Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Żarach, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2021 r., poz. 301.

Akty korporacyjne

Sędz.2021.9.22

Akt nieoceniany
Wersja od: 22 września 2021 r.

UCHWAŁA NR 1293/2021
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 22 września 2021 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Żarach, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2021 r., poz. 301

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269), Krajowa Rada Sądownictwa:
przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pani Katarzyny Kojtych-Mierkiewicz do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Żarach.

UZASADNIENIE

I

Postępowanie przed Krajową Radą Sądownictwa

Pani Katarzyna Kojtych-Mierkiewicz - adwokat Izby Adwokackiej w Zielonej Górze zgłosiła się na jedno wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Żarach, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2021 r. pod poz. 301.

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269; dalej: ustawa o KRS).

Na posiedzeniu 20 września 2021 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa szczegółowo omówił kandydaturę i przeprowadził naradę w celu zajęcia stanowiska w sprawie rekomendacji Krajowej Radzie Sądownictwa kandydatki na jedno wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego, objęte konkursem. Na posiedzenie zespołu nie stawił się przedstawiciel Naczelnej Rady Adwokackiej - prawidłowo zawiadomiony o terminie.

W wyniku przeprowadzonej narady członkowie zespołu ocenili, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie. Zespół przeprowadził głosowanie nad zgłoszoną kandydaturą. Na skutek zarządzonego przez Przewodniczącego zespołu głosowania Pani Katarzyna Kojtych-Mierkiewicz uzyskała 3 głosy "za", przy braku głosów "przeciw" i "wstrzymujących się". W wyniku powyższego głosowania, zespół przyjął stanowisko o rekomendowaniu Krajowej Radzie Sądownictwa na jedno wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Żarach Pani Katarzyny Kojtych-Mierkiewicz.

W uzasadnieniu stanowiska zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa wskazał, że Pani Katarzyna Kojtych-Mierkiewicz posiada bogate i wieloletnie doświadczenie zawodowe, wynikające z niemal ośmioletniego okresu wykonywania zawodu adwokata, prezentuje wysoki poziom wiedzy prawniczej, prowadziła działalność społeczną, uzyskała pozytywną ocenę kwalifikacji oraz jednogłośnie pozytywną opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Zielonej Górze.

Podejmując niniejszą uchwałę, Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę, że kandydatka spełnia wymaganie ustawowe, określone w art. 61 § 1 i 2 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 2072).

Dokonując oceny kandydatki, Rada kierowała się także kryteriami, wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, w tym: oceną kwalifikacji, doświadczeniem zawodowym kandydatki, a także uzyskanym poparciem środowiska sędziowskiego.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa, podzielając stanowisko zespołu, uznała, że Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pani Katarzyny Kojtych-Mierkiewicz do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Żarach.

II

Charakterystyka kandydatki

Pani Katarzyna Kojtych-Mierkiewicz urodziła się w 1981 r. w Lubsku. W 2005 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Łódzkim z oceną dobrą, uzyskując tytuł magistra. Od 5 sierpnia 2005 r. do 8 sierpnia 2013 r. pracowała na stanowisku kuratora społecznego w Sądzie Rejonowym w Żarach. Od 4 października 2005 r. do 3 stycznia 2006 r. była zatrudniona w Sądzie Rejonowym w Żarach na stanowisku stażystki, a od 15 maja 2006 r. do 30 czerwca 2009 r. - na stanowisku asystenta sędziego. W 2007 r. ukończyła studia podyplomowe w zakresie prawa i gospodarki Unii Europejskiej - specjalizacja w zakresie stosowania prawa wspólnotowego. Od 1 lipca do 31 grudnia 2009 r. zajmowała stanowisko aplikanta kuratorskiego w Sądzie Rejonowym w Żarach. Od 4 stycznia 2010 r. do 30 czerwca 2011 r. była zatrudniona jako praktykant zawodu w kancelarii adwokackiej w Zielonej Górze. W 2012 r. ukończyła aplikację adwokacką i w marcu 2013 r. złożyła egzamin adwokacki z wynikiem pozytywnym. Uchwałą Okręgowej Rady Adwokackiej w Zielonej Górze z dnia 27 maja 2013 r. została wpisana na listę adwokatów Izby Adwokackiej w Zielonej Górze. Od 1 maja do 31 grudnia 2012 r. i od 1 marca do 31 lipca 2013 r. była zatrudniona początkowo na stanowisku prawnika, a następnie adwokata w niepublicznym zakładzie opieki zdrowotnej w Żarach. Od 10 października 2013 r. wykonuje zawód adwokata w indywidualnej kancelarii w Lubsku. Od 1 stycznia do 31 grudnia 2014 r. i od 30 stycznia do 31 grudnia 2015 r. pracowała na stanowisku prawnika/adwokata w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Żarach. Ukończyła szkolenie specjalistyczne Mediator Rodzinny, zorganizowane przez Centrum Szkoleń Prawnych w 2018 r. we Wrocławiu oraz Podstawowe Szkolenie z Mediacji, przeprowadzone przez Centrum Mediacji przy Naczelnej Radzie Adwokackiej w Warszawie i uzyskała tytuł mediatora. W 2019 r. ukończyła studia podyplomowe w zakresie prawa rodzinnego z elementami psychologii. W 2019 i 2020 r. r. świadczyła nieodpłatnie pomoc prawną między innymi w punkcie w Starostwie Powiatowym w Żarach. Kandydatka podnosi swoje kwalifikacje zawodowe przez uczestnictwo w szkoleniach i konferencjach naukowych.

