W jakim postępowaniu można wyłączyć grunt z produkcji rolnej, skoro obecny właściciel, jako nieprowadzący gospodarstwa rolnego, nie powinien mieć takiego rodzaju użytku na działce?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 30 lipca 2021 r.
Autor odpowiedzi: Cybulska Agnieszka
Odpowiedzi udzielono: 19 lutego 2018 r.

PYTANIE

Właściciel działki wystąpił o wyłączenie gruntów z produkcji rolnej, a związane jest to z budową budynku mieszkalnego jednorodzinnego. Działka o powierzchni ok. 12 arów w całości pokryta jest użytkiem Br-PsIII, czyli są to grunty rolne zabudowane. Działka została zakupiona od rolnika, który prowadził gospodarstwo rolne, a jego zabudowania służyły do prowadzenia gospodarstwa rolnego stąd też na działce znajdowały się użytek Br. Obecny właściciel nie prowadzi gospodarstwa rolnego i tym samym zobowiązany jest do wyłączenia gruntów z produkcji rolnej. Wniosek o wyłączenie obejmuje około 400 m2 użytku Br-PsIII i taka też powierzchnia zostanie zmieniona na najpierw na Bp, a po zakończeniu budowy na B. Pozostała część użytku na działce pozostaje bez zmian, czyli nadal Br-PsIII.

W jakim postępowaniu lub przy zastosowaniu jakiej procedury można lub powinno się "znieść" użytek Br z pozostałej części działki, skoro obecny właściciel, jako nieprowadzący gospodarstwa rolnego i nie posiadający zabudowań służących do produkcji rolnej, nie powinien mieć takiego rodzaju użytku na działce?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX