W jakim okresie podatnik powinien rozliczyć fakturę korygującą?

Pytania i odpowiedzi
Status: Nieaktualne
Autor odpowiedzi: Krywan Tomasz
Odpowiedzi udzielono: 9 listopada 2015 r.

PYTANIE

Wykonałam sprzedaż za czerwiec i w dniu 30 czerwca wystawiliśmy fakturę korygująca; ta sprzedaż na minus. Kontrahent odesłał fakturę z potwierdzeniem z data 5 lipca.

Czy rozliczając sprzedaż czerwca do 25 lipca, mam prawo zmniejszyć VAT należny za czerwiec?

Moim zdaniem podatnik ma prawo (i obowiązek) ująć fakturę korygującą sprzedaży w deklaracji VAT za czerwiec. Z art. 29 ust. 4a u.p.t.u. wyraźnie wynika, że skoro podatnik otrzymał 5 lipca potwierdzenie otrzymania korekty faktury z dnia 30 czerwca (a termin złożenia deklaracji za czerwiec to 25 lipca), to znaczy że otrzymał potwierdzenie przed upływem złożenia deklaracji za czerwiec. Dopiero gdyby podatnik otrzymał potwierdzenie między 26 a 31 lipca, musiałby ująć fakturę korygującą w deklaracji VAT za lipiec.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX

Zaloguj się do LEX | Nie korzystasz jeszcze z programów LEX? Zamów dostęp testowy