Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Poznaniu, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2021 r., poz. 521.

Akty korporacyjne

Sędz.2021.11.16

Akt nieoceniany
Wersja od: 16 listopada 2021 r.

UCHWAŁA NR 1494/2021
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 16 listopada 2021 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Poznaniu, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2021 r., poz. 521

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269), Krajowa Rada Sądownictwa:
1. przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pana Grzegorza Andrzeja Łysakowskiego do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Poznaniu;

2. nie przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pani Ewy Piotrowskiej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Poznaniu.

UZASADNIENIE I

Postępowanie przed Krajową Radą Sądownictwa

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Poznaniu, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2021 r. pod poz. 521, zgłosili się:

- Pan Grzegorz Andrzej Łysakowski - sędzia Sądu Rejonowego Poznań-Grunwald i Jeżyce w Poznaniu oraz

- Pani Ewa Piotrowska - sędzia Sądu Rejonowego Poznań-Grunwald i Jeżyce w Poznaniu.

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269; dalej: ustawa o KRS).

Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa na posiedzeniu w dniu 15 listopada 2021 r" po wnikliwym zapoznaniu się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami i ich przeanalizowaniu, omówił szczegółowo kandydatów, odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie. Podczas głosowania członkowie zespołu na Pana Grzegorza Andrzeja Łysakowskiego oddali 3 głosy "za", nie oddając głosów "przeciw" ani "wstrzymujących się", a na Panią Ewę Piotrowską nie oddali głosów "za" ani "przeciw", przy 3 głosach "wstrzymujących się". W wyniku powyższego głosowania, zespół przyjął stanowisko o rekomendowaniu Krajowej Radzie Sądownictwa na jedno wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Poznaniu Pana Grzegorza Andrzeja Łysakowskiego. Wniosek taki, w ocenie zespołu, jest w pełni uzasadniony treścią załączonych ocen kwalifikacyjnych, informacjami dotyczącymi posiadanego przez kandydatów doświadczenia zawodowego, w tym doświadczenia w stosowaniu przepisów prawa, opiniami służbowymi, a także opinią Kolegium Sądu Okręgowego w Poznaniu.

Przedstawiając powyższe, zespół kierował się dyspozycją art. 35 ustawy o KRS, zgodnie z którym, jeżeli na stanowisko sędziowskie zgłosił się więcej niż jeden kandydat, zespół opracowuje listę rekomendowanych kandydatów, przy ustalaniu kolejności na liście kierując się przede wszystkim oceną ich kwalifikacji, a ponadto uwzględniając doświadczenie zawodowe, w tym doświadczenie w stosowaniu przepisów prawa, dorobek naukowy, opinie przełożonych, rekomendacje, publikacje i inne dokumenty dołączone do karty zgłoszenia, a także opinię kolegium właściwego sądu.

W uzasadnieniu stanowiska zespół wskazał, że w porównaniu do Pani Ewy Piotrowskiej Pan Grzegorz Andrzej Łysakowski posiada zdecydowanie dłuższy staż pracy na stanowisku sędziego sądu rejonowego, a co za tym idzie większe doświadczenie zawodowe, a ponadto uzyskał wyższe poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Poznaniu. Z tych względów, w ocenie zespołu, w porównaniu z kontrkandydatką w wyższym stopniu wypełniania kryteria z art. 35 ust. 2 ustawy o KRS.

Podejmując niniejszą uchwałę, Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę, że kandydaci spełniają wymagania ustawowe, określone w art. 63 § 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 2072; dalej: p.u.s.p.).

Dokonując oceny kandydatów, Rada kierowała się także kryteriami, wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, w tym: ocenami kwalifikacyjnymi, doświadczeniem 2 zawodowym kandydatów, opiniami przełożonych, a także uzyskanym poparciem środowiska sędziowskiego.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa - podzielając stanowisko zespołu - uznała, że Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pana Grzegorza Andrzeja Łysakowskiego do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Poznaniu.

