Zezwolenie na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego

Wzory
Wzór aktualny
Wersja od: 1 stycznia 2020 r.

1.Zezwolenie na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego uprawnia do wykonywania przewozów wyłącznie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej zgodnie z rodzajem przewozów w nim określonych.

2.Zezwolenie na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego zawiesza się lub cofa, jeżeli właściwy organ stwierdzi, że jego posiadacz nie spełnia już co najmniej jednego z wymogów określonych w art. 3 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1071/2009 z dnia 21 października 2009 r. ustanawiającego wspólne zasady dotyczące warunków wykonywania zawodu przewoźnika drogowego i uchylającego dyrektywę Rady 96/26/WE (Dz. Urz. UE L 300 z 14.11.2009, str. 51–71).

3.Przewoźnik drogowy jest obowiązany zgłaszać na piśmie lub w postaci dokumentu elektronicznego organowi, który udzielił zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego, wszelkie zmiany danych, o których mowa w art. 7a ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym, nie później niż w terminie 28 dni od dnia ich powstania.

Jeżeli zmiany obejmują dane zawarte w zezwoleniu na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego, przewoźnik jest obowiązany wystąpić z wnioskiem o zmianę treści zezwolenia.

4.Zezwolenie na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego nie uprawnia do wykonywania:

1)krajowego transportu drogowego w zakresie przewozu osób pojazdem samochodowym przeznaczonym konstrukcyjnie do przewozu powyżej 7 i nie więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą;

2)krajowego transportu drogowego w zakresie przewozu osób samochodem osobowym;

3)krajowego transportu drogowego w zakresie przewozu osób taksówką;

4)transportu drogowego w zakresie pośrednictwa przy przewozie rzeczy;

5)transportu drogowego w zakresie pośrednictwa przy przewozie osób.

Opis blankietu zezwolenia:

–kolor tła giloszowego utworzony przez linie krzywe o zmiennej grubości tworzące wzory nieregularne, wykonany z zastosowaniem druku irysowego, utrzymany w tonacji różowo-fioletowej, ramka giloszowa,

–mikrodruk pozytywowo-negatywowy z napisem "RZECZPOSPOLITA POLSKA",

–świecące włókna w kolorach żółtym i niebieskim rozmieszczone nieregularnie, widoczne tylko w świetle UV,

–suche tłoczenie wizerunku orła ustalonego dla godła państwa w lewej górnej części blankietu,

–napisy w kolorze czarnym,

–znak wodny, przeznaczony wyłącznie do produkcji podłoża papierniczego dla wykonawcy blankietów, zabezpieczony chemicznie przed próbami zmian zapisów w dokumencie,

–znacznik (marker) umożliwiający jednoznaczną identyfikację autentyczności dokumentu w trakcie badań nieniszczących,

–seria i numer blankietu zezwolenia (niepowtarzalny i ciągły) wykonane techniką typograficzną farbą koloru czerwonego aktywną w świetle UV na pomarańczowo.