Pytania i odpowiedzi
Status: Nieaktualne, stan prawny na: 30 września 2020 r.
Autor odpowiedzi: Zaniewicz Edyta
Odpowiedzi udzielono: 5 maja 2014 r.

PYTANIE

W grudniu ubiegłego roku dokonaliśmy przedpłaty (zaliczki) na zakup środka trwałego. W miesiącu tym otrzymaliśmy także fakturę zaliczkową dokumentującą ten fakt. Wartość netto oraz VAT wykazaliśmy w deklaracji VAT-7 za grudzień w pozycji "Nabycie towarów i usług zaliczanych u podatnika do środków trwałych".

Czy postąpiliśmy poprawnie?

W późniejszym czasie podjęliśmy decyzję, że ten środek trwały będzie finansowany za pomocą leasingu operacyjnego. Leasingodawca wpłacił na rzecz dostawcy środka trwałego różnicę pomiędzy wartością środka trwałego a wartością zaliczki, a na podstawie porozumienia nasza przedpłata będzie kompensowana z najbliższymi ratami leasingowymi. W kwietniu b.r. otrzymaliśmy także fakturę korygującą od dostawcy środka trwałego na wartość zaliczki. Księgowo po korekcie wygląda to teraz tak, że dostawca sprzedał środek trwały leasingodawcy.

Jeśli chodzi o przepływy środków pieniężnych, to dostawca otrzymał całość środków (w części od nas, w części od leasingodawcy), a my (leasingobiorca) mamy obecnie nadpłatę w stosunku do leasingodawcy - będzie ona kompensowana na bieżąco z kolejnymi fakturami za leasing.

Jak w deklaracji VAT-7 za kwiecień wykazać fakt otrzymania faktury korygującej od dostawcy środka trwałego?

W której pozycji?

Czy musimy korygować deklarację grudniową?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX

Zaloguj się do LEX | Nie korzystasz jeszcze z programów LEX?