Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Gdańsku, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2021 r., poz. 134.

Akty korporacyjne

Sędz.2021.9.9

Akt nieoceniany
Wersja od: 9 września 2021 r.

UCHWAŁA NR 1196/2021
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 9 września 2021 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Gdańsku, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2021 r., poz. 134

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269), Krajowa Rada Sądownictwa:
1. przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pani Marzeny Barbary Grabdy do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Gdańsku;

2. nie przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pani Beaty Anny Witkowskiej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Gdańsku.

UZASADNIENIE

I

Postępowanie przed Krajową Radą Sądownictwa

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Gdańsku, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2021 r. pod poz. 134, zgłosili się: - Pani Marzena Barbara Grabda - sędzia Sądu Rejonowego w Gdyni, - Pan Sławomir Koroluk - adwokat - Pomorska Izba Adwokacka w Gdańsku, - Pani Magdalena Halszka Machel - sędzia Sądu Rejonowego Gdańsk-Południe w Gdańsku, - Pani Anna Teresa Morawska - sędzia Sądu Rejonowego Gdańsk-Północ w Gdańsku oraz - Pani Beata Anna Witkowska - sędzia Sądu Rejonowego w Wieluniu.

W związku z cofnięciem zgłoszenia przez:

- Pana Sławomira Koroluka Krajowa Rada Sądownictwa uchwałą nr 1004/2021 z dnia 27 lipca 2021 r. umorzyła postępowanie wszczęte w sprawie z jego zgłoszenia,

- Panią Magdalenę Halszkę Machel Krajowa Rada Sądownictwa uchwałą nr 1141/2021 z dnia 7 września 2021 r. umorzyła postępowanie wszczęte w sprawie z jej zgłoszenia oraz

- Panią Annę Teresę Morawską Krajowa Rada Sądownictwa uchwałą nr 998/2021 z dnia 27 lipca 2021 r. umorzyła postępowanie wszczęte w sprawie z jej zgłoszenia.

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269; dalej: ustawa o KRS).

Na posiedzeniu w dniu 6 września 2021 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa, po wnikliwym zapoznaniu się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami i ich przeanalizowaniu, omówił szczegółowo kandydaturę Pani Marzeny Barbary Grabdy. Posiedzenie zespołu zostało odroczone do dnia 8 września 2021 r. z uwagi na brak akt osobowych Pani Beaty Anny Witkowskiej.

Na posiedzeniu w dniu 8 września 2021 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa omówił szczegółowo kandydaturę Pani Beaty Anny Witkowskiej, odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie. Podczas głosowania członkowie zespołu na Panią Marzenę Barbarę Grabdę oddali 3 głosy "za", nie oddając głosów "przeciw" ani "wstrzymujących się", a na Panią Beatę Annę Witkowską nie oddali głosów "za" ani "przeciw", przy 3 głosach "wstrzymujących się". W wyniku powyższego głosowania, zespół przyjął stanowisko o rekomendowaniu Krajowej Radzie Sądownictwa na jedno wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Gdańsku Pani Marzeny Barbary Grabdy. Wniosek taki, w ocenie zespołu, jest uzasadniony treścią załączonych: informacji dotyczących posiadanego przez kandydatkę doświadczenia zawodowego. Po przeanalizowaniu całokształtu materiału dowodowego, zgromadzonego w niniejszym postępowaniu, zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa stwierdził, że Pani sędzia Marzena Barbara Grabda jest w niniejszym postępowaniu nominacyjnym bardziej doświadczonym orzecznikiem i w pełni zasługuje na rekomendację Krajowej Radzie Sądownictwa jej kandydatury.

Przedstawiając powyższe, zespół kierował się dyspozycją art. 35 ustawy o KRS, zgodnie z którym, jeżeli na stanowisko sędziowskie zgłosił się więcej niż jeden kandydat, zespół opracowuje listę rekomendowanych kandydatów, przy ustalaniu kolejności na liście kierując się przede wszystkim oceną ich kwalifikacji, a ponadto uwzględniając doświadczenie zawodowe, w tym doświadczenie w stosowaniu przepisów prawa, dorobek naukowy, opinie przełożonych, rekomendacje, publikacje i inne dokumenty dołączone do karty zgłoszenia, a także opinię kolegium właściwego sądu.

