Przedstawienie wniosku o powołanie asesora sądowego do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym dla Warszawy-Woli w Warszawie.

Akty korporacyjne

Sędz.2021.9.7

Akt nieoceniany
Wersja od: 7 września 2021 r.

UCHWAŁA NR 1165/2021
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 7 września 2021 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie asesora sądowego do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym dla Warszawy-Woli w Warszawie

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269), Krajowa Rada Sądownictwa:
przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pani Katarzyny Kamińskiej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym dla Warszawy-Woli w Warszawie.

UZASADNIENIE

I

Pismem z dnia 9 lipca 2021 r. Prezes Sądu Okręgowego w Warszawie przekazał za pośrednictwem systemu teleinformatycznego Krajowej Radzie Sądownictwa wniosek Pani Katarzyny Kamińskiej - asesora sądowego w Sądzie Rejonowym dla Warszawy-Woli w Warszawie o powołanie na stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym dla Warszawy-Woli w Warszawie.

II

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269; dalej: ustawa o KRS).

Na posiedzeniu w dniu 6 września 2021 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa, po wnikliwym zapoznaniu się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami i ich przeanalizowaniu, omówił kandydatkę, odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie. Podczas głosowania członkowie zespołu na Panią Katarzynę Kamińską oddali 3 głosy "za", nie oddając głosów "przeciw" ani "wstrzymujących się". Zespół postanowił jednogłośnie rekomendować Krajowej Radzie Sądownictwa przedstawienie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pani Katarzyny Kamińskiej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym dla Warszawy-Woli w Warszawie. Wniosek taki, w ocenie zespołu, jest uzasadniony treścią załączonych: oceny kwalifikacyjnej, informacjami dotyczącymi posiadanego przez kandydatkę doświadczenia zawodowego, w tym doświadczenia w stosowaniu przepisów prawa. Za rekomendowaniem kandydatki, w ocenie zespołu, przemawia także wyróżniające zaangażowanie w pracę zawodową, dające gwarancję należytego sprawowania urzędu sędziego sądu rejonowego.

W uzasadnieniu stanowiska zespół podkreślił między innymi, że rekomendowana kandydatka zdobyła doświadczenie, uzyskała pozytywną ocenę kwalifikacji, posiada dobrą stabilność orzecznictwa oraz uzyskała poparcie środowiska sędziowskiego.

III

1. Krajowa Rada Sądownictwa stwierdziła, że Pani Katarzyna Kamińska spełnia wymagania ustawowe, określone w art. 61 § 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 2072; dalej: p.u.s.p.).

Dokonując oceny kandydatki, Rada kierowała się także kryteriami, wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, w tym: oceną kwalifikacji, doświadczeniem zawodowym kandydata oraz opinią środowiska sędziowskiego.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy, Krajowa Rada Sądownictwa podzieliła stanowisko zespołu i uznała, że Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pani Katarzyny Kamińskiej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym dla Warszawy-Woli w Warszawie.

2. Pani Katarzyna Kamińska urodziła się w 1987 r. w Warszawie. W 2011 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uczelni Łazarskiego w Warszawie z oceną bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra. Egzamin sędziowski złożyła w 2016 r. z oceną bardzo dobrą. Od 1 grudnia 2016 r. do 20 września 2017 r. była zatrudniona na stanowisku referendarza sądowego w Sądzie Rejonowym dla m.st. Warszawy w Warszawie. W 2017 r. ukończyła aplikację sędziowską, uzyskując 111,4821 punktów. Decyzją Ministra Sprawiedliwości z dnia 25 września 2017 r. została mianowana asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym dla Warszawy-Woli w Warszawie, w którym powierzone czynności orzecznicze wykonywała w II Wydziale Cywilnym, V Wydziale Karnym, a obecnie w IV Wydziale Karnym. Uczestniczyła w szkoleniach zawodowych i konferencjach, które zorganizowane były w celu doskonalenia zawodowego.

Ocenę kwalifikacji kandydatki sporządziła Pani Grażyna Szczęsna-Malowany - sędzia wizytator do spraw karnych Sądu Okręgowego Warszawa -Praga w Warszawie w stanie spoczynku, zdaniem której opiniowana posiada wiedzę prawniczą i umiejętność stosowania prawa w praktyce, postępowania dowodowe prowadzi sprawnie, bez uchybień procesowych. Uzasadnienia orzeczeń Pani asesor przygotowuje w terminie, precyzyjnie, jest dobrze zorganizowana, zdyscyplinowana, osiąga wysokie wyniki w zakresie stabilności i zaskarżalności orzeczniczej oraz terminowości. Zasługuje na powołanie do pełnienia urzędu sędziego sądu rejonowego.

3. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie.

Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie na posiedzeniu 15 czerwca 2021 r. zaopiniowało kandydatkę 8 głosami "za" (37 punktów poparcia), przy braku głosów "przeciw" oraz 2 głosach "wstrzymujących się".

4. O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pani Katarzyny Kamińskiej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym dla Warszawy-Woli w Warszawie zadecydował zatem całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności doświadczenie zawodowe, wnioski płynące z oceny jej pracy i kwalifikacji, potwierdzające rzetelną praktykę zawodową, zasługująca na uwagę determinacja w dążeniu do pogłębiania wiedzy oraz posiadane umiejętności, predestynujące do pełnienia urzędu sędziego sądu rejonowego, a także poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie.

5. Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 7 września 2021 r. za podjęciem niniejszej uchwały oddano 21 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i "wstrzymujących się".

Mając na uwadze wynik głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę, jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. z 2021 r. poz. 269).