Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu apelacyjnego w Sądzie Apelacyjnym w Krakowie, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2021 r., poz. 302.

Akty korporacyjne

Sędz.2021.10.27

Akt nieoceniany
Wersja od: 27 października 2021 r.

UCHWAŁA NR 1416/2021
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 27 października 2021 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu apelacyjnego w Sądzie Apelacyjnym w Krakowie, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2021 r., poz. 302

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269), Krajowa Rada Sądownictwa:
przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pani Lidii Haj do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu apelacyjnego w Sądzie Apelacyjnym w Krakowie.

UZASADNIENIE

I

Postępowanie przed Krajową Radą Sądownictwa

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu apelacyjnego w Sądzie Apelacyjnym w Krakowie, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2021 r. pod poz. 302, zgłosiła się Pani Lidia Haj - sędzia Sądu Okręgowego w Krakowie.

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269; dalej: ustawa o KRS).

Na posiedzeniu w dniu 26 października 2021 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa, po zapoznaniu się ze zgromadzonymi

w sprawie materiałami i ich przeanalizowaniu, omówił szczegółowo kandydatkę, odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska

w sprawie. Podczas głosowania członkowie zespołu na Panią Lidię Haj oddali 3 głosy "za", nie oddając głosów "przeciw" ani "wstrzymujących się".

W wyniku powyższego głosowania, zespół przyjął stanowisko o rekomendowaniu Krajowej Radzie Sądownictwa na jedno wolne stanowisko sędziego sądu apelacyjnego w Sądzie Apelacyjnym w Krakowie Pani Lidii Haj. Wniosek taki, w ocenie zespołu, jest w pełni uzasadniony treścią załączonej oceny kwalifikacji, informacjami dotyczącymi posiadanego przez kandydatkę doświadczenia zawodowego, w tym doświadczenia w stosowaniu przepisów prawa, a także opinią Kolegium Sądu Apelacyjnego w Krakowie.

W uzasadnieniu stanowiska zespół wskazał, że kandydatka posiada wieloletnie i bogate doświadczenie zawodowe, zdobyte podczas orzekania w wydziałach karnych w sądzie rejonowym, w sądzie okręgowym, w którym od 4 listopada 2004 r. orzeka w wydziale karnym odwoławczym, jak również w ramach delegacji, udzielonej od maja 2021 r. w II Wydziale Karnym Sądu Apelacyjnego w Krakowie. Pani sędzia podnosi swoje kwalifikacje zawodowe uczestnicząc w licznych kursach, szkoleniach oraz studiach podyplomowych.

W toku postępowania kandydatka otrzymała pozytywną ocenę kwalifikacji, w której wskazano, że orzekała we wszystkich kategoriach spraw karnych, należących w drugiej instancji do kognicji sądu okręgowego oraz sądu apelacyjnego. Stosuje niemal bezbłędnie przepisy procedury karnej, prowadzi bardzo sprawnie postępowania w sprawach przydzielonych do jej referatu i wykazuje się bardzo dużą pracowitością. Pani sędzia Lidia Haj zasługuje zatem na rekomendację jej kandydatury na stanowisko sędziego sądu apelacyjnego. Ponadto kandydatka otrzymała jednogłośnie pozytywną opinię Kolegium Sądu Apelacyjnego w Krakowie - 6 głosów "za".

Kandydatura Pani Lidii Haj wypełnia zatem w odpowiednim stopniu kryteria, o których mowa w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, do przedstawienia z wnioskiem o powołanie na wolne stanowisko sędziego sądu apelacyjnego.

Podejmując niniejszą uchwałę, Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę, że kandydatka spełnia wymaganie ustawowe, określone w art. 64 § 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 2072).

Dokonując oceny kandydatki, Rada kierowała się także kryteriami, wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, w tym: oceną kwalifikacji, doświadczeniem zawodowym kandydatki, a także uzyskanym poparciem środowiska sędziowskiego.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa, podzielając stanowisko zespołu, uznała, że Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pani Lidii Haj do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu apelacyjnego w Sądzie Apelacyjnym w Krakowie.

