Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Poznaniu, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2021 r., poz. 520.

Akty korporacyjne

Sędz.2021.11.16

Akt nieoceniany
Wersja od: 16 listopada 2021 r.

UCHWAŁA NR 1495/2021
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 16 listopada 2021 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Poznaniu, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2021 r., poz. 520

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269), Krajowa Rada Sądownictwa:
przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pani Magdaleny Anny Barczyk do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Poznaniu.

UZASADNIENIE

I

Postępowanie przed Krajową Radą Sądownictwa

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Poznaniu, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2021 r. pod poz. 520, zgłosiła się Pani Magdalena Anna Barczyk - sędzia Sądu Rejonowego w Obornikach.

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269; dalej: ustawa o KRS).

Na posiedzeniu w dniu 16 listopada 2021 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa, po zapoznaniu się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami i ich przeanalizowaniu, omówił szczegółowo kandydatkę, odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie. Podczas głosowania członkowie zespołu na Panią Magdalenę Annę Barczyk oddali 3 głosy "za", nie oddając głosów "przeciw" ani "wstrzymujących się".

W wyniku powyższego głosowania, zespół przyjął stanowisko o rekomendowaniu Krajowej Radzie Sądownictwa na jedno wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Poznaniu Pani Magdaleny Anny Barczyk. Wniosek taki, w ocenie zespołu, jest w pełni uzasadniony treścią załączonej oceny kwalifikacyjnej, informacjami dotyczącymi posiadanego przez kandydatkę doświadczenia zawodowego, w tym doświadczenia w stosowaniu przepisów prawa, opiniami służbowymi, a także opinią Kolegium Sądu Okręgowego w Poznaniu.

W uzasadnieniu stanowiska zespołu wskazano, że Pani Magdalena Anna Barczyk posiada wieloletnie doświadczenie orzecznicze, zdobyte na szczeblu sądu rejonowego. Doświadczenie zdobyła również pełniąc funkcję zastępcy przewodniczącego i przewodniczącej wydziału. Uzyskała pozytywną ocenę kwalifikacji oraz jednogłośnie pozytywną opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Poznaniu. Wypełnia więc w odpowiednim stopniu kryteria, o których mowa w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, do przedstawienia z wnioskiem o powołanie na wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego.

Podejmując niniejszą uchwałę, Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę, że kandydatka spełnia wymagania ustawowe, określone w art. 63 § 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 2072; dalej: p.u.s.p.).

Dokonując oceny kandydatki, Rada kierowała się także kryteriami, wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, w tym: oceną kwalifikacyjną, doświadczeniem zawodowym kandydatki, opiniami przełożonych, a także uzyskanym poparciem środowiska sędziowskiego.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa - podzielając stanowisko zespołu - uznała, że Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pani Magdaleny Anny Barczyk do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Poznaniu.

II

Charakterystyka kandydatki

Pani Magdalena Anna Barczyk urodziła się w 1974 r. w Olkuszu. W 1998 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie z oceną bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra. Po odbyciu pozaetatowej aplikacji sądowej, w 2001 r. złożyła egzamin sędziowski z łączną oceną dobrą. W okresie aplikacji była zatrudniona w charakterze referenta w Starostwie Powiatowym w Olkuszu. Z dniem 12 listopada 2001 r. została mianowana asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Katowicach. Powierzone czynności orzecznicze pełniła w XV Zamiejscowym Wydziale Grodzkim z siedzibą w Siemianowicach Śląskich, a od 22 sierpnia 2002 r. - w III Wydziale Karnym. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 22 sierpnia 2005 r. została powołana do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Katowicach. W dalszym ciągu orzekała w III Wydziale Karnym. W związku ze zniesieniem Sądu Rejonowego w Katowicach, została przeniesiona z dniem 1 kwietnia 2007 r. na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego Katowice-Wschód w Katowicach, w którym orzekała w III Wydziale Karnym. Z dniem 25 czerwca 2007 r. Pani sędzia została skierowana do orzekania w XII Wydziale Wykonywania Orzeczeń oraz III Wydziale Karnym z wpływem w wymiarze 1/2 obciążenia przypadającego na jednego sędziego. Następnie, od 1 stycznia 2010 r. orzekała w XII Wydziale Wykonywania Orzeczeń oraz V Wydziale Karnym z wpływem w wymiarze 1/2 obciążenia przypadającego na jednego sędziego. Na własny wniosek, z dniem 24 maja 2010 r. została przeniesiona na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Obornikach. Do grudnia 2012 r. orzekała w II Wydziale Karnym. Z dniem 1 stycznia 2013 r. została przeniesiona na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Szamotułach, w którym orzekała w VIII Zamiejscowym Wydziale Karnym z siedzibą w Obornikach. Z dniem 1 stycznia 2015 r. została ponownie przeniesiona na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Obornikach. Orzeka w II Wydziale Karnym, w którym od 1 października 2017 r. sprawowała funkcję Zastępcy Przewodniczącego, a od 1 lipea 2018 r. pełni funkcję Przewodniczącej Wydziału.

