stanowisko zespołu - uznała, że Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pani Anny Czesławy Czwojdy do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Jastrzębiu-Zdroju.

II

Charakterystyka kandydatki

Pani Anna Czesława Czwojda urodziła się 24 stycznia 1988 r. w Rawiczu. W 2012 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Wrocławskim z oceną dobrą plus, uzyskując tytuł magistra. Uchwałą Rady Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego z dnia 22 maja 2017 r., na podstawie przedstawionej rozprawy doktorskiej pt.: "Przepadek korzyści majątkowej w polskim prawie karnym" oraz po złożeniu wymaganych egzaminów, uzyskała stopień naukowy doktora nauk prawnych w dyscyplinie prawo. W 2018 r. złożyła egzamin sędziowski w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury w Krakowie, z wynikiem ogólnym bardzo dobrym. Z dniem 20 lipca 2018 r. uzyskała wpis na listę adwokatów, prowadzoną przez Okręgową Radę Adwokacką we Wrocławiu. Nie wykonywała i nie wykonuje obecnie zawodu adwokata. Od 13 września 2013 r. nieprzerwanie pracuje na stanowisku asystenta sędziego, a od 13 grudnia 2018 r. - na stanowisku starszego asystenta sędziego: w latach 2013-2014 w VI Wydziale Gospodarczym Sądu Okręgowego w Legnicy, w latach 2014-2015 w III Wydziale Karnym Sądu Okręgowego we Wrocławiu, w latach 2016- 2018 w I Wydziale Cywilnym i II Wydziale Karnym Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu, w latach 2018-2020 w II Wydziale Karnym Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu a od 1 czerwca 2020 r. w I Wydziale Cywilnym Sądu Apelacyjnegowe Wrocławiu. Kandydatka uczestniczyła w licznych szkoleniach i konferencjach.

Ocenę kwalifikacji Pani Anny Czesławy Czwojdy sporządziła Pani Anna Żmijewska - sędzia wizytator ds. cywilnych Sądu Okręgowego w Rybniku, która stwierdziła, że kandydatka posiada bardzo duże doświadczenie w zakresie spraw cywilnych i gospodarczych. Przedstawione przez nią projekty dotyczą różnicowej problematyki procesowej oraz z zakresu prawa materialnego cywilnego i gospodarczego. Pani asystent sporządzała projekty w sprawach o skomplikowanym stanie faktycznym i prawnym. Poziom tych projektów jest bardzo wysoki. Sposób formułowania rozstrzygnięć nie budzi wątpliwości. Uzasadnienia są obszerne, szczegółowo przedstawiają stan faktyczny, zawierają wszystkie elementy wymagane dla orzeczeń drugoinstancyjnych. Opiniowana z łatwością dokonuje subsumcji stanu faktycznego, przytacza podstawy prawne rozstrzygnięcia, orzecznictwo sądów polskich i europejskich oraz wyrażone w piśmiennictwie poglądy. Na podstawie zbadanych projektów, po zapoznaniu się z przebiegiem ścieżki zawodowej Pani asystent Anny Czesławy Czwojdy oraz wyróżniających ją opinii sędziów, którzy z nią współpracowali w wydziałach cywilnych i gospodarczych, sędzia wizytator wyraziła pogląd, że opiniowana jest bardzo dobrą kandydatką do objęcia stanowiska sędziego sądu rejonowego. Ogólna ocena jest pozytywna.

Ocenę kwalifikacji Pani Anny Czesławy Czwojdy sporządził także Pan Krzysztof Kasica - sędzia Sądu Rejonowego, del. do Sądu Okręgowego w Rybniku, wizytator ds. karnych. W jego ocenie kandydatka jest osobą samodzielną i decyzyjną, o wysokiej kulturze osobistej, co pozwala przypuszczać, że w sposób profesjonalny podoła obowiązkom sędziowskim. Ocena projektów orzeczeń oraz uzasadnień poddanych kontroli pozwala na pozytywną ocenę jej pracy. Wymaga podkreślenia, że sporządzone projekty dotyczą spraw wielotomowych, a same uzasadnienia liczą zwykle kilkadziesiąt, kilkaset stron. W projektach orzeczeń zachowana jest przejrzystość i logiczność, a projekty nie zawierają błędów interpunkcyjnych ani literówek. Kandydatka przedstawiła zarówno sprawy o skomplikowanych zagadnieniach prawnych i faktycznych, ale też sprawy proste, nie mniej różnorodne. Na ich podstawie można stwierdzić, że opanowała w sposób należyty zagadnienia z prawa karnego i w tym zakresie jest kompetentna. Opiniowana w projektach sporządzonych przez siebie przedstawiała poszerzoną argumentację, z wykorzystaniem orzecznictwa oraz doktryny, zaś same projekty orzeczeń, zwłaszcza uzasadnień wyroków, wychodzą ponad przeciętność. Kandydatka wykonuje swoje obowiązki asystenta prawidłowo. Prezentuje odpowiedni poziom przygotowania zawodowego do ubiegania się o powołanie na stanowisko sędziego sądu rejonowego. Podsumowując, sędzia wizytator uznał, że Pani Anna Czesława Czwojda jest bardzo dobrą kandydatką do objęcia stanowiska sędziego sądu rejonowego.

III

Ocena kandydatki

W każdym postępowaniu nominacyjnym Krajowa Rada Sądownictwa dokonuje oceny kandydatów na podstawie załączonych materiałów, ocenianych indywidualnie. Rada jest wyposażona w prawo swobodnej oceny zgromadzonego materiału i możliwość nadania decydującego znaczenia określonym, wybranym kryteriom ustawowym, na podstawie których podejmuje uchwałę.

Uczestniczka postępowania, pretendująca do objęcia stanowiska sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Jastrzębiu-Zdroju, spełnia formalnie wszystkie kryteria wyboru, a zatem zadaniem Rady było przeprowadzenie weryfikacji i dokonanie oceny tej osoby.

Kryteria, przyjęte przez Krajową Radę Sądownictwa, przy ocenie kandydatki:

1. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się ocenami kwalifikacyjnymi oraz doświadczeniem zawodowym kandydatki.

Osoba przedstawiona do powołania posiada stosowne doświadczenie zawodowe, zdobyte na stanowisku asystenta sędziego, a następnie starszego asystenta sędziego. Wysokie kwalifikacje merytoryczne Pani Anny Czesławy Czwojdy znajdują odzwierciedlenie w ocenach jej pracy. Zgodnie z przedstawionymi ocenami kwalifikacji, Pani Anna Czesława Czwojda w pełni zasługuje na powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego.

Zdaniem Krajowej Rady Sądownictwa wiedza teoretyczna, jaką posiada kandydatka, w połączeniu z doświadczeniem praktycznym w stosowaniu prawa, dają gwarancję należytego wykonywania przez nią obowiązków sędziego sądu rejonowego.

W ocenie Rady, te wszystkie okoliczności zadecydowały o uznaniu Pani Anny Czesławy Czwojdy za kandydatkę spełniającą w niniejszej procedurze konkursowej kryteria wyboru w stopniu uzasadniającym przedstawienie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej do powołania.

2. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Rybniku.

Kolegium Sądu Okręgowego w Rybniku na posiedzeniu 17 września 2021 r. zaopiniowało pozytywnie Panią Annę Czesławę Czwojdę, oddając 6 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i "wstrzymujących się", a zatem wybrana przez Radę kandydatka uzyskała jednogłośne poparcie tego gremium.

3. W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa Pani Anna Czesława Czwojda posiada wysokie kwalifikacje merytoryczne oraz doświadczenie zawodowe, a także wszechstronną, stale pogłębianą wiedzę prawniczą, którą umiejętnie wykorzystuje w praktyce zawodowej, dające rękojmię należytego wykonywania obowiązków orzeczniczych na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Jastrzębiu-Zdroju.

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Pani Anny Czesławy Czwojdy zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności wieloletnie i różnorodne doświadczenie zawodowe, zdobyte podczas wykonywania obowiązków na stanowisku asystenta oraz starszego asystenta sędziego, wnioski płynące z ocen jej pracy i kwalifikacji zawodowych, bardzo dobre opinie służbowe, potwierdzające rzetelną praktykę zawodową oraz umiejętności predestynujące do pełnienia urzędu sędziego sądu rejonowego, jednogłośne poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Rybniku, a także posiadany stopień naukowy doktora nauk prawnych i stałe doskonalenie zawodowe przez udział w szkoleniach.

IV

Wynik głosowania Rady

Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 16 listopada 2021 r. na Panią Annę Czesławę Czwojdę oddano 19 głosów "za", nie oddając głosów "przeciw" ani "wstrzymujących się" (przy udziale 19 osób), w rezultacie czego uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów.

Mając na uwadze wynik głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę, jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. z 2021 r. poz. 269).