Ocenę kwalifikacji Pani Katarzyny Kojtych-Mierkiewicz sporządziła Pani Jolanta Kurzawińska-Pasek - sędzia wizytator do spraw cywilnych Sądu Okręgowego w Zielonej Górze, która stwierdziła, że sprawy prowadzone przez kandydatkę cechuje zróżnicowany charakter i różny stopień zawiłości, w większości jednak są to sprawy o średnim stopniu trudności lub nieskomplikowane. Jedynie nieliczne spośród wybranych do oceny spraw poddane były kontroli przez sąd II instancji w wyniku złożonej apelacji, czy też podlegały kontroli zażaleniowej. Wskazała przy tym, między innymi, na prawidłowość sporządzanych pism procesowych, terminowość, poprawność formalną sporządzanych środków odwoławczych i aktywne uczestnictwo w rozprawach (również przed sądem odwoławczym). Reasumując uznała, że kandydatka prawidłowo reprezentowała swoich klientów, sprawnie podejmowała czynności. Wykazała przy tym należyte umiejętności w stosowaniu prawa, znajomość aktualnego orzecznictwa Sądu Najwyższego i literatury prawniczej. Sędzia wizytator podkreśliła, że w trakcie oceny praktycznie nie ujawniono uchybień. Zachowanie opiniowanej na sali rozpraw nie budziło żadnych zastrzeżeń. Z materiałów, które przedstawiła do oceny, dała się poznać jako staranna, obowiązkowa i sumienna. Opiniująca stwierdziła także, że Pani Katarzyna Kojtych- Mierkiewicz jest należycie przygotowana do sprawowania urzędu sędziego sądu rejonowego.

III

Ocena kandydatki

W każdym postępowaniu nominacyjnym Krajowa Rada Sądownictwa dokonuje oceny kandydatów na podstawie załączonych materiałów, ocenianych indywidualnie. Rada jest wyposażona w prawo swobodnej oceny zgromadzonego materiału i możliwość nadania decydującego znaczenia określonym, wybranym kryteriom ustawowym, na podstawie których podejmuje uchwałę. Od stanu faktycznego konkretnej sprawy zależy, jakie kryteria są stosowane przez Radę w danym postępowaniu, w szczególności co do rozpatrywanych łącznie kryteriów, na które składają się kwalifikacje, doświadczenie zawodowe kandydatów, poparcie środowiska sędziowskiego oraz dane potwierdzające zdobycie dodatkowych kwalifikacji.

Uczestniczka postępowania, pretendująca do objęcia stanowiska sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Żarach, spełnia formalnie wszystkie kryteria wyboru, a zatem zadaniem Rady było przeprowadzenie weryfikacji i dokonanie oceny tej osoby.

Kryteria, przyjęte przez Krajową Radę Sądownictwa, przy ocenie kandydatki:

1. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się oceną kwalifikacji oraz doświadczeniem zawodowym kandydatki.

Pani Katarzyna Kojtych-Mierkiewicz posiada bogate doświadczenie prawnicze, wynikające z wykonywania zawodu adwokata, które zostało pozytywnie ocenione zarówno w sporządzonej na potrzeby niniejszego postępowania ocenie kwalifikacji, jak i w trakcie głosowania Kolegium Sądu Okręgowego w Zielonej Górze. Powyższe prowadzi do wniosku, że kandydatka ta posiada odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie zawodowe do objęcia stanowiska sędziego sądu rejonowego.

W ocenie Rady, powyższe okoliczności zadecydowały o uznaniu Pani Katarzyny Kojtych-Mierkiewicz za kandydatkę spełniającą w niniejszej procedurze konkursowej, obejmującej jedynie jedną uczestniczkę postępowania, kryteria wyboru w stopniu uzasadniającym przedstawienie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej do powołania.

2. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Zielonej Górze.

Na posiedzeniu Kolegium Sądu Okręgowego w Zielonej Górze 22 czerwca 2021 r. Pani Katarzyna Kojtych-Mierkiewicz została pozytywnie zaopiniowana, uzyskując 11 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i "wstrzymujących się".

Rada uznała, że jednomyślne poparcie, udzielone kandydatce przez Kolegium Sądu Okręgowego w Zielonej Górze, dodatkowo potwierdza jej wysokie kwalifikacje zawodowe.

3. W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa Pani Katarzyna Kojtych-Mierkiewicz posiada odpowiednie kwalifikacje merytoryczne oraz doświadczenie zawodowe, a także wszechstronną, stale pogłębianą wiedzę prawniczą, którą umiejętnie wykorzystuje w praktyce zawodowej, dające rękojmię należytego wykonywania obowiązków orzeczniczych na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Żarach.

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Pani Katarzyny Kojtych -Mierkiewicz zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności niemal ośmioletnie doświadczenie w wykonywaniu wolnego zawodu prawniczego, doświadczenie zdobyte przy udzielaniu porad prawnych w ramach działalności jednostek gminy i powiatu żarskiego oraz pozytywna ocena kwalifikacji. Dotychczasowa praca prawnicza i uzyskany poziom wiedzy prawniczej, oceniona pozytywnie także w trakcie głosowania Kolegium Sądu Okręgowego w Zielonej Górze, świadczą o adekwatności kandydatury Pani Katarzyny Kojtych-Mierkiewicz na stanowisko sędziego sądu rejonowego.

IV

Wynik glosowania Rady

Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa 22 września 2021 r. na Panią Katarzynę Kojtych-Mierkiewicz oddano 13 głosów "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 2 głosach "wstrzymujących się" (przy udziale 15 osób), w rezultacie czego uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów.

Mając na uwadze wynik głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę, jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. z 2021 r. poz. 269).