Informacja o podstawie naliczania oraz o wysokości opłaty ostrożnościowej

Wzory
Wzór nieaktualny
Wersja od: 10 czerwca 2016 r. do: 3 marca 2017 r.

1. W tytułach tabel, w nawiasach, należy wstawić datę, na którą jest ustalana podstawa naliczania opłaty.

2. W przypadku banku niestosującego wyłączeń z podstawy naliczania obowiązkowej opłaty oraz opłaty ostrożnościowej, zgodnie z art. 14 lub art. 14 ust. 2, 3 i 4 ustawy z dnia 14 grudnia 1994 r. o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym; dalej jako: ustawa o BFG, w pozycjach odpowiednio: „Wartość po uwzględnieniu wyłączeń – zgodnie z art. 14 ustawy o BFG” lub „Wartość po uwzględnieniu wyłączeń – zgodnie z art. 14 ust. 2, 3 i 4 ustawy o BFG” należy powtórnie wpisać kwotę z pozycji: „Wartość całkowita”.

3. W pozycjach: „Tytuł wyłączenia” należy wymienić rodzaje aktywów podlegających wyłączeniu z podstawy naliczania obowiązkowej opłaty oraz opłaty ostrożnościowej.

4. W pozycjach: „Podstawa prawna” należy wpisać odpowiednie ustępy art. 14 ustawy o BFG.

5. W pozycjach: „Wartość wyłączenia” należy wpisać łączną wartość dokonywanych przez bank wyłączeń z podstawy naliczania obowiązkowej opłaty oraz opłaty ostrożnościowej.

6. W pozycjach: „Data przystąpienia do systemu ochrony” w przypadku banków będących uczestnikami systemu ochrony należy wpisać datę przystąpienia do niego.

7. W pozycji „Opłata ostrożnościowa należna BFG (0,00 zł)” należy wpisać iloczyn wielkości wskazanych w kolumnach nr 2 i 3. W przypadku banków będących uczestnikami systemu ochrony należy wpisać 0 (na podstawie art. 14b ust. 1 ustawy o BFG).

8. W pozycjach: „Zmiana opłaty ostrożnościowej” należy wykazać różnicę pomiędzy informacją o wartości skorygowanej opłaty ostrożnościowej należnej BFG a poprzednią, przekazaną BFG, informacją o wartości opłaty ostrożnościowej należnej BFG.

9. Pozycje „Numer rachunku banku” oraz „Numer rachunku banku zrzeszającego” należy wypełnić w szczególności w przypadku konieczności zwrotu nadpłaty obowiązkowej opłaty lub opłaty ostrożnościowej.

10. W pozycjach „Uwagi” bank może zamieścić dodatkowe informacje lub wyjaśnienia związane z przekazywanymi informacjami. W szczególności bank może przekazać wyjaśnienia w przypadku różnic występujących pomiędzy wykazaną w załączniku podstawą naliczania opłaty a danymi przekazanymi do NBP w ramach sprawozdawczości przekazywanej na podstawie uchwały nr 53/2011 Zarządu Narodowego Banku Polskiego z dnia 22 września 2011 r. w sprawie trybu i szczegółowych zasad przekazywania przez banki do Narodowego Banku Polskiego danych niezbędnych do ustalania polityki pieniężnej i okresowych ocen sytuacji pieniężnej państwa oraz oceny sytuacji finansowej banków i ryzyka sektora bankowego.

11. Bank Gospodarstwa Krajowego nie jest zobowiązany do sporządzania i przekazywania informacji o podstawie naliczania oraz o wysokości opłaty ostrożnościowej według powyższego wzoru (art. 14c ustawy o BFG).