Żądanie podmiotowych środków dowodowych w postępowaniu o udzielenie zamówienia o wartości mniejszej niż progi unijne jest uprawnieniem czy obowiązkiem zamawiającego?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Wolski Mariusz
Odpowiedzi udzielono: 2 lutego 2021 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Przy zamówieniach o wartościach poniżej progów unijnych zamawiający może poprzestać na złożonym wraz z ofertą oświadczeniu o niepodleganiu wykluczeniu i spełnianiu warunków udziału w postępowaniu (zgodnie z art. 125 ust. 1 ). Zamawiający, jeżeli tak postanowi, nie musi żądać od wykonawcy, który złożył ofertę najwyżej ocenioną, podmiotowych środków podmiotowych.

Jak jednak wygląda sprawa przy przynależności do tej samej grupy kapitałowej?

O ile oświadczenie o niepodleganiu wykluczeniu z przesłanek 1,2,3,4 i 6 (art. 108 ust. 1 n.p.z.p.) można uznać za wystarczające to jednak należy uznać, że wykonawca składając oświadczenie dotyczące przesłanki art. 108 ust. 1 pkt 5 n.p.z.p. działa niejako na wyrost, gdyż dopiero po otwarciu ofert wykonawca dowiaduje się jacy inni wykonawcy złożyli ofertę.

Czy zamawiający powinien wezwać wykonawcę najwyżej ocenionego do złożenia dodatkowego oświadczenia i czy właściwym będzie "oświadczenia wykonawcy, w zakresie art. 108 ust. 1 pkt 5 n.p.z.p., o braku przynależności do tej samej grupy kapitałowej (...)" (§ 2 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia o podmiotowych środkach dowodowych), czy też wystarczy "oświadczenie wykonawcy o aktualności informacji zawartych w oświadczeniu, o którym mowa w art. 125 ust. 1 n.p.z.p., w zakresie podstaw wykluczenia z postępowania wskazanych przez zamawiającego, o których mowa w c) art. 108 ust. 1 pkt 5 n.p.z.p., dotyczących zawarcia z innymi wykonawcami porozumienia mającego na celu zakłócenie konkurencji" (§ 2 ust. 1 pkt 7 lit. c rozporządzenia)?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX