Z jaką częstotliwością zakład powinien pobierać próbki ścieków przemysłowych - wód pochłodniczych pochodzących z zamkniętych obiegów chłodniczych urządzeń klimatyzacyjnych i pras do badań jakości?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Wyszogrodzki Michał
Odpowiedzi udzielono: 30 lipca 2019 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Z jaką częstotliwością zakład powinien pobierać próbki ścieków przemysłowych - wód pochłodniczych pochodzących z zamkniętych obiegów chłodniczych urządzeń klimatyzacyjnych i pras do badań jakości celem sprawdzenia, czy spełniają warunek § 13 ust. 1 rozporządzenia Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej z 12.07.2019 r. w sprawie substancji szczególnie szkodliwych dla środowiska wodnego oraz warunków, jakie należy spełnić przy wprowadzaniu do wód lub do ziemi ścieków, a także przy odprowadzaniu wód opadowych lub roztopowych do wód lub do urządzeń wodnych (Dz.U. z 2019 r. poz. 1311)?

Paragraf 5 ust. 5 ww. rozporządzenia wyłącza z obowiązku badania oprócz pH również temperaturę. Natomiast § 8 ust. 4 pkt 3 ww. rozporządzenia wskazuje wyłącznie, że ścieki przemysłowe (wody pochłodnicze, zanieczyszczone wyłącznie temperaturą) spełniają wymagane warunki, jeżeli "każda wartość temperatury i pH zmierzona ręcznie lub automatycznie w okresie doby, w odstępach nie większych niż dwie godziny, stale w tym samym miejscu, w którym ścieki są wprowadzane do wód lub do ziemi, a jeżeli to konieczne– w innym miejscu reprezentatywnym dla ilości i jakości tych ścieków, nie przekracza najwyższych dopuszczalnych wartości substancji zanieczyszczających, określonych w tabeli II w załączniku nr 4 do rozporządzenia". Jednakże brak jest jednoznacznego wskazania częstotliwości badań.

Czy należy określać temperaturę co dwie godziny 365 dni w roku, czy wystarczy jedna doba pomiarowa na rok?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX