W jakim paragrafie klasyfikacji budżetowej należy księgować odpłatność za pobyt mieszkańca w DPS?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Błaszko Adam
Odpowiedzi udzielono: 19 października 2018 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie na podstawie ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie zleciło realizację zadania publicznego na prowadzenie domu pomocy społecznej stowarzyszeniu. Stowarzyszenie pobiera opłaty za pobyt mieszkańców w DPS, które zgodnie z umową przekazywane są na rachunek bankowy PCPR. Przypis należności z tytułu opłaty za pobyt w DPS dokonywany jest według dłużników (na poszczególnego mieszkańca) i podziałek klasyfikacji budżetowej.

W jakim paragrafie klasyfikacji budżetowej należy księgować odpłatność za pobyt mieszkańca w DPS (umieszczonych przed 2004 r. tzw. dotowanych przez Urząd Wojewódzki i po 2004 r. tzw. niedotowanych)?

Czy znaczenie ma fakt, kto jest obowiązany do wnoszenia opłaty za pobyt w domu pomocy społecznej?

Przykładowo część opłaty od mieszkańca ujmowana w § 0830 – Wpływy z usług, a uzyskana przez Stowarzyszenie wpłata z gminy w § 2900 - Wpływy z wpłat gmin i powiatów na rzecz innych jednostek samorządu terytorialnego oraz związków gmin, związków powiatowo-gminnych, związków powiatów, związków metropolitalnych na dofinansowanie zadań bieżących.

Czy PCPR powinien otrzymać od stowarzyszenia opłaty za pobyt mieszkańców w DPS bez względu na źródło uzyskania opłaty za pobyt i księgować ją jedynie w § 0830 Wpływy z usług?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX