Pytania i odpowiedzi
Status: Aktualne
Autor odpowiedzi: Lisowski Krzysztof
Odpowiedzi udzielono: 19 marca 2012 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

W jakim terminie można dokonać prawidłowo wypowiedzenia umowy o pracę nauczycielce zatrudnionej na podstawie umowy na czas nieokreślony?

Nauczycielka (nauczyciel kontraktowy) zatrudniona obecnie jest na podstawie umowy na czas nieokreślony (opiekun świetlicy) w wymiarze 13/26 godzin tygodniowo. W związku z działaniami oszczędnościowymi od 1 września 2012 r. planowana jest likwidacja świetlicy szkolnej w związku z czym nie ma również możliwości zapewnienia godzin w ramach etatu świetlicowego (art. 20 ust. 2 KN).

Nauczycielka poinformowała pracodawcę, że jest w ciąży (termin porodu - czerwiec 2012 r.).

Czy w przedstawionej sytuacji możliwe jest jakiekolwiek działanie kadrowe zmierzające do likwidacji godzin świetlicowych?

Do dnia porodu oraz w trakcie urlopu macierzyńskiego nie ma możliwości wypowiedzenia umowy o pracę, czy w tym przypadku obowiązuje termin ruchu kadrowego w oświacie do końca maja i możliwość wypowiedzenia nauczycielce umowy o pracę będzie możliwa dopiero w terminie do końca maja 2013 r.?

Czy można będzie wręczyć wypowiedzenie po powrocie z urlopu macierzyńskiego i rozwiązać umowę po 3 miesiącach?

Co w sytuacji, jeśli na rok 2012/2013 nie ma godzin dla nauczycielki i nie ma możliwości przydzielenia innych godzin?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX

Zaloguj się do LEX | Nie korzystasz jeszcze z programów LEX?