W którym momencie można ująć w PKPiR zakup mieszkania stanowiącego towar handlowy?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2018 r.
Autor odpowiedzi: Kowalski Artur
Odpowiedzi udzielono: 21 kwietnia 2017 r.

PYTANIE

Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą. Kupuję, remontuję i sprzedaję mieszkania z rynku wtórnego. Prowadzę PKPiR metodą uproszczoną. W listopadzie 2016 r. będzie zawarta umowa przedwstępna w formie aktu notarialnego, w której będzie zapisane, że ostateczna umowa sprzedaży zostanie zawarta w formie aktu notarialnego w styczniu 2017 r., ale mieszkanie zostanie wydane nabywcy w dniu podpisania umowy przedwstępnej. W dniu podpisania umowy przedwstępnej wpłacę część należności i w dniu tym dostanę klucze do mieszkania. Reszta należnej sprzedającemu kwoty określona już w umowie przedwstępnej zostanie uregulowana w dniu podpisania ostatecznej umowy sprzedaży tj. w styczniu 2017 r.

Czy w takiej sytuacji w dniu podpisania umowy przedwstępnej, który stanie się równocześnie dniem wydania towaru (mieszkania) powinnam rozpoznać koszt zakupu w kolumnie 10 w PKPiR (całkowitą wartość mieszkania/towaru)?

Czy powinnam to mieszkanie spisać na koniec roku jako własny towar, czy może jako towar obcy, którego własność zostanie przeniesiona na mnie w ostatecznej umowie sprzedaży w styczniu 2017 r. (zgodnie z normami prawa cywilnego definitywne przeniesienie własności nieruchomości lub praw następuje tylko i wyłącznie w momencie zawarcia w formie aktu notarialnego ostatecznej umowy sprzedaży)?

Czy mogę zaliczać w koszty (PKPiR kol. 10) faktury za zakup materiałów do remontu mieszkania, które zostanie mi fizycznie wydane przed podpisaniem ostatecznej umowy sprzedaży, a które poniosę w listopadzie, grudniu 2016 r. i styczniu 2017 r. przed podpisaniem ostatecznej umowy sprzedaży?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX