Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Sokołowie Podlaskim, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2021 r., poz. 319.

Akty korporacyjne

Sędz.2021.10.12

Akt nieoceniany
Wersja od: 12 października 2021 r.

UCHWAŁA NR 1349/2021
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 12 października 2021 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Sokołowie Podlaskim, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2021 r., poz. 319

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269), Krajowa Rada Sądownictwa:
przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pani Joanny Alicji Struś do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Sokołowie Podlaskim.

UZASADNIENIE

I

Postępowanie przed Krajową Radą Sądownictwa

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Sokołowie Podlaskim, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2021 r. pod poz. 319, zgłosili się:

- Pan Ireneusz Marczuk - starszy referendarz sądowy w Sądzie Rejonowym w Białymstoku oraz

- Pani Joanna Alicja Struś - adwokat - Izba Adwokacka w Siedlcach.

W związku z cofnięciem zgłoszenia przez Pana Ireneusza Marczuka Krajowa Rada Sądownictwa uchwałą nr 716/2021 z dnia 11 czerwca 2021 r. umorzyła postępowanie wszczęte w sprawie z jego zgłoszenia.

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269; dalej: ustawa o KRS).

Na posiedzeniu w dniu 11 października 2021 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa, po zapoznaniu się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami i ich przeanalizowaniu, omówił szczegółowo kandydatkę, odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie. W posiedzeniu zespołu nie uczestniczył, zawiadomiony o terminie posiedzenia, przedstawiciel Naczelnej Rady Adwokackiej. Podczas głosowania członkowie zespołu na Panią Joannę Alicję Struś oddali 3 głosy "za", nie oddając głosów "przeciw" ani "wstrzymujących się". W wyniku powyższego głosowania, zespół przyjął stanowisko o rekomendowaniu Krajowej Radzie Sądownictwa na jedno wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Sokołowie Podlaskim Pani Joanny Alicji Struś. Wniosek taki, w ocenie zespołu, jest w pełni uzasadniony treścią załączonej oceny kwalifikacyjnej, informacjami dotyczącymi posiadanego przez kandydatkę doświadczenia zawodowego, w tym doświadczenia w stosowaniu przepisów prawa, opiniami służbowymi, a także opinią Kolegium Sądu Okręgowego w Siedlcach.

W uzasadnieniu stanowiska zespół wskazał, że za rekomendowaniem Pani Joanny Alicji Struś przemawiały (ocenione łącznie): odpowiedni staż oraz zróżnicowane doświadczenie zawodowe, ukończona aplikacja sądowa i ocena dobra z egzaminu sędziowskiego, pozytywna ocena kwalifikacyjna zarówno w zakresie spraw karnych, jak i cywilnych, pozytywne opinie służbowe oraz jednogłośne poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Siedlcach.

Podejmując niniejszą uchwałę, Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę, że kandydatka spełnia wymagania ustawowe, określone w art. 61 § 1 i § 2 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 2072; dalej: p.u.s.p.).

Dokonując oceny kandydatki, Rada kierowała się także kryteriami, wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, w tym: oceną kwalifikacyjną, doświadczeniem zawodowym kandydatki, opiniami przełożonych, a także uzyskanym poparciem środowiska sędziowskiego.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa - podzielając stanowisko zespołu - uznała, że Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pani Joanny Alicji Struś do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Sokołowie Podlaskim.

II

Charakterystyka kandydatki

Pani Joanna Alicja Struś urodziła się w 1980 r. w Siedlcach. W 2004 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie w Białymstoku z oceną bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra. Od sierpnia 2004 r. do stycznia 2005 r. pracowała w kancelarii radcy prawnego w Siedlcach na stanowisku referenta prawnego-stażysty. Od czerwca 2005 r. do marca 2006 r. była zatrudniona w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Siedlcach na stanowisku referenta. Po odbyciu pozaetatowej aplikacji sądowej, w 2007 r. złożyła egzamin sędziowski z oceną dobrą. Od marca 2006 r. do marca 2010 r. była zatrudniona w Sądzie Okręgowym w Siedlcach na stanowisku asystenta sędziego. Obowiązki wykonywała w wydziale cywilnym. Po uzyskaniu wpisu na listę adwokatów Izby Adwokackiej w Siedlcach, od 19 maja 2010 r. wykonuje zawód adwokata w indywidualnej kancelarii w Siedlcach.

