Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Suwałkach, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2021 r., poz. 303.

Akty korporacyjne

Sędz.2021.10.27

Akt nieoceniany
Wersja od: 27 października 2021 r.

UCHWAŁA NR 1415/2021
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 27 października 2021 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Suwałkach, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2021 r., poz. 303

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269), Krajowa Rada Sądownictwa:
przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pani Karoliny Patrycji Stachowicz do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Suwałkach.

UZASADNIENIE

I

Postępowanie przed Krajową Radą Sądownictwa

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Suwałkach, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2021 r. pod poz. 303, zgłosiły się: - Pani Marta Gęślicka - referendarz sądowy w Sądzie Rejonowym w Białymstoku oraz - Pani Karolina Patrycja Stachowicz - adwokat - Okręgowa Rada Adwokacka w Białymstoku.

W związku z cofnięciem zgłoszenia przez Panią Martę Gęślicką, Krajowa Rada Sądownictwa uchwałą nr 1139/2021 z dnia 7 września 2021 r. umorzyła postępowanie wszczęte w sprawie z jej zgłoszenia.

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269; dalej: ustawa o KRS).

Na posiedzeniu w dniu 26 października 2021 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa, po zapoznaniu się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami i ich przeanalizowaniu, omówił szczegółowo kandydatkę, odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie. W posiedzeniu zespołu nie uczestniczył przedstawiciel Naczelnej Rady Adwokackiej, prawidłowo zawiadomiony o terminie posiedzenia w związku z kandydowaniem osoby wykonującej zawód adwokata. Podczas głosowania członkowie zespołu na Panią Karolinę Patrycję Stachowicz oddali 3 głosy "za", nie oddając głosów "przeciw" ani "wstrzymujących się". W wyniku powyższego głosowania, zespół przyjął stanowisko o rekomendowaniu Krajowej Radzie Sądownictwa na jedno wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Suwałkach Pani Karoliny Patrycji Stachowicz. Wniosek taki, w ocenie zespołu, jest w pełni uzasadniony treścią załączonych ocen kwalifikacji, informacjami dotyczącymi posiadanego przez kandydatkę doświadczenia zawodowego, w tym doświadczenia w stosowaniu przepisów prawa, a także opinią Kolegium Sądu Okręgowego w Suwałkach.

W uzasadnieniu stanowiska zespół wskazał, że kandydatka w odpowiednim stopniu spełnia wszystkie kryteria wyboru na stanowisko sędziego sądu rejonowego. Posiada wieloletnie i bogate doświadczenie zawodowe, zdobyte podczas wykonywania zawodu adwokata. Otrzymała pozytywne oceny kwalifikacji, w których wskazano, że cechy osobiste, wiedza merytoryczna, wyniki osiągnięte w trakcie wieloletniej pracy oraz doświadczenie zawodowe pozwalają na stwierdzenie, że Pani Karolina Patrycja Stachowicz spełnia nałożone ustawą wymagania oraz posiada konieczne predyspozycje do powołania na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Suwałkach. Ponadto uzyskała jednogłośnie pozytywną opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Suwałkach.

Kandydatura Pani Karoliny Patrycji Stachowicz wypełnia zatem w odpowiednim stopniu kryteria, o których mowa w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, do przedstawienia z wnioskiem o powołanie na wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego.

Podejmując niniejszą uchwałę, Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę, że kandydatka spełnia wymaganie ustawowe, określone w art. 61 § 1 pkt 1-6 i § 2 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 2072).

Dokonując oceny kandydatki, Rada kierowała się także kryteriami, wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, w tym: ocenami kwalifikacji, doświadczeniem zawodowym kandydatki, a także uzyskanym poparciem środowiska sędziowskiego.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa, podzielając stanowisko zespołu, uznała, że Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pani Karoliny Patrycji Stachowicz do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Suwałkach.

II

Charakterystyka kandydatki

Pani Karolina Patrycja Stachowicz urodziła się w 1980 r. w Białymstoku. Od 1 stycznia 2003 r. do 20 lutego 2006 r. była zatrudniona w Kancelarii Prawniczej Radcowie Prawni "KONSULTANT" Spółka Jawna z siedzibą w Suwałkach na stanowisku asystenta prawnego. W 2004 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie w Białymstoku z oceną dobrą, uzyskując tytuł magistra. Od 1 października 2004 r. do 30 września 2007 r. odbyła pozaetatową aplikację sądową w okręgu Sądu Okręgowego w Suwałkach i we wrześniu 2007 r. złożyła egzamin sędziowski z łącznym wynikiem dostatecznym plus. Od 21 lutego 2006 r. pracowała w Suwalskiej Fabryce Okien i Drzwi Euro Okno Godlewski Spółka Jawna na stanowisku specjalisty ds. windykacji. Uchwałą Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie z dnia 23 lipca 2008 r. została wpisana na listę adwokatów Izby Adwokackiej w Warszawie. Okręgowa Rada Adwokacka w Białymstoku na posiedzeniu w dniu 21 stycznia 2009 r. postanowiła wpisać ją na listę adwokatów Izby Adwokackiej w Białymstoku. Z dniem 1 kwietnia 2009 r. rozpoczęła wykonywanie zawodu adwokata w ramach własnej działalności w Kancelarii Adwokackiej PROCURA w Suwałkach. Uzyskała także certyfikat mediatora przy Naczelnej Radzie Adwokackiej.

Ocenę kwalifikacji Pani Karoliny Patrycji Stachowicz sporządził Pan Mirosław Kowalewski - sędzia wizytator ds. pracy i ubezpieczeń społecznych Sądu Okręgowego w Suwałkach, który wskazał, że kandydatka wykazała się ponad 18-letnim stażem pracy, w tym ponad 12-letnim okresem pracy w zawodzie adwokata. Na podstawie zlustrowanych akt spraw sędzia wizytator stwierdził, że Pani Karolina Patrycja Stachowicz pracuje rzetelnie i terminowo, poziom merytoryczny pisemnych i ustnych wypowiedzi nie budzi zastrzeżeń. Aktywnie uczestniczy w rozprawach, reagując w sposób adekwatny w sytuacjach tego wymagających. Przejawiała gotowość do zawarcia kompromisu, w pełni satysfakcjonującego stronę przez nią reprezentowaną. Podkreślił również, że zarówno w pismach procesowych, jak i stanowiskach prezentowanych na rozprawach sądowych, kandydatka postępowała stosownie do wskazań mocodawcy, działając na jego rzecz, bardzo skutecznie. Pisma procesowe składane przez opiniowaną są formalnie bardzo poprawne, zawierają wszelkie elementy przewidziane procedurą. Konkretne żądania i wnioski przekładają się na adekwatną argumentację. Kandydatka powołuje odpowiednie przepisy prawa materialnego i procesowego. Posługuje się bardzo poprawnym i zrozumiałym językiem prawniczym. Buduje wypowiedzi w prawidłowej polszczyźnie. Przejawiała należytą aktywność w toku rozpraw sądowych i prawidłowo czuwała nad ich przebiegiem. Bez zastrzeżeń pozostaje kultura osobista opiniowanej. Jej wystąpienia są przemyślane i wyważone. Pani Karolina Patrycja Stachowicz jest osobą opanowaną, przestrzegającą zasad etyki zawodowej, zarówno na sali sądowej, jak i poza nią. Analiza wystąpień kandydatki w postępowaniach rozpoznawczych, w szczególności na rozprawach, wskazuje, że zalicza się ona do osób wyjątkowo rzetelnych i dbałych o interesy swoich mocodawców. W stosunku do Pani Karoliny Patrycji Stachowicz nie toczyły się ani nie toczą postępowania dyscyplinarne, nie były jej udzielane przez organy samorządu zawodowego żadne ostrzeżenia, ani przesyłane przez sądy zawiadomienia o naruszeniu obowiązków służbowych.

W pracy opiniowanej sędzia wizytator nie dostrzegł żadnych uchybień. Wyniki jej pracy i dotychczasowy przebieg, nacechowany zaangażowaniem, sumiennym i starannym wykonywaniem obowiązków oraz postawa etyczna opiniowanej skłania do końcowego wniosku, że kandydatka spełnia nałożone ustawą wymagania powołania na stanowisko sędziego sądu rejonowego. Z tych przyczyn sędzia wizytator stwierdził, że Pani Karolina Patrycja Stachowicz jest bardzo dobrą kandydatką na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Suwałkach.

Ocenę kwalifikacji Pani Karoliny Patrycji Stachowicz sporządził również Pan Tomasz Uściłko - sędzia wizytator ds. karnych Sądu Okręgowego w Suwałkach, który wskazał, że przedstawione przez kandydatkę do oceny sprawy nie należały do kategorii spraw skomplikowanych, czy też trudnych. Nie wystąpiły w nich zagadnienia prawne o charakterze precedensowym. W zdecydowanej większości przypadków Pani Karolina Patrycja Stachowicz reprezentowała oskarżonych (skazanych). W dwóch sprawach występowała w imieniu pokrzywdzonych. Na podstawie analizy akt sędzia wizytator stwierdził, że pisma procesowe jej autorstwa są poprawne formalnie i zawierają wszystkie elementy przewidziane procedurą. Kandydatka odpowiednio stosuje zarówno przepisy prawa karnego procesowego, materialnego, jak i wykonawczego. Posługuje się przy tym poprawnym i zrozumiałym językiem prawniczym, a formułowane wnioski oraz zarzuty z reguły poparte są adekwatną argumentacją. Analiza akt nie dała podstaw do sformułowania zastrzeżeń co do jakości, sprawności i terminowości dokonywanych przez kandydatkę w toku toczących się postępowań czynności. W zdecydowanej większości rozpraw (posiedzeń) Pani mecenas uczestniczyła osobiście. Przestrzegała terminów procesowych. Nie stwierdzono przypadku wniesienia środka odwoławczego po terminie. Nie odnotowano sprawy, w której kandydatka podejmowałaby jakiekolwiek czynności obliczone na przedłużenie trwającego w niej postępowania. Nie ujawniono również przypadków dyscyplinowania kandydatki przez Sądy rozpoznające sprawy, jak też nie stwierdzono, aby naruszyła ona w jakikolwiek sposób zasady etyki wykonywania zawodu bądź w niewłaściwy sposób zachowywała się wobec stron postępowania. Upoważnia to do wniosku, że zarówno kultura urzędowania Pani Karoliny Patrycji Stachowicz, jak też jej kultura osobista są na wysokim poziomie.

W ocenie sędziego wizytatora cechy osobiste, wiedza merytoryczna, wyniki osiągnięte w trakcie wieloletniej pracy oraz doświadczenie zawodowe pozwalają na stwierdzenie, że Pani Karolina Patrycja Stachowicz spełnia nałożone ustawą wymagania oraz posiada konieczne predyspozycje do powołania na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Suwałkach.

III

Ocena kandydatki

W każdym postępowaniu nominacyjnym Krajowa Rada Sądownictwa dokonuje oceny kandydatów na podstawie załączonych materiałów, ocenianych indywidualnie. Rada jest wyposażona w prawo swobodnej oceny zgromadzonego materiału i możliwość nadania decydującego znaczenia określonym, wybranym kryteriom ustawowym, na podstawie których podejmuje uchwałę.

Uczestniczka postępowania, pretendująca do objęcia stanowiska sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Suwałkach, spełnia formalnie wszystkie kryteria wyboru, a zatem zadaniem Rady było przeprowadzenie weryfikacji i dokonanie oceny tej osoby.

Kryteria, przyjęte przez Krajową Radę Sądownictwa, przy ocenie kandydatki;

1. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się ocenami kwalifikacji oraz doświadczeniem zawodowym kandydatki.

Pani Karolina Patrycja Stachowicz posiada wieloletnie i różnorodne doświadczenie, zdobyte podczas wykonywania zawodu adwokata w ramach indywidualnej kancelarii. Jej wysokie kwalifikacje merytoryczne znajdują odzwierciedlenie w ocenach jej pracy w zakresie prawa pracy i ubezpieczeń społecznych oraz prawa karnego, a także przebiegu drogi zawodowej.

W ocenie Rady, powyższe okoliczności zadecydowały o uznaniu Pani Karoliny Patrycji Stachowicz za kandydatkę spełniającą w niniejszej procedurze konkursowej kryteria wyboru w stopniu uzasadniającym przedstawienie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej do powołania.

2. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Suwałkach.

Kolegium Sądu Okręgowego w Suwałkach na posiedzeniu 20 lipca 2021 r. jednogłośnie pozytywnie zaopiniowało Panią Karolinę Patrycję Stachowicz - oddając 5 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i "wstrzymujących się". Kandydatka wybrana przez Radę uzyskała zatem pełne poparcie tego gremium.

3. W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa Pani Karolina Patrycja Stachowicz posiada wysokie kwalifikacje merytoryczne oraz doświadczenie zawodowe, a także wszechstronną wiedzę prawniczą, którą umiejętnie wykorzystuje w praktyce zawodowej, dające rękojmię należytego wykonywania obowiązków orzeczniczych na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Suwałkach.

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Pani Karoliny Patrycji Stachowicz zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności wieloletnie i bogate doświadczenie zawodowe, zdobyte podczas wykonywania zawodu adwokata, wnioski płynące z ocen jej pracy i kwalifikacji zawodowych oraz umiejętności predestynujące do pełnienia urzędu sędziego sądu rejonowego, a także jednogłośne poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Suwałkach.

IV

Wynik głosowania Rady

Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 27 października 2021 r. na Panią Karolinę Patrycję Stachowicz oddano 15 głosów "za", nie oddając głosów "przeciw" ani "wstrzymujących się" (przy udziale 15 osób), w rezultacie czego uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów.

Mając na uwadze wynik głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę, jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. z 2021 r. poz. 269).