II

Charakterystyka kandydatów

Pan Grzegorz Andrzej Łysakowski urodził się w 1970 r. w Poznaniu. W 1994 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu z oceną dobrą, uzyskując tytuł magistra. Od 1 września 1995 r. do 31 sierpnia 1996 r. był zatrudniony w Sądzie Wojewódzkim w Poznaniu na stanowisku protokolanta. Po odbyciu etatowej aplikacji sądowej, w 1999 r. złożył egzamin sędziowski z łączną oceną dobrą. Od 1 kwietnia do 30 czerwca 1999 r., w ramach umowy zlecenia, wykonywał czynności w XI Wydziale Sądu Okręgowego w Poznaniu. Z dniem 1 lipca 1999 r. został mianowany asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Trzciance. Orzekał w sprawach karnych. Z dniem 15 kwietnia 2000 r. został przeniesiony na stanowisko asesora sądowego w Sądzie Rejonowym w Środzie Wielkopolskiej. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 14 maja 2002 r. został powołany do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Środzie Wielkopolskiej. Orzekał w sprawach karnych. Z dniem 1 lipca 2002 r. został przeniesiony na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Poznaniu, w którym orzekał w X Wydziale Pracy i Ubezpieczeń Społecznych. W związku ze zniesieniem Sądu Rejonowego w Poznaniu, z dniem 1 stycznia 2008 r. został przeniesiony na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego Poznań -Grunwald i Jeżyce w Poznaniu z przydziałem do pełnienia obowiązków sędziowskich w V Wydziale Pracy, a od 1 stycznia 2015 r. - w V Wydziale Pracy i Ubezpieczeń Społecznych, przy czym już od drugiej połowy 2014 r. przydzielano mu także sprawy z zakresu ubezpieczeń społecznych, wpływające do ówczesnego VI Wydziału Ubezpieczeń Społecznych Sądu Rejonowego Poznań-Grunwald i Jeżyce w Poznaniu. Od 1 czerwca 2015 r. do 31 grudnia 2016 r. pełnił funkcję Zastępcy Przewodniczącego V Wydziału Pracy i Ubezpieczeń

Społecznych Sądu Rejonowego Poznań-Grunwald i Jeżyce w Poznaniu. Z dniem 1 stycznia 2017 r. został delegowany do pełnienia czynności orzeczniczych w Sądzie Okręgowym w Poznaniu - od 1 stycznia 2019 r. na czas nieokreślony. Orzeka w VIII Wydziale Pracy i Ubezpieczeń Społecznych tego Sądu. Brał udział w licznych szkoleniach zawodowych.

Ocenę kwalifikacji Pana Grzegorza Andrzeja Łysakowskiego sporządził Pan Krzysztof Zaliwski - wizytator do spraw prawa pracy i ubezpieczeń społecznych Sądu Okręgowego w Poznaniu. Wynika z niej, że przedstawione badania aktowe, ustalenia i opinie pozwalają na stwierdzenie, że Pan sędzia jest doskonale przygotowany merytorycznie do wykonywania swoich obowiązków zawodowych. Przeprowadzona ocena daje świadectwo dużej wiedzy z zakresu prawa materialnego, procedury cywilnej oraz znajomości orzecznictwa sądowego. Wiedza ta z powodzeniem znajduje praktyczne wykorzystanie nakierowane na sprawne procedowanie. Uznanie wizytatora znalazła decyzyjność i odwaga w rozstrzyganiu przy jednoczesnym zachowaniu bardzo dobrego poziomu stabilności orzecznictwa potwierdzonego wynikami statystycznymi. Zalety te oraz cechy osobiste Pana Grzegorza Andrzeja Łysakowskiego, jak również dotychczasowa rzetelna praca, zaangażowanie oraz pracowitość, bardzo dobrze rokują w przypadku powołania na stanowisko sędziego sądu okręgowego. Sędzia wizytator zaznaczył, że umiejętność realizacji wszystkich powinności sędziego sądu okręgowego znalazła swoje praktyczne i jednoznaczne potwierdzenie w trakcie długiej, ponadczteroletniej delegacji do Sądu Okręgowego w Poznaniu. Podsumowując, sędzia wizytator stwierdził, że Pan Grzegorz Andrzej Łysakowski spełnia warunki do ubiegania się o powołanie na stanowisko sędziego sądu okręgowego w stopniu celującym.

Pani Ewa Piotrowska posiada odpowiednie kwalifikacje zawodowe, uprawniające do ubiegania się o urząd sędziego sądu okręgowego, jednak - w ocenie Rady - w niniejszej procedurze konkursowej nie spełnia wszystkich kryteriów wyboru w stopniu uzasadniającym przedstawienie do powołania Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej.

