Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Kielcach, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2021 r., poz. 311.

Akty korporacyjne

Sędz.2021.10.27

Akt nieoceniany
Wersja od: 27 października 2021 r.

UCHWAŁA NR 1440/2021
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 27 października 2021 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Kielcach, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2021 r., poz. 311

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269), Krajowa Rada Sądownictwa:
1. przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pana Grzegorza Artura Fury do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Kielcach;

2. nie przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pani Ewy Małgorzaty Posłowskiej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Kielcach.

UZASADNIENIE

I

Postępowanie przed Krajową Radą Sądownictwa

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Kielcach, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2021 r. pod poz. 311, zgłosili się:

- Pan Grzegorz Artur Fura - sędzia Sądu Rejonowego w Skarżysku-Kamiennej,

- Pani Ewa Małgorzata Posłowska - sędzia Sądu Rejonowego w Kielcach oraz

- Pani Izabella Zofia Wilkus - radca prawny - Okręgowa Izba Radców Prawnych w Kielcach.

W związku z cofnięciem zgłoszenia przez Panią Izabellę Zofię Wilkus, Krajowa Rada Sądownictwa uchwałą nr 525/2021 z dnia 11 maja 2021 r. umorzyła postępowanie wszczęte w sprawie z jej zgłoszenia.

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269; dalej: ustawa o KRS).

Na posiedzeniu w dniu 25 października 2021 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa, po wnikliwym zapoznaniu się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami i ich przeanalizowaniu, omówił szczegółowo kandydatów, odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie. Podczas głosowania członkowie zespołu na Pana Grzegorza Artura Furę oddali 3 głosy "za", nie oddając głosów "przeciw" ani "wstrzymujących się" a na Panią Ewę Małgorzatę Posłowską oddali 1 głos, nie oddając głosów "przeciw", przy 2 głosach "wstrzymujących się". W wyniku powyższego głosowania, zespół przyjął stanowisko o rekomendowaniu Krajowej Radzie Sądownictwa na jedno wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Kielcach Pana Grzegorza Artura Fury. Wniosek taki, w ocenie zespołu, jest w pełni uzasadniony treścią załączonych ocen kwalifikacyjnych, informacjami dotyczącymi posiadanego przez kandydatów doświadczenia zawodowego, w tym doświadczenia w stosowaniu przepisów prawa, opiniami służbowymi, a także opinią Kolegium Sądu Okręgowego w Kielcach.

W uzasadnieniu stanowiska zespół wskazał, że za rekomendowaniem kandydatury Pana Grzegorza Artura Fury przemawiają w szczególności: zdecydowanie dłuższy staży orzeczniczy, doświadczenie uzyskane w pionie karnym - a wolny etat jest przewidziany właśnie w tym wydziale, umiejętne łączenie funkcji administracyjnych z pełnieniem obowiązków orzeczniczych, bardzo pozytywna ocena kwalifikacji oraz jednogłośne poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Kielcach.

Podejmując niniejszą uchwałę, Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę, że kandydaci spełniają wymagania ustawowe, określone w art. 63 § 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 2072).

Dokonując oceny kandydatów, Rada kierowała się także kryteriami, wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, w tym: ocenami kwalifikacyjnymi, doświadczeniem zawodowym kandydatów, opiniami przełożonych, a także uzyskanym poparciem środowiska sędziowskiego.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa, podzielając stanowisko zespołu, uznała, że Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pana Grzegorza Artura Fury do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Kielcach.

II

Charakterystyka kandydatów

Pan Grzegorz Artur Fura urodził się 6 maja 1974 r. w Chełmie. W 1998 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie z oceną dostateczną i uzyskał tytuł magistra. Od 1 listopada 1998 r. był zatrudniony na stanowisku inspektora w Biurze Pełnomocnika Rządu do spraw Wprowadzenia Powszechnego Ubezpieczenia Zdrowotnego, a następnie - od 31 stycznia 1999 r. do 30 czerwca 2001 r. pracował jako starszy referent specjalista w Świętokrzyskiej Regionalnej Kasie Chorych w Kielcach. Po odbyciu aplikacji sądowej, w 2001 r. złożył egzamin sędziowski z ogólnym wynikiem dobrym. Z dniem 1 lipca 2001 r. został mianowany asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Skarżysku-Kamiennej. Powierzone obowiązki orzecznicze pełnił w: wydziale karnym, wydziale grodzkim i wydziale pracy. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 22 września 2004 r. został powołany do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Skarżysku-Kamiennej. W dalszym ciągu orzekał w sprawach karnych. W 2006 r. ukończył studia podyplomowe z zakresu prawa europejskiego dla sędziów na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, z wynikiem pozytywnym. Z dniem 1 marca 2014 r. powierzono mu pełnienie funkcji Przewodniczącego II Wydziału Karnego Sądu Rejonowego w Skarżysku-Kamiennej a z dniem 1 czerwca 2014 r. powierzono mu pełnienie funkcji Prezesa Sądu Rejonowego w Skarżysku-Kamiennej.

Ocenę kwalifikacji Pana Grzegorza Artura Fury sporządził Pan Marek Stępniak - sędzia Sądu Okręgowego w Kielcach. Przedstawione wyniki oceny dają podstawę do stwierdzenia, że opiniowany pracuje sumiennie, rozpoznając adekwatną do obciążenia liczbę spraw, orzeka sprawnie, o czym świadczy brak skarg na sprawność rozpoznania spraw z jego referatu oraz dane statystyczne oraz orzeka stabilnie. Zdaniem opiniującego przedstawione wnioski dają podstawę do stwierdzenia, że Pan sędzia Grzegorz Artur Fura spełnia kryteria, jakie wymagane są od kandydata na sędziego sądu okręgowego i daje rękojmię należytego wykonywania obowiązków sędziego sądu okręgowego.

Pani Ewa Małgorzata Posłowska urodziła się 4 czerwca 1979 r. w Kielcach. W 2003 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie z oceną dobrą i uzyskała tytuł magistra. Po odbyciu aplikacji sądowej w okręgu Sądu Okręgowego w Kielcach, w 2006 r. złożyła egzamin sędziowski z łączną oceną dobrą plus. Od 14 lutego 2007 r. do 13 lutego 2008 r. była zatrudniona na stanowisku radcy prawnego w Pierwszym Urzędzie Skarbowym w Kielcach. Od 16 lipca 2007 r. do 4 czerwca 2008 r. pracowała na stanowisku radcy prawnego w Świętokrzyskim Wojewódzkim Inspektoracie Nadzoru Budowlanego w Kielcach. Od 5 czerwca 2008 r. do 6 stycznia 2016 r. była zatrudniona na stanowisku referendarza sądowego w Sądzie Rejonowym w Jędrzejowie. W latach 2009- 2013 odbywała studia doktoranckie na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 9 grudnia 2015 r. została powołana do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Kielcach. Orzeka w I Wydziale Cywilnym.

Ocenę kwalifikacji Pani Ewy Małgorzaty Posłowskiej sporządziła Pani Monika Koska - sędzia Sądu Okręgowego w Kielcach. Analiza objętych badaniem spraw, orzeczeń i uzasadnień prowadzi do stwierdzenia, że Pani sędzia dysponuje wysokim poziomem wiedzy w zakresie prawa materialnego i procesowego, które należycie stosuje w praktyce orzeczniczej. Z oceny wynika, że w pierwszym okresie orzekania opiniowana objęła referat tworzony dla niej już przed rozpoczęciem jej pracy, składający się w części ze spraw w toku, a nawet spraw starych przekazanych z innych referatów, co wymagało zwiększonego nakładu pracy związanego z nadaniem wszystkim sprawom biegu. Terminowość tych czynności nie budzi zastrzeżeń. O ile w pierwszym okresie zdarzały się błędy typu pomylenia instytucji przypozwania i dopozwania, czy wybór biegłego o specjalizacji nieadekwatnej do stanu sprawy, to w dalszej pracy, w miarę nabywania doświadczenia, zostały one wyeliminowane i obecnie się nie zdarzają. Terminowość sporządzania uzasadnień jest wzorowa, natomiast stabilność orzecznictwa jest nieco poniżej średniej. Opiniowana osiąga bardzo dobre wyniki w zakresie liczby załatwień. Reasumując, opiniująca stwierdziła, że kandydatura Pani sędzi Ewy Małgorzaty Posłowskiej zasługuje na wyróżnienie i w pełni pozytywną ocenę.

III

Porównanie kandydatów

W każdym postępowaniu nominacyjnym Krajowa Rada Sądownictwa dokonuje oceny kandydatów na podstawie załączonych materiałów, ocenianych indywidualnie. Rada jest wyposażona w prawo swobodnej oceny zgromadzonego materiału i możliwość nadania decydującego znaczenia określonym, wybranym kryteriom ustawowym, na podstawie których podejmuje uchwałę. Od stanu faktycznego konkretnej sprawy zależy, jakie kryteria są stosowane przez Radę w danym postępowaniu, w szczególności co do rozpatrywanych łącznie kryteriów, na które składają się kwalifikacje, doświadczenie zawodowe, poparcie środowiska sędziowskiego oraz dane potwierdzające zdobycie dodatkowych kwalifikacji.

Uczestnicy postępowania, pretendujący do objęcia stanowiska sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Kielcach, spełniają formalnie wszystkie kryteria wyboru, a zatem zadaniem Rady było przeprowadzenie weryfikacji i dokonanie wyboru tej osoby, która spełnia wszystkie kryteria - oceniane łącznie - najpełniej i w najwyższym stopniu.

Kryteria, przyjęte przez Krajową Radę Sądownictwa, przy ocenie kandydatów:

1. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się oceną kwalifikacyjną oraz doświadczeniem zawodowym kandydatów.

Pan Grzegorz Artur Fura jest sędzią z ponad dwudziestoletnim doświadczeniem orzeczniczym. Jego wysokie kwalifikacje merytoryczne znalazły odzwierciedlenie w bardzo pozytywnej ocenie kwalifikacyjnej, z której wynika wysoka stabilność orzecznictwa oraz jego jakość. Dodatkowo Pan Grzegorz Artur Fura umiejętnie łączy pełnienie funkcji Przewodniczącego II Wydziału Karnego oraz Prezesa Sądu Rejonowego w Skarżysku -Kamiennej. Posiada doświadczenie uzyskane w pionie karnym - a wolny etat przewidziany jest właśnie w wydziale karnym Sądu Okręgowego w Kielcach. Ponadto, kolejnym kryterium, które wypełnia w stopniu wyższym niż Pani Ewa Małgorzata Posłowska, jest uzyskanie jednogłośnego poparcia Kolegium Sądu Okręgowego w Kielcach.

Pani Ewa Małgorzata Posłowska jest dobrą kandydatką, jednakże w tym postępowaniu nominacyjnym nie spełnia wszystkich kryteriów wyboru w stopniu uzasadniającym przedstawienie jej kandydatury z wnioskiem o powołanie na stanowisko sędziego Sądu Okręgowego w Kielcach. Kandydatka posiada wprawdzie wyróżniającą ocenę swojej pracy i kwalifikacji merytorycznych, jednakże posiada zdecydowanie krótszy staż pracy niż Pan Grzegorz Artur Fura a ponadto jej doświadczenie orzecznicze związane jest z pionem cywilnym a wolny etat przewidziany jest do pionu karnego. Pani Ewa Małgorzata Posłowska nie uzyskała także jednogłośnego poparcia Kolegium Sądu Okręgowego w Kielcach.

W ocenie Rady, powyższe okoliczności zadecydowały o uznaniu Pana Grzegorza Artura Fury za kandydata spełniającego w niniejszej procedurze konkursowej kryteria wyboru w stopniu uzasadniającym przedstawienie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej do powołania.

2. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Kielcach.

Kolegium Sądu Okręgowego w Kielcach na posiedzeniu 12 sierpnia 2021 r zaopiniowało kandydaturę Pana Grzegorza Artura Fury - 10 głosami "za", nie oddając głosów "przeciw" ani "wstrzymujących się" a Pani Ewy Małgorzaty Posłowskiej - 6 głosami "za", przy braku głosów "przeciw" i 4 głosach "wstrzymujących się".

Kandydat wybrany przez Radę uzyskał zatem jednogłośne poparcie tego gremium.

3. W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa Pan Grzegorz Artur Fura posiada wysokie kwalifikacje merytoryczne oraz doświadczenie zawodowe, a także wszechstronną wiedzę prawniczą, którą umiejętnie wykorzystuje w praktyce zawodowej, dające rękojmię należytego wykonywania obowiązków orzeczniczych na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Kielcach.

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Pana Grzegorza Artura Fury zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności ponad dwudziestoletnie doświadczenie orzecznicze, w tym w pionie karnym, wnioski płynące z bardzo pozytywnej oceny jego pracy i kwalifikacji zawodowych, a także jednogłośne poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Kielcach.

IV

Wyniki glosowania Rady

Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 27 października 2021 r. na:

- Pana Grzegorza Artura Furę oddano 16 głosów "za", nie oddając głosów "przeciw" ani "wstrzymujących się" (przy udziale 16 osób), w rezultacie czego uzyskał wymaganą bezwzględną większość głosów,

- Panią Ewę Małgorzatę Posłowską oddano 5 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i 11 głosach "wstrzymujących się" (przy udziale 16 osób), w rezultacie czego nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów.

Mając na uwadze wyniki głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę, jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. z 2021 r. poz. 269).