Ocenę kwalifikacji Pani Magdaleny Anny Barczyk sporządziła Pani Agata Adamczewska - wizytator do spraw karnych Sądu Okręgowego w Poznaniu. Stwierdzono w niej, że wyniki przeprowadzonych badań aktowych oraz analiza danych statystycznych prowadzi do wniosku, że Pani sędzia w pełni zasługuje na powołanie na urząd sędziego Sądu Okręgowego w Poznaniu. Posiada bardzo dobrą znajomość prawa materialnego i procesowego, a treść uzasadnień wyroków dowodzi także bardzo dobrej znajomości orzecznictwa sądowego. Wiedzę tę opiniowana potrafi odpowiednio zastosować w praktyce. W swoim orzecznictwie nie ogranicza się wyłącznie do typowych, zachowawczych, standardowych czy wręcz sztampowych rozwiązań, ale wykazuje innowacyjność (w granicach obowiązującego prawa). Jednocześnie cechuje się stanowczością i postępowania prowadzi niezwykle sprawnie. Pozytywnie należy ocenić wręcz wzorową terminowość wykonywanych czynności, 3 w tym zwłaszcza zarządzeń o wyznaczeniu pierwszej rozprawy oraz szczegółowe i wierne protokołowanie prowadzonych czynności procesowych. Uzasadnienia wyroków sporządzane są w sposób określony przepisami, co umożliwia stosowną kontrolę odwoławczą. Są one wyczerpujące i pełne. Świadczą o tym, że opiniowana w pełni panuje nad przydzielonymi sprawami, posiadając koncepcję ich prowadzenia. Pani sędzia posiada umiejętność podejmowania odpowiednio szybkich i trafnych decyzji, a także samodzielnego organizowania swojej pracy i nadzorowania przydzielonego do obsługi jej decematu pracownika sekretariatu. Na pochwałę zasługuje przejrzystość, czytelność i schludność akt - są one prowadzone wzorowo. Na uwagę zasługuje terminowość sporządzanych przez opiniowaną pisemnych uzasadnień wyroków, zaś stabilność orzecznictwa kandydatki, zdaniem sędzi wizytator, plasuje się na zadowalającym poziomie. Pani sędzia posiada wieloletnie doświadczenie zawodowe w pracy w wydziałach karnych dużego sądu, w których niejednokrotnie orzekała w obszernych dowodowo, wieloosobowych sprawach, zatem jest przygotowana do podjęcia obowiązków orzeczniczych w wydziale karnym pierwszoinstancyjnym sądu okręgowego. Reasumując, sędzia wizytator wskazała, że Pani sędzia Magdalena Anna Barczyk posiada wiedzę, umiejętności i doświadczenie, które dają podstawy do uznania, że będzie w przyszłości prawidłowo wykonywała obowiązki sędziego Sądu Okręgowego w Poznaniu.

ni

Ocena kandydatki

W każdym postępowaniu nominacyjnym Krajowa Rada Sądownictwa dokonuje oceny kandydatów na podstawie załączonych materiałów, ocenianych indywidualnie. Rada jest wyposażona w prawo swobodnej oceny zgromadzonego materiału i możliwość nadania decydującego znaczenia określonym, wybranym kryteriom ustawowym, na podstawie których podejmuje uchwałę.

Uczestniczka postępowania, pretendująca do objęcia stanowiska sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Poznaniu, spełnia formalnie wszystkie kryteria wyboru, a zatem zadaniem Rady było przeprowadzenie weryfikacji i dokonanie oceny tej osoby.

Kryteria, przyjęte przez Krajową Radę Sądownictwa, przy ocenie kandydatki:

1= Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się oceną kwalifikacyjną oraz doświadczeniem zawodowym kandydatki.

Pani Magdalena Anna Barczyk jest sędzią z wieloletnim doświadczeniem orzeczniczym, zdobytym na szczeblu sądu rejonowego. Jej bardzo wysokie kwalifikacje merytoryczne znalazły odzwierciedlenie w ocenie kwalifikacyjnej, z której wynika, że posiada szeroką wiedzę prawniczą oraz doświadczenie zawodowe, niezbędne do pełnienia urzędu sędziego sądu okręgowego. Powyższe potwierdza także opinia służbowa, sporządzona przez Prezesa Sądu Rejonowego w Obornikach, wskazująca, że Pani sędzia jest osobą odpowiedzialną i zaangażowaną, a także, że z pewnością poradzi sobie na stanowisku sędziego sądu okręgowego, a jej praca zostanie zauważona i doceniona.

W ocenie Rady, powyższe okoliczności zadecydowały o uznaniu Pani Magdaleny Anny Barczyk za kandydatkę spełniającą w niniejszej procedurze konkursowej kryteria wyboru w stopniu uzasadniającym przedstawienie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej do powołania.

2. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Poznaniu.

Kolegium Sądu Okręgowego w Poznaniu na posiedzeniu 13 września 2021 r. jednogłośnie pozytywnie zaopiniowało Panią Magdalenę Annę Barczyk (14 głosów "za"), przyznając jej jednogłośnie ocenę wzorową.

Kandydatka wybrana przez Radę uzyskała zatem zdecydowane poparcie tego gremium.

3. W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa Pani Magdalena Anna Barczyk posiada wysokie kwalifikacje merytoryczne oraz doświadczenie zawodowe, a także wszechstronną, stale pogłębianą wiedzę prawniczą, którą umiejętnie wykorzystuje w praktyce zawodowej, dające rękojmię należytego wykonywania obowiązków orzeczniczych na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Poznaniu.

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Pani Magdaleny Anny Barczyk zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności wieloletnie i bogate doświadczenie zawodowe, wnioski płynące z wysokiej oceny jej pracy i kwalifikacji zawodowych, pozytywne opinie służbowe, potwierdzające rzetelną praktykę zawodową oraz umiejętności predestynujące do pełnienia urzędu sędziego sądu okręgowego, a także jednogłośne poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Poznaniu.

IV

Wynik głosowania Rady

Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 16 listopada 2021 r. na Panią Magdalenę Annę Barczyk oddano 16 głosów "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 2 głosach "wstrzymujących się" (przy udziale 18 osób),w rezultacie czego uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów.

Mając na uwadze wynik głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę, jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. z 2021 r. poz. 269).