INF-1 (Informacja miesięczna o zatrudnieniu, kształceniu lub o działalności na rzecz osób niepełnosprawnych)

Wzory
Wzór nieaktualny
Wersja od: 1 lipca 2003 r. do: 8 kwietnia 2011 r.

INF-1

OBJAŚNIENIA DO OBOWIĄZUJĄCYCH OD 1 LIPCA 2003 R. INFORMACJI MIESIĘCZNYCH SKŁADANYCH PAŃSTWOWEMU FUNDUSZOWI REHABILITACJI OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH SKŁADANYCH W FORMIE DOKUMENTU ELEKTRONICZNEGO

1. PODSTAWA PRAWNA

Ustawa z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, zwana dalej „ustawą" (Dz. U. z 1997 r. Nr 123, poz. 776, z późn. zm.).

Rozporządzenie Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 maja 2003 r. w sprawie określenia wzorów miesięcznych i rocznych informacji o zatrudnieniu, kształceniu lub o działalności na rzecz osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2003 r. Nr 104, poz. 969).

2. ZASADY OGÓLNE

Objaśnienia mają zastosowanie do informacji, której wzór zaczął obowiązywać z dniem 1 lipca 2003 r. Pierwsza informacja na wzorze INF-1 winna być złożona za lipiec 2003 r.

Informację miesięczną INF-1 sporządzają pracodawcy zwolnieni z wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (zwany dalej „PFRON" lub „Fundusz") na podstawie art. 21 ust. 2, 2a, 2b lub 2e ustawy.

Informację należy przesłać w terminie do 20 dnia miesiąca, następującego po miesiącu, którego dotyczy informacja.

W przypadku braku numeru w rejestrze PFRON należy wydrukować wypełnioną informację zgłoszeniową NF-1 -Z (INF-1 -Z) i przesłać wraz załącznikami na adres:

Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Al. Jana Pawła II13, 00-828 Warszawa.

W przypadku zmiany danych ewidencyjnych pracodawcy należy wypełnić informację aktualizacyjną NF-1 -Z (INF-1 -Z) i przesłać elektronicznie.

Za poprawne wypełnienie informacji odpowiada pracodawca.

3. SPOSÓB SPORZĄDZANIA INFORMACJI INF-1

► Formularz informacji INF-1 składa się z sześciu części głównych od A. do F. oraz z oświadczenia pracodawcy. Dodatkowo część C. składa się z 2 szczegółowych bloków. Łącznie formularz zawiera 42 kolejne pozycje.

Pozycja 1. Numer w rejestrze PFRON

Należy wpisać nadany przez PFRON numer w rejestrze. Numer w rejestrze PFRON powinien być wpisywany również na wszelkiej korespondencji kierowanej do Funduszu.

Pozycja zawsze winna być wypełniona.

Pozycja 2. REGON

Należy wpisać dziewięć pierwszych cyfr nadanego przez Główny Urząd Statystyczny (GUS) numeru identyfikacji statystycznej. W przypadku zmiany numeru REGON, należy sporządzić i przesłać elektronicznie informację aktualizacyjną NF-1 -Z (INF-1 -Z).

Pozycja zawsze winna być wypełniona.

Pozycja 3. NIP

Należy wpisać (bez kresek separujących) aktualny Numer Identyfikacji Podatkowej (NIP). W przypadku zmiany numeru NIP, należy sporządzić i przesłać elektronicznie informację aktualizacyjną NF-1-Z (INF-1-Z).

Pozycja zawsze winna być wypełniona.

Pozycja 4. PKD

Należy wpisać czteroznakowy kod PKD - Polska Klasyfikacja Działalności (Dz. U. z 1997 Nr 128, poz. 829 z późn. zm.).

Pozycja zawsze winna być wypełniona.

Pozycja 5. Pełna nazwa pracodawcy

Należy podać w pełnym brzmieniu nazwę pracodawcy, zgodnie z wypisem rejestru właściwego dla podmiotu gospodarczego. W przypadku zmiany nazwy, należy sporządzić i przesłać elektronicznie informację aktualizacyjną NF-1 -Z (INF-1 -Z). Pozycja zawsze winna być wypełniona.

Pozycja 6. Kod pocztowy

Należy wpisać kod pocztowy.

Pozycja zawsze winna być wypełniona.

Pozycja 7. Miejscowość

Należy wpisać nazwę miejscowości.

Pozycja zawsze winna być wypełniona.

Pozycja 8. Ulica

Należy wpisać nazwę ulicy.

Pozycja 9. Nr domu

Należy wpisać numer domu.

Pozycja zawsze winna być wypełniona.

Pozycja 10. Nr lokalu

Należy wpisać numer lokalu.

Uwaga: W przypadku zmiany adresu (poz. od 6. do 10.) należy sporządzić i przesłać elektronicznie informację aktualizacyjną NF-1 -Z (INF-1 -Z).

Pozycja 11. Okres sprawozdawczy

Należy wpisać odpowiednio w polu 1. - Miesiąc, a w polu 2. - Rok, za który jest składana informacja. Pierwsza informacja INF-1w formie dokumentu elektronicznego może być złożona za lipiec 2003 r. Pozycja zawsze winna być wypełniona.

Pozycja 12. Informacja

Należy wybrać pole Zwykła, jeśli za wskazany w pozycji 11. okres sprawozdawczy (miesiąc i rok) sporządza się informację po raz pierwszy. Informację zwykłą za wskazany okres sprawozdawczy składa się tylko raz.

Należy wybrać pole Korygująca w przypadku składania za wskazany w pozycji 11. okres sprawozdawczy informacji z inną wartością w przynajmniej jednej z pozycji bloku C., D. lub E. niż wykazano w informacji złożonej wcześniej. Dane zawarte w informacji korygującej zastępują wartości z poprzednio złożonej informacji dotyczącej danego okresu sprawozdawczego. Pozycja zawsze winna być wypełniona.

Pozycja 13. Podstawa prawna zwolnienia z wpłat

Należy wskazać jedno z pól art. 21 ust. 2, art. 21 ust. 2a, art. 21 ust. 2b lub art. 21 ust. 2e, dostępnych na rozwijanej liście, wskazując podstawę zwolnienia z wpłat na PFRON.

Pozycja zawsze winna być wypełniona.

Pozycja 14. Zatrudnienie ogółem

Należy wpisać przeciętne zatrudnienie wszystkich pracowników w danym miesiącu, w przeliczeniu na pełny

wymiar czasu pracy (etaty), wyliczone z dokładnością do dwóch miejsc po przecinku.

Jeżeli w danym miesiącu zatrudnienie jest zmienne, należy stosować metodę średniej arytmetycznej ze stanów

dziennych w miesiącu, tzn. sumowany stan zatrudnienia z każdego dnia w miesiącu, łącznie z niedzielami

i świętami, przyjmując dla tych dni stan z dnia poprzedniego, podzielić przez ilość dni w miesiącu.

Przy stabilnym zatrudnieniu przeciętne zatrudnienie w danym miesiącu można obliczyć metodą uproszczoną, na

podstawie sumy dwóch stanów dziennych, w pierwszym i ostatnim dniu miesiąca, podzielonej przez 2 lub

metodą średniej chronologicznej, obliczanej na podstawie sumy połowy stanu dziennego w pierwszym i ostatnim

dniu miesiąca oraz stanu zatrudnienia w piętnastym dniu miesiąca podzielonej przez 2.

Pozycja zawsze winna być wypełniona.

Pozycja 15. w tym etatów osób niepełnosprawnych ogółem

Pozycja wypełniana automatycznie wartością wyliczoną według wzoru:

poz. 16 + poz. 17 + poz. 18 + poz. 19 + poz. 20.

Pozycja 16. w tym etatów osób niepełnosprawnych w stopniu znacznym ze szczególnymi schorzeniami

Należy wpisać przeciętne zatrudnienie w danym miesiącu osób niepełnosprawnych w stopniu znacznym ze szczególnymi schorzeniami (rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 18 września 1998 r. w sprawie rodzajów schorzeń uzasadniających obniżenie wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych oraz sposób jego obniżenia - Dz. U. z 1998 r. Nr 124, poz. 820, z późn. zm.), w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy, wyliczone analogicznie jak wartość pozycji 14.

Pozycja zawsze winna być wypełniona.

Pozycja 17. w tym w etatów osób niepełnosprawnych w stopniu znacznym pozostali

Należy wpisać przeciętne zatrudnienie w danym miesiącu osób niepełnosprawnych w stopniu znacznym bez szczególnych schorzeń, w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy, wyliczone analogicznie jak wartość pozycji 14.

Pozycja zawsze winna być wypełniona.

Pozycja 18. w tym w etatów osób niepełnosprawnych w stopniu umiarkowanym ze szczególnymi schorzeniami

Należy wpisać przeciętne zatrudnienie w danym miesiącu osób niepełnosprawnych w stopniu umiarkowanym ze szczególnymi schorzeniami (rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 18 września 1998 r. w sprawie rodzajów schorzeń uzasadniających obniżenie wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych oraz sposób jego obniżenia - Dz. U. z 1998 r. Nr 124, poz. 820, z późn. zm.), w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy, wyliczone analogicznie jak wartość pozycji 14. Pozycja zawsze winna być wypełniona.

Pozycja 19. w tym w etatów osób niepełnosprawnych w stopniu umiarkowanym pozostali

Należy wpisać przeciętne zatrudnienie w danym miesiącu osób niepełnosprawnych w stopniu umiarkowanym bez szczególnych schorzeń, w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy, wyliczone analogicznie jak wartość pozycji 14.

Pozycja zawsze winna być wypełniona.

Pozycja 20. w tym w etatów osób niepełnosprawnych w stopniu lekkim

Należy wpisać przeciętne zatrudnienie w danym miesiącu osób niepełnosprawnych w stopniu lekkim, w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy, wyliczone analogicznie jak wartość pozycji 14.

Pozycja zawsze winna być wypełniona.

Pozycja 21. Wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych

Pozycja wypełniana automatycznie wartością wyliczoną według wzoru:

(3 x poz. 16 + 2 x poz. 18 + poz. 15) / poz. 14.

Wypełnia pracodawca, o którym mowa wart.21 ust. 2b.

Pozycja 22. Ogółem

Należy wpisać liczbę wszystkich wychowanków, uczniów, studentów lub słuchaczy uczących się lub studiujących w ramach ogólnie obowiązujących w danej jednostce regulaminów nauczania lub studiowania w roku ubiegłym, tj. wg stanu, wykazanego w złożonym w poprzednim roku sprawozdaniu S-01 - S-17 albo, gdy takie sprawozdanie nie było składane - na ostatni dzień poprzedniego roku, albo, gdy pracodawca nie działał w poprzednim roku - na pierwszy dzień działalności. Pozycja zawsze winna być wypełniona.

Pozycja 23. w tym osób niepełnosprawnych ogółem

Należy wpisać liczbę wszystkich osób niepełnosprawnych z ogólnej liczby wychowanków, uczniów, studentów lub słuchaczy uczących się lub studiujących w ramach ogólnie obowiązujących w danej jednostce regulaminów nauczania lub studiowania wg stanu z miesiąca sprawozdawczego (patrz pozycja 11.).

Pozycja zawsze winna być wypełniona.

Uwaga: W pozycjach od 24. do 28. można wykazywać niepełnosprawnych wychowanków, uczniów, studentów, słuchaczy, dla których orzeczono stopień niepełnosprawności. Stopień niepełnosprawności (znaczny, umiarkowany, lekki) orzeka się osobom niepełnosprawnym, które ukończyły 16 rok życia.

Pozycja 24. w tym osób niepełnosprawnych w stopniu znacznym ze szczególnymi schorzeniami

Należy wpisać liczbę wychowanków, uczniów, studentów, słuchaczy niepełnosprawnych w stopniu znacznym ze szczególnymi schorzeniami (rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 18 września 1998 r. w sprawie rodzajów schorzeń uzasadniających obniżenie wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych oraz sposób jego obniżenia - Dz. U. z 1998 r. Nr 124, poz. 820, z późn. zm.).

Pozycja zawsze winna być wypełniona.

Pozycja 25. w tym osób niepełnosprawnych w stopniu znacznym pozostali

Należy wpisać liczbę wychowanków, uczniów, studentów, słuchaczy niepełnosprawnych w stopniu znacznym bez szczególnych schorzeń.

Pozycja zawsze winna być wypełniona.

Pozycja 26. w tym osób niepełnosprawnych w stopniu umiarkowanym ze szczególnymi schorzeniami

Należy wpisać liczbę wychowanków, uczniów, studentów, słuchaczy niepełnosprawnych w stopniu umiarkowanym ze szczególnymi schorzeniami (rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 18 września 1998 r. w sprawie rodzajów schorzeń uzasadniających obniżenie wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych oraz sposób jego obniżenia - Dz. U. z 1998 r. Nr 124, poz. 820, z późn. zm.).

Pozycja zawsze winna być wypełniona.

Pozycja 27. w tym osób niepełnosprawnych w stopniu umiarkowanym pozostali

Należy wpisać liczbę wychowanków, uczniów, studentów, słuchaczy niepełnosprawnych w stopniu umiarkowanym bez szczególnych schorzeń.

Pozycja zawsze winna być wypełniona.

Pozycja 28. w tym osób niepełnosprawnych w stopniu lekkim

Należy wpisać liczbę wychowanków, uczniów, studentów, słuchaczy niepełnosprawnych w stopniu lekkim.

Pozycja zawsze winna być wypełniona.

Pozycja 29. Wskaźnik wychowanków, uczniów, studentów lub słuchaczy

Pozycja wypełniana automatycznie wartością wyliczoną według wzoru:

(3 x poz. 24 + 2 x poz. 26 + 2 x poz. 23) / poz. 22.

Pozycja 30. Wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych w jednostkach wymienionych w art. 21 ust. 2b

Pozycja wypełniana automatycznie wartością wyliczoną według wzoru:

(poz. 21 + poz. 29 )

Pozycja 31. Zatrudnienie ogółem

Należy wpisać przeciętne zatrudnienie w danym miesiącu wszystkich pracowników, w osobach, wyliczone z dokładnością do dwóch miejsc po przecinku, analogicznie jak wartość pozycji 14.

Pozycja zawsze winna być wypełniona.

Pozycja 32. w tym osób niepełnosprawnych ogółem

Pozycja wypełniana automatycznie wartością wyliczoną według wzoru:

poz. 33 + poz. 34 + poz. 35 + poz. 36 + poz. 37.

Pozycja 33. w tym osób niepełnosprawnych w stopniu znacznym ze szczególnymi schorzeniami

Należy wpisać przeciętne zatrudnienie w danym miesiącu osób niepełnosprawnych w stopniu znacznym ze szczególnymi schorzeniami, wyliczone analogicznie jak wartość pozycji 31.

Pozycja zawsze winna być wypełniona.

Pozycja 34. w tym osób niepełnosprawnych w stopniu znacznym pozostali

Należy wpisać przeciętne zatrudnienie w danym miesiącu osób niepełnosprawnych w stopniu znacznym bez szczególnych schorzeń, wyliczone analogicznie jak wartość pozycji 31.

Pozycja zawsze winna być wypełniona.

Pozycja 35. w tym osób niepełnosprawnych w stopniu umiarkowanym ze szczególnymi schorzeniami

Należy wpisać przeciętne zatrudnienie w danym miesiącu osób niepełnosprawnych w stopniu umiarkowanym ze szczególnymi schorzeniami, wyliczone analogicznie jak wartość pozycji 31.

Pozycja zawsze winna być wypełniona.

Pozycja 36. w tym osób niepełnosprawnych w stopniu umiarkowanym pozostali

Należy wpisać przeciętne zatrudnienie w danym miesiącu osób niepełnosprawnych w stopniu umiarkowanym bez szczególnych schorzeń, wyliczone analogicznie jak wartość pozycji 31.

Pozycja zawsze winna być wypełniona.

Pozycja 37. w tym osób niepełnosprawnych w stopniu lekkim

Należy wpisać przeciętne zatrudnienie w danym miesiącu osób niepełnosprawnych w stopniu lekkim, wyliczone analogicznie jak wartość pozycji 31.

Pozycja zawsze winna być wypełniona.

Wypełnia pracodawca, o którym mowa wart. 21 ust. 2e.

Pozycja 38. Rodzaje działań (1):

Należy wskazać odpowiednie pola od 1. do 5. W przypadku zaznaczenia pola 5., należy dodatkowo wpisać inne formy rehabilitacji, niewymienione w polach od 1. do 4.

Pozycja 39. Rodzaje działań (2):

Należy wskazać odpowiednie pola od 1. do 9. W przypadku zaznaczenia pola 9., należy dodatkowo wpisać inne świadczenia rehabilitacyjne lub opiekuńcze, niewymienione w polach od 1. do 8.

Pozycja 40. Rodzaje działań (3):

Należy wskazać odpowiednie pola od 1. do 6. W przypadku zaznaczenia pola 6., należy dodatkowo wpisać inne działania w zakresie kształcenia osób niepełnosprawnych, niewymienione w polach od 1. do 5.

F. Uwagi

Należy wpisać inne ważne informacje dotyczące zwolnienia z wpłat na PFRON, ułatwiające analizę (sprawdzenie) poprawności merytorycznej przesyłanej informacji.

Pozycja 41. Data wypełnienia informacji

Pozycja wypełniana automatycznie datą bieżącą przy podpisywaniu dokumentu.

Pozycja 42. Podpis i pieczęć pracodawcy lub osoby upoważnionej

Nie można podpisać elektronicznie informacji przed ostatnim dniem okresu sprawozdawczego, wskazanego w pozycji 11.

Pozycja wypełniana po naciśnięciu przycisku Podpisz przez użytkownika uprawnionego do składania podpisu elektronicznego w systemie e-PFRON.