Według jakiego kursu rozliczyć delegację pracownika?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Klemens Dominik
Odpowiedzi udzielono: 18 maja 2017 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Pracownicy spółki świadczącej usługi transportowe (tj. kierowcy samochodów ciężarowych) przedkładają w spółce rozliczenia delegacji służbowych. W ramach delegacji pracownikom zwracane są:

1) koszty związane z dietą, ryczałtem za nocleg, które to koszty stanowią koszt w postaci "zwrotu pracownikowi kosztów podróży służbowej" (są więc stricte związane z odbytą delegacją) oraz:

2) zwrot za faktury, które pracownicy ponoszą w imieniu spółki, lecz de facto faktury te, wystawione na spółkę są kosztami poniesionymi w imieniu pracodawcy (dotyczą kosztów spółki).

Odnosząc się do pierwszej kategorii kosztów, tj. kosztów ujmowanych tylko w delegacji (zgodnie z pkt 1), takich jak dieta i ryczałt za nocleg, powstaje pytanie jaki kurs do ich przeliczenia należałoby zastosować dla celów u.p.d.o.p.?

Czy w przypadku, gdy pracownik kończy delegację w dniu 24 czerwca, a faktycznie się z niej rozlicza w dniu 28 stycznia, to powinien być to kurs poprzedzający dzień powrotu z delegacji służbowej (w tym przypadku byłby to kurs średni NBP z dnia 23 grudnia, gdyż powrót miał miejsce 24 grudnia)? Czy należałoby zastosować kurs poprzedzający dzień faktycznego rozliczenia się z delegacji ( w tym przypadku kurs średni NBP z 27 stycznia, gdyż pracownik przedkłada delegację do akceptacji w dniu 28 stycznia)? Czy do powyższego przeliczenia kosztów delegacji należałoby brać pod uwagę fakt, że pracownik otrzymuje zaliczkę w dniu 14 grudnia? Dodam, że pracownik rozlicza się z niej po terminie (powinien się z niej rozliczyć w ciągu 7 dni po powrocie z delegacji). Czy w tym przypadku do przeliczenia powyższych kosztów należałoby zastosować kurs średni NBP z dnia poprzedzającego dzień otrzymania zaliczki przez pracownika?

Czy fakturę za usługę hotelową należałoby także przeliczać według kursu średniego NBP jak dla pierwszej kategorii kosztów (tj. jak dla diet i ryczałtów za nocleg)? Czy przeliczać jak dla kategorii kosztów związanych z podrożą służbową, lecz de facto poniesionych przez pracodawcę (punkt 2)?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX