Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym Gdańsk-Północ w Gdańsku, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2021 r., poz. 115.

Akty korporacyjne

Sędz.2021.10.12

Akt nieoceniany
Wersja od: 12 października 2021 r.

UCHWAŁA NR 1350/2021
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 12 października 2021 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym Gdańsk-Północ w Gdańsku, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2021 r., poz. 115

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269), Krajowa Rada Sądownictwa:
1. przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pani Izabeli Katarzyny Przybylińskiej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym Gdańsk-Północ w Gdańsku;

2. nie przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pani Beaty Urszuli Arcipowskiej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym Gdańsk-Północ w Gdańsku.

UZASADNIENIE

I

Postępowanie przed Krajową Radą Sądownictwa

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym Gdańsk -Północ w Gdańsku, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2021 r. pod poz. 115, zgłosiły się:

- Pani Beata Urszula Arcipowska - starszy referendarz sądowy w Sądzie Rejonowym Gdańsk -Północ w Gdańsku oraz

- Pani Izabela Katarzyna Przybylińska - starszy referendarz sądowy w Sądzie Rejonowym Gdańsk-Północ w Gdańsku.

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269; dalej: ustawa o KRS).

Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa na posiedzeniu w dniu 11 października 2021 r., po zapoznaniu się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami i ich przeanalizowaniu, omówił szczegółowo kandydatki, odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie. Podczas głosowania członkowie zespołu na Panią Beatę Urszulę Arcipowską oddali 2 głosy "za", przy braku głosów "przeciw" i 1 głosie "wstrzymującym się", a na Panią Izabelę Katarzynę Przybylińską oddali 1 głos "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 2 głosach "wstrzymujących się". W wyniku powyższego głosowania, zespół przyjął stanowisko o rekomendowaniu Krajowej Radzie Sądownictwa na jedno wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym Gdańsk-Północ w Gdańsku Pani Beaty Urszuli Arcipowskiej. Wniosek taki, w ocenie zespołu, jest w pełni uzasadniony treścią załączonych ocen kwalifikacyjnych, informacjami dotyczącymi posiadanego przez kandydatki doświadczenia zawodowego, w tym doświadczenia w stosowaniu przepisów prawa, opiniami służbowymi, a także opinią Kolegium Sądu Okręgowego w Gdańsku.

Przedstawiając powyższe, zespół kierował się dyspozycją art. 35 ustawy o KRS, zgodnie z którym, jeżeli na stanowisko sędziowskie zgłosił się więcej niż jeden kandydat, zespół opracowuje listę rekomendowanych kandydatów, przy ustalaniu kolejności na liście kierując się przede wszystkim oceną ich kwalifikacji, a ponadto uwzględniając doświadczenie zawodowe, w tym doświadczenie w stosowaniu przepisów prawa, dorobek naukowy, opinie przełożonych, rekomendacje, publikacje i inne dokumenty dołączone do karty zgłoszenia, a także opinię kolegium właściwego sądu.

W uzasadnieniu stanowiska zespół wskazał, że za rekomendowaniem Pani Beaty Urszuli Arcipowskiej przemawiały (ocenione łącznie): odpowiedni staż oraz bogate i zróżnicowane doświadczenie zawodowe, wysoka ocena kwalifikacyjna, z której wynika bardzo rozległa i ugruntowana wiedza prawnicza, pozytywne opinie służbowe oraz poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Gdańsku.

Podejmując niniejszą uchwałę, Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę, że kandydatki spełniają wymagania ustawowe, określone w art. 61 § 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 2072; dalej: p.u.s.p.) oraz art. 18 ust. 1 ustawy z dnia 11 maja 2017 r. o zmianie ustawy o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury, ustawy - Prawo o ustroju sądów powszechnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1139, ze zm.).

Dokonując oceny kandydatek, Rada kierowała się także kryteriami, wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, w tym: ocenami kwalifikacyjnymi, doświadczeniem zawodowym kandydatek, opiniami przełożonych, a także uzyskanym poparciem środowiska sędziowskiego.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa - nie podzielając stanowiska zespołu - uznała, że Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pani Izabeli Katarzyny Przybylińskiej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym Gdańsk -Północ w Gdańsku.

II

Charakterystyka kandydatek

Pani Izabela Katarzyna Przybylińska urodziła się w 1966 r. w Grudusku. W 1996 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Gdańskim z oceną dobrą, uzyskując tytuł magistra. W latach 1997-1998 pracowała na stanowisku protokolanta w Sądzie Rejonowym w Gdańsku. Po odbyciu aplikacji sądowej, w 1999 r. złożyła egzamin sędziowski, uzyskując łączną ocenę dostateczną. Od marca do września 2000 r. była zatrudniona na stanowisku specjalisty do spraw eksploatacji w Gminie Gdańsk - Przedsiębiorstwie Gospodarki Mieszkaniowej. Z dniem 1 października 2000 r. została mianowana na stanowisko referendarza sądowego w Sądzie Rejonowym w Gdańsku, w którym orzekała w XVI Wydziale Gospodarczym Krajowego Rejestru Sądowego, a z dniem 1 lipca 2005 r., w związku z reorganizacją sądu, została przeniesiona na stanowisko referendarza sądowego w Sądzie Rejonowym Gdańsk-Północ w Gdańsku. Orzekała w: VIII Wydziale Gospodarczym Krajowego Rejestru Sądowego, IX Wydziale Gospodarczym Rejestru Zastawów i w V Wydziale Gospodarczym (od kwietnia 2010 r.). Z dniem 22 listopada 2010 r. została mianowana starszym referendarzem sądowym. Z dniem 15 marca 2018 r. została delegowana do pełnienia czynności administracyjnych w Ministerstwie Sprawiedliwości. Od początku delegacji wykonuje czynności w Departamencie Prawa Administracyjnego w ramach VII Wydziału Cywilnego na stanowisku głównego specjalisty, którego zadaniem jest

zapewnienie obsługi merytorycznej, administracyjnej i biurowej Komisji do spraw reprywatyzacji nieruchomości warszawskich. Kandydatka ukończyła następujące studia podyplomowe: w 2008 r. - na Uniwersytecie Gdańskim w zakresie pedagogiki, z wynikiem pozytywnym, w 2011 r. - na Uniwersytecie Warszawskim w zakresie ekonomii i prawa, z wynikiem bardzo dobrym i w 2014 r. - na Uniwersytecie Łódzkim w zakresie prawa konstytucyjnego dla sędziów orzekających w sprawach z zakresu prawa cywilnego, gospodarczego, rodzinnego oraz pracy i ubezpieczeń społecznych, z oceną bardzo dobrą. Otrzymała pozytywne opinie służbowe.

Ocenę kwalifikacji Pani Izabeli Katarzyny Przybylińskiej sporządziła Pani Bożena Bojko- Szczegiecka - sędzia wizytator do spraw wieczystoksięgowych Sądu Okręgowego w Gdańsku w stanie spoczynku. Wynika z niej, że sprawność, efektywność oraz wydajność pracy kandydatki pozostawała - w okresie objętym oceną - na dobrym poziomie. Opiniowana podejmuje sprawnie i terminowo czynności w swoim referacie. Wnikliwie i skrupulatnie bada, czy zachodzą przesłanki do wydania nakazu zapłaty. Jest osobą pracowitą, sumienną i skrupulatną oraz dobrze zorganizowaną. Swoje obowiązki wykonuje z bardzo dużym zaangażowaniem. Rodzaj i stopień zawiłości spraw przydzielonych opiniowanej do referatu nie odbiegają od średniej wydziału. Kompetencje zawodowe kandydatki w zakresie metodyki i organizacji pracy oraz poszanowania stron nie budzą zastrzeżeń. W toku kontroli nie stwierdzono znaczących uchybień w prowadzeniu spraw. Opiniowana wydaje w sprawach jasne zarządzenia, nadzoruje bieg spraw w swoim referacie. Stronom udzielane są poprawne i adekwatne do rodzaju podejmowanych czynności pouczenia. Wydawane orzeczenia mają właściwą i staranną formę, co świadczy o opanowaniu metodyki pracy sędziego na bardzo dobrym poziomie. Dobrą jakością charakteryzują się sporządzane przez opiniowaną uzasadnienia orzeczeń, odpowiadają one w pełni wymogom Kodeksu postępowania cywilnego. Opiniowana na bieżąco kontroluje kwestię uprawomocniania się orzeczeń. Podnosi kwalifikacje przez samokształcenie i uczestnictwo w licznych szkoleniach. Orzecznictwo opiniowanej pozostaje na dobrym poziomie, liczba zasadnych skarg jest znikoma w stosunku do liczby wydanych przez nią orzeczeń. Kultura urzędowania nie budzi zastrzeżeń. Zarówno z opinii Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości dr Anny Dałkowskiej, jak i z opinii Wiceprezesa Sądu Rejonowego Gdańsk-Północ w Gdańsku wynika, że Pani Izabela Katarzyna Przybylińska jest osobą o wysokiej kulturze osobistej, uprzejmą, dobrze układającą sobie współpracę z innymi, przy tym cieszącą się sympatią i szacunkiem. Mając powyższe na względzie, a w szczególności długoletnie doświadczenie w orzekaniu w sprawach

4 cywilnych, pracę i wieloletnie zaangażowanie, stałe doskonalenie zawodowe, należy pozytywnie ocenić kwalifikacje kandydatki i sformułować korzystną prognozę odpowiedniego wykonywania przez nią obowiązków sędziego sądu rejonowego.

Za okres delegowania do pełnienia czynności administracyjnych w Ministerstwie Sprawiedliwości ocenę sporządził Pan sędzia Artur Grajewski - Dyrektor Departamentu Prawa Europejskiego w Ministerstwie Sprawiedliwości. Wynika z niej, że przeprowadzona analiza wskazuje, że opiniowana posiada przygotowanie teoretyczne i praktyczne do objęcia stanowiska sędziego sądu rejonowego. Posiada rozległą wiedzę w zakresie prawa cywilnego materialnego i procesowego, która pozwoli jej na szybkie i trafne rozstrzyganie spraw o bardzo różnorodnej i skomplikowanej problematyce. Opiniowana jest osobą bardzo pracowitą, o czym świadczą osiągane przez nią wyniki ilościowe. Dokładne zapoznawanie się z aktami spraw i świetna znajomość procedury cywilnej i administracyjnej pozwalają jej na przygotowywanie trafnych projektów decyzji. Charakteryzuje je wysoki poziom merytoryczny, szczegółowe ustalenia faktyczne, wnikliwa ocena dowodów i zrozumiały wywód prawny, często poparty judykaturą lub poglądami doktryny. Opiniowana posiada obecnie prawie dwudziestojednoletnie doświadczenie zawodowe na stanowisku referendarza sądowego oraz ze wszech miar pożądane doświadczenie życiowe. Posiada wszystkie niezbędne cechy charakteru potrzebne do objęcia stanowiska sędziego. Jest osobą kulturalną, opanowaną, rzetelną i zdyscyplinowaną. Wykazuje się zdecydowaniem, potrafi organizować pracę, powierzone jej obowiązki wykonuje starannie. Jest osobą o dużej kulturze osobistej i koleżeńską, co przekłada się na dobre relacje ze współpracownikami w Wydziale. Cechuje się obowiązkowością i sumiennością. Kandydatka prowadzi sprawy obejmujące szerokie spektrum zagadnień. Formułowane przez nią pisma są zawsze poprawne pod względem formalnym, zawierają wszechstronne ustosunkowanie się do twierdzeń strony przeciwnej, z ustosunkowaniem się do wielowątkowej argumentacji prawnej. Pisma sporządza w sposób przejrzysty, w klarownym układzie graficznym, pozwalającym na szybkie odnalezienie szukanej kwestii. Posługuje się poprawną polszczyzną, pisma redaguje w zrozumiały sposób. Terminowo wywiązuje się z zobowiązań. Treść składanych pism i podejmowane czynności procesowe chronią interesy reprezentowanej strony. Opiniowana w bardzo staranny sposób realizuje powierzone jej obowiązki. Cechuje ją wysoki poziom posiadanej wiedzy prawniczej i bardzo dobra znajomość orzecznictwa. Ma umiejętność ukierunkowanej, przemyślanej i konsekwentnej argumentacji prawniczej. Jest dokładna i wnikliwa. Daje należytą rękojmię wykonywania zawodu sędziego sądu rejonowego w sposób prawidłowy i na bardzo wysokim

5 poziomie, co wynika również z poprzednich opinii dotyczących Pani referendarz. Opiniujący przyznał kandydatce oceną pozytywną.

Pani Beata Urszula Arcipowska posiada odpowiednie kwalifikacje zawodowe, uprawniające do ubiegania się o urząd sędziego sądu rejonowego, jednak - w ocenie Rady - w niniejszej procedurze konkursowej nie spełnia wszystkich kryteriów wyboru w stopniu uzasadniającym przedstawienie do powołania Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej.

Pani Beata Urszula Arcipowska urodziła się w 1977 r. w Gdańsku. Od 1 czerwca 2000 r. do 31 lipca 2002 r. była zatrudniona na stanowisku sekretarki w kancelarii radców prawnych w Olsztynie. W 2001 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie w Białymstoku z oceną dobrą, uzyskując tytuł magistra. W 2002 r. ukończyła na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu studia podyplomowe w zakresie prawa handlowego. Od 3 lutego do 14 czerwca 2003 r. pracowała na stanowisku referenta prawnego w kancelarii radcy prawnego w Olsztynie. W 2005 r., w ramach umów zlecenia, zawieranych w okresie od kwietnia do grudnia tego roku, wykonywała czynności w III Wydziale Rodzinnym i Nieletnich Sądu Rejonowego w Ostródzie. Po odbyciu aplikacji sądowej, w 2006 r. złożyła egzamin sędziowski z łączną oceną dobrą. W 2007 r. uzyskała wpis na listę radców prawnych, prowadzoną przez Okręgową Izbę Radców Prawnych w Olsztynie, jednak - na jej własny wniosek - zawieszono jej prawo do wykonywania tego zawodu. Z dniem 2 maja 2007 r. podjęła zatrudnienie w Sądzie Rejonowym w Ostródzie na stanowisku asystenta sędziego. Obowiązki wykonywała w III Wydziale Rodzinnym i Nieletnich. Z dniem 1 listopada 2007 r. została mianowana referendarzem sądowym w Sądzie Okręgowym w Elblągu, w którym powierzono jej wykonywanie obowiązków w Ośrodku Migracyjnym Ksiąg Wieczystych. Od 1 grudnia 2009 r. do 30 września 2010 r. i od 1 września do 6 października 2011 r. była skierowana do pełnienia czynności referendarza sądowego w V Wydziale Cywilnym Rodzinnym Sądu Okręgowego w Elblągu, w wymiarze 1 dnia w tygodniu. Od 15 sierpnia do 9 września 2010 r. była delegowana do pełnienia obowiązków referendarza sądowego w Sądzie Rejonowym w Lublinie, w wymiarze 1/4 etatu, a od 10 września 2010 r. do 31 maja 2011 r. zwiększono jej wymiar czasu pracy w nowoutworzonym Sądzie Rejonowym Lublin-Zachód w Lublinie do 7/8 etatu. Od 1 października 2011 r. była delegowana do pełnienia czynności referendarza sądowego w VI Wydziale Cywilnym Sądu Rejonowego Lublin-Zachód w Lublinie, w wymiarze 1/2 etatu. Z dniem 1 stycznia 2014 r. została przeniesiona na stanowisko referendarza sądowego w Sądzie Rejonowym Gdańsk-Południe w Gdańsku, w którym orzekała w IX Wydziale Cywilnym, a następnie - z dniem 1 marca 2018 r. została przeniesiona na stanowisko referendarza sądowego w Sądzie Rejonowym Gdańsk-Północ w Gdańsku. Od 1 lutego 2019 r. została mianowana starszym referendarzem sądowym w Sądzie Rejonowym Gdańsk-Północ w Gdańsku. Obowiązki orzecznicze wykonuje w V Wydziale Gospodarczym. Otrzymała pozytywne opinie służbowe.

Ocenę kwalifikacji Pani Beaty Urszuli Arcipowskiej sporządziła Pani Bożena Bojko- Szczegiecka - sędzia wizytator do spraw wieczystoksięgowych Sądu Okręgowego w Gdańsku w stanie spoczynku. Wynika z niej, że sprawność, efektywność, organizacja pracy kandydatki oraz jej wydajność - w świetle zbadanych danych statystycznych - pozostawała, w okresie objętym oceną, na bardzo dobrym poziomie. Kompetencje zawodowe opiniowanej w zakresie metodyki pracy, organizacji pracy i poszanowania stron nie budzą zastrzeżeń. W toku kontroli nie stwierdzono znaczących uchybień w prowadzeniu spraw. Wydawane przez opiniowaną orzeczenia mają właściwą i staranną formę, co świadczy o opanowaniu metodyki pracy na bardzo dobrym poziomie. Dobrą jakością charakteryzują się sporządzane przez nią uzasadnienia orzeczeń, odpowiadają one w pełni wymogom ustawowym. Stronom udzielane są poprawne i adekwatne do rodzaju podejmowanych czynności pouczenia. Kandydatka podnosi kwalifikacje przez samokształcenie i uczestnictwo w szkoleniach. Podsumowując sędzia wizytator stwierdziła, że - na podstawie zbadanych spraw - wyraża opinię, że kandydatka jest osobą dobrze przygotowaną do pełnienia obowiązków sędziego. Nieustannie pogłębia swoją wiedzę, uczestnicząc w szkoleniach. Jest ponadto osobą koleżeńską, w kontaktach z przełożonymi, pracownikami administracyjnymi i kolegami z pracy wykazuje się dużą kulturą osobistą. Pani referendarz zdobyła odpowiednie doświadczenie i będzie właściwie wypełniała obowiązki sędziego sądu rejonowego, a tym samym - zdaniem sędzi wizytator - zasługuje na nominację na to stanowisko.

III

Porównanie kandydatek

W każdym postępowaniu nominacyjnym Krajowa Rada Sądownictwa dokonuje oceny kandydatów na podstawie załączonych materiałów, ocenianych indywidualnie. Rada jest wyposażona w prawo swobodnej oceny zgromadzonego materiału i możliwość nadania decydującego znaczenia określonym, wybranym kryteriom ustawowym, na podstawie których podejmuje uchwałę. Od stanu faktycznego konkretnej sprawy zależy, jakie kryteria są stosowane przez Radę w danym postępowaniu, w szczególności co do rozpatrywanych łącznie kryteriów, na które składają się kwalifikacje, doświadczenie zawodowe, poparcie środowiska sędziowskiego oraz dane potwierdzające zdobycie dodatkowych kwalifikacji.

Uczestniczki postępowania, pretendujące do objęcia stanowiska sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym Gdańsk-Północ w Gdańsku, spełniają formalnie wszystkie kryteria wyboru, a zatem zadaniem Rady było przeprowadzenie weryfikacji i dokonanie wyboru tej osoby, która spełnia wszystkie kryteria - oceniane łącznie - najpełniej i w najwyższym stopniu.

Kryteria, przyjęte przez Krajową Radę Sadownictwa, przy ocenie kandydatek:

1. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się ocenami kwalifikacyjnymi oraz doświadczeniem zawodowym kandydatek.

Osoba przedstawiona do powołania posiada bardzo szeroką wiedzę w zakresie prawa cywilnego oraz umiejętność wykorzystania tej wiedzy w praktyce. Wysokie kwalifikacje zawodowe Pani Izabeli Katarzyny Przybylińskiej znajdują odzwierciedlenie w ocenie zarówno jej pracy orzeczniczej, jak i wykonywanej w trakcie delegacji do Ministerstwa Sprawiedliwości. Ze sporządzonych ocen kwalifikacyjnych wynika, że jej orzecznictwo pozostaje na dobrym poziomie, a kultura urzędowania nie budzi zastrzeżeń, ponadto posiada rozległą wiedzę w zakresie prawa cywilnego materialnego i procesowego, która pozwoli jej na szybkie i trafne rozstrzyganie spraw o różnorodnej i skomplikowanej problematyce. Kandydatkę wyróżnia niemal osiemnastoletnie doświadczenie orzecznicze (przy uwzględnieniu okresu delegacji do Ministerstwa Sprawiedliwości), a tym samym i znaczące doświadczenie życiowe. Ukończyła szereg studiów podyplomowych i otrzymała pozytywne opinie służbowe, w których podkreślono jej sumienność, pracowitość i zaangażowanie w wykonywanie powierzonych obowiązków. Z materiałów sprawy nie wynikają żadne okoliczności wskazujące na wpływy lub aktywność kandydatki, mogące osłabiać jej niezawisłość sędziowską, pomimo aktualnego delegowania do pełnienia czynności w Ministerstwie Sprawiedliwości.

Pani Beata Urszula Arcipowska - w porównaniu do wybranej kandydatki - wykazuje się zdecydowanie krótszym stażem zawodowym w sądownictwie (o niemal siedem lat). Ponadto jej wiedza prawnicza i praktyka zawodowa nie są tak bogate, jak Pani Izabeli Katarzyny Przybylińskiej, która - poza typową pracą orzeczniczą na stanowisku referendarza sądowego - stosuje prawo cywilne materialne i procesowe pełniąc obowiązki głównego specjalisty obsługującego w zakresie merytorycznym Komisję do spraw reprywatyzacji nieruchomości warszawskich. Wykonując te obowiązki wybrana kandydatka wyróżniła się doskonałą znajomością zagadnień z zakresu prawa i postępowania cywilnego, jak również prawa konstytucyjnego, administracyjnego czy egzekucyjnego. Powyższe świadczy ojej wszechstronności prawniczej i zdolności do rozstrzygania złożonych zagadnień prawnych - co ma szczególnie istotne znaczenie przy powołaniu na pierwsze stanowisko sędziowskie. Pani Beata Urszula Arcipowska, pomimo otrzymania dobrej oceny kwalifikacyjnej, w przeciwieństwie do wybranej kandydatki, nie wykazała się dodatkowymi osiągnięciami, a ponadto jej staż zawodowy jest zdecydowanie krótszy.

W ocenie Rady, te wszystkie okoliczności zadecydowały o uznaniu Pani Izabeli Katarzyny Przybylińskiej za kandydatkę spełniającą w niniejszej procedurze konkursowej kryteria wyboru w stopniu uzasadniającym przedstawienie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej do powołania.

2. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Gdańsku.

Kolegium Sądu Okręgowego w Gdańsku na posiedzeniu 14 lipca 2021 r. zaopiniowało: Panią Beatę Urszulę Arcipowską - oddając 10 głosów "za", przy 1 głosie "przeciw", a Panią Izabelę Katarzynę Przybylińską - oddając 3 głosy "za", przy 8 głosach "przeciw".

Kandydatka wybrana przez Radę nie uzyskała poparcia tego gremium. Rada uznała jednak, że opinia Kolegium nie mogła wpływać na wynik tego konkursu w stopniu rozstrzygającym. Rada w niniejszym postępowaniu uwzględniła przede wszystkim staż zawodowy, ocenę kwalifikacji, wszechstronność zawodową kandydatek oraz zakres ich wiedzy i doświadczenia. Wybrana kandydatka wykazuje się dłuższym stażem zawodowym, uzyskana przez nią ocena pracy jest wysoka, ponadto wyróżnia się szeroką wiedzą z zakresu prawa cywilnego, a jej doświadczenie zawodowe jest bogatsze i bardziej zróżnicowane niż kandydatki, która nie uzyskała poparcia Rady. Tym samym Rada uznała, że opinia Kolegium - sformułowana w stosunku do Pani Izabeli Katarzyny Przybylińskiej - jest nieuzasadniona.

3. W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa Pani Izabela Katarzyna Przybylińską posiada wysokie kwalifikacje merytoryczne oraz doświadczenie zawodowe, a także wszechstronną, stale pogłębianą wiedzę prawniczą, którą umiejętnie wykorzystuje w praktyce zawodowej,

9 dające rękojmię należytego wykonywania obowiązków orzeczniczych na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym Gdańsk-Północ w Gdańsku.

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Pani Izabeli Katarzyny Przybylińskiej zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności, wieloletni staż zawodowy, bogate i zróżnicowane doświadczenie zawodowe, doświadczenie życiowe, szeroka i wszechstronna wiedza prawnicza, wysoka ocena kwalifikacyjna, opinie służbowe i ukończone studia podyplomowe.

IV

Wyniki głosowania Rady

Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 12 października 2021 r. na:

- Panią Beatę Urszulę Arcipowską oddano 5 głosów "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 11 głosach "wstrzymujących się" (przy udziale 16 osób), w rezultacie czego nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Panią Izabelę Katarzynę Przybylińską oddano 15 głosów "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 4 głosach "wstrzymujących się" (przy udziale 19 osób), w rezultacie czego uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów.

Mając na uwadze wyniki głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę, jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. z 2021 r. poz. 269).