Ocenę kwalifikacji kandydatki w zakresie spraw karnych sporządził Pan Dariusz Półtorak - sędzia wizytator do spraw karnych Sądu Okręgowego w Siedlcach. Wynika z niej, że - w oparciu o lustrację akt, analizę pism procesowych - można stwierdzić, że kandydatka dysponuje szerokim zasobem wiedzy z zakresu prawa karnego procesowego i materialnego, posiada również umiejętność stosowania tej wiedzy w praktyce. Aktywność przejawiana przez ocenianą w trakcie postępowań, w których uczestniczyła (pytania zadawane w trakcie przesłuchania świadków, czy biegłych, treść wnoszonych wniosków dowodowych, środków odwoławczych) wskazuje na znajomość przedmiotu sprawy i zgromadzonego w niej materiału dowodowego. Sędzia wizytator nie stwierdził zaniedbań, czy też niewłaściwego wykonywania obowiązków przez kandydatkę. Akta spraw poddanych lustracji nie wskazują, aby działania i czynności podejmowane przez opiniowaną negatywnie wpłynęły na funkcjonowanie sądu. Brak jest zastrzeżeń co do sposobu zachowania kandydatki w odniesieniu do sądu, czy też innych uczestników procesu. Reasumując powyższe, opiniujący stwierdził, że stan wiedzy prawniczej z zakresu prawa karnego, umiejętność jej stosowania w praktyce, a także cechy osobowościowe predysponują Panią Joannę Alicję Struś do pełnienia urzędu sędziego sądu rejonowego.

Ocenę kwalifikacji kandydatki w zakresie spraw cywilnych sporządziła Pani Joanna Kraśnik-Mazurek - wizytator do spraw rodzinnych i nieletnich Sądu Okręgowego w Siedlcach. Wynika z niej, że przedstawiona analiza, treść opinii zarówno z okresu studiów, jak i od poprzednich pracodawców pozwalają na bardzo dobrą ocenę pracy Pani Joanny Alicji Struś w pionie cywilnym. Sposób, w jaki reprezentowała, jako pełnomocnik, swoich mocodawców w postępowaniach sądowych nie budzi zastrzeżeń. Przedstawione sprawy dotyczyły różnych rodzajów żądań, a pełnomocnik dążyła do ich ugodowego rozwiązywania. Poziom merytoryczny składanych pism wskazuje na bardzo wysoką umiejętność wykorzystania w praktyce posiadanej wiedzy prawniczej. Sporządzone pisma procesowe były prawidłowe, ze wskazanym, adekwatnym do stanu faktycznego orzecznictwem Sądu Najwyższego. Większość żądań w sprawach cywilnych była uwzględniana prawie w całości, a jeżeli nie, to pełnomocnik składała środki odwoławcze, które były uwzględniane. Wskazuje to na właściwą ocenę sytuacji mocodawców i materiału dowodowego. Pani Joanna Alicja Struś jest osobą kulturalną, taktowną, sumienną, obowiązkową. Dotychczas nie odnotowywano skarg na jej pracę, nie toczyło się w przeszłości i nie toczy się obecnie żadne postępowanie dyscyplinarne. Brak jest informacji, które mogłyby wskazywać na niewłaściwe zachowanie poza miejscem pracy. Dodatkowo na podkreślenie zasługuje jej umiejętność komunikowania się na zewnątrz, poprawność formułowania wypowiedzi w języku prawniczym w formie ustnej i pisemnej. Nabyta praktyka zawodowa w kilku miejscach pracy: w kancelarii radcy prawnego, w Sądzie Okręgowym w Siedlcach, w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych Oddziale w Siedlcach oraz jedenastoletni staż pracy w zawodzie adwokata wskazuje na duże doświadczenie zawodowe kandydatki. Podsumowując, sędzia wizytator stwierdziła, że Pani Joanna Alicja Struś spełnia wymogi formalne do powołania na stanowisko sędziego sądu rejonowego, jak też posiada odpowiednie do tego przygotowanie, poparte doświadczeniem, nabytym podczas wcześniejszej pracy.

III

Ocena kandydatki

W każdym postępowaniu nominacyjnym Krajowa Rada Sądownictwa dokonuje oceny kandydatów na podstawie załączonych materiałów, ocenianych indywidualnie. Rada jest wyposażona w prawo swobodnej oceny zgromadzonego materiału i możliwość nadania decydującego znaczenia określonym, wybranym kryteriom ustawowym, na podstawie których podejmuje uchwałę.

Uczestniczka postępowania, pretendująca do objęcia stanowiska sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Sokołowie Podlaskim, spełnia formalnie wszystkie kryteria wyboru, a zatem zadaniem Rady było przeprowadzenie weryfikacji i dokonanie oceny tej osoby.

Kryteria, przyjęte przez Krajową Radę Sądownictwa, przy ocenie kandydatki:

1. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się oceną kwalifikacyjną oraz doświadczeniem zawodowym kandydatki.

Pani Joanna Alicja Struś wykazuje się wieloletnim i różnorodnym doświadczeniem zawodowym, które zdobyła zarówno w pracy na stanowisku asystenta sędziego, jak też wykonując od ponad jedenastu lat zawód adwokata. Ponadto posiada również teoretyczne przygotowanie do pełnienia obowiązków sędziego, z uwagi na ukończoną aplikację sądową i złożony z oceną dobrą egzamin sędziowski. Jej wysokie kwalifikacje merytoryczne znalazły odzwierciedlenie w ocenach kwalifikacyjnych z zakresu prawa cywilnego i karnego. Wynika z nich, że kandydatka posiada szeroką wiedzę prawniczą oraz odpowiednią praktykę zawodową, dzięki którym zasługuje na powołanie na stanowisko sędziego sądu rejonowego.

W ocenie Rady, powyższe okoliczności zadecydowały o uznaniu Pani Joanny Alicji Struś za kandydatkę spełniającą w niniejszej procedurze konkursowej kryteria wyboru w stopniu uzasadniającym przedstawienie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej do powołania.

2. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Siedlcach.

Kolegium Sądu Okręgowego w Siedlcach na posiedzeniu 2 lipca 2021 r. zaopiniowało jednomyślnie pozytywnie Panią Joannę Alicję Struś - oddając 9 głosów "za", przy braku głosów "przeciw".

Kandydatka wybrana przez Radę uzyskała zatem jednogłośne poparcie tego gremium.

3. W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa Pani Joanna Alicja Struś posiada wysokie kwalifikacje merytoryczne oraz doświadczenie zawodowe, a także wszechstronną, stale pogłębianą wiedzę prawniczą, którą umiejętnie wykorzystuje w praktyce zawodowej, dające rękojmię należytego wykonywania obowiązków orzeczniczych na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Sokołowie Podlaskim.

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Pani Joanny Alicji Struś zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności szeroka wiedza prawnicza, bogate i różnorodne doświadczenie zawodowe, zdobyte w pracy na stanowisku asystenta sędziego oraz w związku z wykonywaniem zawodu adwokata, wnioski płynące z wysokiej oceny jej pracy i kwalifikacji zawodowych, ukończona aplikacja sądowa oraz złożony z oceną dobrą egzamin sędziowski, a także jednogłośne poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Siedlcach.

IV

Wynik głosowania Rady

Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 12 października 2021 r. na Panią Joannę Alicję Struś oddano 17 głosów "za", nie oddając głosów "przeciw" ani "wstrzymujących się" (przy udziale 17 osób), w rezultacie czego uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów.

Mając na uwadze wynik głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę, jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. z 2021 r. poz. 269).