Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Częstochowie, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2021 r., poz. 361.

Akty korporacyjne

Sędz.2021.10.12

Akt nieoceniany
Wersja od: 12 października 2021 r.

UCHWAŁA NR 1352/2021
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 12 października 2021 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Częstochowie, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2021 r., poz. 361

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269), Krajowa Rada Sądownictwa:
1. przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pani Teresy Agnieszki Tyliszczak-Makuch do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Częstochowie;

2. nie przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pana Tomasza Goszczyńskiego oraz Pani Aleksandry Magdaleny Wójcik-Przytockiej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Częstochowie.

UZASADNIENIE

I

Postępowanie przed Krajową Radą Sądownictwa

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Częstochowie, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2021 r. pod poz. 361, zgłosili się:

- Pan Tomasz Goszczyński - starszy asystent sędziego w Sądzie Rejonowym w Myszkowie,

- Pani Teresa Agnieszka Tyliszczak-Makuch - starszy referendarz sądowy w Sądzie Rejonowym w Częstochowie oraz

- Pani Aleksandra Magdalena Wójcik-Przytocka - starszy asystent sędziego w Sądzie Okręgowym w Częstochowie.

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269; dalej: ustawa o KRS).

Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa na posiedzeniu w dniu 11 października 2021 r" po zapoznaniu się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami i ich przeanalizowaniu, omówił szczegółowo wszystkich kandydatów, odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie. Podczas głosowania członkowie zespołu na Pana Tomasza Goszczyńskiego oddali 1 głos "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 2 głosach "wstrzymujących się", na Panią Teresę Agnieszkę Tyliszczak-Makuch oddali 2 głosy "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 1 głosie "wstrzymującym się", i na Panią Aleksandrę Magdalenę Wójcik-Przytocką oddali 2 głosy "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 1 głosie "wstrzymującym się". W wyniku powyższego głosowania, zespół przyjął stanowisko o rekomendowaniu Krajowej Radzie Sądownictwa na jedno wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Częstochowie Pani Teresy Agnieszki Tyliszczak-Makuch oraz Pani Aleksandry Magdaleny Wójcik-Przytockiej. Wniosek taki, w ocenie zespołu, jest w pełni uzasadniony treścią załączonych ocen kwalifikacyjnych, informacjami dotyczącymi posiadanego przez kandydatów doświadczenia zawodowego, w tym doświadczenia w stosowaniu przepisów prawa, opiniami służbowymi, a także opinią Kolegium Sądu Okręgowego w Częstochowie.

Przedstawiając powyższe, zespół kierował się dyspozycją art. 35 ustawy o KRS, zgodnie z którym, jeżeli na stanowisko sędziowskie zgłosił się więcej niż jeden kandydat, zespół opracowuje listę rekomendowanych kandydatów, przy ustalaniu kolejności na liście kierując się przede wszystkim oceną ich kwalifikacji, a ponadto uwzględniając doświadczenie zawodowe, w tym doświadczenie w stosowaniu przepisów prawa, dorobek naukowy, opinie przełożonych, rekomendacje, publikacje i inne dokumenty dołączone do karty zgłoszenia, a także opinię kolegium właściwego sądu.

W uzasadnieniu stanowiska zespół wskazał, że za rekomendowaniem Pani Teresy Agnieszki Tyliszczak-Makuch przemawiały (ocenione łącznie): odpowiedni staż oraz bogate doświadczenie zawodowe, wysoka ocena kwalifikacyjna, z której wynika bardzo rozległa i ugruntowana wiedza prawnicza oraz poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Częstochowie. Za rekomendowaniem Pani Aleksandry Magdaleny Wójcik-Przytockiej przemawiały zaś (ocenione łącznie): odpowiedni staż oraz bogate i różnorodne doświadczenie zawodowe, wysoka ocena kwalifikacyjna, z której wnika bardzo rozległa i ugruntowana wiedza prawnicza, pozytywne opinie służbowe oraz poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Częstochowie.

Podejmując niniejszą uchwałę, Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę, że kandydaci spełniają wymagania ustawowe, określone w art. 61 § 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 2072; dalej: p.u.s.p.) oraz art. 18 ust. 1 ustawy z dnia 11 maja 2017 r. o zmianie ustawy o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury, ustawy - Prawo o ustroju sądów powszechnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1139, ze zm.).

Dokonując oceny kandydatów, Rada kierowała się także kryteriami, wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, w tym: ocenami kwalifikacyjnymi, doświadczeniem zawodowym kandydatów, opiniami przełożonych, a także uzyskanym poparciem środowiska sędziowskiego.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa uznała, że Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pani Teresy Agnieszki Tyliszczak-Makuch do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Częstochowie.

II

Charakterystyka kandydatów

Pani Teresa Agnieszka Tyliszczak-Makuch urodziła się w 1973 r. w Sulęcinie. W 2003 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach z oceną dobrą plus, uzyskując tytuł magistra. Od września do grudnia 2004 r. odbywała staż absolwencki w I Wydziale Cywilnym Sądu Okręgowego w Częstochowie. Od marca do maja 2005 r., w ramach umowy o zastępstwo, była zatrudniona na stanowisku asystenta sędziego w Sądzie Okręgowym w Częstochowie, w którym obowiązki wykonywała w V Wydziale Gospodarczym. Po odbyciu aplikacji sądowej, w 2006 r. złożyła egzamin sędziowski z łączną oceną dobrą. Po uzyskaniu wpisu na listę radców prawnych, od lutego do maja 2007 r. prowadziła indywidualną kancelarię radcy prawnego. Z dniem 10 maja 2007 r. została mianowana referendarzem sądowym w Sądzie Rejonowym w Częstochowie. Z dniem 1 listopada 2017 r. została mianowana starszym referendarzem sądowym w tym Sądzie. Orzeka w XVII Wydziale Gospodarczym Krajowego Rejestru Sądowego, przy czym od marca do maja 2021 r. orzekała w IX Wydziale Ksiąg Wieczystych. Przez dwie kadencje pełniła funkcję rzecznika dyscyplinarnego referendarzy dla obszaru Sądu Okręgowego w Częstochowie. W 2008 r. ukończyła w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie studia podyplomowe w zakresie ekonomii i prawa gospodarczego, z wynikiem celującym. W latach 2011-2016 prowadziła, a od 2019 r. prowadzi wykłady i ćwiczenia dla aplikantów radcowskich w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Opolu, Delegatura w Częstochowie w zakresie prawa gospodarczego oraz Kodeksu spółek handlowych. Brała udział w licznych szkoleniach zawodowych, w tym zorganizowanych przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury. Otrzymała pozytywne opinie służbowe.

Ocenę kwalifikacji kandydatki sporządziła Pani Hanna Morejska - sędzia Sądu Okręgowego w Częstochowie. Wynika z niej, że odnośnie do merytorycznej oceny pracy opiniowanej - orzecznictwo i terminowość wykonywania czynności nie budzą zastrzeżeń. Uchylenia lub zmiany orzeczeń wydawanych przez opiniowaną następowały z uwagi na zmianę stanu faktycznego w sprawie po wydaniu orzeczenia. Na podstawie zebranych i opisanych danych, pracę kandydatki, zdaniem opiniującej, należy ocenić pozytywnie. Opiniowana jest kompetentnym orzecznikiem, bez problemu opanowała także nowe problemy prawne w wydziale ksiąg wieczystych. Wyniki lustracji, analiza orzecznictwa opiniowanej, jej doświadczenie zawodowe, w tym odpowiedni staż pracy, a także należyte opanowanie metodyki pracy orzecznika, pozwalają na uznanie, że będzie należycie wypełniać obowiązki sędziego sądu rejonowego. Za taką oceną przemawia też posiadana przez opiniowaną wiedza prawnicza, pracowitość, jak i zaangażowanie. Okoliczności te stwarzają gwarancję odpowiedzialnego i rzetelnego wykonywania przez Panią Teresę Agnieszkę Tyliszczak- Makuch obowiązków sędziego sądu rejonowego.

Pan Tomasz Goszczyński oraz Pani Aleksandra Magdalena Wójcik-Przytocka posiadają odpowiednie kwalifikacje zawodowe, uprawniające do ubiegania się o urząd sędziego sądu rejonowego, jednak - w ocenie Rady - w niniejszej procedurze konkursowej nie spełniają wszystkich kryteriów wyboru w stopniu uzasadniającym przedstawienie do powołania Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej.

Pan Tomasz Goszczyński urodził się w 1978 r. w Częstochowie. W 2002 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Łódzkim z oceną dobrą, uzyskując tytuł magistra. Od 1 października 2002 r. do 30 września 2018 r. był zatrudniony na Politechnice Częstochowskiej na stanowisku adiunkta. Na tej uczelni ukończył również w 2003 r. studia podyplomowe w zakresie zarządzania i marketingu. Wykładał i prowadził ćwiczenia z przedmiotów: prawo cywilne, prawo pracy, prawo handlowe, ochrona własności intelektualnej. Uchwałą Rady Wydziału Zarządzania Politechniki Częstochowskiej z dnia 26 maja 2009 r., na podstawie rozprawy pt. "Procesy innowacyjne w zarządzaniu polskimi przedsiębiorstwami w kontekście polityki Unii Europejskiej", nadano mu stopień naukowy doktora nauk ekonomicznych. Praca doktorska uzyskała wyróżnienie. Jest współautorem monografii pt. "Podstawy prawne funkcjonowania polskich przedsiębiorstw w kontekście prawa Unii Europejskiej". Ukończył kurs kwalifikacyjny pedagogiczny dla czynnych zawodowo nauczycieli. W trakcie pracy naukowej odbył aplikację sądową, kończąc ją w 2007 r. złożeniem egzaminu sędziowskiego z łączną oceną dostateczną plus. W trakcie zatrudnienia na Politechnice Częstochowskiej, w listopadzie 2009 r. podjął pracę na stanowisku asystenta sędziego w Sądzie Rejonowym w Myszkowie. Początkowo obowiązki wykonywał w Wydziale Karnym, od 1 stycznia 2014 r. - w I Wydziale Cywilnym, od 14 października 2016 r. - w VI Wydziale Wykonywania Orzeczeń, a od marca 2017 r. ponownie w I Wydziale Cywilnym. Z dniem 4 maja 2016 r. awansował na stanowisko starszego asystenta sędziego. Otrzymał pozytywne opinie służbowe.

Ocenę kwalifikacji Pana Tomasza Goszczyńskiego sporządził Pan Jacek Włodarczyk - sędzia Sądu Okręgowego w Częstochowie, który - mając na względzie sporządzane przez niego projekty - pozytywnie ocenił jego kwalifikacje do zajmowania stanowiska sędziego sądu rejonowego. Sędzia opiniujący stwierdził, że projekty orzeczeń i uzasadnień kandydata mają odpowiedni poziom merytoryczny. Sędziowie, z którymi współpracuje kandydat, bardzo dobrze oceniają jego pracę. W opiniach podkreślili zaangażowanie, sumienność, rzetelność, umiejętność organizacji pracy, szybkość i sprawność opiniowanego. Nie dostrzegli żadnych negatywnych aspektów w zakresie kultury osobistej kandydata, czy umiejętności pracy w zespole. Opiniowany, pracując od wielu lat w Wydziale Cywilnym Sądu Rejonowego w Myszkowie, uzyskał duże doświadczenie w sprawach z zakresu właściwości tego Wydziału. To, w ocenie sędziego opiniującego, niewątpliwie jego atut, który w wypadku objęcia stanowiska sędziego pozwalałby na płynne podjęcie przez niego obowiązków orzeczniczych. Kandydat jest doktorem nauk ekonomicznych. Przez wiele lat łączył pracę asystenta sędziego z pracą naukową i prowadzeniem zajęć ze studentami. To świadczy o pracowitości, umiejętności organizacji pracy oraz gotowości do poświęceń. Metodyka pracy kandydata, umiejętność organizacji pracy, terminowość i sprawność wykonywanych czynności, a także kultura urzędowania, nie budzą zastrzeżeń. Reasumując, w ocenie sędziego opiniującego,

5 Pan Tomasz Goszczyński posiada kwalifikacje do objęcia stanowiska sędziego sądu rejonowego.

Pani Aleksandra Magdalena Wójcik-Przytocka urodziła się w 1975 r. w Blachowni. W 2001 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Szczecińskim z oceną dobrą, uzyskując tytuł magistra. W latach 2002-2007 była zatrudniona na stanowisku referenta prawnego w kancelarii radców prawnych w Częstochowie. Po odbyciu aplikacji sądowej, w 2007 r. złożyła egzamin sędziowski z wynikiem dostatecznym plus. Z dniem 1 kwietnia 2007 r. podjęła zatrudnienie na stanowisku asystenta sędziego w Sądzie Okręgowym w Częstochowie. Od 15 stycznia 2009 r. jest zatrudniona w wymiarze pełnego etatu (uprzednio /2 etatu). Od 1 stycznia 2017 r. zajmuje stanowisko starszego asystenta sędziego. Obowiązki asystenckie wykonywała współpracując z sędziami V Wydziału Gospodarczego, VII Wydziału Karnego Odwoławczego i I Wydziału Cywilnego. Od 1 października 2018 r. pracuje w pełnym wymiarze w V Wydziale Gospodarczym Sądu Okręgowego w Częstochowie. Otrzymała pozytywne opinie służbowe.

Ocenę kwalifikacji Pani Aleksandry Magdaleny Wójcik-Przytockiej sporządził Pan Jacek Włodarczyk - sędzia Sądu Okręgowego w Częstochowie, który pozytywnie ocenił kwalifikacje kandydatki do zajmowania stanowiska sędziego sądu rejonowego. Po pierwsze, powyższe wynika z oceny pracy kandydatki, dokonanej przez pryzmat projektów, z którymi zapoznał się sędzia opiniujący. Projekty orzeczeń i uzasadnień są sporządzone na wysokim poziomie. Wskazują na wielką pracowitość Pani asystent. Mają wysoki poziom merytoryczny, są drobiazgowe i wszechstronne. Po drugie, opiniujący wskazał, że bardzo dobrze oceniają pracę kandydatki sędziowie, z którymi współpracuje. Podkreślają jej zaangażowanie, sumienność, rzetelność, bardzo wysokie kwalifikacje zawodowe. To warto, zdaniem sędziego opiniującego, podkreślić, ponieważ V Wydział Gospodarczy, w którym Pani asystent od lat pracuje, należy niewątpliwie do wydziałów najtrudniejszych merytorycznie. Asystent pracujący w tym Wydziale musi być niezwykle wszechstronny. Pani Aleksandra Magdalena Wójcik-Przytocka niewątpliwie jest właśnie taką osobą. Dodać przy tym należy, że sędziowie, którzy wystawili jej opinie, podkreślili w nich nie tylko walory zawodowe kandydatki, jej fachowość, ale także wysoki poziom kultury osobistej. Po trzecie, kandydatka przez wieloletnią pracę w V Wydziale Gospodarczym Sądu Okręgowego w Częstochowie uzyskała dużą, praktyczną wiedzę o całym spektrum trudnych spraw cywilnych. Dzięki temu poziom jej kwalifikacji jest zdecydowanie ponadprzeciętny. W sprawach, w których opiniowana sporządzała projekty orzeczeń i uzasadnień, strony z reguły wykorzystywały cały wachlarz instytucji z zakresu prawa cywilnego materialnego i procesowego. Odnoszenie się do tych zagadnień, ich ocena, oraz znaczenie dla rozstrzygnięcia w danym postępowaniu, wymagały od niej nieprzeciętnej wiedzy cywilistycznej i umiejętności. Kandydatka porusza się sprawnie w problematyce z zakresu prawa upadłościowego, autorskiego, roszczeń korporacyjnych spółek prawa handlowego. Umiejętnie odnosi się do zarzutów przedawnienia, potrącenia, miarkowania kar umownych. Trafnie kwalifikuje umowy prawa cywilnego. Biegle porusza się w tematyce zabezpieczenia roszczeń, nadawania klauzul wykonalności w związku z przejściem obowiązku lub uprawnienia, oraz na małżonka dłużnika. Po czwarte, powyższe dane pozwalają stwierdzić, że metodyka pracy kandydatki, umiejętność organizacji pracy, terminowość i sprawność wykonywanych czynności, a także kultura urzędowania, nie budzą żadnych zastrzeżeń. Reasumując, w ocenie sędziego opiniującego, Pani Aleksandra Magdalena Wójcik- Przytocka posiada wysokie kwalifikacje do objęcia stanowiska sędziego sądu rejonowego.

III

Porównanie kandydatów

W każdym postępowaniu nominacyjnym Krajowa Rada Sądownictwa dokonuje oceny kandydatów na podstawie załączonych materiałów, ocenianych indywidualnie. Rada jest wyposażona w prawo swobodnej oceny zgromadzonego materiału i możliwość nadania decydującego znaczenia określonym, wybranym kryteriom ustawowym, na podstawie których podejmuje uchwałę. Od stanu faktycznego konkretnej sprawy zależy, jakie kryteria są stosowane przez Radę w danym postępowaniu, w szczególności co do rozpatrywanych łącznie kryteriów, na które składają się kwalifikacje, doświadczenie zawodowe, poparcie środowiska sędziowskiego oraz dane potwierdzające zdobycie dodatkowych kwalifikacji.

Uczestnicy postępowania, pretendujący do objęcia stanowiska sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Częstochowie, spełniają formalnie wszystkie kryteria wyboru, a zatem zadaniem Rady było przeprowadzenie weryfikacji i dokonanie wyboru tej osoby, która spełnia wszystkie kryteria - oceniane łącznie - najpełniej i w najwyższym stopniu.

Kryteria, przyjęte przez Krajową Radę Sądownictwa, przy ocenie kandydatów;

1. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się ocenami kwalifikacyjnymi oraz doświadczeniem zawodowym kandydatów.

Osoba przedstawiona do powołania posiada bogate i różnorodne doświadczenie zawodowe, które zdobyła w pracy na stanowisku asystenta sędziego, wykonując zawód radcy prawnego oraz orzekając na stanowisku referendarza sądowego, a obecnie - starszego referendarza sądowego. Wysokie kwalifikacje zawodowe Pani Teresy Agnieszki Tyliszczak -Makuch znajdują odzwierciedlenie w ocenie jej pracy. Wynika z niej, że jest ona kompetentnym orzecznikiem, prezentuje odpowiedni poziom wiedzy prawniczej, jest sumienna i pracowita. Wykazuje się ponadto wieloletnim stażem orzeczniczym, uzyskała najwyższą spośród kontrkandydatów ocenę z egzaminu sędziowskiego, posiada doświadczenie dydaktyczne oraz ukończyła studia podyplomowe. Z tych względów została uznana za najbardziej wyróżniającą się w tym postępowaniu kandydatkę.

Kontrkandydat w osobie Pana Tomasza Goszczyńskiego - w porównaniu do wybranej kandydatki - posiada krótszy staż zawodowy w sądownictwie. Jego doświadczenie zawodowe, w przeciwieństwie do Pani Teresy Agnieszki Tyliszczak-Makuch, nie jest tak bogate i zróżnicowane. Przede wszystkim wybrana kandydatka wykonywała samodzielny zawód prawniczy oraz posiada już doświadczenie orzecznicze, które zdobyła na stanowisku referendarza sądowego. Ponadto uzyskała wyższą ocenę z egzaminu sędziowskiego, przy czym podkreślić trzeba, że egzaminy te były składane w zbliżonym okresie (2006 r. i 2007 r.). Pan Tomasz Goszczyński wprawdzie posiada stopień naukowy doktora, jednak nie w zakresie prawa, a ekonomii, co nie przemawiało za jego kandydaturą w tym konkursie. Przy porównywalnych ocenach kwalifikacyjnych powyższe zadecydowało o uznaniu Pani Teresy Agnieszki Tyliszczak-Makuch za kandydatkę lepszą niż Pan Tomasz Goszczyński.

Pani Aleksandra Magdalena Wójcik-Przytocka, podobnie jak wybrana kandydatka, otrzymała wysoką ocenę kwalifikacji, jednak - w porównaniu do niej - wykazuje się krótszym stażem zawodowym w sądownictwie (w latach 2007-2009 była zatrudniona na stanowisku asystenta sędziego, przy czym do stycznia 2009 r. w wymiarze A etatu). Ponadto jej doświadczenie zawodowe nie jest tak bogate i zróżnicowane jak Pani Teresy Agnieszki Tyliszczak-Makuch, która wykonywała zawód radcy prawnego oraz posiada już dorobek orzeczniczy, zdobyty na stanowisku referendarza sądowego. W porównaniu do niej Pani Aleksandra Magdalena Wójcik-Przytocka otrzymała także niższą ocenę z egzaminu sędziowskiego (egzaminy były składane w zbliżonym okresie - 2006 r. i 2007 r.). W przeciwieństwie do Pani Aleksandry Magdaleny Wójcik-Przytockiej wybrana kandydatka ukończyła także studia podyplomowe oraz prowadzi działalność dydaktyczną. Powyższe zadecydowało o uznaniu jej kandydatury za bardziej wyróżniającą. Wprawdzie zespół rekomendował także Panią Aleksandrę Magdalenę Wójcik-Przytocką, jednak Rada nie jest związana stanowiskiem zespołu a w tym wypadku oceniła wyżej przebieg drogi zawodowej i kwalifikacje Pani Teresy Agnieszki Tyliszczak-Makuch.

W ocenie Rady, te wszystkie okoliczności zadecydowały o uznaniu Pani Teresy Agnieszki Tyliszczak-Makuch za kandydatkę spełniającą w niniejszej procedurze konkursowej kryteria wyboru w stopniu uzasadniającym przedstawienie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej do powołania.

2. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Częstochowie.

Kolegium Sądu Okręgowego w Częstochowie na posiedzeniu 2 lipca 2021 r. zaopiniowało wszystkich uczestników postępowania pozytywnie: Pana Tomasza Goszczyńskiego - oddając 6 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i 1 głosie "wstrzymującym się", przyznając mu 24 pkt. na 35 pkt. możliwych do zdobycia, Panią Teresę Agnieszkę Tyliszczak-Makuch - oddając 5 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i 2 głosach "wstrzymujących się", przyznając jej 23 pkt. na 35 pkt. możliwych do zdobycia, a Panią Aleksandrę Magdalenę Wójcik-Przytocką - oddając 5 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i 2 głosach "wstrzymujących się", przyznając jej 25 pkt. na 35 pkt. możliwych do zdobycia.

Kandydatka wybrana przez Radę uzyskała nieco niższe niż kontrkandydaci poparcie tego gremium. Rada uznała jednak, że różnica między nimi w uzyskanych wynikach głosowania Kolegium jest tak niewielka, że nie mogła wpływać na wynik tego konkursu w stopniu rozstrzygającym. Rada w niniejszym postępowaniu kierowała się przede wszystkim długością stażu zawodowego, oceną kwalifikacji i doświadczenia zawodowego, wynikiem złożonego egzaminu sędziowskiego. Mając na uwadze powyższe, to Pani Teresa Agnieszka Tyliszczak -Makuch została uznana za najlepszą kandydatkę w tym konkursie.

3. W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa Pani Teresa Agnieszka Tyliszczak-Makuch posiada wysokie kwalifikacje merytoryczne oraz doświadczenie zawodowe, a także wszechstronną, stale pogłębianą wiedzę prawniczą, którą umiejętnie wykorzystuje w praktyce zawodowej, dające rękojmię należytego wykonywania obowiązków orzeczniczych na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Częstochowie.

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Pani Teresy Agnieszki Tyliszczak-Makuch zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności wieloletni staż orzeczniczy, najbardziej bogate i różnorodne doświadczenie zawodowe, wnioski płynące z wysokiej oceny jej pracy i kwalifikacji zawodowych, ocena dobra z egzaminu 9 sędziowskiego, ukończone studia podyplomowe, doświadczenie dydaktyczne i odpowiednio wysokie poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Częstochowie.

IV

Wyniki głosowania Rady

Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 12 października 2021 r. na:

- Pana Tomasza Goszczyńskiego oddano 2 głosy "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 14 głosach "wstrzymujących się" (przy udziale 16 osób), w rezultacie czego nie uzyskał wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Panią Teresę Agnieszkę Tyliszczak-Makuch oddano 10 głosów "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 6 głosach "wstrzymujących się" (przy udziale 16 osób), w rezultacie czego uzyskała najwyższą wymaganą bezwzględną większość głosów,

Panią Aleksandrę Magdalenę Wójcik-Przytocką oddano 9 głosów "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 6 głosach "wstrzymujących się" (przy udziale 15 osób), w rezultacie czego uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów.

Mając na uwadze wyniki głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę, jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. z 2021 r. poz. 269).