W uzasadnieniu stanowiska zespół wskazał, że za rekomendowaniem Pani Marzeny Barbary Grabdy przemawia jej doświadczenie zawodowe i wysoka wiedza merytoryczna.

Podejmując niniejszą uchwałę, Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę, że kandydatki spełniają wymagania ustawowe, określone w art. 63 § 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 2072).

Dokonując oceny kandydatek, Rada kierowała się także kryteriami, wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, w tym: ocenami kwalifikacyjnymi, doświadczeniem zawodowym kandydatek oraz opiniami przełożonych, a także poparciem środowiska sędziowskiego.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa, podzielając stanowisko zespołu, uznała, że Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pani Marzeny Barbary Grabdy do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Gdańsku.

II

Charakterystyka kandydatek

Pani Marzena Barbara Grabda urodziła się w 1964 r. w Kielcach. W 1993 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Gdańskim z oceną dobrą, uzyskując tytuł magistra. Od 6 lipca 1993 r. do 19 grudnia 1994 r. była zatrudniona na stanowisku referenta prawnego w Gdańskim Przedsiębiorstwie Produkcji Leśnej. Po odbyciu aplikacji sądowej w okręgu Sądu Wojewódzkiego w Gdańsku, w 1995 r. złożyła egzamin sędziowski z łączną oceną dobrą. Od 1 listopada 1995 r. do 26 listopada 1997 r. jako asesor sądowy powierzone obowiązki orzecznicze wykonywała w Sądzie Rejonowym w Gdyni. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 27 listopada 1997 r. została powołana do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Gdyni. W 2006 r. ukończyła studia podyplomowe w zakresie prawa europejskiego dla sędziów na Uniwersytecie Gdańskim, z wynikiem pozytywnym. Od 9 lutego 2006 r. do 31 grudnia 2011 r. oraz od 28 marca 2014 r. do 30 czerwca 2016 r. pełniła funkcję zastępcy Przewodniczącego III Wydziału Rodzinnego i Nieletnich Sądu Rejonowego w Gdyni, a od 1 lipca 2016 r. do 30 kwietnia 2018 r. - funkcję Przewodniczącej tego Wydziału. Od 1 maja 2018 r. orzeka w ramach delegacji w Sądzie Okręgowym w Gdańsku - w udziale 100% wskaźnika przydziału spraw w II Wydziale Cywilnym Rodzinnym.

Ocenę kwalifikacji kandydatki sporządziła Pani Ewa Ważny - sędzia wizytator do spraw rodzinnych i nieletnich Sądu Okręgowego w Gdańsku, zdaniem której opiniowana osiąga bardzo dobre wskaźniki statystyczne w zakresie załatwionych spraw ogółem. Ponadto, jak podkreśliła sędzia wizytator, równolegle orzekała w Sądzie Okręgowym w Gdańsku oraz w Sądzie Rejonowym w Gdyni, w którym kończyła sprawy w swoim poprzednim referacie. W ocenie sędzi wizytator świadczy to o pracowitości i bardzo dobrej organizacji pracy. Terminowość sporządzania przez opiniowaną uzasadnień sędzia wizytator oceniła na wzorową, a stabilność orzecznictwa na dobrym poziomie. Zdaniem sędzi wizytator opiniowana jednoznacznie jest bardzo dobrze przygotowana do pełnienia obowiązków na stanowisku sędziego sądu okręgowego - posiada 24 letni staż pracy, pełniła funkcję zastępcy Przewodniczącego, jak i Przewodniczącej III Wydziału Rodzinnego i Nieletnich, w pełni wykorzystuje swoje doświadczenie zawodowe podczas delegacji w Sądzie Okręgowym w Gdańsku.

Pani Beata Anna Witkowska posiada odpowiednie kwalifikacje zawodowe, uprawniające do ubiegania się o urząd sędziego sądu okręgowego, jednak - w ocenie Rady - w niniejszej procedurze konkursowej nie spełnia wszystkich kryteriów wyboru w stopniu uzasadniającym przedstawienie do powołania Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej.

Pani Beata Anna Witkowska urodziła się w 1982 r. w Gdańsku. W 2006 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Gdańskim z oceną bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra. Po odbyciu etatowej aplikacji sądowej w okręgu Sądu Okręgowego w Gdańsku, w 2009 r. złożyła egzamin sędziowski z łączną oceną bardzo dobrą. Od 1 grudnia 2009 r. do 4 marca 2013 r. była zatrudniona na stanowisku asystenta sędziego w Sądzie Apelacyjnym w Krakowie. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 20 lutego 2013 r. została powołana do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Wieluniu. Od maja 2014 r. pełni funkcję Przewodniczącej VIII Zamiejscowego Wydziału Cywilnego Sądu Rejonowego w Wieluniu z siedzibą w Pajęcznie, w którym rozpoznaje sprawy procesowe, nieprocesowe, egzekucyjne. W 2019 r. orzekała dwukrotnie w Sądzie Okręgowym w Sieradzu, w ramach delegacji jednodniowych, rozpoznając sprawy apelacyjne (łącznie 4 sprawy). Kandydatka realizuje obowiązek szkolenia zawodowego regularnie uczestnicząc w szkoleniach zawodowych, organizowanych m.in. przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury, Sąd Okręgowy w Gdańsku, Sąd Okręgowy w Sieradzu, Sąd Okręgowy w Łodzi.

Ocenę kwalifikacji kandydatki sporządziła Pani Magdalena Chrzanowska - sędzia wizytator do spraw cywilnych Sądu Okręgowego w Gdańsku, zdaniem której kultura urzędowania opiniowanej nie budzi żadnych zastrzeżeń i pozostaje na ponadprzeciętnie wysokim poziomie. W ocenie sędzi wizytator sprawy w referacie opiniowanej mają różny stopień skomplikowania, w wielu sprawach występują trudne problemy prawne, w tym bardzo trudne sprawy nieprocesowe, w których Pani sędzia przeprowadzała obszerne i skomplikowane czynności dowodowe, w sposób efektywny koncentrując materiał dowodowy. Zdaniem sędzi wizytator opiniowana posiada ugruntowaną wiedzę z zakresu prawa cywilnego materialnego i procesowego, wykazując znajomość judykatury i poglądów doktryny. Uzasadnienia sporządzanych przez nią orzeczeń w pełni realizują wymagania normatywne, a przedstawiana w ich treści argumentacja prawna jest logiczna, spójna oraz wyczerpująca. Jak podkreśliła sędzia wizytator, w żadnej ze spraw opiniowana nie popełniła rażącego lub istotnego błędu, a zmiana orzeczenia wynikała z odmiennej oceny prawnej. Orzecznictwo kandydatki, poddane kontroli instancyjnej, pozostaje na bardzo wysokim poziomie. Zdaniem sędzi wizytator metodykę pracy opiniowanej, obejmującą organizację i terminowość, należy ocenić bardzo dobrze. W jej ocenie Pani sędzia Beata Anna Witkowska jest w pełni przygotowana do pełnienia obowiązków na stanowisku sędziego sądu okręgowego.

III

Porównanie kandydatek

W każdym postępowaniu nominacyjnym Krajowa Rada Sądownictwa dokonuje oceny kandydatów na podstawie załączonych materiałów, ocenianych indywidualnie. Rada jest wyposażona w prawo swobodnej oceny zgromadzonego materiału i możliwość nadania decydującego znaczenia określonym, wybranym kryteriom ustawowym, na podstawie których podejmuje uchwałę. Od stanu faktycznego konkretnej sprawy zależy, jakie kryteria są stosowane przez Radę w danym postępowaniu, w szczególności co do rozpatrywanych łącznie kryteriów, na które składają się kwalifikacje, doświadczenie zawodowe kandydatów, poparcie środowiska sędziowskiego oraz dane potwierdzające zdobycie dodatkowych kwalifikacji.

Jednocześnie Krajowa Rada Sądownictwa uznaje za konieczne przypomnienie stanowiska Sądu Najwyższego, że "KRS nie jest sądem, a postępowanie konkursowe prowadzone przed Radą nie ma charakteru postępowania sądowego, zaś sama uchwała Rady nie jest orzeczeniem sądowym. Decyzja Rady zapada bowiem w wyniku głosowania członków licznego organu kolegialnego, konstytucyjnie uprawnionego do podejmowania decyzji o charakterze uznaniowym, polegającej na przedstawieniu Prezydentowi RP wniosków o powołanie sędziów. Członkowie Rady przy oddawaniu głosów kierują się zatem indywidualnymi ocenami dokonywanymi w oparciu o te same kryteria oceny kandydatów uczestniczących w konkursie. Uzasadnienie uchwały KRS nie stanowi zatem opisu i oceny argumentacji, którą kierowali się poszczególni członkowie Rady oddając głosy w głosowaniu, lecz stanowi w istocie sprawozdanie z czynności przeprowadzonych przez Radą w postępowaniu konkursowym oraz opis dokumentacji uwzględnionej przez Radę przy podejmowaniu decyzji. Fragmenty dotyczące merytorycznej oceny kandydatów pojawiające się w uzasadnieniu uchwały konkursowej KRS, mają zatem następczy charakter i mogą być potraktowane wyłącznie jako próba rekonstrukcji argumentacji, którą mogli się kierować głosujący w postępowaniu konkursowym członkowie Rady (tak Sąd Najwyższy w uzasadnieniu wyroku z 24 marca 2021 r. sygn. INKRS 13/21).

Uczestniczki postępowania, pretendujące do objęcia stanowiska sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Gdańsku, spełniają formalnie wszystkie kryteria wyboru, a zatem zadaniem Rady było przeprowadzenie weryfikacji i dokonanie wyboru osoby, która spełnia wszystkie kryteria - oceniane łącznie - najpełniej i w najwyższym stopniu.

Kryteria, przyjęte przez Krajową Radę Sądownictwa, przy ocenie kandydatek:

1. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się doświadczeniem

zawodowym kandydatek - w tym łącznym stażem orzeczniczym. Uwzględniła całokształt materiału, zgromadzonego w niniejszym postępowaniu nominacyjnym, w tym także ocenę kwalifikacji każdej z kandydatek.

Krajowa Rada Sądownictwa dokonała szczegółowej i dogłębnej analizy dorobku zawodowego każdej z kandydatek. Uwzględniając staż orzeczniczy zważyła, że kandydatki są doświadczonymi orzecznikami. Rada wzięła pod uwagę, że:

Pani Marzena Barbara Grabda orzeka od 1997 r. oraz w latach 2006-2011 i 2014-2016 pełniła funkcję zastępcy Przewodniczącego III Wydziału Rodzinnego i Nieletnich Sądu Rejonowego w Gdyni, a w latach 2016-2018 - funkcję Przewodniczącej tego Wydziału. Zdobyła doświadczenie orzecznicze w ramach delegacji w Sądzie Okręgowym w Gdańsku, w którym orzeka od 2018 r. Kontrkandydatka w osobie Pani Beaty Anny Witkowskiej od 2013 r. orzeka w Sądzie Rejonowym w Wieluniu, a od 2014 r. pełni funkcję Przewodniczącej VIII Zamiejscowego Wydziału Cywilnego Sądu Rejonowego w Wieluniu z siedzibą w Pajęcznie. Rada uwzględniła, że kandydatka ta w 2019 r. orzekała dwukrotnie w Sądzie Okręgowym w Sieradzu, w ramach delegacji jednodniowych, rozpoznając sprawy apelacyjne (łącznie 4 sprawy). W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa Pani sędzia Marzena Barbara Grabda posiada zdecydowanie większe doświadczenie orzecznicze. Kryterium temu Rada przyznała znaczenie decydujące.

Krajowa Rada Sądownictwa, badając powyższe kryterium, doszła do przekonania, że większy dorobek orzeczniczy posiada Pani Marzena Barbara Grabda. Krajowa Rada Sądownictwa stwierdziła, że kryterium długości stażu orzeczniczego różnicuje kandydatki w stopniu zdecydowanie przeważającym na korzyść Pani sędzi Marzeny Barbary Grabdy. Okoliczność, że Pani sędzia posiada znacząco dłuższy staż orzeczniczy na stanowisku sędziego sądu rejonowego ma charakter przeważający w zakresie analizowanego kryterium.

Krajowa Rada Sądownictwa przeanalizowała treść ocen kwalifikacji każdej z kandydatek i uwzględniła, że wydźwięk ocen kwalifikacji dla każdej z nich jest pozytywny, wysoko oceniający predyspozycje każdej z kandydatek do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego.

2. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Gdańsku.

Kolegium Sądu Okręgowego w Gdańsku na posiedzeniu w dniu 1 czerwca 2021 r. zaopiniowało Panią Marzenę Barbarę Grabdę, oddając 8 głosów "za", przy braku głosów "przeciw", a Panią Beatę Annę Witkowską, oddając 2 głosy "za", przy 6 głosach "przeciw". Pani Marzena Barbara Grabda uzyskała zatem jednoznaczne poparcie tego gremium.

Zdaniem Krajowej Rady Sądownictwa wiedza prawnicza, jaką posiada Pani sędzia Marzena Barbara Grabda, w połączeniu z doświadczeniem praktycznym w stosowaniu prawa, zdobytym w pracy orzeczniczej sędziego, w tym pełniąc obowiązki orzecznicze w ramach delegacji stałej do Sądu Okręgowego w Gdańsku, dają najwyższą gwarancję należytego wykonywania przez nią obowiązków orzeczniczych na stanowisku sędziego sądu okręgowego.

Powyższe Krajowa Rada Sądownictwa wywodzi z przeprowadzonej dogłębnej, całościowej analizy dorobku zawodowego każdej z kandydatek. Analiza doświadczenia zawodowego prowadzi, w ocenie Rady, do jednego wniosku, a mianowicie, że Pani sędzia Marzena Barbara Grabda jest kandydatką zasługującą w wyższym stopniu niż kontrkandydatka do powołania na stanowisko sędziego Sądu Okręgowego w Gdańsku.

Zdaniem Rady, wnioski z analizy, przeprowadzonej z uwzględnieniem wszystkich dostępnych materiałów, zgromadzonych w toku niniejszego postępowania nominacyjnego, zadecydowały o uznaniu Pani Marzeny Barbary Grabdy za kandydatkę spełniającą w niniejszej procedurze konkursowej kryteria wyboru w stopniu wyższym niż kontrkandydatka, uzasadniającym przedstawienie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej do powołania. Znalazło to wyraz w wynikach głosowania, w którym rekomendowana przez zespół kandydatka uzyskała znacząco więcej głosów pozytywnych niż kontrkandydatka.

3. W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa Pani Marzena Barbara Grabda posiada wysokie kwalifikacje merytoryczne oraz doświadczenie zawodowe, a także wszechstronną, stale pogłębianą wiedzę prawniczą, którą umiejętnie wykorzystuje w praktyce zawodowej, dające rękojmię należytego wykonywania obowiązków orzeczniczych na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Gdańsku.

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Pani Marzeny Barbary Grabdy zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności wieloletnie i bogate doświadczenie zawodowe i życiowe, łączny staż orzeczniczy, w tym w ramach delegacji na szczeblu sądu okręgowego, wnioski płynące z wysokiej oceny jej pracy i kwalifikacji zawodowych, potwierdzającej rzetelną praktykę zawodową oraz umiejętności predestynujące do pełnienia urzędu sędziego sądu okręgowego, jednogłośne poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Gdańsku, a także doskonalenie zawodowe przez udział w studiach podyplomowych.

Każde postępowanie nominacyjne oparte jest na innych materiałach, zaś Rada dokonuje oceny kandydatów w granicach danej sprawy. Rada, nie negując osiągnięć zawodowych kontrkandydatki, zauważa, że procedura wyboru kandydata na stanowisko sędziego każdego szczebla ma charakter konkursowy, a Rada podejmuje uchwałę jako organ kolegialny.

Powyższe znalazło odzwierciedlenie w wyrażonym przez Krajową Radę Sądownictwa poparciu dla kandydatek.

IV

Wyniki glosowania Rady

Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 9 września 2021 r., w głosowaniu jawnym, na:

- Panią Marzenę Barbarę Grabdę oddano 16 głosów "za", nie oddając głosów "przeciw" przy 1 głosie "wstrzymującym się" (przy udziale 17 osób), w rezultacie czego uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów,

- Panią Beatę Annę Witkowską oddano 4 głosy "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 14 głosach "wstrzymujących się" (przy udziale 18 osób), w rezultacie czego nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów.

Mając na uwadze wyniki głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę, jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. z 2021 r. poz. 269).