Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Szczecinie, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2021 r., poz. 361.

Akty korporacyjne

Sędz.2021.10.28

Akt nieoceniany
Wersja od: 28 października 2021 r.

UCHWAŁA NR 1457/2021
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 28 października 2021 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Szczecinie, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2021 r., poz. 361

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269), Krajowa Rada Sądownictwa:
przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pana Roberta Dariusza Skibińskiego do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowego w Szczecinie.

UZASADNIENIE

I

Postępowanie przed Krajową Radą Sądownictwa

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Szczecinie, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2021 r. pod poz. 361, zgłosił się Pan Robert Dariusz Skibiński - sędzia Sądu Rejonowego Szczecin-Centrum w Szczecinie.

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269; dalej: ustawa o KRS).

Na posiedzeniu w dniu 25 października 2021 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa, po zapoznaniu się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami i ich przeanalizowaniu, omówił szczegółowo kandydaturę, odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie. Podczas głosowania członkowie zespołu na Pana Roberta Dariusza Skibińskiego oddali 3 głosy "za", nie oddając głosów "przeciw" ani "wstrzymujących się". W wyniku powyższego głosowania, zespół przyjął stanowisko o rekomendowaniu Krajowej Radzie Sądownictwa na jedno wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Szczecinie Pana Roberta Dariusza Skibińskiego. Wniosek taki, w ocenie zespołu, jest w pełni uzasadniony bogatym i wieloletnim doświadczeniem zawodowym, szeroką wiedzą prawniczą, ocenami kwalifikacyjnymi, pozytywnymi opiniami służbowymi, bardzo dobrymi wynikami w zakresie efektywności pracy, poparciem Kolegium Sądu Okręgowego w Szczecinie.

Kolegium Sądu Okręgowego w Szczecinie na posiedzeniu w dniu 3 września 2021 r. zaopiniowało kandydata jednogłośnie pozytywnie.

Podejmując niniejszą uchwałę, Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę, że kandydat spełnia wymagania ustawowe, określone w art. 63 § 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 2072).

Dokonując oceny kandydata, Rada kierowała się także kryteriami, wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, w tym: ocenami kwalifikacyjnymi, doświadczeniem zawodowym kandydata, opiniami przełożonych, a także uzyskanym poparciem środowiska sędziowskiego.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa - podzielając stanowisko zespołu - uznała, że Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pana Roberta Dariusza Skibińskiego do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Szczecinie.

II

Charakterystyka kandydata

Pan Robert Dariusz Skibiński urodził się 11 czerwca 1969 r. w Stargardzie. W 1993 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego z oceną dobrą, uzyskując tytuł magistra. Po odbyciu etatowej aplikacji sądowej w okręgu Sądu Wojewódzkiego w Gorzowie Wielkopolskim, w 1995 r. złożył egzamin sędziowski z wynikiem ogólnym dostatecznym. Z dniem 1 kwietnia 1996 r. został mianowany asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Słubicach, a następnie z dniem 1 stycznia 1997 r. został przeniesiony na stanowisko asesora sądowego w Sądzie Rejonowym w Choszcznie. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 23 stycznia 1998 r. został powołany do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Choszcznie. Z dniem 1 sierpnia 2004 r. zrzekł się urzędu sędziego. Od 1 sierpnia 2004 r. do 30 kwietnia 2015 r. był etatowym członkiem Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Gorzowie Wielkopolskim z tym, że od 1 listopada 2014 r. do 30 kwietnia 2015 r. sprawował funkcję wiceprezesa tego Kolegium. Uchwałą Rady Okręgowej Izby Radców Prawnych w Szczecinie z dnia 4 października 2004 r. został wpisany na listę radców prawnych tej Izby. Od 15 listopada 2004 r. do 27 kwietnia 2015 r. wykonywał zawód radcy prawnego. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 8 kwietnia 2015 r. został powołany do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Choszcznie. Orzekał w III Wydziale Rodzinnym i Nieletnich oraz I Wydziale Cywilnym. Z dniem 1 kwietnia 2018 r. został przeniesiony na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego Szczecin-Centrum w Szczecinie, w którym orzeka w XI Wydziale Gospodarczym. Był wielokrotnie delegowany do pełnienia obowiązków sędziego w Sądzie Okręgowym w Szczecinie. Podnosi kwalifikacje zawodowe przez uczestnictwo w szkoleniach, a także studia podyplomowe z zakresu prawa cywilnego i gospodarczego z uwzględnieniem aspektów ekonomicznych, zintegrowane z wiedzą pozaprawną przydatną do rozstrzygania sporów dla kadr wymiaru sprawiedliwości, ukończone w 2018 r. z wynikiem bardzo dobrym, a także przez studia doktoranckie w zakresie prawa, ukończone w 2012 r.

Oceny kwalifikacji Pana Roberta Dariusza Skibińskiego sporządzili: z zakresu spraw cywilnych - Pani Greta Puchalska - sędzia Sądu Okręgowego w Szczecinie oraz z zakresu spraw gospodarczych - Pani Anna Budzyńska - sędzia Sądu Okręgowego w Szczecinie. W ocenie kwalifikacji z zakresu spraw gospodarczych opiniująca wskazała, że dotychczasowa praca kandydata świadczy o jego właściwym przygotowaniu do wykonywania obowiązków służbowych. Uwagę sędzi opiniującej zwróciły dobre wskaźniki stabilności orzecznictwa oraz zaskarżalności orzeczeń, przy uwzględnieniu faktu, że Pan Robert Dariusz Skibiński nie orzekał wcześniej w sprawach gospodarczych, co wymagało zapoznania się z nowymi kategoriami spraw. Nie budzi żadnych zastrzeżeń terminowość sporządzania uzasadnień. Zarządzenia i uzasadnienia oraz sposób prowadzenia postępowań również został pozytywnie oceniony przez opiniującą. W jej ocenie, prezentowany przez Pana Roberta Dariusza Skibińskiego poziom orzecznictwa, w powiązaniu z wiedzą i umiejętnościami stosowania prawa uzasadniają pozytywne wypowiedzenie się w przedmiocie powołania kandydata do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego. W ocenie kwalifikacji z zakresu spraw cywilnych opiniująca wskazała, że kandydat spełnia kryteria ustawowe do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego. W analizowanych aktach nie stwierdzono błędów, które by go dyskwalifikowały, jako sędziego ubiegającego się o awans. Zdarzały się drobne korekty sądu odwoławczego cywilnego oraz rodzinnego, które zasadniczo, nawet przy zmianie orzeczenia, nie krytykowały wydanych przez niego orzeczeń. Dane statystyczne wskazują na sprawność pracy Pana Roberta Dariusza Skibińskiego, który poradził sobie ze wzmożonymi obowiązkami, wynikającymi z orzekania w dwóch sądach jednocześnie. Opiniująca wystawiła kandydatowi pozytywną ocenę przy ubieganiu się na wolne stanowisko sędziowskie w sądzie okręgowym.

Do zgłoszenia załączono pozytywne opinie służbowe.

Pan Robert Dariusz Skibiński posiada odpowiednie kwalifikacje zawodowe, uprawniające do ubiegania się o urząd sędziego sądu okręgowego i - w ocenie Rady - w niniejszej procedurze konkursowej spełnia wszystkie kryteria wyboru w stopniu uzasadniającym przedstawienie do powołania Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej.

III

Ocena kandydata

W każdym postępowaniu nominacyjnym Krajowa Rada Sądownictwa dokonuje oceny kandydatów na podstawie załączonych materiałów, ocenianych indywidualnie. Rada jest wyposażona w prawo swobodnej oceny zgromadzonego materiału i możliwość nadania decydującego znaczenia określonym, wybranym kryteriom ustawowym, na podstawie których podejmuje uchwałę.

Uczestnik postępowania, pretendujący do objęcia stanowiska sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Szczecinie, spełnia formalnie wszystkie kryteria wyboru a zatem zadaniem Rady było przeprowadzenie weryfikacji i dokonanie oceny tej osoby.

Kryteria, przyjęte przez Krajową Radę Sądownictwa, przy ocenie kandydata:

1. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się ocenami kwalifikacyjnymi oraz doświadczeniem zawodowym kandydata.

Pan Robert Dariusz Skibiński posiada ponad 25-letnie doświadczenie zawodowe, zdobyte m.in. na stanowisku asesora sądowego, wykonując zawód radcy prawnego oraz w pełnieniu urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego. Stale podnosi swoje kwalifikacje, o czym świadczą ukończone studia doktoranckie, podyplomowe oraz szkolenia. Kandydat był wielokrotnie delegowany do pełnienia obowiązków orzeczniczych w sądzie okręgowym. Wysokie kwalifikacje merytoryczne Pana Roberta Dariusza Skibińskiego znajdują odzwierciedlenie w ocenach jego pracy oraz opiniach służbowych. Zgodnie z przedstawionymi ocenami i opiniami, wyniki statystyczne pracy kandydata w okresie poddanym kontroli są bardzo dobre. Dobra jest również jakość orzecznictwa i jego stabilność. Warsztat pracy Pana sędziego wskazuje na wysokie umiejętności zawodowe i profesjonalne działanie.

W ocenie Rady, te wszystkie okoliczności zadecydowały o uznaniu Pana Roberta Dariusza Skibińskiego za kandydata spełniającego w niniejszej procedurze konkursowej kryteria wyboru w stopniu uzasadniającym przedstawienie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej do powołania.

2. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Szczecinie.

Kolegium Sądu Okręgowego w Szczecinie na posiedzeniu w dniu 3 września 2021 r. zaopiniowało kandydata jednogłośnie pozytywnie.

3. W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa Pan Robert Dariusz Skibiński posiada wysokie kwalifikacje merytoryczne oraz doświadczenie zawodowe, a także wszechstronną, stale pogłębianą wiedzę prawniczą, którą umiejętnie wykorzystuje w praktyce zawodowej, dające rękojmię należytego wykonywania obowiązków orzeczniczych na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Szczecinie.

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Pana Roberta Dariusza Skibińskiego zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności wieloletnie i różnorodne doświadczenie zawodowe, w tym orzecznicze, zdobyte również podczas pełnienia obowiązków orzeczniczych w sądzie okręgowym na podstawie delegacji, wnioski płynące z ocen jego pracy i kwalifikacji zawodowych, opinie służbowe, potwierdzające rzetelną praktykę zawodową oraz umiejętności predestynujące do pełnienia urzędu sędziego sądu okręgowego, a także jednogłośne poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Szczecinie.

IV

Wynik głosowania Rady

Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 28 października 2021 r. na Pana Roberta Dariusza Skibińskiego oddano 13 głosów "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 2 głosach "wstrzymujących się" (przy udziale 15 osób), w rezultacie czego uzyskał wymaganą bezwzględną większość głosów.

Mając na uwadze wynik głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę, jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. z 2021 r. poz. 269).