Z jakich środków finansować śniadania i kolacje dla dzieci i młodzieży, skoro nie ma możliwości finansowania ze środków budżetu państwa kosztów całodziennego wyżywienia?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2019 r.
Autor odpowiedzi: Matysik Barbara
Odpowiedzi udzielono: 9 kwietnia 2015 r.

PYTANIE

W sprawie programu wspierania finansowego gmin w zakresie dożywiania "Pomoc państwa w zakresie dożywiania" na lata 2014-2020. Zdaniem Departamentu w ramach programu nie ma możliwości ponoszenia ze środków budżetu państwa kosztów za całodzienne wyżywienie dzieci lub uczniów bez względu na rodzaj placówki, w której przebywają oraz innych osób które własnym staraniem nie mogą sobie zapewnić posiłku. Rada Ministrów w treści Programu użyła pojęcia "posiłek" w liczbie pojedynczej, a nie "wyżywienie" czy "całodzienne wyżywienie". Zatem założeniem jest finansowanie jednego, a nie kilku posiłków dziennie. Pismo w powyższej treści Ośrodek otrzymał na początku marca br. Decyzje na dożywianie zostały wystawione na początku stycznia z zapisem "na wyżywienie". Faktury wystawiane przez internaty mówiły o całodziennym wyżywieniu. Prawie wszystkie placówki karmiące dzieci ujmowały w fakturach wyżywienie z wyszczególnieniem śniadań, obiadów i kolacji. Niektóre tylko sumowały wszystkie posiłki wystawiając jedną kwotę za całodzienne wyżywienie. Od marca br, szkoły (na prośbę Ośrodka) wystawiają faktury z zapisem "posiłek" za jeden miesiąc, lecz kwota ujmuje całodzienne wyżywienie.

Czy w związku z tym przy kontroli nie będzie zastrzeżeń?

Czy może lepiej pozostać przy wcześniejszej formie wystawianych faktur przez internaty?

Ośrodek nasz ma niewielkie własne środki finansowe. Pozostając przy wcześniejszej formie wystawianych faktur, Ośrodek musiałby pokryć w całości wszystkie śniadania i kolacje ze środków własnych. Jedynie obiady pokryte byłyby z budżetu państwa. Proszę o wskazanie właściwego rozwiązania.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX