Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Gliwicach, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2021 r., poz. 13.

Akty korporacyjne

Sędz.2021.11.16

Akt nieoceniany
Wersja od: 16 listopada 2021 r.

UCHWAŁA NR 1491/2021
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 16 listopada 2021 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Gliwicach, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2021 r., poz. 13

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269), Krajowa Rada Sądownictwa:
1. przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pani Izabeli Latkowskiej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Gliwicach;

2. nie przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pani Anny Wręczyckiej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Gliwicach.

UZASADNIENIE I

Postępowanie przed Krajową Radą Sądownictwa

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Gliwicach, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2021 r. pod poz. 13, zgłosiły się:

- Pani Izabela Latkowska - adwokat - Izba Adwokacka w Katowicach,

- Pani Małgorzata Danuta Ragiel - referendarz sądowy w Sądzie Rejonowym w Opolu,

- Pani Malwina Natalia Woźniak-Łogiewa - referendarz sądowy w Sądzie Rejonowym w Bytomiu oraz

- Pani Anna Wręczycka - adwokat - Częstochowsko-Piotrkowska Izba Adwokacka.

W związku z cofnięciem zgłoszenia przez Panią Malwinę Natalię Woźniak-Łogiewę i Panią Małgorzatę Danutę Ragiel Krajowa Rada Sądownictwa odpowiednio: uchwałą nr 204/2021 z dnia 9 marca 2021 r. i uchwałą nr 629/2021 z dnia 8 czerwca 2021 r. umorzyła postępowanie wszczęte w sprawie z ich zgłoszeń.

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269; dalej: ustawa o KRS).

Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa na posiedzeniu w dniu 15 listopada 2021 r., po wnikliwym zapoznaniu się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami i ich przeanalizowaniu, omówił szczegółowo kandydatki, odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie. Podczas głosowania członkowie zespołu na Panią Izabelę Latkowską oddali 3 głosy "za", nie oddając głosów "przeciw" ani "wstrzymujących się", a na Panią Annę Wręczycką nie oddali głosów "za" ani "przeciw", oddając 3 głosy "wstrzymujące się". W posiedzeniu nie uczestniczył przedstawiciel Naczelnej Rady Adwokackiej - zawiadomiony o terminie. W wyniku powyższego głosowania, zespół przyjął stanowisko o rekomendowaniu Krajowej Radzie Sądownictwa na jedno wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Gliwicach Pani Izabeli Latkowskiej. Wniosek taki, w ocenie zespołu, jest w pełni uzasadniony treścią załączonych ocen kwalifikacyjnych, informacjami dotyczącymi posiadanego przez kandydatki doświadczenia zawodowego, w tym doświadczenia w stosowaniu przepisów prawa, opiniami służbowymi, a także opinią Kolegium Sądu Okręgowego w Gliwicach.

Przedstawiając powyższe, zespół kierował się dyspozycją art. 35 ustawy o KRS, zgodnie z którym, jeżeli na stanowisko sędziowskie zgłosił się więcej niż jeden kandydat, zespół opracowuje listę rekomendowanych kandydatów, przy ustalaniu kolejności na liście kierując się przede wszystkim oceną ich kwalifikacji, a ponadto uwzględniając doświadczenie zawodowe, w tym doświadczenie w stosowaniu przepisów prawa, dorobek naukowy, opinie przełożonych, rekomendacje, publikacje i inne dokumenty dołączone do karty zgłoszenia, a także opinię kolegium właściwego sądu.

W uzasadnieniu stanowiska zespołu wskazano, że obie uczestniczki postępowania uzyskały pozytywne oceny kwalifikacji oraz posiadają doświadczenie w pracy w zawodzie adwokata. Jednak, zdaniem zespołu, Pani Izabela Latkowska posiada zdecydowanie dłuższy staż pracy w tym zawodzie, a co za tym idzie większe doświadczenie w samodzielnym prowadzeniu postępowań przed sądami powszechnymi. Ponadto uzyskała jednogłośnie pozytywną opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Gliwicach, a kontrkandydatka - Pani Anna Wręczycka - uzyskała jednogłośnie negatywną opinię tego gremium.

Podejmując niniejszą uchwałę, Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę, że kandydatki spełniają wymagania ustawowe, określone w art. 61 § 1 pkt 1-5 i § 2 pkt 4 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 2072; dalej: p.u.s.p.).

Dokonując oceny kandydatek, Rada kierowała się także kryteriami, wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, w tym: ocenami kwalifikacyjnymi, doświadczeniem zawodowym kandydatek, opiniami przełożonych, a także uzyskanym poparciem środowiska sędziowskiego.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa - podzielając stanowisko zespołu - uznała, że Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pani Izabeli Latkowskiej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Gliwicach.

II

Charakterystyka kandydatek

Pani Izabela Latkowska urodziła się w 1981 r. w Zabrzu. W 2005 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach z oceną bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra. Od 5 lipca 2005 r. do 4 stycznia 2006 r. odbywała staż w Zarządzie Budynków Komunalnych w Zabrzu w Dziale Radców Prawnych. Od 1 sierpnia do 31 grudnia 2005 r. była wolontariuszem-prawnikiem w Ośrodku Pomocy Społecznej - Ośrodku Interwencji Kryzysowej w Gliwicach. W latach 2006-2009, w ramach umów zlecenia, wykonywała czynności prawnika w tym Ośrodku Interwencji, jak również w Ośrodku Pomocy Społecznej w Gliwicach i w Ośrodku Pomocy Społecznej - Punkcie Konsultacyjno -Informacyjnym dla Ofiar Przemocy Domowej w Gliwicach. Od 15 listopada 2006 r. do 31 stycznia 2010 r. była zatrudniona na stanowisku aplikanta adwokackiego w Kancelarii Adwokackiej Piotra Dębskiego w Gliwicach. Po odbyciu aplikacji adwokackiej, w 2009 r. złożyła egzamin adwokacki z łączną oceną bardzo dobrą. Uchwałą Okręgowej Rady Adwokackiej w Katowicach z dnia 22 października 2009 r. została wpisana na listę adwokatów Izby Adwokackiej w Katowicach. Wykonywanie zawodu adwokata rozpoczęła 1 lutego 2010 r. w indywidualnej kancelarii adwokackiej w Gliwicach. Wielokrotnie na łamach prasy lokalnej udzielała bezpłatnych porad prawnych osobom potrzebującym. Brała także kilkukrotnie udział w ogólnokrajowych akcjach porad pro bono dla osób potrzebujących.

Ocenę kwalifikacji Pani Izabeli Latkowskiej w zakresie spraw cywilnych sporządziła Pani Barbara Braziewicz - wizytator do spraw cywilnych Sądu Okręgowego w Gliwicach. Wynika z niej, że na podstawie badanych spraw można stwierdzić, że Pani Izabela Latkowska, będąc pełnomocnikiem i wykonując powierzone jej obowiązki, wykazywała się dobrą znajomością prawa procesowego i materialnego. Aktywnie uczestniczyła w prowadzonych postępowaniach. Czynności wykonywała terminowo, starannie i rzetelnie, a sposób prowadzenia spraw w zauważalny sposób przyczyniał się do szybkiego ich zakończenia, z korzyścią dla reprezentowanych stron lub uczestników postępowania. Ocena pracy kandydatki dokonana w oparciu o akta, opinie prawne i sporządzone pisma z zakresu stosowania prawa, które były przedmiotem kontroli, jest pozytywna i nie pozwala na formułowanie zastrzeżeń co do predyspozycji opiniowanej do wykonywania zawodu sędziego.

Ocenę kwalifikacji kandydatki w zakresie spraw rodzinnych sporządziła Pani Joanna Łukasińska-Kanty - wizytator do spraw rodzinnych Sądu Okręgowego w Gliwicach. Wynika z niej, że lustracji pracy kandydatki dokonano na podstawie 12 wskazanych przez opiniowaną akt spraw z zakresu prawa rodzinnego. W sprawach tych Pani adwokat występowała jako pełnomocnik z wyboru reprezentując naprzemiennie stronę powodową i pozwaną, uczestników postępowania nieprocesowego. W 5 analizowanych sprawach opiniowana złożyła pozew lub wniosek inicjując w imieniu strony postępowanie, a w jednej wstąpiła jako pełnomocnik do toczącego się procesu. Wskazane przez opiniowaną sprawy toczyły się przed sądami rejonowymi i okręgowym. W przeważającej części nie były one skomplikowane. W 5 spośród 12 analizowanych spraw zapadłe w nich orzeczenia kończące postępowanie były poddane kontroli instancyjnej. W każdej z tych spraw opiniowana w terminie wnosiła odpowiedź na apelację. W analizowanych sprawach Pani adwokat nie wnosiła środków odwoławczych. Analiza formy i treści pism inicjujących postępowanie i składanych w toku sprawy oraz przebiegu postępowań z udziałem opiniowanej i jej udziału w rozprawach oraz wykonywania zarządzeń sądu pozwala na pozytywną opinię jej pracy. Zakres działania opiniowanej w kontrolowanych sprawach był podobny: Pani mecenas sporządzała pozew, (wniosek) odpowiedź na pozew (wniosek), względnie dalsze pisma procesowe, uczestniczyła w rozprawach. Sposób formułowania pism procesowych nie budzi zastrzeżeń. Pisma spełniają wymogi formalne, zawierają właściwie sformułowane żądanie, rzeczowe uzasadnienie. Wnioski dowodowe mają sformułowane tezy dowodowe. Zauważalna jest rzetelność opiniowanej i duże zaangażowanie w działanie dla dobra mandanta. Jedyne zastrzeżenie wywołuje w niektórych przypadkach obszemość składanych pism procesowych, tym niemniej należy ją wiązać z zaangażowaniem w prowadzenie postępowania zgodnie z interesem mocodawcy. Na uwagę zasługuje okoliczność, że Pani adwokat osobiście uczestniczyła w rozprawach (tylko w 2 przypadkach udzieliła substytucji), w których brała aktywny udział, była także obecna na rozprawach apelacyjnych. Nie zdarzyło się, aby z przyczyn zawinionych przez opiniowaną zachodziła konieczność odroczenia rozprawy. Pani adwokat terminowo wykonywała zobowiązania nałożone przez Sąd. Reasumując, przeprowadzona ocena kwalifikacyjna Pani adwokat Izabeli Latkowskiej uwzględniająca jakość, sprawność, rzetelność i terminowość dokonywanych czynności pozwala na pozytywną ocenę jej pracy.

Ocenę kwalifikacji kandydatki w zakresie spraw z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych sporządziła Pani Magdalena Kimel - wizytator do spraw z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych Sądu Okręgowego w Gliwicach. Wynika z niej, że czynności procesowe podejmowane przez opiniowaną w opisanych sprawach były terminowe. Pani adwokat inicjowała postępowanie dowodowe. Sporządzone przez kandydatkę pisma procesowe odpowiadały wymogom Kodeksu postępowania cywilnego. Opiniowana była obecna na rozprawach, brała aktywny w nich udział i należycie reprezentowała interesy zastępowanej strony. Reasumując, sędzia wizytator nie zgłosiła zastrzeżeń do działań podejmowanych przez Panią adwokat Izabelę Latkowską. Pozytywnie oceniła jej kandydaturę.

Ocenę kwalifikacji kandydatki w zakresie spraw karnych sporządził Pan Sławomir Lach - wizytator do spraw karnych Sądu Okręgowego w Gliwicach. Wynika z niej, że badane sprawy karne, poza kilkoma wyjątkami, nie były sprawami o szczególnym stopniu komplikacji, choć niektóre z nich były sprawami wymagającymi znacznego nakładu pracy. Czynności procesowe były podejmowane przez opiniowaną terminowo, nie budziły zastrzeżeń i były zgodne z interesem reprezentowanej strony. Apelacja i odpowiedzi na apelacje sporządzone były prawidłowo i z zachowaniem wymogów formalnych. Analiza spraw wskazuje, że opiniowana prawidłowo, starannie i rzetelnie wywiązywała się z powierzonych obowiązków, osobiście uczestniczyła w rozprawach, prawidłowo formułowała wnioski oraz wystąpienia, prawidłowo były również formułowane zarzuty apelacyjne. Przedstawiony do oceny materiał, zdaniem sędziego wizytatora, pozwala na pozytywną ocenę pracy Pani adwokat Izabeli Latkowskiej.

Pani Anna Wręczycka posiada odpowiednie kwalifikacje zawodowe, uprawniające do ubiegania się o urząd sędziego sądu rejonowego, jednak - w ocenie Rady - w niniejszej procedurze konkursowej nie spełnia wszystkich kryteriów wyboru w stopniu uzasadniającym przedstawienie do powołania Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej.

Pani Anna Wręczycka urodziła się w 1980 r. w Blachowni. W 2005 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach z oceną dobrą, uzyskując tytuł magistra. Od marca do czerwca 2006 r. odbywała staż absolwencki w Sądzie Rejonowym w Oleśnie. Od czerwca do grudnia 2006 r., na podstawie umowy cywilnoprawnej, świadczyła usługi doradztwa prawnego w Opolskiej Wojewódzkiej Komendzie Ochotnicze Hufce Pracy. Od 20 listopada 2006 r. do 14 sierpnia 2009 r. była zatrudniona w kancelarii adwokackiej w Częstochowie na stanowisku asystentki prawnej (uprzednio odbyła półroczny staż w tej kancelarii). Od 1 października 2009 r. do 4 listopada 2011 r. prowadziła działalność gospodarczą w zakresie doradztwa prawnego w kancelarii prawniczej w Częstochowie. Od kwietnia do sierpnia 2012 r. pracowała w STM Sp. z o.o. w Częstochowie na stanowisku doradcy prawnego. Od 1 września 2012 r. do 8 czerwca 2013 r. była zatrudniona w kancelarii adwokackiej w Częstochowie jako aplikant adwokacki. Po odbyciu aplikacji adwokackiej, w 2014 r. złożyła egzamin adwokacki z wynikiem pozytywnym. Uchwałą Okręgowej Rady Adwokackiej w Katowicach z dnia 8 maja 2014 r. została wpisana na listę adwokatów Izby Adwokackiej w Katowicach. Z dniem 11 lipca 2014 r. rozpoczęła wykonywanie zawodu adwokata w kancelarii adwokackiej w Katowicach. Wobec przeniesienia siedziby kancelarii do Częstochowy, uchwałą Okręgowej Rady Adwokackiej w Częstochowie z dnia 4 września 2014 r. została wpisana na listę adwokatów Częstochowsko-Piotrkowskiej Izby Adwokackiej. W 2017 r. ukończyła studia podyplomowe w zakresie przygotowania pedagogicznego z językiem migowym. Decyzją Prezesa Sądu Okręgowego w Częstochowie z dnia 7 lutego 2019 r. została wpisana na listę stałych mediatorów prowadzoną przez Prezesa Sądu Okręgowego w Częstochowie. Brała udział w udzielaniu bezpłatnych porad prawnych, zorganizowanych przez Naczelną Radę Adwokacką.

Ocenę kwalifikacji Pani Anny Wręczyckiej w zakresie spraw karnych sporządziła Pani Ewa Trzeja-Wagner - wizytator do spraw karnych Sądu Okręgowego w Gliwicach. Wynika z niej, że badane sprawy karne, poza kilkoma wyjątkami, nie były sprawami o szczególnym stopniu komplikacji, choć niektóre z nich były sprawami wymagającymi znacznego nakładu pracy. Czynności procesowe były podejmowane przez opiniowaną terminowo, nie budziły zastrzeżeń i były zgodne z interesem reprezentowanej strony. Jedyne zastrzeżenia sędzia wizytator sformułowała w zakresie dotyczącym rodzaju zarzutów przedstawionych w apelacjach i kasacji. W tym zakresie wiedza opiniowanej wymaga poszerzenia. Pani adwokat aktywnie uczestniczyła w rozprawach sądowych zadając pytania przesłuchiwanym uczestnikom postępowania, składając też wnioski dowodowe. Przedstawiony do oceny materiał pozwala na pozytywną ocenę jej pracy.