Pani Ewa Piotrowska urodziła się w 1977 r. w Poznaniu. W 2001 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu z oceną bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra. Po odbyciu aplikacji sądowej, w 2004 r. złożyła egzamin sędziowski z łączną oceną dobrą. Od 18 października 2004 r. do 4 lipca 2007 r. pracowała na stanowisku asystenta sędziego w III Wydziale Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Apelacyjnego w Poznaniu. Z dniem 5 lipca 2007 r. została mianowana referendarzem sądowym w Sądzie Rejonowym w Poznaniu i przydzielona do XIII Wydziału Ksiąg Wieczystych.

W związku ze zniesieniem Sądu Rejonowego w Poznaniu, z dniem 1 stycznia 2008 r. została przeniesiona do wykonywania obowiązków służbowych do Sądu Rejonowego Poznań-Stare Miasto w Poznaniu. Orzekała w V Wydziale Ksiąg Wieczystych. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 19 czerwca 2012 r. została powołana do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Pile. Orzekała w IV Wydziale Pracy, pełniąc od 1 listopada 2014 r. do 20 stycznia 2015 r funkcję Przewodniczącej Wydziału. Z dniem 1 stycznia 2017 r. została przeniesiona na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego Poznań- Grunwald i Jeżyce w Poznaniu i skierowana do orzekania w VI Wydziale Pracy i Ubezpieczeń Społecznych, w którym od 1 sierpnia do 31 grudnia 2017 r. pełniła funkcję Przewodniczącej. Od 1 stycznia 2018 r. orzeka w V Wydziale Pracy i Ubezpieczeń Społecznych, pełniąc od 4 czerwca 2018 r. funkcję Zastępcy Przewodniczącego tego Wydziału. W latach 2014-2021 Prezes Sądu Apelacyjnego w Poznaniu kilkukrotnie delegował ją do pełnienia obowiązków sędziego w Sądzie Okręgowym w Poznaniu.

Ocenę kwalifikacji Pani Ewy Piotrowskiej sporządził Pan Krzysztof Zaliwski - wizytator do spraw prawa pracy i ubezpieczeń społecznych Sądu Okręgowego w Poznaniu. Wynika z niej, że przedstawione badania aktowe, ustalenia i opinie pozwalają na stwierdzenie, że Pani sędzia jest bardzo dobrze przygotowana merytorycznie do wykonywania swoich obowiązków zawodowych. Przeprowadzona ocena daje świadectwo dużej wiedzy z zakresu prawa materialnego, procedury oraz znajomości orzecznictwa sądowego. Wiedza ta z powodzeniem znajduje praktyczne wykorzystanie nakierowane na sprawne i efektywne procedowanie. Uznanie wizytatora znalazła decyzyjność i odwaga w rozstrzyganiu, nierzutująca negatywnie na trafność podejmowanych czynności. Zalety te oraz cechy osobiste Pani Ewy Piotrowskiej, jak również dotychczasowa rzetelna praca, zaangażowanie oraz pracowitość bardzo dobrze rokują w przypadku powierzenia jej obowiązków sędziego sądu okręgowego. Ustalenia te dają podstawę do przyjęcia, że kandydatka spełnia warunki do ubiegania się o powołanie na stanowisko sędziego sądu okręgowego w stopniu bardzo dobrym.

Kandydatka złożyła uwagi do oceny, które zostały uwzględnione przez sędziego wizytatora.

ni

Porównanie kandydatów

W każdym postępowaniu nominacyjnym Krajowa Rada Sądownictwa dokonuje oceny kandydatów na podstawie załączonych materiałów, ocenianych indywidualnie. Rada jest wyposażona w prawo swobodnej oceny zgromadzonego materiału i możliwość nadania decydującego znaczenia określonym, wybranym kryteriom ustawowym, na podstawie których podejmuje uchwałę. Od stanu faktycznego konkretnej sprawy zależy, jakie kryteria są stosowane przez Radę w danym postępowaniu, w szczególności co do rozpatrywanych łącznie kryteriów, na które składają się kwalifikacje, doświadczenie zawodowe, poparcie środowiska sędziowskiego oraz dane potwierdzające zdobycie dodatkowych kwalifikacji.

