W jakim okresie czasowym bank ma prawo przetwarzać dane osobowe Klienta który nie otrzymał kredytu? - OpenLEX

W jakim okresie czasowym bank ma prawo przetwarzać dane osobowe Klienta który nie otrzymał kredytu?

Pytania i odpowiedzi
Status: Aktualne
Autor odpowiedzi: Rogoń Dominika
Odpowiedzi udzielono: 18 lutego 2022 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Sprawa dotyczy zaprzestania przetwarzania danych osobowych osoby fizycznej: usunięcia informacji o zapytaniu kredytowym z BIK i usunięcia danych osobowych z baz Banku. Klientka, która nie uzyskała kredytu konsumenckiego z powodu braku zdolności kredytowej i złej historii w BIK, zwróciła się z wnioskiem o usunięcie danych osobowych przez Bank ze swoich baz oraz z bazy BIK informacji o zapytaniu kredytowym, jakie zostało wysłane do BIK w związku z ubieganiem się o kredyt.

Jak Bank ma postąpić odnośnie usunięcia zapytania kredytowego w BIK – czy ma być usunięte i nie widoczne dla innych Banków w ocenie zdolności kredytowej i ryzyka kredytowego w przypadku składania wniosków o kredyt?

W jakim okresie czasowym Bank ma prawo przetwarzać dane osobowe Klienta, który nie otrzymał kredytu i na jakiej podstawie prawnej?

Czy Bank ma w swoich bazach danych osobowych, w systemie informatycznym cofnąć zgodę na przetwarzanie danych na udostępnienie informacji gospodarczych - zgody umieszczone na stronie 5 wniosku o kredyt?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX