Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Katowicach, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2021 r., poz. 8.

Akty korporacyjne

Sędz.2021.9.22

Akt nieoceniany
Wersja od: 22 września 2021 r.

UCHWAŁA NR 1290/2021
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 22 września 2021 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Katowicach, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2021 r., poz. 8

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269), Krajowa Rada Sądownictwa:
przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pani Magdaleny Patrycji Nowińskiej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Katowicach.

UZASADNIENIE

I

Postępowanie przed Krajową Radą Sądownictwa

Pani Magdalena Patrycja Nowińska - sędzia Sądu Rejonowego w Bytomiu zgłosiła się na jedno wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Katowicach, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2021 r. pod poz. 8.

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269; dalej: ustawa o KRS).

Na posiedzeniu 20 września 2021 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa szczegółowo omówił kandydaturę i przeprowadził naradę w celu zajęcia stanowiska w sprawie rekomendacji Krajowej Radzie Sądownictwa kandydatki na jedno wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego, objęte niniejszym postępowaniem nominacyjnym.

W wyniku przeprowadzonej narady członkowie zespołu ocenili, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie. Zespół przeprowadził głosowanie nad zgłoszoną kandydaturą. Na skutek zarządzonego przez Przewodniczącego zespołu głosowania Pani Magdalena Patrycja Nowińska uzyskała 3 głosy "za", przy braku głosów "przeciw" i "wstrzymujących się". W wyniku powyższego głosowania, zespół przyjął stanowisko o rekomendowaniu Krajowej Radzie Sądownictwa na jedno wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Katowicach Pani Magdaleny Patrycji Nowińskiej.

W uzasadnieniu stanowiska zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa wskazał, że za rekomendacją przemawiały (ocenione łącznie): bogate i wieloletnie doświadczenie zawodowe, wynikające z siedmioletniego okresu zajmowania stanowiska sędziego sądu rejonowego, poprzedzonego pracą na stanowisku referendarza sądowego i asystenta sędziego, wysoki poziom wiedzy prawniczej, pozytywna ocena kwalifikacji oraz poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Katowicach.

Podejmując niniejszą uchwałę, Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę, że kandydatka spełnia wymaganie ustawowe, określone w art. 63 § 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 2072).

Dokonując oceny kandydatki, Rada kierowała się także kryteriami, wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, w tym: oceną kwalifikacji, doświadczeniem zawodowym kandydatki, a także uzyskanym poparciem środowiska sędziowskiego.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa, podzielając stanowisko zespołu, uznała, że Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pani Magdaleny Patrycji Nowińskiej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Katowicach.

II

Charakterystyka kandydatki

Pani Magdalena Patrycja Nowińska urodziła się w 1981 r. w Dąbrowie Górniczej. W 2005 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach z oceną dobrą plus, uzyskując tytuł magistra. Od 1 września do 31 grudnia 2005 r. była zatrudniona w kancelarii adwokackiej w Katowicach na stanowisku prawnika. Od 1 stycznia do 31 marca 2006 r. zajmowała stanowisko asystenta sędziego w Sądzie Rejonowym w Sosnowcu, w którym obowiązki wykonywała w wydziale cywilnym. Od 15 maja 2006 r. do 30 czerwca 2009 r. zajmowała stanowisko asystenta sędziego w Sądzie Rejonowym w Dąbrowie Górniczej, w którym obowiązki wykonywała w wydziale karnym i cywilnym. Po odbyciu aplikacji sądowej w okręgu Sądu Okręgowego w Katowicach, we wrześniu 2008 r. złożyła egzamin sędziowski z łączną oceną dobrą plus. Z dniem 1 lipca 2009 r. została mianowana referendarzem sądowym w Sądzie Rejonowym Katowice-Wschód w Katowicach. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 19 września 2014 r. została powołana do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego dla miasta stołecznego Warszawy w Warszawie. Orzekała w wydziale gospodarczym. Z dniem 1 czerwca 2016 r. została przeniesiona na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Bytomiu, w którym orzeka w wydziale gospodarczym. Kandydatka podnosi swoje kwalifikacje zawodowe przez uczestnictwo w szkoleniach i jest autorką dwóch publikacji - jednej dotyczącej sądowej kontroli dostępu do informacji publicznej i drugiej dotyczącej udziału mieszkańców w procedurze zmiany granic gminy.

Ocenę kwalifikacji Pani Magdaleny Patrycji Nowińskiej sporządziła Pani Katarzyna Krziskowska - sędzia wizytator pionu gospodarczego Sądu Okręgowego w Katowicach, która uznała, że kandydatka spełnia wymagania, pozwalające na ubieganie się o stanowisko sędziego sądu okręgowego. Opiniująca stwierdziła, że ponadsześcioletni okres pracy na stanowisku sędziego sądu rejonowego w wydziale gospodarczym pozwolił Pani sędzi na zdobycie wystarczającego doświadczenia zawodowego w rozpoznawaniu spraw gospodarczych różnych rodzajów, w tym z zakresu szeroko rozumianych zobowiązań i prawa spółek. Sędzia wizytator wskazała na dobrą stabilność orzecznictwa i jego jakość, brak istotnych zastrzeżeń w zakresie poprawności procedowania oraz sprawności postępowania, a także nienaganny przebieg służby, które sumarycznie pozwoliły na pozytywną ocenę kandydatury Pani Magdaleny Patrycji Nowińskiej.

III

Ocena kandydatki

W każdym postępowaniu nominacyjnym Krajowa Rada Sądownictwa dokonuje oceny kandydatów na podstawie załączonych materiałów, ocenianych indywidualnie. Rada jest wyposażona w prawo swobodnej oceny zgromadzonego materiału i możliwość nadania decydującego znaczenia określonym, wybranym kryteriom ustawowym, na podstawie których podejmuje uchwałę. Od stanu faktycznego konkretnej sprawy zależy, jakie kryteria są stosowane przez Radę w danym postępowaniu, w szczególności co do rozpatrywanych łącznie kryteriów, na które składają się kwalifikacje, doświadczenie zawodowe kandydatów, poparcie środowiska sędziowskiego oraz dane potwierdzające zdobycie dodatkowych kwalifikacji.

Uczestniczka postępowania, pretendująca do objęcia stanowiska sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Katowicach, spełnia formalnie wszystkie kryteria wyboru, a zatem zadaniem Rady było przeprowadzenie weryfikacji i dokonanie oceny tej osoby.

Kryteria, przyjęte przez Krajową Radę Sadownictwa, przy ocenie kandydatki:

1. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się oceną kwalifikacji oraz doświadczeniem zawodowym kandydatki.

Pani Magdalena Patrycja Nowińska posiada bogate doświadczenie prawnicze, wynikające z zajmowania kolejno stanowisk: asystenta sędziego, referendarza sądowego i sędziego sądu rejonowego. Kwalifikacje kandydatki zostały pozytywnie ocenione zarówno w sporządzonej na potrzeby niniejszego postępowania ocenie kwalifikacji, jak i w trakcie głosowania Kolegium Sądu Okręgowego w Katowicach. Powyższe prowadzi do wniosku, że kandydatka ta posiada odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie zawodowe do objęcia stanowiska sędziego sądu okręgowego.

W ocenie Rady, powyższe okoliczności zadecydowały o uznaniu Pani Magdaleny Patrycji Nowińskiej za kandydatkę spełniającą w niniejszej procedurze konkursowej, obejmującej jedynie jedną uczestniczkę postępowania, kryteria wyboru w stopniu uzasadniającym przedstawienie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej do powołania.

2. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Katowicach.

Na posiedzeniu Kolegium Sądu Okręgowego w Katowicach 14 czerwca 2021 r. Pani Magdalena Patrycja Nowińska uzyskała 17 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i 7 głosach "wstrzymujących się" (siła poparcia kandydatki została określona na 78 punktów na 144 punkty możliwe do uzyskania).

Rada uznała, że poparcie, udzielone kandydatce przez Kolegium Sądu Okręgowego w Katowicach, dodatkowo potwierdza jej wysokie kwalifikacje zawodowe.

3. W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa Pani Magdalena Patrycja Nowińska posiada odpowiednie kwalifikacje merytoryczne oraz doświadczenie zawodowe, a także wszechstronną, stale pogłębianą wiedzę prawniczą, którą umiejętnie wykorzystuje w praktyce zawodowej, dające rękojmię należytego wykonywania obowiązków orzeczniczych na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Katowicach.

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Pani Magdaleny Patrycji Nowińskiej zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności siedmioletni okres zajmowania stanowiska sędziego sądu rejonowego, pozytywna ocena kwalifikacji oraz doświadczenie asystenckie i referendarskie, zdobyte przed powołaniem na stanowisko sędziowskie. Dotychczasowa praca prawnicza kandydatki i uzyskany poziom wiedzy prawniczej, ocenione pozytywnie także w trakcie głosowania Kolegium Sądu Okręgowego w Katowicach, świadczą o adekwatności kandydatury Pani Magdaleny Patrycji Nowińskiej na stanowisko sędziego sądu okręgowego.

IV

Wynik głosowania Rady

Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa 22 września 2021 r. na Panią Magdalenę Patrycję Nowińską oddano 14 głosów "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 2 głosach "wstrzymujących się" (przy udziale 16 osób), w rezultacie czego uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów.

Mając na uwadze wynik głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę, jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. z 2021 r. poz. 269).