Przedstawienie wniosku o powołanie asesora sądowego do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Raciborzu.

Akty korporacyjne

Sędz.2021.10.12

Akt nieoceniany
Wersja od: 12 października 2021 r.

UCHWAŁA NR 1332/2021
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 12 października 2021 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie asesora sądowego do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Raciborzu

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269), Krajowa Rada Sądownictwa:
przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pana Marka Łukasza Łukaszka do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Raciborzu.

UZASADNIENIE

I

Z dniem 16 sierpnia 2021 r. Prezes Sądu Okręgowego w Rybniku przekazał za pośrednictwem systemu teleinformatycznego Krajowej Radzie Sądownictwa wniosek Pana Marka Łukasza Łukaszka - asesora sądowego w Sądzie Rejonowym w Raciborzu o powołanie na stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Raciborzu.

II

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych, przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269; dalej: "ustawa o KRS").

Zespół na posiedzeniu 7 października 2021 r. przeanalizował zgromadzone w sprawie materiały, odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska. Zespół postanowił bezwzględną większością głosów (3 głosy "za", 0 głosów "przeciw", 0 głosów "wstrzymujących się") rekomendować Krajowej Radzie Sądownictwa przedstawienie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pana Marka Łukasza Łukaszka do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Raciborzu.

W uzasadnieniu zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa wskazał, że za rekomendowaniem kandydatury Pana Marka Łukasza Łukaszka przemawiały (ocenione łącznie): ocena kwalifikacji, doświadczenie zawodowe, oceny uzyskane na dyplomie ukończenia studiów wyższych i z egzaminu sędziowskiego oraz poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Rybniku.

III

1. Krajowa Rada Sądownictwa stwierdziła, że Pan Marek Łukasz Łukaszek spełnia wymagania, określone w art. 61 § 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 2072).

Rada, podejmując niniejszą uchwałę, kierowała się kryteriami, wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, i uwzględniła ocenę kwalifikacji, doświadczenie zawodowe, w tym doświadczenie w stosowaniu przepisów prawa, opinie przełożonych, rekomendacje i inne dokumenty, a także miała na uwadze opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Rybniku.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy, Krajowa Rada Sądownictwa, podzielając stanowisko zespołu, uznała, że przedstawi Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pana Marka Łukasza Łukaszka do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Raciborzu.

2. Pan Marek Łukasz Łukaszek urodził się 26 listopada 1988 r. w Świętochłowicach. W 2013 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach z oceną celującą, uzyskując tytuł magistra.

W dniu 26 stycznia 2015 r. ukończył aplikację ogólną, którą odbywał w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury w Krakowie, uzyskując 46,25 pkt. Do 30 września 2017 r. odbywał aplikację sędziowską. W październiku 2017 r. złożył egzamin sędziowski z oceną celującą, uzyskując 309 pkt.

Z dniem 4 grudnia 2017 r. został mianowany asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Raciborzu. Obowiązki orzecznicze wykonuje w I Wydziale Cywilnym.

3. Ocenę kwalifikacji Pana Marka Łukasza Łukaszka sporządziła Pani Krystyna Mieszkowska - sędzia wizytator Sądu Okręgowego w Częstochowie.

Sędzia wizytator uznała, że kandydat jest dobrym orzecznikiem, sprawność prowadzonych przez niego postępowań i jakość orzecznictwa nie budzą zastrzeżeń. Treść wydawanych zarządzeń zmierzających do przygotowania rozpraw, sposób prowadzenia rozpraw, odroczenia, z reguły z wyznaczeniem następnego terminu, świadczą o rzetelnym przygotowaniu i posiadaniu koncepcji co do kierunku, w którym powinno zmierzać postępowanie.

Uzasadnienia orzeczeń sporządzonych przez opiniowanego są staranne, relacjonują stanowiska stron, zawierają obszerne, w szczegółowy sposób opisane ustalenia, przytaczają dowody na ich poparcie oraz zawierają ocenę zgromadzonych dowodów, w tym wnikliwą ocenę dowodów z zeznań świadków i stron oraz opinii biegłych. Przedstawiona argumentacja jest przekonująca, Pan asesor prawidłowo odwołuje się do ustalonego stanu faktycznego. W sytuacjach, które tego wymagają, uzasadnienia zawierają stanowisko zarówno doktryny, jak i orzecznictwa. Sposób sporządzenia uzasadnień pod kątem zachowania wymogów przewidzianych w art. 328 § 2 k.p.c. (art. 3271 k.p.c.) nie nasuwa żadnych uwag.

Stabilność orzecznictwa opiniowanego jest dobra.

Dotychczasowy przebieg służby Pana asesora nie budzi żadnych zastrzeżeń, nie toczyło się ani nie toczy wobec niego żadne postępowanie dyscyplinarne, nie wytknięto mu uchybień, nie zwrócono uwagi. Nie ma żadnych negatywnych uwag co do kultury urzędowania opiniowanego.

W żadnej ze spraw rozpoznawanych przez opiniowanego nie stwierdzono przewlekłości postępowania w następstwie uwzględnienia skargi na naruszenie prawa strony do rozpoznania sprawy bez nieuzasadnionej zwłoki.

Nie zarejestrowano spraw, w których stwierdzona została niezgodność z prawem prawomocnego orzeczenia oraz spraw, w których wydano orzeczenie uwzględniające skargę nadzwyczajną lub wniosek o unieważnienie prawomocnego orzeczenia, o którym mowa w art. 96 § 1 ustawy z dnia 8 grudnia 2017 r. o Sądzie Najwyższym.

Wymienione okoliczności, w tym duża pracowitość i zaangażowanie w pracy, stwarzają gwarancję odpowiedzialnego i rzetelnego wykonywania przez Pana asesora Marka Łukasza Łukaszka obowiązków sędziego sądu rejonowego.

4. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Rybniku.

Kolegium Sądu Okręgowego w Rybniku na posiedzeniu 10 sierpnia 2021 r. jednogłośnie pozytywnie zaopiniowało Pana Marka Łukasza Łukaszka.

5. O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pana Marka Łukasza Łukaszka do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Raciborzu zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności ocenione łącznie: ocena kwalifikacji, doświadczenie zawodowe, oceny celujące na dyplomie ukończenia wyższych studiów prawniczych i z egzaminu sędziowskiego, a także jednogłośnie pozytywna opinia Kolegium Sądu Okręgowego w Rybniku.

Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa 12 października 2021 r. za podjęciem niniejszej uchwały oddano 15 głosów, nie oddając głosów "przeciw", przy 1 głosie "wstrzymującym się".

Mając na. uwadze wynik głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę, jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. z 2021 r. poz. 269).