Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Kielcach, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2021 r., poz. 210.

Akty korporacyjne

Sędz.2021.10.27

Akt nieoceniany
Wersja od: 27 października 2021 r.

UCHWAŁA NR 1439/2021
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 27 października 2021 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Kielcach, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2021 r., poz. 210

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269), Krajowa Rada Sądownictwa:
1. przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pana Tomasza Roberta Durleja do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Kielcach;

2. nie przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pani Elżbiety Grażyny Sajtyny do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Kielcach.

UZASADNIENIE

I

Postępowanie przed Krajową Radą Sądownictwa

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Kielcach, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2021 r. pod poz. 210, zgłosili się:

- Pan Tomasz Robert Durlej - sędzia Sądu Rejonowego w Kielcach,

- Pan Irmina Karp - sędzia Sądu Rejonowego w Skarżysku-Kamiennej oraz

- Pani Elżbieta Grażyna Sajtyna - sędzia Sądu Rejonowego w Kielcach.

W związku z cofnięciem zgłoszenia przez Panią Irminę Karp, Krajowa Rada Sądownictwa uchwałą nr 548/2021 z dnia 25 maja 2021 r. umorzyła postępowanie wszczęte w sprawie z jej zgłoszenia.

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269; dalej: ustawa o KRS).

Na posiedzeniu w dniu 25 października 2021 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa, po wnikliwym zapoznaniu się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami i ich przeanalizowaniu, omówił szczegółowo kandydatów, odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie. Podczas głosowania członkowie zespołu na Pana Tomasza Roberta Durleja oddali 3 głosy "za", nie oddając głosów "przeciw" ani "wstrzymujących się" a na Panią Elżbietę Grażynę Sajtynę nie oddali głosów "za" ani "przeciw", przy 3 głosach "wstrzymujących się". W wyniku powyższego głosowania, zespół przyjął stanowisko o rekomendowaniu Krajowej Radzie Sądownictwa na jedno wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Kielcach Pana Roberta Tomasza Durleja. Wniosek taki, w ocenie zespołu, jest w pełni uzasadniony treścią załączonych ocen kwalifikacyjnych, informacjami dotyczącymi posiadanego przez kandydatów doświadczenia zawodowego, w tym doświadczenia w stosowaniu przepisów prawa, opiniami służbowymi, a także opinią Kolegium Sądu Okręgowego w Kielcach.

W uzasadnieniu stanowiska zespół wskazał, że za rekomendowaniem kandydatury Pana Tomasza Roberta Durleja przemawiają w szczególności: dłuższy staży orzeczniczy, doświadczenie uzyskane w pionie cywilnym, gospodarczym oraz pracy i ubezpieczeń społecznych, stała delegacja do pionu gospodarczego w Sądzie Okręgowym w Kielcach - a wolny etat jest przewidziany właśnie w tym wydziale, umiejętne łączenie funkcji administracyjnych z pełnieniem obowiązków orzeczniczych, bardzo pozytywne oceny kwalifikacji oraz jednogłośne poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Kielcach.

Podejmując niniejszą uchwałę, Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę, że kandydaci spełniają wymagania ustawowe, określone w art. 63 § 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 2072).

Dokonując oceny kandydatów, Rada kierowała się także kryteriami, wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, w tym: ocenami kwalifikacyjnymi, doświadczeniem zawodowym kandydatów, opiniami przełożonych, a także uzyskanym poparciem środowiska sędziowskiego.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa, podzielając stanowisko zespołu, uznała, że Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pana Tomasza Roberta Durleja do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Kielcach.

II

Charakterystyka kandydatów

Pan Tomasz Robert Durlej urodził się 5 marca 1970 r. w Kielcach. W 1994 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie z oceną dobrą i uzyskał tytuł magistra. Po odbyciu aplikacji sądowej, w 1996 r. złożył egzamin sędziowski z łącznym wynikiem bardzo dobrym. Z dniem 1 listopada 1996 r. został mianowany asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Kielcach. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 10 lipca 1998 r. został powołany do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Kielcach. Orzekał w VII Wydziale Cywilnym. Z dniem 20 marca 2007 r. został przeniesiony do orzekania w XI Wydziale Grodzkim. Od 2013 r. ponownie orzekał w VII Wydziale Cywilnym. Z dniem 1 sierpnia 2014 r. powierzono mu pełnienie funkcji Zastępcy Przewodniczącego VII Wydziału Cywilnego, którą pełnił do dnia zniesienia tego Wydziału - do 31 grudnia 2015 r. Od stycznia 2016 r. orzekał w VIII Wydziale Cywilnym, w którym pełnił funkcję Przewodniczącego Wydziału do 30 czerwca 2017 r. Od 1 lipca 2017 r. orzeka w X Wydziale Gospodarczym Krajowego Rejestru Sądowego, w którym pełnił także - do 10 sierpnia 2018 r. - funkcję Przewodniczącego Wydziału. Od 1 września 2018 r. orzekał dodatkowo w IV Wydziale Pracy i Ubezpieczeń Społecznych. Od 15 lutego 2019 r. jest delegowany przez Ministra Sprawiedliwości do pełnienia obowiązków sędziego w Sądzie Okręgowym w Kielcach. Orzeka w VII Wydziale Gospodarczym. Z dniem 1 marca 2019 r. został powołany do pełnienia funkcji Rzecznika Prasowego Sądu Okręgowego w Kielcach.

Ocenę kwalifikacji Pana Tomasza Roberta Durleja w zakresie spraw gospodarczych sporządziła Pani Beata Sikorska-Klimczak - sędzia wizytator ds. cywilnych Sądu Okręgowego w Kielcach, która stwierdziła, że opiniowany dysponuje wiedzą oraz wieloletnim i bardzo różnorodnym doświadczeniem zawodowym, które pozwalają na rzetelne pełnienie urzędu sędziego sądu okręgowego z korzyścią dla wymiaru sprawiedliwości. Z oceny wynika, że sprawy od strony merytorycznej są rozpoznawane wnikliwie, ale jednocześnie z ograniczeniem postępowania dowodowego tylko do kwestii, które ze względu na podstawę prawną żądania mają znaczenie dla zastosowania danej normy prawa cywilnego. Wszystkie zbadane orzeczenia nie budziły zastrzeżeń, były prawidłowo i starannie sformułowane i nadawały się do egzekucji. Opiniowany dąży do koncentracji postępowania dowodowego wykorzystując procesowe narzędzia w postaci oddalania zbędnych wniosków dowodowych, ograniczenia przesłuchania stron i świadków do okoliczności niezbędnych do rozstrzygnięcia sprawy. Pan sędzia sporządza uzasadnienia w terminie dwutygodniowym. Formułuje

3 je starannie i w sposób zrozumiały dla stron, wyjaśniając szczegółowo w uzasadnieniu problematykę sprawy. Ustalenia faktyczne obejmują wszystkie okoliczności istotne dla sprawy i są wynikiem należytej analizy materiału dowodowego a ocena dowodów jest logiczna i przekonująca. Ocena prawna żądania z kolei pozwala prześledzić tok rozumowania sądu, ale nie jest rozbudowywana ponad potrzebę. Przedstawiona w nich argumentacja jest tak przekonująca, że w większości zbadanych spraw, w której wpłynął wniosek o sporządzenie uzasadnienia, strona po zapoznaniu się z nim nie wywiodła apelacji i to w sprawach kontrowersyjnych, w których spór obejmował nie tylko okoliczności stanu faktycznego, ale i przepisy prawa. Także uzasadnienia sporządzane w sprawach rozpoznawanych w II instancji nie budzą żadnych zastrzeżeń, odpowiadają one wymogom prawa, zawierają odniesienie się do wszystkich zarzutów apelacyjnych i stanowisk zaprezentowanych na rozprawie. Terminowość podejmowania kolejnych czynności w przeważającej liczbie spraw pierwszoinstancyjnych nie budziła żadnych wątpliwości, natomiast w sprawach odwoławczych była wzorowa. Opiniowany umiał przygotować się nie tylko do posiedzeń przeznaczonych na rozpoznanie apelacji zaplanowanych z większym wyprzedzeniem, jak i praktycznie z dnia na dzień w sprawach, w których ze względu na nieobecność sędziego-referenta został wyznaczony jego zastępcą. Dane statystyczne pozwalają na bardzo dobrą oceną pracy opiniowanego. Świadczy o tym dobry, sytuujący się na poziomie wydziałowym, wskaźnik opanowania wpływu. W żadnej ze spraw pozostających w referacie Pana sędziego nie stwierdzono przewlekłości postępowania bądź też niezgodności prawomocnego orzeczenia z prawem; nie uwzględniono także skargi nadzwyczajnej. Duża wiedza z różnych dziedzin prawa, umiejętność stosowania go w praktyce i dotychczasowe doświadczenie zawodowe oraz cechy osobowościowe i kultura sprawowania wymiaru sprawiedliwości pozwoliły oceniającej stwierdzić, że Pan sędzia Tomasz Robert Durlej spełnia wszystkie kryteria wymagane od kandydata pretendującego do objęcia stanowiska sędziego sądu okręgowego.

Z kolei ocenę kwalifikacji Pana Tomasza Roberta Durleja w sprawach z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych sporządził Pan Łukasz Stencel - sędzia wizytator ds. cywilnych Sądu Okręgowego w Kielcach, który stwierdził, że opiniowany jest bardzo dobrze przygotowany do objęcia stanowiska sędziego sądu okręgowego. Pan sędzia posiada dużą wiedzę oraz wieloletnie, bardzo różnorodne doświadczenie zawodowe, w tym w zakresie orzekania w sprawach z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, które pozwalają na rzetelne pełnienie urzędu sędziego sądu okręgowego. Analiza akt i wydanych orzeczeń wskazuje na rzetelne gromadzenie materiału dowodowego i umiejętność jego prawidłowej oceny przez dokonywanie trafnych ustaleń faktycznych oraz dobrą znajomość prawa materialnego i umiejętność jego stosowania. Opiniujący nie stwierdził uchybień w zakresie sprawności i efektywności postępowania. Pan sędzia posiada zdolność właściwej organizacji pracy, umiejętnie prowadzi postępowania. Dane statystyczne pozwalają, zdaniem opiniującego, na wysoką ocenę pracy Pana sędziego. W konkluzji opiniujący stwierdził, że kandydat spełnia wszelkie kryteria wyboru na stanowisko sędziego sądu okręgowego i dąje rękojmię należytego wykonywania obowiązków na tym stanowisku.

Pani Elżbieta Grażyna Sajtyna urodziła się 27 kwietnia 1973 r. w Końskich. W 2002 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Łódzkim z oceną dostateczną plus i uzyskała tytuł magistra. Po odbyciu aplikacji sądowej, w 1999 r. złożyła egzamin sędziowski z łącznym wynikiem dobrym. W czasie trwania aplikacji, w okresie od 1 sierpnia 1997 r. do 31 sierpnia 1999 r., pracowała w Sądzie Rejonowym w Końskich na stanowisku inspektora, w wymiarze /2 etatu. Od 1 października 1998 r. do 26 lutego 1999 r. oraz od 1 października 1999 r. do 29 lutego 2000 r. była zatrudniona w Wyższej Szkole Dziennikarstwa w Kielcach na stanowisku wykładowcy. Z dniem 1 listopada 1999 r. została mianowana asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Kazimierzy Wielkiej. Powierzone obowiązki orzecznicze pełniła w II Wydziale Karnym. Od stycznia 2000 r. pełniła obowiązki Przewodniczącej tego Wydziału. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 listopada 2001 r. została powołana do pełnienia urzędu sędziego Sądu Rejonowego w Kazimierzy Wielkiej. Orzekała w sprawach karnych, pełniąc funkcję Przewodniczącej II Wydziału Karnego, a od 1 kwietnia 2002 r. - Prezesa Sądu Rejonowego w Kazimierzy Wielkiej. Z dniem 5 lipca 2006 r. została przeniesiona na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Kielcach. Orzekała w II Wydziale Karnym i w XIII Wydziale Wykonywania Orzeczeń Karnych. Od 12 listopada 2019 r. orzeka w XIII Wydziale Wykonywania Orzeczeń Karnych.

