W oparciu o jaki przepis nowego PZP należy przewidywać w umowie klauzule waloryzacyjne dotyczące wprowadzania zmian z uwagi na zmianę obowiązującej stawki podatku VAT?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Kardas Bartłomiej
Odpowiedzi udzielono: 23 kwietnia 2021 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Czy art. 440 p.z.p. należy rozumieć w ten sposób, iż jeśli w umowie zostanie ujęte jakiekolwiek postanowienie dotyczące zmiany wysokości wynagrodzenia, to należy odpowiednio stosować art. 439 ust. 2-4 p.z.p.?

Czy dotyczy to jedynie sytuacji, gdy postanowienie odnosi się do zmiany wynagrodzenia, związanej ze zmianą ceny materiałów i kosztów?

Standardowo w umowach zamawiający stosują postanowienie o możliwości zmiany umowy w zakresie wysokości wynagrodzenia wykonawcy w przypadku zmiany obowiązującej stawki VAT - zmianie ulega wynagrodzenie brutto, wynagrodzenie netto pozostaje bez zmian. Co więcej, taka zmiana jest niezależna od zmiany cen materiałów wykorzystywanych przez wykonawcę lub od ewentualnego zwiększenia się kosztów po stronie wykonawcy. Istotna jest jedynie zmiana stawki VAT wynagrodzenia wykonawcy.

Czy w takim przypadku - w umowie, której przedmiotem jest dostawa - należy stosować art. 440 p.z.p.?

W mojej ocenie należy podejść do przedstawionego zagadnienia systemowo: skoro art. 440 p.z.p. jest ściśle związany z art. 439 p.z.p., to istotny jest powód zmiany, tj. zmiana cen materiałów lub kosztów związanych z realizacją zamówienia.

Jeśli nie ma znaczenia powód zmiany, to jak odpowiednio zastosować art. 439 ust. 2-4 p.z.p. w przypadku postanowienia dotyczącego zmiany stawki VAT wynagrodzenia wykonawcy?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX