Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Tarnobrzegu, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2021 r., poz. 506.

Akty korporacyjne

Sędz.2021.10.28

Akt nieoceniany
Wersja od: 28 października 2021 r.

UCHWAŁA NR 1459/2021
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 28 października 2021 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Tarnobrzegu, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2021 r., poz. 506

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269), Krajowa Rada Sądownictwa:
1. przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pana Tomasza Cezarego Turbaka do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Tarnobrzegu;

2. nie przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie: Pani Grażyny Ewy Pizoń do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Tarnobrzegu.

UZASADNIENIE

I

Postępowanie przed Krajową Radą Sądownictwa

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Tarnobrzegu, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2021 r. pod poz. 506, zgłosili się: - Pani Grażyna Ewa Pizoń - sędzia Sądu Rejonowego w Nisku oraz - Pan Tomasz Cezary Turbak - sędzia Sądu Rejonowego w Mielcu.

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269; dalej: ustawa o KRS).

Na posiedzeniu w dniu 25 października 2021 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa, po wnikliwym zapoznaniu się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami i ich przeanalizowaniu, omówił szczegółowo kandydatów, odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie. Podczas głosowania członkowie zespołu na Panią Grażynę Ewę Pizoń oddali 1 głos "za", przy braku głosów "przeciw" i 2 głosach "wstrzymujących się" a na Pana Tomasza Cezarego Turbaka oddali 3 głosy "za", przy braku głosów "przeciw" i "wstrzymujących się".

W wyniku powyższego głosowania, zespół przyjął stanowisko o rekomendowaniu Krajowej Radzie Sądownictwa na jedno wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Tarnobrzegu Pana Tomasza Cezarego Turbaka. Wniosek taki, w ocenie zespołu, jest w pełni uzasadniony bogatym i wieloletnim doświadczeniem zawodowym, szeroką wiedzą prawniczą, oceną kwalifikacyjną, pozytywnymi opiniami służbowymi, bardzo dobrymi wynikami w zakresie efektywności pracy, poparciem Kolegium Sądu Okręgowego w Tarnobrzegu.

Przedstawiając powyższe, zespół kierował się dyspozycją art. 35 ustawy o KRS, zgodnie z którym, jeżeli na stanowisko sędziowskie zgłosił się więcej niż jeden kandydat, zespół opracowuje listę rekomendowanych kandydatów, przy ustalaniu kolejności na liście kierując się przede wszystkim oceną ich kwalifikacji, a ponadto uwzględniając doświadczenie zawodowe, w tym doświadczenie w stosowaniu przepisów prawa, dorobek naukowy, opinie przełożonych, rekomendacje, publikacje i inne dokumenty dołączone do karty zgłoszenia, a także opinię kolegium właściwego sądu.

Kolegium Sądu Okręgowego w Tarnobrzegu na posiedzeniu w dniu 31 sierpnia 2021 r. zaopiniowało kandydatów w następujący sposób - Pani Grażyna Ewa Pizoń uzyskała 7 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i 1 głosie "wstrzymującym się" a Pan Tomasz Cezary Turbak uzyskał 8 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i "wstrzymujących się".

Podejmując niniejszą uchwałę, Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę, że kandydaci spełniają wymagania ustawowe, określone w art. 63 § 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 2072).

Dokonując oceny kandydatów, Rada kierowała się także kryteriami, wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, w tym: ocenami kwalifikacyjnymi, doświadczeniem zawodowym kandydatów, opiniami przełożonych, a także uzyskanym poparciem środowiska sędziowskiego.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa - podzielając stanowisko zespołu - uznała, że Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pana Tomasza Cezarego Turbaka do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Tarnobrzegu.

II

Charakterystyka kandydatów

Pani Grażyna Ewa Pizoń urodziła się 22 maja 1971 r. w Biłgoraju. W 1995 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Wydziale Prawa Kanonicznego i Świeckiego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego z oceną dobrą, uzyskując tytuł magistra. Po odbyciu etatowej aplikacji sądowej w okręgu Sądu Okręgowego w Tarnobrzegu, w 1997 r. złożyła egzamin sędziowski z wynikiem ogólnym dobrym. Z dniem 10 października 1997 r. została mianowana asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Staszowie. Na swój wniosek, z dniem 15 października 1998 r. została przeniesiona na stanowisko asesora sądowego w Sądzie Rejonowym w Nisku, w którym powierzone obowiązki orzecznicze wykonywała kolejno w wydziałach: cywilnym, karnym oraz rodzinnym i nieletnich. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 20 czerwca 2000 r. została powołana do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Sandomierzu. Z dniem 1 sierpnia 2000 r. została przeniesiona do Sądu Rejonowego w Nisku, w którym orzekała kolejno w I Wydziale Cywilnym, następnie w II Wydziale Karnym, przy czym od 1 grudnia 2003 r. do 31 marca 2009 r. pełniła funkcję Przewodniczącej II Wydziału Karnego. Z dniem 1 marca 2015 r. oraz z dniem 1 marca 2018 r. została jej powierzona funkcja Przewodniczącej tego Wydziału na 3-letnie okresy. Z dniem 1 czerwca 2018 r. powierzono jej obowiązki sędziego sądu dyscyplinarnego przy Sądzie Apelacyjnym w Rzeszowie. Z dniem 11 lipca 2019 r. została powołana do pełnienia funkcji wiceprezesa Sądu Rejonowego w Nisku. Od 1 czerwca 2020 r. jest delegowana do pełnienia obowiązków sędziego w Sądzie Okręgowym w Tarnobrzegu. Podnosi kwalifikacje zawodowe przez uczestnictwo w szkoleniach, a także studia podyplomowe z zakresu prawa karnego, ukończone w 2009 r. z wynikiem bardzo dobrym.

Ocenę kwalifikacji Pani Grażyny Ewy Pizoń sporządziła Pani Małgorzata Szwedo -Dec - sędzia wizytator do spraw karnych i wykonywania orzeczeń karnych Sądu Okręgowego w Tarnobrzegu. W ocenie sędzi wizytator, zdobyta przez kandydatkę wiedza prawnicza oraz doświadczenie zawodowe stanowi gwarancję rzetelnego wywiązywania się z obowiązków służbowych. Pani Grażyna Ewa Pizoń wykazuje stałe zainteresowanie możliwościami doskonalenia zawodowego i podnoszenia swoich umiejętności. Wyróżnia się kulturą urzędowania, w szczególności poszanowaniem praw stron przy rozpoznawaniu spraw i wykonywaniu powierzonych jej funkcji oraz zadań. Jest osobą o dużej kulturze osobistej, łubianą i szanowaną przez współpracowników. Sumiennie przestrzega zasad etycznych pełnionego urzędu. W ocenie kwalifikacji wyróżniono wysoki poziom merytoryczny orzecznictwa, czego wyrazem są bardzo dobre wskaźniki stabilności orzecznictwa oraz zaskarżalności orzeczeń, a także sporządzane uzasadnienia. Wzorowo wygląda również estetyka protokołów rozpraw i posiedzeń oraz dbałość o odzwierciedlenie protokołowanych czynności. Dowodem wzorowej i wyróżniającej oceny pracy Pani sędzi są dane statystyczne, świadczące o pracowitości i wysokim zaangażowaniu kandydatki. W ocenie opiniującej, Pani Grażyna Ewa Pizoń spełnia wszystkie wymogi formalne i merytoryczne do przedstawienia jej kandydatury do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego.

Do zgłoszenia załączono pozytywne opinie służbowe.

Pan Tomasz Cezary Turbak urodził się 29 grudnia 1975 r. w Tarnobrzegu. Od 1 grudnia 1998 r. do 31 marca 1999 r. pracował w P.H.U. INWESTOR - Michał Onderka na stanowisku referenta. W 1999 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie z oceną dobrą, uzyskując tytuł magistra. Od 1 stycznia 2000 r. do 30 czerwca 2003 r. był zatrudniony w Banku Gospodarki Żywnościowej S.A. w Warszawie Oddział w Tarnobrzegu, kolejno na stanowiskach inspektora oraz specjalisty. Po odbyciu aplikacji sądowej w okręgu Sądu Okręgowego w Tarnobrzegu, w 2003 r. złożył egzamin sędziowski z wynikiem ogólnym dobrym. Od 1 lipca 2003 r. do 31 stycznia 2004 r. był zatrudniony w Sądzie Okręgowym w Tarnobrzegu na stanowisku asystenta sędziego. Z dniem 1 lutego 2004 r. został mianowany asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Nisku. Orzekał w wydziałach: karnym, cywilnym oraz grodzkim. Z dniem 15 stycznia 2006 r. został przeniesiony na stanowisko asesora sądowego w Sądzie Rejonowym w Mielcu, w którym orzekał w II Wydziale Karnym oraz VII Wydziale Grodzkim. Z dniem 20 września 2007 r. został przeniesiony na stanowisko asesora sądowego w Sądzie Rejonowym w Tarnobrzegu. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 20 lutego 2008 r. został powołany do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Mielcu. Orzekał w II Wydziale Karnym. Z dniem 20 czerwca 2018 r. został powołany do pełnienia funkcji zastępcy rzecznika dyscyplinarnego działającego przy Sądzie Okręgowym w Tarnobrzegu. Od 1 lipca 2020 r. jest delegowany do pełnienia obowiązków sędziego w Sądzie Okręgowym w Tarnobrzegu. Podnosi kwalifikacje zawodowe przez uczestnictwo w szkoleniach.

Ocenę kwalifikacji Pana Tomasza Cezarego Turbaka sporządziła Pani Małgorzata Szwedo-Dec - sędzia wizytator do spraw karnych i wykonywania orzeczeń karnych Sądu Okręgowego w Tarnobrzegu. W ocenie sędzi wizytator, zdobyta przez kandydata wiedza prawnicza oraz doświadczenie zawodowe, w tym doświadczenie praktyczne związane także z pracą poza wymiarem sprawiedliwości, stanowi gwarancję rzetelnego wywiązywania się z obowiązków służbowych. Pan Tomasz Cezary Turbak stale podnosi swoje kwalifikacje zawodowe przez uczestnictwo w szkoleniach. Wyróżnia się kulturą urzędowania, w szczególności poszanowaniem praw stron przy rozpoznawaniu spraw i wykonywaniu powierzonych mu funkcji oraz zadań. Jest osobą o dużej kulturze osobistej, łubianą i szanowaną przez współpracowników. Sumiennie przestrzega zasad etycznych pełnionego urzędu. W ocenie kwalifikacji wyróżniono wysoki poziom merytoryczny orzecznictwa, czego wyrazem są bardzo dobre wskaźniki stabilności orzecznictwa oraz zaskarżalności orzeczeń, a także sporządzane uzasadnienia. Wzorowo wygląda również estetyka protokołów rozpraw i posiedzeń oraz dbałość o odzwierciedlenie protokołowanych czynności. Dowodem wzorowej i wyróżniającej oceny pracy Pana sędziego są dane statystyczne, świadczące o jego pracowitości i wysokim zaangażowaniu. Sprawność i wysoki poziom dotychczasowego orzecznictwa kandydata w ramach delegacji do Sądu Okręgowego w Tarnobrzegu świadczą o jego pełnym przygotowaniu i gotowości do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego. W ocenie opiniującej, Pan Tomasz Cezary Turbak spełnia wszystkie wymogi formalne i merytoryczne do przedstawienia jego kandydatury do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego.

Do zgłoszenia załączono pozytywne opinie służbowe.

Obydwoje kandydaci posiadają odpowiednie kwalifikacje zawodowe, uprawniające do ubiegania się o urząd sędziego sądu okręgowego, jednak - w ocenie Rady - w niniejszej procedurze konkursowej jedynie Pan Tomasz Cezary Turbak spełnia wszystkie kryteria wyboru w stopniu uzasadniającym przedstawienie do powołania Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej.

III

Porównanie kandydatów

W każdym postępowaniu nominacyjnym Krajowa Rada Sądownictwa dokonuje oceny kandydatów na podstawie załączonych materiałów, ocenianych indywidualnie. Rada jest wyposażona w prawo swobodnej oceny zgromadzonego materiału i możliwość nadania decydującego znaczenia określonym, wybranym kryteriom ustawowym, na podstawie których podejmuje uchwałę. Od stanu faktycznego konkretnej sprawy zależy, jakie kryteria są stosowane przez Radę w danym postępowaniu, w szczególności co do rozpatrywanych łącznie kryteriów, na które składają się kwalifikacje, doświadczenie zawodowe kandydatów, poparcie środowiska sędziowskiego oraz dane potwierdzające zdobycie dodatkowych kwalifikacji.

Uczestnicy postępowania, pretendujący do objęcia stanowiska sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Tarnobrzegu, spełniają formalnie wszystkie kryteria wyboru, a zatem zadaniem Rady było przeprowadzenie weryfikacji i dokonanie wyboru tej osoby, która spełnia wszystkie kryteria - oceniane łącznie - najpełniej i w najwyższym stopniu.

Kryteria, przyjęte przez Krajową Radę Sądownictwa, przy ocenie kandydatów: 1. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się ocenami kwalifikacyjnymi oraz doświadczeniem zawodowym kandydatów.