Uczestnicy postępowania, pretendujący do objęcia stanowiska sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowego w Poznaniu, spełniają formalnie wszystkie kryteria wyboru, a zatem zadaniem Rady było przeprowadzenie weryfikacji i dokonanie wyboru tej osoby, która spełnia wszystkie kryteria - oceniane łącznie - najpełniej i w najwyższym stopniu.

Kryteria, przyjęte przez Krajową Radę Sądownictwa, przy ocenie kandydatów:

1. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się ocenami kwalifikacyjnymi oraz doświadczeniem zawodowym kandydatów.

Osoba przedstawiona do powołania posiada szerokie doświadczenie zawodowe oraz ponaddwudziestodwuletni staż orzeczniczy, a także znaczące umiejętności zawodowe, zdobyte także w trakcie delegowania do orzekania w sądzie okręgowym. Wysokie kwalifikacje zawodowe Pana Grzegorza Andrzeja Łysakowskiego znajdują odzwierciedlenie w celującej ocenie kwalifikacyjnej jego pracy. Wynika z niej, że jest wręcz doskonale merytorycznie przygotowany do wykonywania swoich obowiązków służbowych, wykazuje się wysokim poziomem wiedzy i umiejętności praktycznych. Powyższe potwierdza także opinia Przewodniczącego VIII Wydziału Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Okręgowego w Poznaniu, w której potwierdzono bardzo wysoki poziom jego pracy. Rada uwzględniła także, że uzyskał wyższe niż kontrkandydatka poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Poznaniu.

Kontrkandydatka w osobie Pani Ewy Piotrowskiej, w porównaniu do wybranego kandydata, wykazuje się przede wszystkim zdecydowanie krótszym (ponaddziewięcioletnim) stażem orzeczniczym na stanowisku sędziego. Ponadto, choć otrzymała bardzo dobrą ocenę kwalifikacyjną, to jednak niższą niż wybrany kandydat, któremu ten sam sędzia wizytator przyznał ocenę celującą. Również Kolegium Sądu Okręgowego w Poznaniu udzieliło większego poparcia Panu Grzegorzowi Andrzejowi Łysakowskiemu.

W ocenie Rady, te wszystkie okoliczności zadecydowały o uznaniu Pana Grzegorza Andrzeja Łysakowskiego za kandydata spełniającego w niniejszej procedurze konkursowej kryteria wyboru w stopniu uzasadniającym przedstawienie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej do powołania.

2. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Poznaniu.

Kolegium Sądu Okręgowego w Poznaniu na posiedzeniu 11 stycznia 2021 r. zaopiniowało kandydatów jednogłośnie pozytywnie, przy czym Panu Grzegorzowi Andrzejowi Łysakowskiemu przyznano 14 ocen wzorowych - wskazując, że jest najlepszym kandydatem, a Pani Ewie Piotrowskiej przyznano 1 ocenę wzorową i 13 ocen bardzo dobrych.

Kandydat wybrany przez Radę uzyskał zatem wyższe niż Pani Ewa Piotrowska poparcie tego gremium.

3. W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa Pan Grzegorz Andrzej Łysakowski posiada wysokie kwalifikacje merytoryczne oraz różnorodne doświadczenie zawodowe, a także wszechstronną, stale pogłębianą wiedzę prawniczą, którą umiejętnie wykorzystuje w praktyce zawodowej, dające rękojmię należytego wykonywania obowiązków orzeczniczych na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Poznaniu.

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Pana Grzegorza Andrzeja Łysakowskiego zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności bogate doświadczenie zawodowe, wieloletni staż orzeczniczy, celująca ocena kwalifikacyjna, z której wynika, że wykazuje się wysokimi umiejętnościami zawodowymi, opinie służbowe, a także uzyskane najwyższe poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Poznaniu.

IV

Wyniki głosowania Rady

Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 16 listopada 2021 r. na:

- Pana Grzegorza Andrzeja Łysakowskiego oddano 16 głosów "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 2 głosach "wstrzymujących się" (przy udziale 18 osób), w rezultacie czego uzyskał wymaganą bezwzględną większość głosów,

- Panią Ewę Piotrowską oddano 5 głosów "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 15 głosach "wstrzymujących się" (przy udziale 20 osób), w rezultacie czego nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów.

Mając na uwadze wyniki głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę, jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. z 2021 r. poz. 269).