Ocenę kwalifikacji kandydatki w zakresie spraw rodzinnych sporządziła Pani Joanna Łukasińska-Kanty - wizytator do spraw rodzinnych Sądu Okręgowego w Gliwicach. Wynika z niej, że na podstawie badanych akt spraw cywilnych można stwierdzić, że opiniowana w 1 spośród 9 spraw objętych oceną występowała jako pełnomocnik z urzędu, a w 2 była ustanowiona pełnomocnikiem z wyboru. W 2 sprawcach występowała jako kurator dla nieznanego z miejsca pobytu uczestnika postępowania, a w sprawie o ubezwłasnowolnienie jako kurator dla uczestniczki postępowania, ustanowiony na podstawie art. 556 § 2 k.p.c. W 1 sprawie Pani adwokat występowała jako kurator ustanowiony dla ubezwłasnowolnionego całkowicie pozwanego. Przedstawione do oceny sprawy były zróżnicowane zarówno pod względem ich przedmiotu, jak i stopnia trudności. Pięć z nich poddanych było kontroli instancyjnej, z czego w jednym przypadku opiniowana nie była autorką apelacji i nie reprezentowała strony w postępowaniu odwoławczym, w jednym przypadku sporządziła apelację, a w 2 kolejnych sporządziła odpowiedzi na apelację. Sporządzane przez Panią adwokat pisma procesowe spełniały warunki formalne i fiskalne, zawierały logiczną i rzetelną argumentację. W jednym przypadku stwierdzono błędne oznaczenie wartości przedmiotu sporu, ale nie wpłynęło ono na sprawność postępowania. Pani adwokat składała uzasadnione stanem sprawy wnioski dowodowe. Apelacja autorstwa Pani adwokat spełniała wymagania art. 368 k.p.c. Z analizy akt wynika, że Pani adwokat wykazywała się znajomością sprawy, na uwagę zasługuje sprawa, w której skutecznie zakwestionowała konieczność ponownego doręczenia pozwanemu odpisu wyroku z uzasadnieniem, wskazując na prawidłowość doręczenia zastępczego. Aktywnie uczestniczyła w rozprawach prezentując stanowisko procesowe mocodawcy, zadawała pytania świadkom i stronom w trakcie przesłuchania, a także zgłaszała merytorycznie uzasadnione zarzuty do opinii biegłych. Zastrzeżenia budzi jedynie niewielka aktywność opiniowanej w sprawie, w której wyznaczona została jako kurator dla nieznanego z miejsca pobytu uczestnika postępowania. Z akt tej sprawy

7 nie wynika bowiem, aby podejmowane były działania zmierzające do realizacji podstawowego obowiązku procesowego kuratora, ustanowionego na podstawie art. 144 k.p.c., a mianowicie starań o ustalenie adresu uczestnika. Z kolei w drugiej z analizowanych spraw, w których opiniowana pełniła analogiczną funkcję, wynika aktywność w realizacji obowiązku procesowego, która zaowocowała uzyskaniem oświadczenia o odrzuceniu spadku przez zainteresowanego. Przeprowadzona ocena kwalifikacyjna pozwala na stwierdzenie, że Pani adwokat, jako pełnomocnik, prowadziła sprawy z dużym zaangażowaniem, zgodnie z dobrem strony, czy uczestnika postępowania, którego reprezentowała. Wykazywała się wiedzą prawniczą i znajomością przepisów prawa. Dała się poznać jako osoba rzeczowa, sumienna i kulturalna. Podsumowując, sędzia wizytator stwierdziła, że przedstawione do oceny akta spraw zarówno z zakresu prawa rodzinnego, opiekuńczego, jak i prawa cywilnego po ich kontroli i analizie, pozwalają na pozytywną ocenę pracy Pani Anny Wręczyckiej.

Ocenę kwalifikacji kandydatki w zakresie spraw z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych sporządziła Pani Magdalena Kimel - wizytator do spraw z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych Sądu Okręgowego w Gliwicach. Wynika z niej, że czynności procesowe podejmowane przez opiniowaną w opisanych sprawach były terminowe. Pani adwokat inicjowała postępowanie dowodowe. Sporządzone przez kandydatkę pisma procesowe odpowiadały wymogom Kodeksu postępowania cywilnego, były szczegółowe i odpowiednio umotywowane. W trakcie rozpraw, w których uczestniczyła, należycie reprezentowała interesy zastępowanej strony. Reasumując, do działań podejmowanych przez Panią adwokat Annę Wręczycką w omówionych w sprawozdaniu sprawach, sędzia wizytator nie miała zastrzeżeń. Ocena opiniowanej jest pozytywna.

Kandydatka złożyła uwagi do ocen kwalifikacji, które zostały uwzględnione przez Krajową Radę Sądownictwa.

III

Porównanie kandydatek

W każdym postępowaniu nominacyjnym Krajowa Rada Sądownictwa dokonuje oceny kandydatów na podstawie załączonych materiałów, ocenianych indywidualnie. Rada jest wyposażona w prawo swobodnej oceny zgromadzonego materiału i możliwość nadania decydującego znaczenia określonym, wybranym kryteriom ustawowym, na podstawie których podejmuje uchwałę. Od stanu faktycznego konkretnej sprawy zależy, jakie kryteria są stosowane przez Radę w danym postępowaniu, w szczególności co do rozpatrywanych łącznie kryteriów, na które składają się kwalifikacje, doświadczenie zawodowe, poparcie środowiska sędziowskiego oraz dane potwierdzające zdobycie dodatkowych kwalifikacji.

Uczestniczki postępowania, pretendujące do objęcia stanowiska sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Gliwicach, spełniają formalnie wszystkie kryteria wyboru, a zatem zadaniem Rady było przeprowadzenie weryfikacji i dokonanie wyboru tej osoby, która spełnia wszystkie kryteria - oceniane łącznie - najpełniej i w najwyższym stopniu.

Kryteria, przyjęte przez Krajową Radę Sadownictwa, przy ocenie kandydatek:

1. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się ocenami kwalifikacyjnymi oraz doświadczeniem zawodowym kandydatek.

Osoba przedstawiona do powołania posiada ponadjedenastoletnie doświadczenie w wykonywaniu zawodu adwokata. Wyróżnia się szeroką wiedzą prawniczą z różnych dziedzin prawa oraz praktyką w jej stosowaniu. Wysokie kwalifikacje zawodowe Pani Izabeli Latkowskiej znajdują odzwierciedlenie w ocenie jej pracy zarówno w zakresie spraw cywilnych, rodzinnych, prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, jak i karnych. Ze wszystkich ocen wynika, że wykazuje się odpowiednimi umiejętnościami zawodowymi, jest obowiązkowa i rzetelna. W ocenie Rady jej wieloletnia praktyka adwokacka, zakres jej doświadczenia zawodowego i spektrum spraw, z jakimi miała styczność, zdecydowanie przemawia za jej kandydaturą. Powyższe w pełni koresponduje z opinią Kolegium Sądu Okręgowego w Gliwicach, które udzieliło Pani Izabeli Latkowskiej jednogłośnego poparcia.

Kontrkandydatka w osobie Pani Anny Wręczyckiej również wykonuje zawód adwokata i uzyskała pozytywne oceny kwalifikacyjne w zakresie spraw karnych, rodzinnych oraz prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Rada porównując jednak jej kandydaturę z kandydaturą Pani Izabeli Latkowskiej uwzględniła przede wszystkim, że wybrana kandydatka wykazuje się zdecydowanie dłuższym stażem zawodowym uprawniającym do ubiegania się o stanowisko sędziego sądu rejonowego - wykonuje bowiem zawód adwokata od 2010 r., natomiast Pani Anna Wręczycka - od 2014 r. Ponadto Pani Anna Wręczycka - w przeciwieństwie do wybranej kandydatki - nie uzyskała poparcia Kolegium Sądu Okręgowego w Gliwicach, co również wpłynęło na decyzję Rady.

W ocenie Rady, te wszystkie okoliczności zadecydowały o uznaniu Pani Izabeli Latkowskiej za kandydatkę spełniającą w niniejszej procedurze konkursowej kryteria wyboru w stopniu uzasadniającym przedstawienie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej do powołania.

2. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Gliwicach.

Kolegium Sądu Okręgowego w Gliwicach na posiedzeniu 20 września 2021 r. zaopiniowało pozytywnie Panią Izabelę Latkowską - oddając 5 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i "wstrzymujących się", a Panią Annę Wręczycką - negatywnie - nie oddając głosów "za", oddając 5 głosów "przeciw", przy braku głosów "wstrzymujących się".

Jak wynika z powyższego wybrana przez Radę kandydatka uzyskała jednogłośne poparcie tego gremium.

3. W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa Pani Izabela Latkowska posiada wysokie kwalifikacje merytoryczne oraz doświadczenie zawodowe, a także wszechstronną, stale pogłębianą wiedzę prawniczą, którą umiejętnie wykorzystuje w praktyce zawodowej, dające rękojmię należytego wykonywania obowiązków orzeczniczych na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Gliwicach.

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Pani Izabeli Latkowskiej zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności bogate doświadczenie i wieloletni staż zawodowy, szeroka wiedza prawnicza oraz umiejętność jej stosowania w praktyce, wnioski płynące z ocen jej pracy i kwalifikacji zawodowych oraz jednogłośne poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Gliwicach.

IV

Wyniki głosowania Rady

Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 16 listopada 2021 r. na:

- Panią Izabelę Latkowską oddano 17 głosów "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 1 głosie "wstrzymujących się" (przy udziale 18 osób), w rezultacie czego uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów,

- Panią Annę Wręczycką oddano 3 głosy "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 14 głosach "wstrzymujących się" (przy udziale 17 osób), w rezultacie czego nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów.

Mając na uwadze wyniki głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę, jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. z 2021 r. poz. 269).