II

Charakterystyka kandydatki

Pani Lidia Haj urodziła się w 1968 r. w Krakowie. W 1992 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie z oceną bardzo dobrą z wyróżnieniem, uzyskując tytuł magistra. Od 7 września 1992 r. do 18 października 1994 r. odbyła etatową aplikację sądową w okręgu Sądu Okręgowego w Krakowie. We wrześniu 1994 r. złożyła egzamin sędziowski z wynikiem ogólnym bardzo dobrym. W październiku 1994 r. została mianowana asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym dla Krakowa-Nowej Huty w Krakowie. Orzekała w II Wydziale Karnym. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dniem 12 lipca 1996 r. została powołana do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego dla Krakowa-Nowej Huty w Krakowie. Do 30 listopada 2002 r. orzekała nadal w II Wydziale Karnym. Od 1 grudnia 2002 r. do 3 listopada 2004 r. orzekała, w ramach delegacji, w IV Wydziale Karnym Odwoławczym i III Wydziale Karnym (pierwszoinstancyjnym) Sądu Okręgowego w Krakowie. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 4 listopada 2004 r. została powołana do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego w Krakowie. Została skierowana do orzekania w IV Wydziale Karnym Odwoławczym tego Sądu. W latach 2015/2016 odbyła na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie dwusemestralne studia podyplomowe w zakresie prawa karnego materialnego i procesowego, z wynikiem bardzo dobrym, a w latach 2016/2017 - również na tym Wydziale - odbyła dwusemestralne studia podyplomowe w zakresie prawa karnego skarbowego i gospodarczego, z wynikiem bardzo dobrym. Od 1 maja 2021 r. orzeka w ramach delegacji, udzielonej do 31 października 2021 r., w II Wydziale Karnym Sądu Apelacyjnego w Krakowie. W 2021 r. odbyła dwusemestralne studia podyplomowe w zakresie obrotu międzynarodowego i przestępczości transgranicznej, zorganizowane przez Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, z wynikiem bardzo dobrym. Pani sędzia podnosi swoje kwalifikacje zawodowe uczestnicząc w licznych kursach i szkoleniach, organizowanych m.in. przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury, Sąd Okręgowy w Krakowie oraz Sąd Apelacyjny w Krakowie.

Ocenę kwalifikacji Pani Lidii Haj sporządziła Pani Barbara Polańska-Seremet - sędzia wizytator ds. karnych Sądu Apelacyjnego w Krakowie, która wskazała, że kandydatka orzekała we wszystkich kategoriach spraw karnych, należących w drugiej instancji do kognicji sądu okręgowego oraz sądu apelacyjnego. Staż pracy Pani sędzi Lidii Haj w Sądzie Okręgowym

3 w Krakowie jest stosunkowo długi i wynosi blisko 17 lat, z czego można wnioskować o dużym doświadczeniu zawodowym, jakie opiniowana nabyła w trakcie wykonywania obowiązków sędziowskich orzekając w postępowaniach drugoinstancyjnych. Przeprowadzona analiza orzecznictwa kandydatki uprawnia do sformułowania wniosku, że opiniowana stosuje niemal bezbłędnie przepisy procedury karnej, bowiem nieliczne uchybienia nie podważają takiej oceny. Pani sędzia Lidia Haj prowadzi bardzo sprawnie postępowania w sprawach przydzielonych do jej referatu, wykazuje się bardzo dużą pracowitością. W wydłużających się natomiast procesach widoczna jest wyraźna determinacja opiniowanej do jak najszybszego zakończenia sprawy. W trakcie przeprowadzonej kontroli nie stwierdzono żadnego przypadku zaniedbania w tzw. czynnościach sędziowskich. Na pochwałę zasługuje bardzo staranny sposób, w jaki opiniowana prowadzi akta spraw sądowych. Wydawane przez nią zarządzenia są sformułowane w jasny i rzeczowy sposób, który nie powinien nastręczać żadnej trudności wykonującym je urzędnikom sądowym. Redakcja orzeczeń od strony formalnej nie nasuwa żadnych krytycznych uwag, zaś sporządzone przez opiniowaną pisemne uzasadnienia, zarówno pod względem merytorycznym, jak i walorem językowym zasługują na wysoką ocenę.

Opiniowana realizuje obowiązek doskonalenia zawodowego, uczestnicząc w licznych szkoleniach i konferencjach. W oparciu o opinię Wiceprezesa Sądu Okręgowego w Krakowie, jak też opinię Przewodniczącego IV Wydziału Karnego Odwoławczego tego Sądu, podkreślić również trzeba, że Pani sędzia Lidia Haj postrzegana jest jako osoba sumienna oraz zaangażowana w wykonywanie swoich obowiązków.

Na podstawie wyników przeprowadzonej kontroli orzecznictwa Pani sędzi Lidii Haj, analizy niezbędnych danych statystycznych i informacji z dokumentów załączonych do karty zgłoszenia kandydatki sędzia wizytator stwierdziła, że Pani sędzia Lidia Haj zasługuje na rekomendację jej kandydatury na stanowisko sędziego sądu apelacyjnego.

III

Ocena kandydatki

W każdym postępowaniu nominacyjnym Krajowa Rada Sądownictwa dokonuje oceny kandydatów na podstawie załączonych materiałów, ocenianych indywidualnie. Rada jest wyposażona w prawo swobodnej oceny zgromadzonego materiału i możliwość nadania decydującego znaczenia określonym, wybranym kryteriom ustawowym, na podstawie których podejmuje uchwałę.

Uczestniczka postępowania, pretendująca do objęcia stanowiska sędziego sądu apelacyjnego w Sądzie Apelacyjnym w Krakowie, spełnia formalnie wszystkie kryteria wyboru, a zatem zadaniem Rady było przeprowadzenie weryfikacji i dokonanie oceny tej osoby.

Kryteria, przyjęte przez Krajową Radę Sadownictwa, przy ocenie kandydatki:

1. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się oceną kwalifikacji oraz doświadczeniem zawodowym kandydatki.

Pani Lidia Haj posiada wieloletnie i bogate doświadczenie orzecznicze zarówno na szczeblu sądu rejonowego, sądu okręgowego, jak również sądu apelacyjnego. Jej wysokie kwalifikacje merytoryczne znajdują odzwierciedlenie w bardzo dobrej ocenie jej pracy na stanowisku sędziego oraz przebiegu drogi zawodowej.

W ocenie Rady, powyższe okoliczności zadecydowały o uznaniu Pani Lidii Haj za kandydatkę spełniającą w niniejszej procedurze konkursowej kryteria wyboru w stopniu uzasadniającym przedstawienie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej do powołania.

2. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także opinię Kolegium Sądu Apelacyjnego w Krakowie.

Kolegium Sądu Apelacyjnego w Krakowie na posiedzeniu 4 sierpnia 2021 r. jednogłośnie pozytywnie zaopiniowało Panią Lidię Haj - oddając 6 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i "wstrzymujących się". Kandydatka wybrana przez Radę uzyskała zatem pełne poparcie tego gremium.

3. W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa Pani Lidia Haj posiada wysokie kwalifikacje merytoryczne oraz doświadczenie zawodowe, a także wszechstronną, stale pogłębianą wiedzę prawniczą, którą umiejętnie wykorzystuje w praktyce zawodowej, dające rękojmię należytego wykonywania obowiązków orzeczniczych na stanowisku sędziego sądu apelacyjnego w Sądzie Apelacyjnym w Krakowie.

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Pani Lidii Haj zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności wieloletnie i bogate doświadczenie zawodowe, zdobyte podczas wykonywania obowiązków sędziego w wydziałach karnych na szczeblu sądu rejonowego, sądu okręgowego i sądu apelacyjnego, jak również stałe podnoszenie kwalifikacji zawodowych, wnioski płynące z bardzo dobrej oceny jej pracy oraz umiejętności predestynujące do pełnienia urzędu sędziego sądu apelacyjnego, a także jednogłośne poparcie Kolegium Sądu Apelacyjnego w Krakowie.

IV

Wynik glosowania Rady

Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 27 października 2021 r. na Panią Lidię Haj oddano 18 głosów "za", nie oddając głosów "przeciw" ani "wstrzymujących się" (przy udziale 18 osób), w rezultacie czego uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów.

Mając na uwadze wynik głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę, jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. z 2021 r. poz. 269).