Osoba przedstawiona do powołania posiada prawie 23-letnie doświadczenie zawodowe, zdobyte na stanowiskach: referenta, inspektora, specjalisty, asystenta sędziego, asesora sądowego oraz pełniąc urząd na stanowisku sędziego sądu rejonowego. Wysokie kwalifikacje merytoryczne i doświadczenie zawodowe kandydata znajdują odzwierciedlenie w ocenie jego pracy. Zgodnie z przedstawioną oceną warsztat pracy Pana Tomasza Cezarego Turbaka jest wyróżniający. Wyróżniono przede wszystkim wysoki poziom merytoryczny orzecznictwa, czego wyrazem są bardzo dobre wskaźniki stabilności orzecznictwa oraz zaskarżalności orzeczeń, a także sporządzane uzasadnienia. Okoliczności te dają rękojmię należytego wykonywania obowiązków podczas pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego. Kandydat zdobył także doświadczenie orzekając na podstawie delegacji w Sądzie Okręgowym w Tarnobrzegu. Wykonywanie obowiązków w sposób prawidłowy łączył z pełnieniem funkcji zastępcy rzecznika dyscyplinarnego. Stale podnosi swoje kwalifikacje zawodowe.

Kontrkandydatka w osobie Pani Grażyny Ewy Pizoń posiada 24-letnie doświadczenie zawodowe, zdobyte podczas pracy na stanowisku asesora sądowego oraz pełniąc urząd na stanowisku sędziego sądu rejonowego. Z oceny kwalifikacyjnej wynika, że kandydatka podobnie jak Pan Tomasz Cezary Turbak w sposób wzorowy wypełnia swoje obowiązki orzecznicze. Kandydatka łączyła obowiązki orzecznicze z pełnieniem funkcji administracyjnych w sądzie, a także z funkcją sędziego sądu dyscyplinarnego. Podnosi kwalifikacje m.in. przez uczestnictwo w szkoleniach. Obydwoje kandydaci uzyskali podobne oceny kwalifikacji i orzekają na podstawie delegacji w Sądzie Okręgowym w Tarnobrzegu przez zbliżony czasokres. Pani Grażyna Ewa Pizoń i Pan Tomasz Cezary Turbak posiadają także bardzo zbliżony staż zawodowy, przy czym doświadczenie wybranego przez Radę kandydata należy ocenić jako bardziej różnorodne, przez co nabył bardziej rozległe doświadczenie życiowe.

W ocenie Rady, te wszystkie okoliczności zadecydowały o uznaniu Pana Tomasza Cezarego Turbaka za kandydata spełniającego w niniejszej procedurze konkursowej kryteria wyboru w stopniu uzasadniającym przedstawienie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej do powołania.

2. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Tarnobrzegu.

Podczas posiedzenia Kolegium Sądu Okręgowego Tarnobrzegu na posiedzeniu w dniu 31 sierpnia 2021 r. zaopiniowało pozytywnie kandydatów w następujący sposób - Pani Grażyna Ewa Pizoń uzyskała 7 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i 1 głosie "wstrzymującym się" a Pan Tomasz Cezary Turbak uzyskał 8 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i "wstrzymujących się". W związku z tym Pan Tomasz Cezary Turbak uzyskał wyższe poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Tarnobrzegu od Pani Grażyny Ewy Pizoń, co również przemówiło za jego wyborem.

3. W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa Pan Tomasz Cezary Turbak posiada wysokie kwalifikacje merytoryczne oraz doświadczenie zawodowe, a także wszechstronną, stale pogłębianą wiedzę prawniczą, którą umiejętnie wykorzystuje w praktyce zawodowej, dające rękojmię należytego wykonywania obowiązków orzeczniczych na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Tarnobrzegu.

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Pana Tomasza Cezarego Turbaka zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności wieloletnie i różnorodne doświadczenie zawodowe, wnioski płynące z oceny jego pracy i kwalifikacji zawodowych, potwierdzające rzetelną praktykę zawodową oraz umiejętności predestynujące do pełnienia urzędu sędziego sądu okręgowego, a także jednogłośne poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Tarnobrzegu.

IV

Wyniki głosowania Rady

Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 28 października 2021 r. na:

- Panią Grażynę Ewę Pizoń oddano 8 głosów "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 8 głosach "wstrzymujących się" (przy udziale 16 osób), w rezultacie czego nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pana Tomasza Cezarego Turbaka oddano 11 głosów "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 5 głosach "wstrzymujących się" (przy udziale 16 osób), w rezultacie czego uzyskał wymaganą bezwzględną większość głosów.

Mając na uwadze wyniki głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę, jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. z 2021 r. poz. 269).