W którym momencie powstanie przychód z tytułu świadczenia usług stomatologicznych, jeśli leczenie trwa dłużej niż miesiąc?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 30 czerwca 2021 r.
Autor odpowiedzi: Krywan Tomasz
Odpowiedzi udzielono: 12 listopada 2014 r.

PYTANIE

Pacjenci wpłacają na poczet leczenia stomatologicznego zaliczki (ujmowane są w kasie fiskalnej w momencie otrzymania). Są to wysokie koszty leczenia, zaliczki bywają w kwocie ok 10.000 zł (pobierane są w celu zabezpieczenia kosztów zużywanych materiałów wykorzystywanych przy leczeniu, np. wyroby protetyczne). Często leczenie trwa 2-3 miesiące, a wykonywane zabiegi są złożone.

W jaki sposób rozliczać podatek dochodowy od takiego leczenia?

Kiedy ustalić powstanie obowiązku podatkowego?

Czy w momencie wykonania pewnego etapu czy po całkowitym zakończeniu leczenia wszystkich zębów?

Zauważyć warto, że często jednocześnie robione jest kilka zabiegów u jednego pacjenta i trudno jest ustalić moment zakończenia danego etapu, gdyż często jedna czynność związana jest bezpośrednio z inną czynnością.

Czy można założyć, iż występują np. miesięczne okresy rozliczeniowe za leczenie danego pacjenta czy powinno się raczej próbować ustalać moment wykonania danej usługi?

Czy prawidłowe jest ujmowanie do podatku dochodowego kwot wynikających z raportu fiskalnego (gdzie ewidencjonowane są również zaliczki na leczenie)?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX