PPPr Wniosek o przyznanie prawa pomocy osobie prawnej lub innej jednostce organizacyjnej nieposiadającej osobowości prawnej

Wzory

PPPr

Wzór nieaktualny
Wersja od: 1 stycznia 2004 r. do: 14 sierpnia 2015 r.

Ireneusz Krawczyk

Oznaczenie adresata.

W toku postępowania przed sądami administracyjnymi stronie, na jej wniosek, może być przyznane tzw. prawo pomocy. Prawo pomocy obejmuje zwolnienie od kosztów sądowych oraz ustanowienie radcy prawnego, adwokata, doradcy podatkowego lub rzecznika patentowego. Przyznanie prawa pomocy obejmuje także postępowanie egzekucyjne. Wniosek o przyznanie prawa pomocy strona może złożyć przed wszczęciem postępowania lub w jego toku. Rozpoznanie wniosku o przyznanie prawa pomocy należy do wojewódzkiego sądu administracyjnego, w którym sprawa ma się toczyć lub już się toczy.

Opłata.

Złożenie wniosku o przyznanie prawa pomocy jest wolne od opłat sądowych.

Zawartość merytoryczna wniosku.

Wniosek o przyznanie prawa pomocy składa się na urzędowym formularzu według wzoru określonego w załączniku nr 1 i nr 2 do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 16 grudnia 2003 r. (Dz. U. Nr 227, poz. 2245). Wniosek ten powinien zawierać oświadczenie strony obejmujące dokładne dane o stanie majątkowym i dochodach, a jeżeli wniosek składa osoba fizyczna - ponadto dokładne dane o stanie rodzinnym oraz oświadczenie strony o niezatrudnianiu lub niepozostawaniu w innym stosunku prawnym z adwokatem, radcą prawnym, doradcą podatkowym lub rzecznikiem patentowym.

Osobie fizycznej przyznanie prawa pomocy może nastąpić w zakresie całkowitym (gdy osoba ta wykaże że nie jest w stanie ponieść jakichkolwiek kosztów postępowania) lub częściowym (gdy osoba ta wykaże, że nie jest w stanie ponieść pełnych kosztów postępowania bez uszczerbku utrzymania koniecznego dla siebie i rodziny). Osobie prawnej lub jednostce organizacyjnej nieposiadającej osobowości prawnej prawo pomocy może być przyznane w zakresie całkowitym (gdy podmiot ten wykaże że nie ma żadnych środków na poniesienie jakichkolwiek kosztów postępowania) lub częściowym - gdy podmiot ten wykaże, ze nie ma dostatecznych środków na poniesienie pełnych kosztów postępowania.

Dokumentami źródłowymi, które w przypadkach budzących wątpliwości mogą potwierdzić przedstawione przez wnioskodawcę dane o jego majątku, dochodach i stanie rodzinnym mogą być w szczególności:

1) odpisy zeznań podatkowych za ostatnie dwa lata kalendarzowe,

2) wyciągi i wykazy z posiadanych rachunków bankowych, w tym kont i lokat dewizowych z okresu ostatnich trzech miesięcy,

3) wypisy z rejestrów urzędowych,

4) odpis aktualnych bilansów,

5) zaświadczenie o wysokości wynagrodzeń, honorariów i innych należności oraz otrzymywanych świadczeń z okresu ostatnich dwóch lat,

6) zaświadczenie o sytuacji rodzinnej wnioskodawcy wydawane przez właściwą do spraw zdrowia lub opieki społecznej jednostkę organizacyjną gminy.

Przyznanie prawa pomocy nie zwalnia strony od obowiązku zwrotu kosztów postępowania, jeżeli obowiązek taki wynika z innych przepisów, np. z obowiązku zwrotu kosztów postępowania stronie która sprawę wygrała. Przyznanie prawa pomocy może być cofnięte w całości lub części, jeżeli okaże się, ze okoliczności, na podstawie których je przyznano, nie istniały lub przestały istnieć.

Przyznanie prawa pomocy wygasa ze śmiercią strony, która je uzyskała.