Ocenę kwalifikacji Pani Elżbiety Grażyny Sajtyny sporządził Pan Artur Polut - sędzia wizytator ds. karnych Sądu Okręgowego w Kielcach. Z oceny wynika, że opiniowana pracuje z dużym zaangażowaniem w przydzielonych jej do referatu sprawach. Orzeka sprawnie oraz dość stabilnie, albowiem w ocenianym okresie wyniki postępowania zażaleniowego opiniowanej co do orzeczeń przez nią wydanych w zakresie orzeczeń zmienionych oraz załatwionych w inny sposób były zbliżone do średnich wyników XIII Wydziału Wykonywania Orzeczeń Karnych, natomiast w zakresie orzeczeń utrzymanych w mocy oraz uchylonych do ponownego rozpoznania, wyniki te były nieco gorsze od średnich wyników Wydziału. Zdaniem opiniującego osiągane wyniki świadczą o dosyć dużej wiedzy prawniczej, doświadczeniu i zasadniczo poprawnej metodyce pracy. Przedstawione w ocenie wnioski dają

- zdaniem sędziego wizytatora - podstawę do stwierdzenia, że Pani sędzia spełnia kryteria, jakie wymagane są od kandydata na sędziego sądu okręgowego i daje rękojmię należytego wykonywania obowiązków sędziego sądu okręgowego.

Ocenę kwalifikacji Pani Elżbiety Grażyny Sajtyny sporządził także Pan Jan Klocek - sędzia wizytator ds. karnych Sądu Okręgowego w Kielcach, który stwierdził, że opiniowana posiada dwudziestodwuletni staż pracy w wydziałach karnych, przez co ma spore doświadczenie i wiedzę w zakresie prawa karnego. Umiejętności te wciąż są poszerzane w trakcie szkoleń. Analiza wydanych rozstrzygnięć, w których orzekała jako sędzia sprawozdawca, wskazuje na znajomość problematyki związanej z prowadzeniem postępowań karnych. Szczególnie pozytywnie należało ocenić sprawność postępowania przez kierowanie niezwłocznie spraw na rozprawę, bądź posiedzenie, podejmowanie czynności organizacyjnych, kumulowanie materiału dowodowego, udzielanie pouczeń i dyscyplinowanie stron. Terminowość podejmowanych czynności procesowych, w tym zwłaszcza terminowość sporządzania uzasadnień, jest wzorowa. Potwierdza to fakt, że w żadnej ze spraw, w której Pani sędzia była sędzią sprawozdawcą, nie doszło do przewlekłości postępowania. W referacie nie stwierdzono uchybień o charakterze bezwzględnej przyczyny odwoławczej, ani dających podstawę kasacji, bądź wznowienia postępowania. Reasumując, sędzia wizytator stwierdził, że kandydatka jest przygotowana i zasługuje na rekomendowanie jej kandydatury na stanowisko sędziego Sądu Okręgowego w Kielcach.

III

Porównanie kandydatów

W każdym postępowaniu nominacyjnym Krajowa Rada Sądownictwa dokonuje oceny kandydatów na podstawie załączonych materiałów, ocenianych indywidualnie. Rada jest wyposażona w prawo swobodnej oceny zgromadzonego materiału i możliwość nadania decydującego znaczenia określonym, wybranym kryteriom ustawowym, na podstawie których podejmuje uchwałę. Od stanu faktycznego konkretnej sprawy zależy, jakie kryteria są stosowane przez Radę w danym postępowaniu, w szczególności co do rozpatrywanych łącznie kryteriów, na które składają się kwalifikacje, doświadczenie zawodowe, poparcie środowiska sędziowskiego oraz dane potwierdzające zdobycie dodatkowych kwalifikacji.

Uczestnicy postępowania, pretendujący do objęcia stanowiska sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Kielcach, spełniają formalnie wszystkie kryteria wyboru, a zatem zadaniem Rady było przeprowadzenie weryfikacji i dokonanie wyboru tej osoby, która spełnia wszystkie kryteria - oceniane łącznie - najpełniej i w najwyższym stopniu.

Kryteria, przyjęte przez Krajową Radę Sądownictwa, przy ocenie kandydatów:

1. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się ocenami kwalifikacji oraz doświadczeniem zawodowym kandydatów.

Pan Tomasz Robert Durlej jest sędzią z wieloletnim doświadczeniem orzeczniczym, dłuższym i bardziej różnorodnym niż kontrkandydatki, zdobytym zarówno na szczeblu sądu rejonowego, jak i okręgowego. Jego wysokie kwalifikacje merytoryczne znalazły odzwierciedlenie w bardzo pozytywnych ocenach kwalifikacyjnych, w tym w bardzo dobrej ocenie w zakresie spraw gospodarczych, z których wynika wysoka stabilność orzecznictwa oraz jego jakość. Dodatkowo Pan Tomasz Robert Durlej od 2014 r. umiejętnie łączy pełnienie funkcji administracyjnych z pełnieniem obowiązków orzeczniczych. Posiada doświadczenie uzyskane w pionie cywilnym, pracy i ubezpieczeń społecznych oraz gospodarczym - a wolny etat przewidziany jest właśnie w wydziale gospodarczym Sądu Okręgowego w Kielcach. Ponadto, kolejnym kryterium, które wypełnia w stopniu wyższym niż Pani Elżbieta Grażyna Sajtyna, jest uzyskanie jednogłośnego poparcia Kolegium Sądu Okręgowego w Kielcach.

Pani Elżbieta Grażyna Sajtyna jest dobrą kandydatką, jednakże w tym postępowaniu nominacyjnym nie spełnia wszystkich kryteriów wyboru w stopniu uzasadniającym przedstawienie jej kandydatury z wnioskiem o powołanie na stanowisko sędziego Sądu Okręgowego w Kielcach. Kandydatka uzyskała wprawdzie pozytywne oceny swojej pracy i kwalifikacji merytorycznych, jednakże w zakresie spraw karnych, a ponadto posiada krótszy staż pracy niż Pan Tomasz Robert Durlej. Jej doświadczenie orzecznicze związane jest z pionem karnym a wolny etat przewidziany jest do pionu gospodarczego. Pani Elżbieta Grażyna Sajtyna nie posiada także doświadczenia orzeczniczego w rozpoznawaniu spraw drugoinstancyjnych. Otrzymała także niższe niż wybrany kandydat poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Kielcach.

W ocenie Rady, powyższe okoliczności zadecydowały o uznaniu Pana Tomasza Roberta Durleja za kandydata spełniającego w niniejszej procedurze konkursowej kryteria wyboru w stopniu uzasadniającym przedstawienie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej do powołania.

2. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Kielcach.

Kolegium Sądu Okręgowego w Kielcach na posiedzeniu 12 sierpnia 2021 r zaopiniowało kandydaturę Pana Tomasza Roberta Durleja - 11 głosami "za", nie oddając głosów "przeciw" ani "wstrzymujących się" a Pani Elżbiety Grażyny Sajtyny - 8 głosami "za", przy braku głosów "przeciw" i 3 głosach "wstrzymujących się".

Kandydat wybrany przez Radę uzyskał zatem jednogłośne poparcie tego gremium.

3. W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa Pan Tomasz Robert Durlej posiada wysokie kwalifikacje merytoryczne oraz doświadczenie zawodowe, a także wszechstronną wiedzę prawniczą, którą umiejętnie wykorzystuje w praktyce zawodowej, dające rękojmię należytego wykonywania obowiązków orzeczniczych na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Kielcach.

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Pana Tomasza Roberta Durleja zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności wieloletnie i zróżnicowane doświadczenie zawodowe, zdobyte podczas wykonywania obowiązków sędziego na szczeblu sądu rejonowego i w ramach delegacji na szczeblu sądu okręgowego, wnioski płynące z bardzo pozytywnych ocen jego pracy i kwalifikacji zawodowych, a także jednogłośne poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Kielcach.

IV

Wyniki glosowania Rady

Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 27 października 2021 r. na:

- Pana Tomasza Roberta Durleja oddano 16 głosów "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 1 głosie "wstrzymującym się" (przy udziale 17 osób), w rezultacie czego uzyskał wymaganą bezwzględną większość głosów,

- Panią Elżbietę Grażynę Sajtynę oddano 2 głosy "za" oraz 1 głos "przeciw", przy 13 głosach "wstrzymujących się" (przy udziale 16 osób), w rezultacie czego nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów.

Mając na uwadze wyniki głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę, jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. z 2021 r. poz. 269).