W jakim zakresie czasowym senior będzie mógł korzystać ze zwolnienia od PIT?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Ziółkowski Paweł
Odpowiedzi udzielono: 1 sierpnia 2022 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Przedsiębiorca - mężczyzna ukończył 65 lat 15.05.2022 r. złożył dokumenty o przyznanie emerytury od 1.07.2022 r. W swojej działalności świadczy usługi wyłącznie dla firm zatem ma tylko przychód udokumentowany fakturami. w każdym miesiącu wystawia faktury (zazwyczaj w pierwszej połowie miesiąca).

W jaki sposób ustalić przychód, który podlega zwolnieniu z podatku dochodowego z tytułu tzw. ulgi dla seniora?

W artykule tym jest napisane, że zwolnieniu podlegają przychody otrzymane przez podatnika po ukończeniu 65 lat. Gdyby to był przychód z umowy o pracę to byłoby proste, każda wypłata po dniu urodzin podlegałaby zwolnieniu. Ale w działalności przychód jest w każdym dniu. W maju za cały miesiąc przychód 8700 zł, a po 15 maja tylko 850 zł. Uważam, że należy wziąć pod uwagę przychód z całego miesiąca maja jako zwolniony ponieważ rozlicza się go dopiero po zakończeniu miesiąca, a wówczas przedsiębiorca ma już ukończone 65 lat.

Czy mam rację?

Jeżeli od 1.07.2022 przechodzi na emeryturę (wyrejestrowuje się z ZUS z dniem 1 lipca jako niepodlegający ubezpieczeniom społecznym) i nadal prowadzi działalność gospodarczą to jego przychody są zwolnione z opodatkowania do dnia otrzymania pierwszej emerytury, czy do 30.06.2022 r., bowiem art. 21 ust. 1 pkt 154 PIT mówi, że zwolnione są przychody pod warunkiem, że podatnik z tytułu uzyskania tych przychodów podlega ubezpieczeniom społecznym. Moim zdaniem zwolnieniu podlega do 30 czerwca. Istnieje bowiem interpretacja MF ale dotycząca wynagrodzenia z umowy o pracę, w której stwierdzono, że otrzymane przychody z umowy o pracę do dnia otrzymania pierwszej emerytury są zwolnione. Czyli kasowo należy traktować emeryturę. Jednak w takim przypadku każda wyplata wynagrodzenia z umowy o pracę podlega ubezpieczeniu społecznemu, a w działalności jednak jest inaczej.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX