Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Gostyninie, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2021 r., poz. 361.

Akty korporacyjne

Sędz.2021.10.27

Akt nieoceniany
Wersja od: 27 października 2021 r.

UCHWAŁA NR 1452/2021
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 27 października 2021 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Gostyninie, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2021 r., poz. 361

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269), Krajowa Rada Sądownictwa:
1. przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pana Piotra Helmana do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Gostyninie;

2. nie przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie: Pani Beaty Obiegły-Siemińskiej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Gostyninie.

UZASADNIENIE

I

Postępowanie przed Krajową Radą Sądownictwa

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Gostyninie, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2021 r. pod poz. 361, zgłosili się:

- Pan Piotr Helman - Prokurator Rejonowy w Kutnie,

- Pani Beata Obiegły-Siemińska - adwokat - Izba Adwokacka w Płocku oraz

- Pan Michał Stefanowicz - radca prawny - Okręgowa Izba Radców Prawnych w Łodzi.

Uchwałą nr 1148/2021 z dnia 7 września 2021 r. Krajowej Rady Sądownictwa umorzono postępowanie w sprawie ze zgłoszenia Pana Michała Stefanowicza wobec cofnięcia jego zgłoszenia.

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu

oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269; dalej: ustawa o KRS).

Na posiedzeniu w dniu 25 października 2021 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa, po wnikliwym zapoznaniu się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami i ich przeanalizowaniu, omówił szczegółowo kandydatów, odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie. W posiedzeniu zespołu nie uczestniczyli przedstawiciele Naczelnej Rady Adwokackiej ani Krajowej Rady Prokuratorów przy Prokuratorze Generalnym, które zostały prawidłowo zawiadomione o terminie posiedzenia. Podczas głosowania członkowie zespołu na Pana Piotra Helmana oddali 3 głosy "za", przy braku głosów "przeciw" i "wstrzymujących się" a na Panią Beatę Obiegły-Siemińską oddali 1 głos "za", przy braku głosów "przeciw" i 2 głosach "wstrzymujących się".

W wyniku powyższego głosowania, zespół przyjął stanowisko o rekomendowaniu Krajowej Radzie Sądownictwa na jedno wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Gostyninie Pana Piotra Helmana. Wniosek taki, w ocenie zespołu, jest w pełni uzasadniony bogatym i wieloletnim doświadczeniem zawodowym, doświadczeniem życiowym, szeroką wiedzą prawniczą, oceną kwalifikacji, pozytywnymi opiniami służbowymi, poparciem Kolegium Sądu Okręgowego w Płocku.

Przedstawiając powyższe, zespół kierował się dyspozycją art. 35 ustawy o KRS, zgodnie z którym, jeżeli na stanowisko sędziowskie zgłosił się więcej niż jeden kandydat, zespół opracowuje listę rekomendowanych kandydatów, przy ustalaniu kolejności na liście kierując się przede wszystkim oceną ich kwalifikacji, a ponadto uwzględniając doświadczenie zawodowe, w tym doświadczenie w stosowaniu przepisów prawa, dorobek naukowy, opinie przełożonych, rekomendacje, publikacje i inne dokumenty dołączone do karty zgłoszenia, a także opinię kolegium właściwego sądu.

Kolegium Sądu Okręgowego w Płocku na posiedzeniu w dniu 30 lipca 2021 r. zaopiniowało kandydatów w następujący sposób - Pan Piotr Helman uzyskał 10 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i "wstrzymujących się" a Pani Beata Obiegły-Siemińska nie uzyskała głosów "za", przy 1 głosie "przeciw" i 9 głosach "wstrzymujących się".

Podejmując niniejszą uchwałę, Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę, że kandydaci spełniają wymagania ustawowe, określone w art. 61 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 2072).

Dokonując oceny kandydatów, Rada kierowała się także kryteriami, wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, w tym: ocenami kwalifikacyjnymi, doświadczeniem zawodowym kandydatów, opiniami przełożonych, a także uzyskanym poparciem środowiska sędziowskiego.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa - podzielając stanowisko zespołu - uznała, że Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pana Piotra Helmana do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Gostyninie.

II

Charakterystyka kandydatów

Pan Piotr Helman urodził się 6 lutego 1980 r. w Kutnie. W 2004 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu z oceną dobrą, uzyskując tytuł magistra. Od 13 września 2004 r. do 19 marca 2005 r. pracował w Pomorskiej Izbie Finansowo-Handlowej sp. z o.o. z siedzibą w Toruniu na stanowisku specjalisty ds. fmansowo-prawnych. Od 1 czerwca 2005 r. do 14 lutego 2008 r. był zatrudniony w Zakładzie Handlowo-Usługowym Krzysztof Stefaniak na stanowisku związanym z obsługą systemu informatycznego. Po odbyciu pozaetatowej aplikacji prokuratorskiej w okręgu Prokuratury Okręgowej w Bydgoszczy, w 2007 r. złożył egzamin prokuratorski z wynikiem ogólnym dobrym. Z dniem 15 lutego 2008 r. został mianowany asesorem Prokuratury Rejonowej w Gostyninie. Z dniem 1 marca 2011 r. został powołany na stanowisko prokuratora Prokuratury Rejonowej w Gostyninie. Od 8 kwietnia 2015 r. do 12 lipca 2017 r. sprawował funkcję Prokuratora Rejonowego w Gostyninie. Od 13 lipca 2017 r. jest delegowany do wykonywania czynności służbowych w Prokuraturze Rejonowej w Kutnie, w której z tym dniem powierzono mu pełnienie funkcji Prokuratora Rejonowego w Kutnie. Pan Piotr Helman podnosi kwalifikacje przez uczestnictwo w szkoleniach.

Ocenę kwalifikacji Pana Piotra Helmana sporządziła Pani Iwona Olenderek - sędzia Sądu Okręgowego w Płocku. W ocenie opiniującej przeprowadzone badania aktowe przedstawionych spraw pokazują, że kandydat jest dobrym prawnikiem, charakteryzującym się równocześnie takimi przymiotami, jak: pracowitość, sumienność i obowiązkowość oraz wysoka kultura osobista. Posiada bardzo dobrą znajomość przepisów prawa karnego materialnego i procesowego oraz umiejętność stosowania ich w praktyce. W ocenie podkreślono samodzielność kandydata oraz brak unikania podejmowania trudnych i niejednoznacznych decyzji. Pan Piotr Helman ma duże doświadczenie zawodowe. Przez wiele lat kierował Prokuraturą Rejonową w Gostyninie, a od 2017 r. - w Kutnie, zaś osiągane przez niego wyniki w zakresie załatwialności, szybkości, jak i stabilności wydawanych decyzji merytorycznych, nie budzą zastrzeżeń. Analiza akt spraw oraz dotychczasowej drogi zawodowej wskazuje, że kandydat charakteryzuje się odpowiedzialnością, dojrzałością zawodową i umiejętnością podejmowania trudnych decyzji. W ocenie opiniującej, przez swoją dotychczasową pracę wykazał, że zasługuje na powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego i pełnić będzie ten urząd z pożytkiem dla wymiaru sprawiedliwości, bowiem posiada ku temu predyspozycje.

Do zgłoszenia załączono pozytywne opinie służbowe.

Pani Beata Obiegły-Siemińska urodziła się 9 października 1984 r. w Ełku. W 2009 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego z oceną dostateczną plus, uzyskując tytuł magistra. Od 17 października 2009 r. do 26 października 2010 r. pracowała w kancelarii radcy prawnego w Kutnie na stanowisku asystenta prawnego. Od 2 listopada 2010 r. do 31 stycznia 2011 r. była zatrudniona w kancelarii adwokackiej w Kutnie na stanowisku asystenta prawnego. Od 7 lutego 2011 r. do 29 lutego 2012 r. pracowała w Starostwie Powiatowym w Kutnie w Biurze Rzecznika Praw Konsumenta na stanowisku pomocnika administracyjnego. Po odbyciu aplikacji adwokackiej, w 2016 r. złożyła egzamin adwokacki z wynikiem pozytywnym i uchwałą Okręgowej Rady Adwokackiej w Płocku z dnia 19 maja 2016 r. została wpisana na listę adwokatów prowadzoną przez tę Radę. Zawód adwokata wykonuje od 2 stycznia 2017 r. w indywidualnej kancelarii adwokackiej w Kutnie. Podnosi kwalifikacje zawodowe przez uczestnictwo w szkoleniach.

Oceny kwalifikacji Pani Beaty Obiegły-Siemińskiej sporządzili: z zakresu spraw cywilnych - Pan Łukasz Wilkowski - sędzia Sądu Okręgowego w Płocku oraz z zakresu spraw karnych - Pani Joanna Cieślak - sędzia Sądu Okręgowego w Płocku. W ocenie opiniującego z zakresu spraw cywilnych, analiza wyników pracy kandydatki pozwala w pełni zakładać, że Pani Beata Obiegły-Siemińska jest dobrą kandydatką do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego. Posiada odpowiednie kwalifikacje i umiejętności gwarantujące właściwe wykonywanie funkcji orzeczniczych na tym stanowisku. Posiada wiedzę prawniczą oraz niezbędną praktykę w stosowaniu prawa, a także niezbędne predyspozycje do pełnienia obowiązków sędziego. Z oceny z zakresu spraw karnych również wynika, że kandydatka posiada dobre przygotowanie merytoryczne do wykonywania zawodów prawniczych. Jakość, sprawność, rzetelność i terminowość dokonanych czynności nie budzi żadnych zastrzeżeń. Brak jest jakichkolwiek skarg na działania zawodowe Pani Beaty Obiegły -Siemińskiej, co wskazuje na jej wysoką kulturę.

Do zgłoszenia załączono pozytywne opinie służbowe.

Obydwoje kandydaci posiadają odpowiednie kwalifikacje zawodowe, uprawniające do ubiegania się o urząd sędziego sądu rejonowego, jednak - w ocenie Rady - w niniejszej procedurze konkursowej jedynie Pan Piotr Helman spełnia wszystkie kryteria wyboru w stopniu uzasadniającym przedstawienie do powołania Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej.

III

Porównanie kandydatów

W każdym postępowaniu nominacyjnym Krajowa Rada Sądownictwa dokonuje oceny kandydatów na podstawie załączonych materiałów, ocenianych indywidualnie. Rada jest wyposażona w prawo swobodnej oceny zgromadzonego materiału i możliwość nadania decydującego znaczenia określonym, wybranym kryteriom ustawowym, na podstawie których podejmuje uchwałę. Od stanu faktycznego konkretnej sprawy zależy, jakie kryteria są stosowane przez Radę w danym postępowaniu, w szczególności co do rozpatrywanych łącznie kryteriów, na które składają się kwalifikacje, doświadczenie zawodowe kandydatów, poparcie środowiska sędziowskiego oraz dane potwierdzające zdobycie dodatkowych kwalifikacji.

Uczestnicy postępowania, pretendujący do objęcia stanowiska sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Gostyninie, spełniają formalnie wszystkie kryteria wyboru, a zatem zadaniem Rady było przeprowadzenie weryfikacji i dokonanie wyboru tej osoby, która spełnia wszystkie kryteria - oceniane łącznie - najpełniej i w najwyższym stopniu.

Kryteria, przyjęte przez Krajową Radę Sądownictwa, przy ocenie kandydatów:

1. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się ocenami kwalifikacyjnymi oraz doświadczeniem zawodowym kandydatów.

Osoba przedstawiona do powołania posiada 17-letnie doświadczenie zawodowe, zdobyte na stanowiskach: specjalisty, asesora Prokuratury Rejonowej w Gostyninie oraz w pełnieniu służby prokuratorskiej. Pan Piotr Helman ukończył studia wyższe z oceną dobrą i egzamin prokuratorski złożył z oceną ogólną dobrą. Wysokie kwalifikacje merytoryczne i doświadczenie zawodowe kandydata znajdują odzwierciedlenie w ocenie jego pracy. Zgodnie z przedstawioną oceną wyniki w zakresie załatwialności, szybkości, jak i stabilności wydawanych decyzji merytorycznych, nie budzą zastrzeżeń. Analiza akt spraw oraz dotychczasowej drogi zawodowej wskazuje, że kandydat charakteryzuje się odpowiedzialnością, dojrzałością zawodową i umiejętnością podejmowania trudnych decyzji.

Kontrkandydatka w osobie Pani Beaty Obiegły-Siemińskiej posiada ponad 12-letnie doświadczenie zawodowe, zdobyte na stanowiskach: asystenta prawnego, pomocnika administracyjnego oraz podczas wykonywania zawodu adwokata. Wyższe studia prawnicze ukończyła z oceną dostateczną plus a egzamin adwokacki złożyła z wynikiem pozytywnym. Z oceny kwalifikacyjnej wynika, że jest dobrą kandydatką do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego. Posiada wiedzę prawniczą oraz niezbędną praktykę w stosowaniu prawa, a także niezbędne predyspozycje do pełnienia obowiązków sędziego. Jakość, sprawność, rzetelność i terminowość dokonanych czynności nie budzi żadnych zastrzeżeń. Obydwoje kandydaci otrzymali równie dobre oceny kwalifikacji, jednak Pani Beata Obiegły-Siemińska posiada znacznie krótsze doświadczenie zawodowe od wybranego przez Radę kandydata, studia wyższe ukończyła także z oceną niższą niż Pan Piotr Helman. W ocenie Rady te okoliczności dają lepszą gwarancję pełnienia przez wybranego kandydata urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego, albowiem kandydat ten posiada znacznie większe doświadczenie zawodowe, jak i życiowe.

W ocenie Rady, te wszystkie okoliczności zadecydowały o uznaniu Pana Piotra Helmana za kandydata spełniającego w niniejszej procedurze konkursowej kryteria wyboru w stopniu uzasadniającym przedstawienie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej do powołania.

2. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Płocku.

Podczas posiedzenia Kolegium Sądu Okręgowego w Płocku 30 lipca 2021 r. zaopiniowało kandydatów w następujący sposób - Pan Piotr Helman uzyskał 10 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i "wstrzymujących się" a Pani Beata Obiegły-Siemińska nie uzyskała głosów "za", przy 1 głosie "przeciw" i 9 głosach "wstrzymujących się", a zatem Pan Piotr Helman uzyskał jednogłośne poparcie tego gremium.

3. W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa Pan Piotr Helman posiada wysokie kwalifikacje merytoryczne oraz doświadczenie zawodowe, a także wszechstronną, stale pogłębianą wiedzę prawniczą, którą umiejętnie wykorzystuje w praktyce zawodowej, dające rękojmię należytego wykonywania obowiązków orzeczniczych na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Gostyninie.

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Pana Piotra Helmana zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności wieloletnie doświadczenie zawodowe i życiowe, łączny staż zawodowy, wnioski płynące z oceny jego pracy i kwalifikacji zawodowych, potwierdzające rzetelną praktykę zawodową oraz umiejętności predestynujące do pełnienia urzędu sędziego sądu rejonowego, a także jednogłośne poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Płocku.

IV

Wyniki głosowania Rady

Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 27 października 2021 r. na:

- Pana Piotra Helmana oddano 11 głosów "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 2 głosach "wstrzymujących się" (przy udziale 13 osób), w rezultacie czego uzyskał wymaganą bezwzględną większość głosów,

- Panią Beatę Obiegły-Siemińską oddano 2 głosy "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 11 głosach "wstrzymujących się" (przy udziale 13 osób), w rezultacie czego nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów.

Mając na uwadze wyniki głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę, jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. z 2021 r. poz. 269).