Przedstawienie wniosku o powołanie asesora sądowego do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Dąbrowie Górniczej.

Akty korporacyjne

Sędz.2021.10.29

Akt nieoceniany
Wersja od: 29 października 2021 r.

UCHWAŁA NR 1473/2021
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 29 października 2021 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie asesora sądowego do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Dąbrowie Górniczej

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269), Krajowa Rada Sądownictwa:
przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pani Sabiny Magdaleny Sieniawskiej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Dąbrowie Górniczej.

UZASADNIENIE

I

Z dniem 16 czerwca 2021 r. Prezes Sądu Okręgowego w Katowicach przekazał za pośrednictwem systemu teleinformatycznego Krajowej Radzie Sądownictwa wniosek Pani Sabiny Magdaleny Sieniawskiej - asesora sądowego w Sądzie Rejonowym w Dąbrowie Górniczej o powołanie na stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Dąbrowie Górniczej.

II

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych, przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269; dalej: "ustawa o KRS").

Zespół na posiedzeniu 26 lipca 2021 r. przeanalizował zgromadzone w sprawie materiały, odbył naradę i uznał, że materiały nie są wystarczające do zajęcia stanowiska. W rezultacie przeprowadzonego głosowania na kandydaturę Pani Sabiny Magdaleny Sieniawskiej nie oddano głosów "za" ani "przeciw", przy 3 głosach "wstrzymujących się". Zespół zajął stanowisko w przedmiocie braku rekomendacji Pani Sabiny Magdaleny Sieniawskiej na jedno stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Dąbrowie Górniczej,

skutkujące koniecznością zarządzenia przez Radę lustracji pracy tego asesora zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 3 w zw. z art. 37a ustawy o KRS. Zespół, podejmując stanowisko, uznał, że kandydatka zbyt krótko wykonywała obowiązki orzecznicze. Ponadto, zespół podzielił wnioski wizytatora, zawarte w ocenie kwalifikacyjnej kandydatki, uznając, że zgromadzony w sprawie materiał nie pozwala na jej miarodajną ocenę.

Po nadesłaniu uzupełniającej dokumentacji, zespół na posiedzeniu 28 października 2021 r. ponownie przeanalizował zgromadzone w sprawie materiały, odbył naradę i uznał, że tym razem są one wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie. Zespół postanowił jednogłośnie rekomendować Krajowej Radzie Sądownictwa przedstawienie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pan Sabiny Magdaleny Sieniawskiej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Dąbrowie Górniczej.

W uzasadnieniu zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa wskazał, że za rekomendowaniem kandydatury Pani Sabiny Magdaleny Sieniawskiej przemawiały (ocenione łącznie): ocena kwalifikacji, doświadczenie zawodowe, oceny uzyskane na dyplomie ukończenia studiów wyższych i z egzaminu sędziowskiego oraz poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Katowicach.

III

1. Krajowa Rada Sądownictwa stwierdziła, że Pani Sabina Magdalena Sieniawska spełnia wymagania, określone w art. 61 § 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 2072).

Rada, podejmując niniejszą uchwałę, kierowała się kryteriami, wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS i uwzględniła ocenę kwalifikacji, doświadczenie zawodowe, w tym doświadczenie w stosowaniu przepisów prawa, opinie przełożonych, rekomendacje i inne dokumenty, a także miała na uwadze opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Katowicach.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy, Krajowa Rada Sądownictwa, podzielając stanowisko zespołu, uznała, że przedstawi Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pani Sabiny Magdaleny Sieniawskiej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Dąbrowie Górniczej.

2. Pani Sabina Magdalena Sieniawska urodziła się 14 czerwca 1987 r. w Dukli. W 2011 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie z oceną dobrą plus, uzyskując tytuł magistra. Ukończyła aplikację ogólną, którą odbywała w okresie od 6 lutego 2012 r. do 5 lutego 2013 r. w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury w Krakowie, uzyskując łącznie 44,5 punktu. Ukończyła aplikację sędziowską, którą odbywała od 8 kwietnia 2013 r. do 30 czerwca 2017 r. w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury w Krakowie. W październiku 2015 r. złożyła egzamin sędziowski z wynikiem celującym, uzyskując 299,5 punktu. Od 1 stycznia 2016 r. do 20 września 2017 r. była zatrudniona na stanowisku referendarza sądowego w Sądzie Rejonowym w Bytomiu. Decyzją Ministra Sprawiedliwości z dnia 18 września 2017 r. została mianowana asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Dąbrowie Górniczej z dniem 21 września 2017 r. na czas nieokreślony. Obowiązki orzecznicze wykonuje w V Wydziale Gospodarczym.

3. Ocenę kwalifikacji Pani Sabiny Magdaleny Sieniawskiej sporządziła Pani Iwona Wańczura - sędzia wizytator ds. gospodarczych Sądu Okręgowego w Katowicach, która stwierdziła, że, dokonując oceny, dysponowała nieznacznym zakresem danych statystycznych, które odzwierciedlałyby wyniki pracy opiniowanej, a to z uwagi na długie okresy nieobecności. Z tych samych przyczyn nie była w stanie zdecydowanie określić, jak kształtowałoby się opanowanie spraw w jej referacie w dłuższym okresie. Uznała jednak, że celujący wynik z egzaminu sędziowskiego gwarantuje wysoki poziom przygotowania teoretycznego do pracy orzeczniczej, a analiza akt świadczy o umiejętności wykorzystania tej wiedzy w praktyce. Opiniowana sprawnie prowadzi postępowania, posiada umiejętność koncentracji materiału, jej orzeczenia są w nieznacznym procencie zaskarżane, a żadna ze złożonych dotąd apelacji od wyroków nie odniosła skutku w postaci uchylenia wyroku.

Po zarządzeniu przez Krajową Radę Sądownictwa lustracji - ocenę pracy przeprowadzili także Pani Karolina Obrębska - sędzia wizytator ds. cywilnych, Pan Tomasz Chojnacki - sędzia wizytator ds. gospodarczych oraz Pan Marcin Walasik - sędzia wizytator ds. cywilnych i egzekucyjnych Sądu Okręgowego w Poznaniu, którzy stwierdzili, że należy podtrzymać ogólną pozytywną ocenę kwalifikacji, sporządzoną przez Panią Iwonę Wańczurę - sędzię wizytator ds. gospodarczych Sądu Okręgowego w Katowicach. Podkreślili, że opiniowana otrzymała ocenę celującą z egzaminu sędziowskiego a badanie akt potwierdziło bardzo dobre przygotowanie do wykonywania obowiązków na stanowisku sędziego sądu rejonowego.

4. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Katowicach.

Kolegium Sądu Okręgowego w Katowicach na posiedzeniu w dniu 28 maja 2021 r. 20 głosami "za" poparło kandydaturę Pani Sabiny Magdaleny Sieniawskiej (siła poparcia -101 punktów na 120 możliwych do uzyskania).

5. O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pani Sabiny Magdaleny Sieniawskiej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Dąbrowie Górniczej zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności ocenione łącznie: ocena kwalifikacji, doświadczenie zawodowe, ocena dobra plus na dyplomie ukończenia studiów i ocena celująca z egzaminu sędziowskiego, a także jednogłośnie pozytywna opinia Kolegium Sądu Okręgowego w Katowicach.

Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa 29 października 2021 r. za podjęciem niniejszej uchwały oddano 18 głosów, nie oddając głosów "przeciw" ani "wstrzymujących się".

Mając na uwadze wynik głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę, jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. z 2021 r. poz. 269).